Autor Tema: Aport  (Pročitano 11745 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Aport
« Odgovor #45 poslato: 16 Jul, 2013, 22:23:11 »
Ono shto si gledala u videu br 1. jeste zavrsha pozicija, ako si mislila samo na stajanje ispred mene, ona to zna, sada vezbamo da isto to radi dok drzi predmet (video br 1.) jer je do skoro samo dolazila i bacala predmet ispred mene, ili saginjala glavu dole. Imaj na umu da vezbamo tek 5-6 dana pa samim tim ne moze ni da izgleda savrsheno. Kad god predjem na drugi nivo, vidim kako ide, ako ne ide dobro vratim se korak nazad. Komande joj ne ponavljam non stop, kada pogreshi kazem joj "ne" i krecemo ponovo. Video u kojem samo joj 2x rekla "donesi" (shto ti vidish kao, non stop ponavljam ) i stoji sa opisom, ovo nije trebalo :)

Prva dva pasusa koja si napisala su tvoje lichno iskustvo, odnosno Kali drugachije reaguje na bodrenje. Naravno, kada neshto prvi put radi ne dobija bodrenje jer radnje jednostavno ne traju dovoljno dugo da bih stigla da joj kazem bilo shta osim da markiram zeljeni trenutak sa "to" :D

Znachi da rezimiramo, radimo samo drzanje aporta u poziciji ispred mene i vezbamo fokusiranost na moju glavu, to radimo x dana i kada postignem koliko sekundi? fokusiranog drzanja, prelazim na drugi nivo. Drugi nivo bi moga da bude drzanje aporta dok ja idem unazad, ona treba da ide zamnom podignute glave. Recimo da za X dana dodjemo do dobrog rezultata, onda prelazimo na treci nivo, koji bi mogao da bude uzimanje aporta sa zemlje i dolazak do mene (mislim da je to video br 4, tamo gde je prase preskochilo aport i krenulo ka kuhinji  sm zelenko).. itd

Hajde sada, na osnovu onih snimaka koje sam postavila, pokushaj da mi razlozish dalje, korak 4, 5... itd. Sve ovo je vezano samo za slobodni aport, aport preko metarske i prepenjavajuce prepreke ostavljamo za kasnije... mnogooo kasnije :D

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #46 poslato: 17 Jul, 2013, 01:47:12 »
Naravno da ne ochekujem savrshenstvo, ni posle ne znam kog ponavljanja. Pitala si za `greshke`  sm kiss I sve shto napishem je lichno iskustvo i ideja proistekla iz njega pa sve uzimaj sa rezervom  :nod:.

Koliko sekundi? To zavisi od tebe, ali mislim da bi pas trebao da ostane u zavrshnom polozaju dok ne dobije komandu za otpust ili da pusti, ti sama treba da procenish koliko to treba da bude (ako vec nije predvidjeno nekim pravilnikom po kojem radish vezbu).

Prvo, po meni najvaznije je da sama sa sobom vidish shta zelish da postignesh. Tachno napishesh iz glave od chega se sastoji komanda i kako ona treba da izgleda. Ne zadovoljavati se polovichnim uhchinkom  sm redface. Drugo po meni sama komanda ti je losha. Jer komandu donesi koristish za sve i svashta shto ti pas donosi, drvo, lopticu, flashu ... E sad ako hocesh da Kali nosi balvan i stane u pozu ispred tebe onda ok, samo pazi da ti balvan ne padne na noge  sm zelenko.

U koliko celokupna komanda treba da izgleda ovako: Teg postavljen, pas pored tebe, na komandu pas odlazi po teg, uzima ga usta, ne zvace, podignute glave dolazi do vodicha, staje u pozu, pushta na komandu i opet staje u pored. Eto ti tachno koraci koje treba da postignesh.

Ako pas ne zna da treba da uzme predmet u zube uchis onako kao shto sam vec pisala, lopticom, ili nekim drugim materijalom. Kliktanjem produzavash vreme dok pas ne drzi u ustima predmet dok mu ne kazesh pusti i ne zvace.
Ako pas ne zna da ode na poziciju do tega mozesh da ga nauchish rech `teg` na primer, ali poshto Kali zna to da ne smaram sa tekstom. E sad nauchila si psa da drzi predmet i ne zvace, da sama odlazi po teg, i sad treba da nauchish da isti taj teg pravilno nosi. Ja bi to radila ili tako kako si ti napomenula, da hodash korak u nazad i recimo rukom pokazujesh psu da te prati, a veruj mi pas nije glup vishe kapira tvoj govor tela nego sve rechi i komande koje mozesh da smislish (ovo sam bash na agilityju testirala i tachno je) ili u pored varijanti. Ako te pravillno prati povecavash korake. Ovaj korak je medju korak koji ubacujesh samo zbog toga da bi pas uzdignute glave pravilno nosio taj predmet. Ako krene da zvace vratish se na predhodnu vezbu. Ja bi tu sad ubacila zvarshnu pozu. Da pas stane u poziciju u koju treba i samo tada dajesh nagradu. Ovo da psa shaljehsh po predmet si je vec nauchila pa ti ne predstavlja problem. I spojish :)

Sve dok pas ne odradi celu vezbu ne dajesh komandu, zato shto kao shto sam vec rekla, komanda je done deal. I ti ako psu za loshe izvedenu vezbu kazesh komandu pas uchi pogreshnu stvar. (Ne za sve vezbe naravno, sedi je sedi, nema razloga psu ne govoriti sedi dok klicesh, ali pravilno pored na primer, ako govorish pored dok se pas vrti na kutiji bash i nema smisla).

Deluje da ima poslaaaaaaaaaa, ali u stvari Kali vec sve ovo zna, problem je shto ti situacije gde ona vrda ili gde je nesigurna pokushavash da utvrdish radeci sve iz pochetka umesto da se fokusirash na ono gde zapravo greshi i utvrdjujesh naucheno. Jer zapravo za shta ti u stvari dajesh nagradu, kako ona da zna? Ti si dala nagradu nakon tri puta ponovljene zavrshne faze, za shta si je u stvari tu nagradila, a ono predhodno shto je dobro uradila? I onda sledeci put recimo nece iz prve da uzme predmet  ti opet kazesh tri puta lepo da uzme i onda dash nagradu tek na kraju, opet, za shta?
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #47 poslato: 13 Avgust, 2013, 00:54:31 »
... nismo vezbali par nedelja  sm redface josh je mala pred teranjem pa je nenormalno nervozna i neposlushna  sm djavolcic a ja sam je ambiciozno izvela napolje da radimo aport preko prepreka  sm zelenko  isprobali smo poklon (hvaaaaaala Orijana! sm kiss) iiiiiii evo kako izgleda posle jedne seanse  :rofl: :rofl: :rofl:

Srecom, poneli smo i plastichni za svaki sluchaj  :whew: ovde mi je fokus bio na uvodjenju koncepta prepreke, shto je chini mi se odmah skapirala (da ne zaobilazi) a zvakanje, koncentraciju i brzinu moramo da ponavljamo kad se malo smire hormoni  sm nesanica na trecem donoshenju se vidi kako dize grivu pred hvatanje aporta i to je neshto shto primecujem kod nje svaki put pred teranje  :th: a na poslednjem aportiranju je krenuo protest  sm zelenko pa smo ubrzo nakon toga prestali vezbanje...

Aport, tobogan

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #48 poslato: 13 Avgust, 2013, 01:14:56 »
ovaj drveni malo presmirglaj i bice kao nov  :D

polako napredujete,nego sto mislis da dize grivu,od uzbudjenja ili nesto ozbiljnije

malo off ,ali kako obicno dize samo niz vrat ili i niz kicmu

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #49 poslato: 13 Avgust, 2013, 01:22:36 »
Od uzbudjenja, ali obichno se deshava pred teranje ili ako joj neko vreme ne bacam nishta. Grivu, pa kako kad, kad je uzbudjenja samo koren repa i na grebenu (lopatice) a kad je neka frka onda obichno kompletna chirokana, od glave do vrha repa  sm smesko1

nikako ne voli pripadnike svoje rase  :tapsh:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #50 poslato: 13 Avgust, 2013, 10:45:42 »
Ja sam je viđala sa čirokanama različitog inteziteta, ali ova mi je bila hit  :rofl:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #51 poslato: 13 Avgust, 2013, 14:02:32 »
Znala sam da cesh okachiti tu fotku  sm zelenko

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #52 poslato: 13 Avgust, 2013, 14:05:25 »
 sm smesko1 Žao mi je što nije uslikana cela, da se vidi kako je porasla za dva broja  sm valjko1

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #53 poslato: 11 Decembar, 2013, 14:28:57 »
Malo smo vezbali, posle 100god...  sm redface nisu bili bash dobri uslovi, klizavo pa ne uspeva lepo da se namesti ispred mene, al nema veze za sad. Probali smo i neshto novo, aport preko dve prepreke, ovo na snimku je prvi pokushaj, malo joj pomazem dodatnim komandama al deluje mi je ukapirala shta hocu na keca  sm to

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #54 poslato: 11 Decembar, 2013, 15:29:49 »
Kako koči u povratku  :rofl: Taman sam mislila da će da prođe bez laveža, kad eto ga i on  sm smesko1 Bravo Kali  :clapping: :clapping:

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #55 poslato: 14 Decembar, 2013, 22:31:01 »
Mogu samo reci  :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Pozz Vladimir

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #56 poslato: 14 Decembar, 2013, 23:25:23 »
Kako koči u povratku  :rofl: Taman sam mislila da će da prođe bez laveža, kad eto ga i on  sm smesko1 Bravo Kali  :clapping: :clapping:
Ma lujka, mnooooooogo joj se radi. Moram da proverim chime je hranim  :rofl:
Mogu samo reci  :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Pozz Vladimir
Hvala Vlado! Mislila sam da cu morati da je podsecam obzirom da aport nije videla 3 meseca  sm redface (kriva sam) ali chim je videla da ga postavljam skapirala je shta se radi pa sam posebno ponosna na nju   sm love chak je i tobogan radila bez podsecanja i sama se nameshta u pochetnu poziciju kad vidi da idem ka njemu sa aportom u ruci  :rofl:

Sutradan sam joj bacala aport da proverim dal se seca da nema ustajanja dok ne kazem komandu ni tu se nije zbunila  sm to al poshto vidim da mala ne zaboravlja, chak je i bolja nego ranije, (sleglo se znanje  sm smesko1) usresredicu se samo na korigovanje zvakanja aporta, poshto nam je to najveci "problem" :)