Autor Tema: Intonacije i pokreti pri izdavanju komandi  (Pročitano 1653 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Intonacije i pokreti pri izdavanju komandi
« poslato: 01 Decembar, 2012, 17:11:40 »
Intonacija je glasovno sredstvo pomocu kojeg iskazujemo ton,intenzitet i trajanje zvuka.Kod pasa zbog njihovog odlicnog sluha covek moze tim razlicitim izgovorima imati veliki uticaj na nacin i duzinu njihove obuke.Mozemo da je podelimo na neka tri oblika:

-zapovednicka
-preteca
-podsticajna ili nagradna intonacija

Samu intonaciju mogu da prate i razni pokreti recimo ruke ili glave,koje izvodimo pri obuci pasa,a koje ce vremenom pas nauciti i izvrsavati nezavisno jedno od drugog.

Da li vas pas razlikuje vase odsecne i pohvalne komande,koliko ste uspesni u izgovaranju istih?
Da li imaju uticaja na ponasanje psa i neki vasi pokreti ili mozda i sam pogledom na psa je dovoljan da on zna sta vi trazite od njega?

Van mreže Kaća

• Hero Member

Odg: Intonacije i pokreti pri izdavanju komandi
« Odgovor #1 poslato: 01 Decembar, 2012, 18:09:08 »
Bolt zna kada ga hvalimo i sav je srećan onda, maše repom, vidi se po njemu da uživa... A ako malo viknemo na njega, zavisi kako reaguje.. Nekada kao da ga ne zanima, a nekada legne(najčešće je ovako), obrne se na stranu i kao da zna da je nešto skrivio. A zna sigurno  :tapsh: Ili savije glavu..
Što se tiče pokreta... Za određene komande mogu da koristim samo pokret, recimo sedi.. Uvek kada sam izgovarala komandu, pokazivala sam mu da sedne, znate kako.. I daj šapu isto ukapira, ako samo stavim ruku kod njegove šape, shvatiće šta hoću i obično će mi dati šapu. Isto tako stoj možemo da radimo bez igovaranja komande, dovoljno je da mu pokažem rukom i posle ga zovnem da dođe. Ali naravno vežbamo i jedno i drugo, tako da zna šta znači STOJ i šta znači ispružena ruka(isto pokazuje da treba da stane). Ja smatram da treba znati i jedno i drugo i meni je sve to povezano. Znači uz komandu ide i određen pokret.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
Odg: Intonacije i pokreti pri izdavanju komandi
« Odgovor #2 poslato: 04 Decembar, 2012, 20:44:59 »
Citat
Da li vas pas razlikuje vase odsecne i pohvalne komande,koliko ste uspesni u izgovaranju istih?
Da li imaju uticaja na ponasanje psa i neki vasi pokreti ili mozda i sam pogledom na psa je dovoljan da on zna sta vi trazite od njega?

Tonove u izgovaranju naredbi itekako razazna. Uglavnom uspijevam u održavanju ravnog tona, iako zna biti teško  sm smesko1
S obzirom na to da smo naredbe učili na način pokret+glas, najbolje reagira npr. kada pokažem na tlo ispred sebe i kažem ''dođi!!''. Da se prebacim na samo glasovno, više reagira na ''dođi ovamo'' nego samo ''dođi'', mada ne vidim razliku baš tu. Kada je samo pokret, onda pokažem na tlo ispred sebe ili pored sebe. Ali najbolje reagira kad kombiniram pokret i glas.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.