Autor Tema: Aport  (Pročitano 10679 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Aport
« Odgovor #30 poslato: 16 Jul, 2013, 20:26:01 »
Citat
samo kesicu da okacis oko vrata da bi sedela pravo  sm zelenko
sali se ti, ali da bih dobila ravno sedanje ispred mene, lopticu sam drzala izmedju vrata i brade i pustala je odatle njemu u usta...tako da to deluje  :nod:
inace, nagrada se daje iz onog pravca u kojem zelis da pas bude...ako nagradjujes Uz, nagradjujes desnom rukom odozgo (kako bi pas ostao u pravilnim drzanju glave), ako hoces da ga ubrzas-bacis lopticu ravno, ako nagradjujes Lezi, nagradjujes tako da nagradu primi u tom polozaju itd

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 16 Jul, 2013, 20:31:58 »
Da, to sa lopticom ispod brade sam i ja radila... al sa rolkom  :rofl: ne bi verovala na shta lichi loptica koju Kali zvace  :zdr" elem, hranu sam probala na "pljuc" ali je toliko smotana da je to sramota :D od 10 pljucnutih parcica ona pogodi jedno! :D zato joj stavljam obe ruke ispred sebe kada joj dajem nagradu, al se nekad zanesem dok uzimam komadic pa zaredjam jednom istom rukom  sm redface

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 16 Jul, 2013, 20:34:03 »
mi smo trenirali u toplijim danima pa mi je vrat bio poprilicno neprivlacan...  :itwasntme:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 16 Jul, 2013, 20:35:06 »
Fotkacu jednom na shta lichi loptica posle Kalinog zvakanja...  sm zelenko sve ce ti biti jasno

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 16 Jul, 2013, 20:40:57 »
verujem... i ovaj je bas natopi pljuvackom a ne zvace je nesto...vidjala sam loptice zvakaca  sm zelenko

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 16 Jul, 2013, 20:54:08 »
izgleda da je u vasem slucaju bolji stimulans loptica od hrane  sm cackalica

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 16 Jul, 2013, 20:57:23 »
apsolutno... i kad bih ga nagradjivala hranom, uzeo bi i cekao tenisku...i kad bih ga nagradjivala lopticom koja nije teniska, opet bi cekao tenisku  :D

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 16 Jul, 2013, 20:58:40 »
Jeste, ali to takodje predstavlja i problem kada pokushavash da izvuchesh smireno/precizno ponashanje. Kasnije kada ovo dovoljno uvezba menjamo hranu za lopticu na kanapu ili kobasicu.

mislim, u nashem sluchaju :)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 16 Jul, 2013, 21:04:04 »
kad smo u novije vreme krenuli da treniramo agility, bio je jako sludjen i neprecizan, dok nisam shvatila da je to zato sto drzim lopticu u dzepu i on samo zvera na tu stranu. sada mu ostavim lopticu pre nego krenemo na stazu, tako da vidi da je ostavljena, i onda je skroz na meni, a zuri kako treba da zavrsi stazu. najbitnije mi je bilo da ga odlepim od sebe da trci ispred a ne da mi se vraca, i tek kad sam se resila loptice sam to postigla. sad zna da tek nakon otrcane staze ide loptica i sve je ok.
sad sam ja krenula o agiy, ali te neke stvari je dobro znati i primenjivati sta god da se radi

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 16 Jul, 2013, 21:05:53 »
onda bi ste razbile da je aport napravljen sa dve loptice na kraju i isto medjusobno spojene   sm to

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 16 Jul, 2013, 21:07:08 »
:)

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 16 Jul, 2013, 21:16:32 »
@ Digi

Konkretno mislim da kod tebe sam kliker ne znam koliko bi bio dobar jer Kali reaguje i na tudje kliktanje, tudje komande i slichno pa po meni dobro je shto si odabrala neshto samo tvoje i drzi se toga da radish samo ti sa njom uz tu komandu, da li je `TO` ili cokcesh ili shta god, samo da je kratko, zvuchno i koliko toliko isto svaki put.

Pitala si me za markiranje produzene radnje, jednostavno ne klikcesh dok pas ne zavrshi radnju. Na prier za aport kod situacije gde pas zvace:

- Postavish psa da sedne i dajesh mu predmet ili neka ga uzima sam zavisi dokle ste usavrshili taj pochetni deo. Klikcesh na pochetku na par sekundi i kasnije produzavash vreme kliktanja sve dok pas ne drzi predmet u ustima bez zvakanja onoliko koliko ti smatrash da je dovoljno. To nek bude prvi deo vezbe.

- Drugi deo koji, napominjem zbog onih koji ne znaju, sledi tek kada je prvi deo navezban, bi meni izgledao ovako, stavim psa pored sebe, predmet dam ili ga on sam uzima na komandu i pravim korak. E sad ovde je izbor na vodichu, da li ce koristiti poziv da pas krene za njim ili psa povuci povocem ili mozda chak koristiti i neki mamac (mada to je malo nezgodno jer pas moze pustiti stvar i usta) i opet klikcesh dok pas hoda i ne zvace predmet. I tako dok ne napravish dovoljan broj koraka.

- Treci deo, bi meni bio da psu bacam predmet ili shaljem po njega i zovem ka sebi, i opet klikiktanje pre zvakanja. Sve dok se ne uradi cela vezba.

Znachi otprilike shejping radish. Recimo ja sam prilikom uchenja komande donesi, jer mi nismo radili aport shkolski, ovaj shto ti radish, kliktala u trenutciama kad je pas uopshte i kretao po lopticu, jer ga ista nije ni zanimala. Pa bacim on napravi korak ja klik, on dodje po nagradu i sve tako, i nazad, krene ka meni ja odmah klik. Nema veze shto pas predmet ispushta iz usta da bi dobio nagradu kada ti kliknesh, zato shto vreme izmedju klikova produzavash sve dok vezbu pas izvodi pravilno.

Shto se video snimaka tiche mislim da si malo pozurila i da zaista brbljash bez veze. Zasmetalo mi je shto pas ne zna konkretno zavrshnu poziciju. Dakle i kad ti donese predmet ti dva tri puta kazesh ovde, ovde, ovde. Nauchi psa zavrshnu poziciju, nauchi je pochetnu poziciju (da se ne igra sa predmetom) pa tek onda spajaj. Ovako njoj bash chini mi se jasno je shta treba da radi ali je nesigurna. Lichno kada radim sa psom komandu ili trik koji treba biti techan, ja ga razlozim na manje segmente bez ikakvih komandi. Komanda sama rech donesi u tvom sluchaju aport treba da oznachi vishe radnji: pas ode po predmet, uzme ga usta, donese do vodicha i sedne u pravilnu poziciju, bez zvakanja i skretanja putanje, nervoznih pokreta itd. Ti ako odmah psu kazesh donesi, pa mu posle kaze ne da se igrash, pa opet donesi, pa onda `ovde ovde ovde` ubacila si vishe komandi u jednu i to nije aport. Pa onda `uzmi lepo`, chemu sve to? Da opet ponovim, nauchi je da prvo uzima predmet kako trebe, pa onda da ga nopsi kako treba, pa onda da stane u zavrshnu poziciju kako treba i da pushta. Ovako na nachin koji sada radish konfuzno je. Komanda (rech) se koristi tek na kraju da zapechati vezbu, kada je pas siguran shta treba da radi. To je neko moje mishljenje.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 16 Jul, 2013, 21:19:21 »
A da imaj na umu i to da je Kali voli da zeza i prechicama dodje do nagrade (pametan pas  sm love) pa zbog toga insistiraj na pravilnom izvodjenju vezbe. Jer cela vezba nije uspeshna ako pas recimo dobro uzme predmet, dobro ga donese, a onda ne stane sa njim tamo gde treba. To nije aport.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 16 Jul, 2013, 21:41:41 »
hvala :) u pravu si shto kritikujesh zurbu, ali moram da napomenem da najvishe vezbamo stavku 1 (drzanje aporta), ovo je bilo "za televizor"  sm zelenko. E sada, pitala sam za markiranje produzene radnje (odnosno pozitivne radnje koja treba da se nastavi) ti kazesh da jednostavno chekash da pas uradi, Ana Zara kaze:

je, dobro si skapirala, iako je rano  sm smesko1

mnogi 'klikeraši' upotrebljavaju neki od tzv. 'keep-on-going' signala, tipa 'bravo' i sl.

e sada, ja se slazem sa Anom, tj koristim "taaako" za markiranje zeljenog ponashanja koje nije zavrsheno. Kod nas to pali  :) ono shto cu definitivno izbaciti jeste "leepo"  :rofl: itd... slazem se sa tim da vezba nije uspeshna ako pas ne stane kako treba itd... "insistiraj na pravilnom izvodjenju vezbe" naravno da insistiram, inache je ne bih ispravljala :D do tog savrshenog predavanja predmeta se mora nekako doci  sm wink

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 16 Jul, 2013, 21:57:04 »
Nisam mislila da jednostavno chekash  sm smesko1 nachekala bi se za mnogo stvari. Mislila sam na to da produzavash vreme izmedju dva klika. I ja koristim bravo, i takoooo, i samo napred, i idi idi idi i zilion drugih keep on going signala svakako. Ali ti morash stici dotle da uopshte pas neshto i radi toliko dugo dok izgovarash rech bravo. Kod mene za zvakanje ne bi stigla ni B da kazrsh Tele bi vec pocheo da zvace.

Takodje postoji i problem kod pasa kojima bodrednje oznachava kraj radnje. Recimo kod Artaga sam ja imala taj problem kod trikova koji treba da traju, recimo chekaj. Ja kazem chekaj i kada krenem takooo, pas samo ti chekaj, bravo pas, ma taj je ustao sedam puta. I onda sam zacutala, i jednostavno produzavala vreme izmedju dva klika. Sve zavisi i od vezbe do vezbe i od psa do psa.

Kod ovoga shto si posle napisala, mislim da nisam dobro objasnila. Ti ako non stop neshto ispravljash to znachi da zurish i da ne shto ne shtima. Po meni bolje je da pas utvrdi tri odvojene radnje kako treba, da uzme, nosi i stane. Pa tek onda da mu se ostavi predmet i shalje po njega (komanda donesi) nego da non stop vichesh `donesi` i onda tu komandu prekidash ili dopunjujesh.

Evo dacu mozda glup primer u uchenju instrumenata. Recimo hocesh da nauchish neku muzichku temu na nekom instrumentu, i greshish uz put, mene su barem uchili u muzichkoj da temu razdelim na delove i da onda spajam. I ako negde greshim da ne krecem non stop iz pochetka nego da vezbam taj deo gde greshim pa onda krenem deonicu iz pochetka tj temu. Ja to iskustvo prenosim na rad sa psom, shto ne znachi da je ispravno.

Ti non stop krecesh iz pochetka, pas greshi u poslednjoj fazi, ti opet iz pochetka, pa je korigujesh. Po meni bolje bi bilo da stanesh, pa je nauchish primera radi zavrshnu poziciju i onda krenesh iz pochetka nego korigujesh non stop jednu dugachku radnju koja se lako da razdvojiti na par manjih.