Autor Tema: Prirodni dodaci ishrani  (Pročitano 71287 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Prirodni dodaci ishrani
« Odgovor #120 poslato: 11 Oktobar, 2013, 21:18:51 »
Citat
Kalcijum (830 mg u 100 gr sušenih algi)

Po ovome bi pas od 35kg bi morao da pojede bar 400gr algi da bi uneo dovoljnu kolichinu kalcijuma... Jedna ljuska jajeta ima oko 2,5gr kalcijuma.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #121 poslato: 11 Oktobar, 2013, 21:22:16 »
ja sam negde čula da wakame alge imaju puno kalcijuma u sebi. evo sad pokušavam da negde nađem info i koliko

Van mreže Nikka

• Newbie
  • *

« Odgovor #122 poslato: 12 Oktobar, 2013, 22:40:35 »
Ja sam idiot tamo pomesala kalijum i kalcijum!  sm zid
Ali mi u svakom slucaju nije jasno zasto nam je ta alga bila savetovana zbog kalcijuma?!
Hvala u svakom slucaju,drzacu se mlevene korice kokosijeg i prepelicijeg jajeta bar toga imam za izvoz.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #123 poslato: 02 Januar, 2014, 10:02:44 »
Brusnica produžava život

PARIZ, 2. januara 2014. (Beta) - Brusnica koja je dobra za održavanje
dobrog zdravlja takodje može da produži životni vek, prenosi danas
francuska štampa zaključke jedne studije američkih naučnika.

Prema studiji, koja će biti zvanično objavljena u februaru, brusnica
može da produži život u bilo kojem životnom dobu da počne da se
redovno konzumira.

Naučnici su sproveli studiju nad muvama i zaključili da su mladji
insekti živeli 25 odsto duže od muva kojima nije data brusnica. One
starije muve koje su počele da uzimaju brusnicu živele su duže 30
odsto.

Proučavajući proteine u mozgu, stručnjaci su utvrdili da su
korisnice brusnice imale manje ćelijskih oštećenja od stresa i
okoline. Neki sastojci brusnice imaju zaštitne antioksidanse za
organizam.

Poznato je već da je brusnica dobra protiv urinarnih infekcija i
bakterija.

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #124 poslato: 01 Februar, 2014, 13:17:33 »
Drugari mozemo li jos jednom da se vratimo na ljuske od jajeta?

Ako sam lepo negde procitao, sadrzi 90% kalcijum-karbonata. Tu ne ostaje mnogo prostora za sadrzaj fosfora i vitamina D, a koliko se secam stenetu je potreban odnos 2:1 za kacijum u odnosu na fosfor da bi mineralizacija istih bila uspesna?
Upravo sam posle duzeg vremena osusio i samleo 4 ljuske od jaja za mog psa za narednih par dana, pa se setih - vredi li to ista?

Zamolio bih tim strucnjaka za dopunu i ispravku

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #125 poslato: 01 Februar, 2014, 13:35:54 »
moze i od mene koje pitanje.. da li koristite samo ljuske od domacih jaja ili moze i kupovna, da li ih operete kako prije i da li skidate unutarnju stjeku.. susenje u pecnici ili prirodno..?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #126 poslato: 01 Februar, 2014, 15:41:56 »
Dok ne dodje tim struchnjaka  sm zelenko ....

Murbi, ljuska se dodaje u obrocima koji su bogati mesom jer meso sadrzi velike kolichine fosfora. Ja balansiram tako shto vec napamet znam da kilo mesa u proseku ima 1.5-2g fosfora pa shodno tome dodajem ljusku ako nema kostiju u tom obroku. Za takav obrok mi treba jedna do dve ljuske jajeta. E sad, tu ne mogu da znam tachne brojke, jer zavisi od kvaliteta same ljuske, al nije toliko ni bitno da sve u miligram bude tachno.

Shto se tiche vitamina D to je malo zamrsheno :) neshto dobija iz hrane (jaja, jetra itd), ja sam Kali davala i Kefir ok je bila shtene jer je i on bogat vit D (jedna sholja je pola potrebne dnevne doze). Ipak, ako hocesh da budesh siguran koliko si dao najbolje je dodavati riblje ulje koje ima vitamina D3 i ne razmishljash dal si dao dovoljno, dal je bilo dovoljno sunca, dal mu je gusto krzno pa ne dopire sunce do koze itd...

Takodje, kad jede celu ribu nema potrebe da dodajesh D vitamin.

Lobo, ja koristim i kupovna i domaca (ima neka zena na pijaci koja prodaje samo ljuske kaze, domace :D ). Kad sama sushim i menjem, perem ih spolja sundjerom (bez deterdzenta), opnu skidam.

Kad nemam nishta od toga, imam u shteku jednu bochicu kalcijuma obogacenog vitaminom D, izmrvim 2-3 tabletice, s tim shto mislim da su elementi biljnog porekla pa mogu samo da se nadam da i tad dobije dovoljno, al kad pomislim kako i od chega prave dehidrate pa psi fino rastu na njima, kapiram da nije strashno :)

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #127 poslato: 01 Februar, 2014, 15:55:41 »
Digi  sm to

Od iznutrica, ukoliko imas u glavi slucajno (informaciju, ne iznutrice  :D ) - koja je najbogatija fosforom? Srce?

Lobo ja zapecem u rerni 5 minuta na 100-120C i onda u avanu sameljem.
Sto se tice jaja, veoma je bitno znati da, kao sto sam pisao na temi o mesu - gotovo ne postoje prirodno dobijena, iliti organska, a narocito ne postoje u prodaji. Ovo pouzdano mogu reci jer imam babu koja ima 50 kokosaka nosilja i hrani ih kao i svi drugi koji zele jaja - koncentratom.

Bio sam letos kod druga na selu i njegova baba ima recimo 10-tak kokosaka koje se u dvoristu od 30-tak ari same hrane i dobijaju preko toga malo zrnevlja. To su cista prirodna jaja, ali te kokoske veoma malo nose, tipa 2 jaja nedeljno.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #128 poslato: 01 Februar, 2014, 16:15:44 »
Nemam u glavi :D al evo na brzinu shta sam izdvojila:

na 100gr junetine:

grkljan (mesni deo): 393mg
jetra: 318mg
slezina: 296mg
mozak: 255mg
pluca: 224mg
bubreg: 210mg
srce: 173mg
jezik: 133mg
zeludac*: 79mg

* zeludac, valjda podrazumeva ovo za ljudsku upoterbu, mislim da burag ima oko 140mg al nisam sigurna (mrzi me da trazim  sm redface)

Piletina ima ispod 200mg (meso i srce), osim jetre koja ima oko 270mg

Za ribu se nisam interesovala jer je dobija sa kostima pa se ne cimam oko balansiranja.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #129 poslato: 01 Februar, 2014, 20:10:24 »
Sto se tice jaja, veoma je bitno znati da, kao sto sam pisao na temi o mesu - gotovo ne postoje prirodno dobijena, iliti organska, a narocito ne postoje u prodaji. Ovo pouzdano mogu reci jer imam babu koja ima 50 kokosaka nosilja i hrani ih kao i svi drugi koji zele jaja - koncentratom.

zanima me zbog toga sto sam cuo da se ljuske od ovih kupovnih kao tretiraju, tj. ispiru sa nekim kemikalijama

Van mreže mickey

• Newbie
  • *

« Odgovor #130 poslato: 19 Avgust, 2014, 13:11:57 »
Sto se tice ljuski od jaja,mozes da ribas ljuske sa cim god hoces,neces nista dobiti,jer kokoska hranom koju jede ubacuje u strukturu ljuske,moze da se opere samo ako je prljavo i to je to,svako dalje tretiranje bilo cim je uzaludno.

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

« Odgovor #131 poslato: 03 April, 2015, 20:42:10 »
vidim da se u u temi pominje kokosovo ulje a posto njega nisam nasao u obliznjoj radnji vidjeh palmino ulje pa me zanima dal ono valja ili da ipak potrazim kokosovo...ovo je u istom obliku kao kokosovo...maltene kao mast i vrlo pristupacno...
ajde i da ne spamujem druge teme odmahovdje da pita sta je ''dime zacin''...nit ga mogu naci u zdravoj hrani niti ovdje da nadjem objasnjenje...

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #132 poslato: 03 April, 2015, 21:02:24 »
Potrazi kokosovo. Imas u zdravoj hrani. Dime zacin pravis sam, kupis sastojke po 100 gr pa u blender.

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

« Odgovor #133 poslato: 03 April, 2015, 21:25:00 »
a sastojci su....razne semenke ili nesto trece...sada sam kupovao govedzi zelatin, lan i kurkuma zacin...

edit; dal moze da se koristi palmino dok ovo ne kupim jer palmino koristim u svojoj kuhinji...do sada je koristila laneno i nije jois skodilo...doduse nepunih 300ml....

Van mreže BOO

• Hero Member

« Odgovor #134 poslato: 03 April, 2015, 22:36:28 »
ne znam za palmino
maslinovo provereno  :D

kokosovo ulje imaš po zdravim hranama, u prodavnici Špajz (ne biošpajz, samo špajz) je najjeftinije do sada, 650 din.
i ostale potrepštine su daleko jeftinije, znam za kurkumu baš jednom prilikom neka žena ispred mene se šlognula kad je skapirala da je kg kurkume nekih 5 puta jeftiniji nego kod nje u npr. Batajnici recimo 300 din ona plaćala 1500 valjda
da, ima je na Zelenom vencu, sa obe strane ulice po jedna. (početna raznih autobusa)
Imaju i laneno nekih 250 din.
ma svašta nešto je dosta jeftinije nego u drugim radnjama.

a Dime
iste količine
- susam
- sncokret
- golica/bundevino seme
- seme lana
- cimet
- kokosovo brašno
..
e sad, u zavisnosti od toga koliko je jak čoper/seckalica. ja moram susam i lan (njega kupim mlevenog kad nadjem) da nagnječim u avanu.