Autor Tema: Aport  (Pročitano 10680 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Aport
« poslato: 12 Jul, 2013, 16:37:31 »
Imam jedno pitanje za iskusne trenere :)

naime, Kali je od onih pasa koji zvacu aport  :itwasntme: a iskreno, za ove tri godine mi nije ni palo na pamet da je uchim pravilnom ophodjenju prema istom  sm redface pre dva dana mi je doshlo da ipak nauchimo kako se to radi, onako shkolski  sm wink poshto pored toga shto zvace aport nikada ne daje u ruke nego pushta pred noge.

E sad, za 2 dana rada, doshli smo do toga da smireno drzi aport u ustima i da mogu da mlataram rukama oko nje i ona to nece pustiti dok ne dobije znak. Mogu chak i da drzim rukama sa obe strane neko vreme pre nego shto joj dam znak da pusti. Kada je ostavim na par metara od mene i aport stavim na pola puta, kazem joj donesi, ona to uradi lepo bez zvackanja i donese mi shkolski :)

e sad, ambiciozna ja... vidim kako glatko ide i rekoh da isprobam josh i ostavljanje aporta na par metara a nju u poziciji pored moje noge. Izdam komandu donesi, a ona sva uzbudjena poleti, uzme aport i krene da glaba dok mi donosi... kad se namesti u poziciju ispred mene, prestaje da glodje i sve ostalo ide po ps-u

Kako pravilno korigovati glabanje aporta?

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
Odg: Aport
« Odgovor #1 poslato: 12 Jul, 2013, 18:25:06 »
Aport je,ako pricamo o IPO aportu, jako zahtevna vezba. Ona nosi celih 40 bodova u okviru discipline B(poslusnost) od maksimalnih 100 bodova.10 bodova za slobodno donosenje, po 15 bodova za donosenje preko metarske i prepenjavajuce prepreke.

Ako ste uspeli da ispravite zvakanje aporta,onda vam je metoda dobra.Samo mislim da ste napravili greske u koracima :D tj malo ste pozurili sa napredovanjem.Vratite se par koraka u nazad i krenite iz pocetka.Malo se duze zadrzite na ispravljanju greske.Takodje je jako bitno razdvojiti greske!Konkretno u vasem slucaju razdvojiti zvakanje od pustanja aporta ispred vas i odvojeno ispravljati greske jednu po jednu.

Pozdrav Vladimir Dragicevic.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 12 Jul, 2013, 19:03:39 »
Pozdrav Vlado :) mi se chak i znamo pa mozemo i bez persiranja  sm wink

Zvakanje je ono shto je problem  :D znam da sam pozurila, ovo je bilo vishe testa radi poshto je ispushtanje aporta i uopshte pravilno, smireno drzanje (bez spushtanja glave i zvakanja) brzo skapirala. Jesam razlozila na vishe delova i to definitivno pali kod nje. Svakako cu nastaviti lagano, razlozeno josh duuugoooo dok ne utvrdimo gradivo :D ali obzirom da od ranije znam za taj njen problem koji je posebno izrazen kada je uzbudjena, zelim da znam unapred kako bih trebala da korigujem kako ne bih napravila neku greshku :)

Jelena i Kali

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #3 poslato: 12 Jul, 2013, 21:24:00 »
da se malo i ja ubacim  sm redface

ispravljanje nažvakavanja aporta može biti jako zahtjevna stvar - naravno, potrudit ćeš se koliko god možeš - ali mislim da se isplati promisliti zbog čega želiš to ispravljati: ako ti je cilj pripremiti psa za polaganje ispita, naravno, radit ćeš na tome; ali jako pazi da ti se ne dogodi da zbog ispravljanja ovog problema upadneš u nešto drugo (npr. da pas počne sporije dolaziti, ili da nevoljko odrađuje cijelu vježbu) - treba biti oprezan i raditi pažljivo (kako ti je već aportgoat savjetovao)

ako ti se slučajno dogodi da ne uspiješ sasvim to ispraviti, mislim da se ne treba previše uzrujavati - puno je važnije da pas veselo i poletno odradi vježbu i da opći dojam bude dobar, nego tih par bodova koje gubiš zbog nažvakavanja...

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 12 Jul, 2013, 21:38:20 »
Slazem se, posebno sa poslednjim pasusom  sm prst gore

Ne pripremam je za ispit ali pokushavam da nauchim sa njom neke nove stvari :) svakako cu ici polako, razlozeno i na kraju, meni, nije uopshte bitno da li ce zvakati, ali me svakako zanima nachin na koji se koriguje ta navika :)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 13 Jul, 2013, 11:20:29 »
mogu i ja koju, mozda pomogne, a mozda i ne moze da se primeni kod aporta (ispravice me neko vec-mi aport nismo radili). kad radimo poslusnost i kad ga prodje prvi elan, zna da pri donosenju loptice krene sa zvakanjem, jos dok je donosi (zvacka je dok trci ka meni i odugovlaci pustanje pre nego mi je pusti u ruku). tada ga ubrzam, da nema vremena da zvace, nego da mi je sto brze donese i odmah pusti. doduse, on mozda drugacije funkcionise i kad mu krene to zvakanje znam da je vreme za pauzu, ali ga ubrzam da bi dovrsili to sto radimo i da se ne bi navikavao na zvakanje

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 13 Jul, 2013, 12:11:08 »
Kapiram. Kali je malo drugachija jer sam joj dopushtala da se igra sa predmetom i ona je generalno u hajpu kad god misli na igru/rad, smiri se kad je mrtva umorna ili kada joj se BASH ne radi, a to se vec retko desahva  sm zelenko. Kao shto sam vec napisala za ove 3 god (koliko ona ima) nikada nisam radila sa njom pravilan aport i nikad nisam ni obracala previshe paznje na to shto ona zvace predmet koji mi donosi i na koji nachin mi donosi, bitno da donese i pusti na komandu :D e sad mi stalno uchimo neshto novo pa shto da ne upravo neke stvari koje su vezane za IPO program.

Inache, postoje situacije kada to ne radi i to se vidi na onim snimcima trikova kada donosi razne predmete i ubacuje ih u kutije, donosi nama itd... Znachi, kada je u takvim smirenim stanjima nema zvakanja.

Evo par stvari koje za sada radimo pa me ispravite ako greshim (mozda vam je tako lakshe :) ):

1. Za pochetak utvdjujemo drzanje predmeta u ustima. Ona to vec zna, ali sada se trudim da drzi smireno dok sedi ispred mene podignute glave (da me gleda). Na moj znak moze da pusti predmet i dobija nagradu u vidu hrane.

2. Sledeci korak je slichan, samo ubacujem lagane pokrete rukama i cilj je da ona ostane smirena u istom polozaju. Na moj znak moze da pusti i dobija nagradu (hrana).

3. Isto to, samo rukama dodirujem predmet, sklanjam ruke, vracam... cilj je da ne ispusti predmet, ostane smirena i nastavi da me gleda. Nagrada, hrana.

4. Isto kao i korak br 3. samo dodajem par sekundi drzanja predmeta i na moj znak pusta (tako da ja uzimam predmet), dobija nagradu.

5. Isto kao korak br 1. samo uvodim lagano odmicanje unazad kako bi me pratila bez da ispusti predmet.

6. Ostavljam je par metara ispred sebe u sedecem polozaju, gleda ka meni, predmet na pola puta izmedju mene i nje. Komanda donesi, cijl je da dovoljno brzo, smireno i precizno pokupi, donese i onda ide korak br 4. To je za sada sasvim ok, ne zvace predmet u tim situacijama.

7. E to je onaj korak u kome Kalini proradi adrenalin jer je to za nju pray drive, neshto je tamo i mora biti ubijeno :D, ona je u polozaju pored, predmet je na par metara od nas, cilj da brzo ode do predmeta, pokupi i dodje do mene bez usputnog zvakanja :D ostatak kao predhodni korak. Da na pomenem, ovo smo probali samo jednom i necu se vracati na ovaj korak dok ne utvrdimo predhodnih 6, ali mi je ovo bio odlichan podsetnik na njeno zvakanje i pitanje koje postavljam ovde :)

Aport (predmet) nije drveni za sada, bash da bih izbegla to zvakanje. Uchim je da predmet drzi odmah iza ochnjaka a ne na kutnjacima. Nagrada  je iskljuchivo hrana u ovom periodu da je ne bih ubacivala u ludilo (za nju je kobasica ili loptica ludilo). Kada bude doshlo do toga da mi je potrebna brzina od nje ubacicu kobasicu kao nagradu... ali potrajace dok utvrimo gradivo :) Za sada radimo u kuci.

Za pochetak prvih 5-6 koraka, uz hranu u kuci. I za kraj ovog posta, mali aporter  :D

Kali 9 nedelja "aport" :)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 13 Jul, 2013, 13:04:49 »
 :D :D :D :D

ja je prvi put vidim kao bebu
daj nenki video kako sad radi aport
 sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 13 Jul, 2013, 13:18:35 »
Hocu, snimicu i ovo uchenje :) bolja je bila kad je bila shtene  :rofl:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 13 Jul, 2013, 15:28:32 »
kako smesno skakuce  sm smesko1

e da...kad sam napisala da ga prodje prvi elan, nisam mislila da se umori, nego jednostavno uvidim da se gubi, da sam mozda preterala ili mu nije dan, i onda krece sa tim zvakanjem, a ubrzavanje sto pominjem, ne ubrzavam ga da pozuri, jer uvek brzo i ide i vraca, nego da mu u vracanju skrenem paznju na sebe vise, pa ili kazem "ajde ajde" (jer kad mu se obracam, onda ne zvace) ili potrcim par koraka unazad...uglavnom, napravim nesto da ga izbacim iz zvakaceg filma. opet kazem, uopste ne znam da li se tako nesto koristi i u radu sa aportom niti da li bi to imalo efekta kod kali, ali nama je pomagalo u radu kada ne bi bio 100% na meni, tj kad bi radio bilo sta sto ne trazim od njega (od skretanja pogleda, nekog mirisa, do zvakanja).
i istina, nisam ga nikad ostavljala da zvace, pa mu to nije ni navika

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 13 Jul, 2013, 22:58:47 »
Mogu ja nju da korigujem tako shto je "presechem" sa "ne zvaci", ali kao shto napisah, zanima me pravilno korigovanje takve navike. Ne bi blio loshe da neko ko je radio sa psima pripremu za IPO i naletao na taj problem napishe neshto na tu temu. Slobodno pishite :)

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 13 Jul, 2013, 23:21:52 »
ajd snimi to zvakanje   :D,kako uspeva da ga zvace u pokretu  :zb:

Kan ga zvace kad legne i onda ga solidno iskrca,ali dok nosi okej je,
meni aport donosi pored  sm zelenko,probao sam jedno vreme da stane ispred,ali mi je nekako spustao glavu,tj sklanjao i predmet kad bih hteo da ga uzmem,ali kazem nismo mnogo ni vezbali,nesto sam to zabatalio i tako nam je ostalo samo donosenje pored  sm redface

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 13 Jul, 2013, 23:25:50 »
Rade to neki psi, chak sam vidjala i na IPO 3 ispitima... kapiram da kod nekih pasa nije lako iskoreniti tu ruznu naviku. Snimicu je ovih dana, pa ce ti biti jasnije :)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 14 Jul, 2013, 00:32:25 »
mislim da mnogi to rade...kad smo mi isprobavali aport, stajao je stalak sa aportima svih velicina, i svi su bili doooobro oglodani  :D

Van mreže aportgoat

• Jr. Member
  • **

• AportGoat
« Odgovor #14 poslato: 14 Jul, 2013, 23:19:28 »
Kao sto vec napisah aport je jedna od zahtevnijih vezbi i znaju da budu veoma stresne za psa.Takodje "zvakanje" ,ne samo aporta nego i rukava(mirnoca ugriza) je genetska predispozicija!!! Jednostavno pas to mora da ima u genima.Naravno nestrucnim radom to moze da se pokvari i da se pas uvede u nervozu i "zvakanje". Da li to "zvakanje" moze da se ispravi?Naravno, uz pravilan rad i dosta strpljenja moze.
Samo sto ta navika zna svremena na vreme da se ispolji. Krenete da radite trening i samo jednog trenutka kao "flash" se vrati to 'zvakanje' i onda "Jovo na novo". Meni se to konkretno desilo na utakmici!  :(

Ja bih konkretno odmah radio sa drvenim aportom.Iz razloga sto neki drugi predmet(loptica,kanap...) koristite i u drugim vezbama i ne mozete da kontrolisete to "zvakanje".
Pas treba da stvori sliku u glavi da sa drvenim aportom nema zezanja.To je predmet koji treba da donese, drzi mirno, preda ga vlasniku i posle toga ide igra ili hrana.
Pas treba da je sto  manje u stresnoj situaciji.Za psa je i stres ako stojimo frontalno ispred njega i trazimo da mirno drzi aport.Za pocetak treba da se spustimo na nivo psa i da budemo sa njegove bocne strane.Damo mu da uzme aport,ako drzi hvalicemo njegovo ponasanje.Dovoljno je da drzi mirno 3sec za pocetak uzmemo aport i odmah prelazimo u igru.Sa tim bih ja zavrsio jedan trening.
Vremenom produzavamo drzanje aporta i polako se uspravljamo,ali smo jos uvek bocno od psa.Tek na kraju prelazimo u frontalni polozaj kada smo 100% sigurni u psa.
Ja sam na primer to radi sa aportom od 2kg(IPO3 aport) jer pas mora cvrsce da drzi da mu ne bi ispao.
Postoji takodje prisilni aport,ali je o njemu tesko pisati.Ne bi ljudi razumeli a jako je vazno da se ne napravi greska!

Pozdrav Vladimir