Autor Tema: Upala grla/krajnika i šepanje-povezanost?  (Pročitano 23519 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

Upala grla/krajnika i šepanje-povezanost?
« poslato: 07 Mart, 2013, 12:31:47 »
Nema nikakvog problema, ali me interesuju vaša mišljenja.  sm redface

Pretpostavljam da ste svi bar jednom čuli tu čuvenu: pas šepa na zadnje noge/nogu, garant je upala krajnika! Ovo se često čuje i od veterinara i od ljudi sa višegodišnjim iskustvom sa psima. Čuo sam u nekim slučajevima i kad pas šepa na prednje noge, ali češće na zadnje.
Pustio sam pretragu na google scholar (njega više volim sve su studije tamo i relevantniji je) i nigde nisam našao vezu.  :itwasntme: Sad me zanima postoji li veza ili je to mit? Šta vi mislite? Kako je povezana upala grla/krajnika sa tim da pas počne da šepa? Posebno na zadnje noge, prednje još i mogu da povežem nekako al u smislu da su krajnici toliko upaljeni i deo vrata oteknut pa psu stvar bol kad pokrene prednje noge, mada opet mi nema direktne povezanosti.  :itwasntme:

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Upala grla/krajnika i šepanje-povezanost?
« Odgovor #1 poslato: 07 Mart, 2013, 12:35:19 »
Ovo je teorija koju zastupaju stariji veterinari, znam za par slučajeva gde se upostavilo da je tačno, da je pas bukvalno pao na zadnjim nogama upravo zbog krajnika. Više slučajeva za koje sam čula/pročitala su bili u vezi zadnjih, ne prednjih nogu. Čim se pomene šepanje, isto se uglavnom na prvu povezuje ili za krajnike ili za panosteitis.

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 07 Mart, 2013, 12:38:58 »
Znam i ja za jedan slučaj. Pas je "vukao" zadnju nogu, ispostavilo se da je bila upala grla. Šepanje je prestalo već drugog dana terapije antibioticima.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 07 Mart, 2013, 12:55:29 »
ne znam otkud povezanost, ali smo i mi prošli kod veta sa tom konstatacijom. s tim što nam je tad objašnjeno da se upala krajnika više ne smatra bolešću

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 07 Mart, 2013, 13:56:38 »
cula sam za povezanost, ali za google scholar nisam  sm redface pa hvala ti na tome  :worth:

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 07 Mart, 2013, 15:03:07 »
Kao sto vec rekoh Pedja, i ja sam imala sepanje moje Djine zbog upale grla i znam za to odavno . Zasto je to tako ponekad , nemam pojma, ali dogadja se  :nod:

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #6 poslato: 08 Mart, 2013, 10:11:54 »
Moram da kažem da sam jako sumnjičav u vezi sa tim. Skoro da ne verujem.  sm redface Čekam da me neko ubedi i detaljno mi objasni. Čak ni na stranim forumima nisam nikada pročitao ništa slično jedino gde sam pročitao za vezu grlo-noge su ovi naši prostori.
Razumem ozbiljan tonzilitis sa svim simptomima (balavljenje, bol, teško gutanje, oteknuće, podignuta temperatura...) pa usled toga dođe do kompletne malaksalosti psa pa se pas vuče, uključujem tu još i nerve koji se upale. Ali sam čuo gomilu puta da na samo šepanje dijagnoza bude grlo, nekad čak pre nego što posumnjaju na problem sa kostima.  :wonder: Logično kad vet da antibiotike, analgetike i vitamine da će pas prekinuti da šepa čak iako je bila neka upala koštanog i vezivnog tkiva.  sm wink
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 08 Mart, 2013, 13:10:00 »
pitaću mog veta kad ga vidim, ima da zapišem od reči do reči pa da prenesem
 :D

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 08 Mart, 2013, 13:11:00 »
Nađoh neko kakvo-takvo stručno objašnjenje za ovu povezanost:

Citat
Akutni tok oboljenja može da pređe u hroničan, koji karakteriše nastanak fokalnih žarišta, najčešće izazvanih sa bakterijom Streptoccocus betahaemoliticus. Kao posledica javljaju se neuritisi (zapaljenja nerava na prednjim i zadnjim nogama) i dolazi do šepavosti. Neuritisi se mogu javiti i na prednjim i na zadnjim nogama, ali su češći na prednjim (n.preskapularis i n.radialis, a ređe n.ulnaris).

Šepanje ili hromost je jedan od najčešćih razloga poseta veterinaru. Ponekad je uzrok vrlo jednostavan za dijagnostiku i lečenje, a ponekad je otkrivanje uzroka otežano. Smetnje u funkciji ekstremiteta praćene su šepanjem koja nastaje zbog bola izazvanog zapaljenskim procesima (kao što sam već pomenula - na nervima), smetnjama u pokretljivosti zglobova (ankiloza zgloba, kontrakture tetive i mišića), paralize nerava, a time i pojedinih mišićnih grupa. U zavisnosti od patološkog procesa i njegovog trajanja i intenzitet šepanja može da bude različit, od jedva primetnog do visokog stepena. Uopšteno, oboljenja lokomotornog sistema obuhvataju patološke promene na zglobovima, kostima, tetivama, ligamentima i mišićima.

Izvor: http://www.pet-centar.rs/content/view/3391/70/

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 08 Mart, 2013, 13:13:49 »
Pre jedno dve godine sam nešto razgovarao sa jednim studentom veterine na ovu temu, interesovalo me šta kažu kjnige na ovu temu. Evo odgovora:

U novijim knjigama, pisane posle 2000. godine ne spominje se upšte nikakva povezanost šantanja i upale krajnika, baš ništa; a u starijim, izdata 1994. kaze ovako: da jedana vrsta bakterije, a to je Streptococcus beta haemoliticus, od posebnog značaja jer se inkapsulise u krajnicima i prkosi svakoj antibiotskoj terapiji. Zbog toga naseljene bakterije često postaju rezistentne na primenjene antibiotike i na taj nacin zapaljiv proces prevode u hronično stanje. Uzrok samog šepanja je destrukcija nerava od strane te bakterije koja se krvotokom proširila i obično zahvata prednje ekstremitete, a retko zadnje. E sad, tu se isto spominju neki poznati naučnici koji tvrde da se sa ovim nikad nisu sreli, i da su ovakvi slučajevi jako retko dešavaju.

Recimo ako kontaktirate sa nekim iz klinike Novak, oni će vam reći da je to odbačena terorija. Da to više ne pije vodu, ta povezanost krajnika i šantanja. Tako da će vas verovatno poslati na RTG. Dok opet ima veterinara koji trde suprotno.... Mislim da mi je neko rekao da je to bolest koja se javlja kod krava, pa da tu teoriju zastupaju ti da kažem seoski veterinari, koji se bave krupnom stokom.

Mojoj Doni su vađeni krajnici, ali je to bilo jako davno tako da ne mogu baš da se setim kako je išla ta priča, to je bilo pre više od 10 godina. Počela je da šanta na prednju nogu, tako je sve krenulo. Posle vađenja se to stvarno više nikada nije ponovilo.

Mislim da sam i ovako neko objašnjenje jednom dobio, nemojte me držati za reč... to je isto kao i kod dece. Vadjenje krajnika bi trebala da bude poslednja opcija, ali onog momenta kada terapija ne moze vise da pomogne u njihovom isceljenju kao ni ostali delovi imunog sistema, tada krajnici predstavljaju tempiranu bombu. Znači neki proces ce u njima uvek da postoji, naročito kod jedinki slabijeg imuniteta, i svaki put kada dodje do pada imuniteta ili nekog stresa, oni ce buknuti, i umesto da pomognu u izlečenju toga oni im samo odmazu.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 08 Mart, 2013, 13:37:52 »
vidiš, meni su kod Novaka rekli da je šepanje verovatno posledica upale grla ili krajnika, ali da to više niko ne smatra stvarnom bolešću, već prolaznim stanjem

tako nekako su formulisali, ne sećam se precizno, ipak ej bilo pre 3 godine

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 08 Mart, 2013, 13:46:55 »
Citat: Pop
Uzrok samog šepanja je destrukcija nerava od strane te bakterije koja se krvotokom proširila i obično zahvata prednje ekstremitete, a retko zadnje.

E vidiš taj detalj još i mogu da prihvatim, ali ne znam za vas, ja sam više puta čuo za šepanje na zadnje noge nego na prednje i da to povežu sa grlom.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 08 Mart, 2013, 13:52:03 »
mit koji je nakon čestog ponavljanja nekako postao istina
 :D

treba pitati nekog normalnog i savremenog veterinara za objašnjenje. i da li ga uopšte ima

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 08 Mart, 2013, 14:44:10 »
Ja sam i dalje u fazonu ako postoji xyz slučajeva u kojim se dogodila ''slučajnost'' povezanosti krajnika i šepanja da ću verovati da više nije slučajnost. Znam za slučaj da pas nije ni šepao nego jednostavno u sred šetnje ''pao'' zadnjim nogama da bi se uspostavilo da su mu krajnici bili jako upaljeni. U rasi koju imam ta ''slučajnost'' je česta pojava.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 09 Mart, 2013, 01:55:56 »
Kod moje Djine(mesanac) zadnja noga, tj. mnogo vise jedna ali tesko je hodala uopste ...i to odradjen RTG  jer je bila vec stara i nista znacajno za njene godine zbog cega bi tako sepala.Zavrsilo se samo na upali grla.Kada je prosla terapiju noge o.k. do kraja zivota.