Autor Tema: Kada početi rad sa štenetom?  (Pročitano 13232 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Cubi

• Old Member

Kada početi rad sa štenetom?
« poslato: 13 Avgust, 2012, 15:01:20 »
Mnogi kažu da nikad nije prerano početi rad sa štenetom, u šta sam se uverila i sama.
Svako štene već sa mesec, dva kapira šta mu govorite i uz hranu može svašta da nauči.
Počinje se od sitnica kao što je "daj šapu", "sedi", "lezi".....
Niste ni svesni koliko će vam to pomoći kasnije u životu

evo snimka Obrada Đokića koji me je oduševo

Sarplaninac Djoso ( Djokic Obrad)

a oni iskusniji neka dodaju kada treba poći na obuku. po meni, idealno vreme je sa 6 meseci

Van mreže Gremium

• Full Member

Odg: Kada početi rad sa štenetom?
« Odgovor #1 poslato: 13 Avgust, 2012, 15:02:15 »
Vaspitanje šteneta počinje sa prvim danom dolaska u novi dom.
Štene mnoge stvari ne zna samo da uradi,tu je potrebna vaša pomoć od prvog dana dolaska u vaš dom. Neka štenad se lakše ( brže ) vaspitaju,dok neka malo teže. Razlika je u samom temperamentu rase.
Sve što je potrebno to je strpljenje.

Zovite štene po imenu,svaki put kada se igrate,u svakom kontaktu. najbolje je štenetu dati neko jednostavno ima,sa time će se lakše raditi i pre će se samo štene početi odazivati na to ime.
Koristite neku pohvalu ( komadić mesa,keksić i sl.). Čak i veoma mlado štene znakada ste zadovoljni njegovim ponašanjem. Brzo će naučiti reči za pohvalu " Bravo,super,dooobra beba i sl.).
Čak i samo milovanje šteneta povezano sa rečima pohvaljivanja je nagrada. 
Kako god da radite, kako god i čime god da ga pohvaljujete/nagradjujete...uvek to činite sa rečima.

Nekada je potrebno reći i "FUJ" !
To je takodje jedna od prvih reči koje štene mora naučiti,kao i to šta ta reč znači. Tom reči se sprečava da štene načini grešku a ujedno i vi imate kontrolu nad štenetom. Kao kada koristite prijateljski ton prilikom nagradjivanja šteneta.Tako u slučaju "FUJ" koristite strog i dominantan ton !
Pri tom nema razloga da vičete na štene    jer štene samo želi da vam udovolji.
Najveća sposobnost za učenje je u starosti prvih šest meseci njegovog života. Ako je štenetu u tom periodu uskraćen kontakt sa drugim psima za vreme ove bitne faze,može se kasnije dogoditi da ne bude u stanju da se socijalizuje, ili bi to bilo izuzetno teže učiniti.

Zamolite prijatelja koji voli pse da se sretne sa vama i vašim štenetom na vašoj teritoriji. Neka taj vaš prijatelj čučne, da bi ga štene onjušilo,liznulo i da bi se upoznali...time će te ujedno i sprečiti da štene skače. Dobro je i da taj vaš prijatelj nagradi štene lepom reči i nekim keksićem.

Takodje se dogovorite sa prijateljem koji ima druželjubivog psa,da se sretnete tokom šetnje. Ako vaše štene ostane hladnokrvno pri susretu,nagradite ga,pohvalite ga. Nastojte da to i takvo ponašanje zadrži u sebi u budućnosti. Ovakvi susreti su poželjni,ali štene treba i mora da se druži i sa svojim vršnjacima.
Kada štene ostane samo,bez obzira koliko ga volite ( jednom pre ili kasnije se i to mora desiti ) pokušajte da ga unapred pripremite na to. Da bi se priviklo na takvu situaciju,zatvorite ga u kavez ili u ogradjeni deo stana.Odmaknite se i dajte mu signal rukom i rečima "ČEKAJ".
Vremenom se štene navikne da ostaje samo na duži period. Koliko god da je taj period vremena, nikada ga ne ostavljajte bez vode i igračke za razonodu. 

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 13 Avgust, 2012, 15:02:37 »
Na ulici znaci treba da se druzi sa ljudima,to razumem,da bi se privikao na njih.
A kakva je situacija u dvoristu,mislim ako treba da bude i cuvar,zar ne bi trebali da izbegavamo mazenje drugih ljudi?
Na koji nacin ga tu socijalizovati?

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 13 Avgust, 2012, 15:03:00 »
Uopšteno govorim/ pišem za šarce.
Ako je pas pravi poredstavnik svoje rase,ako je bistar u glavi a od dobrih i tvrdih roditelja,nema tu mnogo mudrovanja. Samo ga treba ostaviti da sazreva. Može ga maziti desetine njih...u svom dvorištu,na svojoj teritoriji zna se.
Bez prisustva vlasnika teško da bi ikoga pustio,a teško da bi ga i neko ko ga je mazio svaki dan,ušao bez respekta prema psu.
Moj rodjeni brat poznaje jednu moju stariju kuju.Poznaje je od malih nogu. Mazio je,igrao se sa njom,po nekada je i nahranio ( vrlo retko ali..).
Teško da bi ga ona pustila u dvorište,kada neko nije tu od ukućana. Još teže da bi i on ušao.
Posle,kada neko od ukućana odreaguje...tada je sve OK...prividno.

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 05 Januar, 2013, 13:16:49 »
Moje pseto je danas napunilo tri meseca. Do sada još uvek nismo ozbiljno počeli sa dresurom, bio mi je cilj da se najpre navikne na novo okruženje, počne da se odaziva na ime, nauči šta je "NE", "DOĐI"... Usledilo je ono standardno "sedi-daj šapu-drugu-lezi dole", uglavnom uspešno (osim kada je baaaš gladan - tad daje obe odjednom, legne, ustane, legne, sedne, skoči...)

Kasnije je počelo privikavanje na povodac - u početku je bilo "povuci-potegni", ali sad više nema problema sa tim.

Interesuje me kada bi trebalo početi sa privikavanjem psa da hoda uz nogu (negde sam pročitala podatak da je idealan period 6m), da li je još uvek rano za to, budući da je još beba?
Takođe ga želim naučiti da sedi i ne pomera se dok mu to ne dozvolim ("čekaj") - to bi mi dobro došlo prilikom "postavljanja" obroka, ovako je nemoguće prići posudi od njega.
Što se tiče nekih radnih osobina, nije baš zainteresovan da trči po štap, interesantnija mu je loptica ili šišarka.... Par puta je uspeo da je donese nazad  :itwasntme: ...

Nemojte me pogrešno shvatiti, ne želim ja sad preko noći najpametnijeg psa na svetu, znam da se do svega ovoga dolazi vremenom i trudom, samo ne bih životinju previše da forsiram i zbunjujem ako još uvek nije vreme za to...

Čitajući forume vidim šta su sve neki ljudi postigli sa psima - ISP, agility, trikovi, izložbe (svaka čast).... Što se tiče ovog poslednjeg, to me uopšte ne zanima, ovo ostalo - može a i ne mora. Samo želim poslušnog ljubimca, kako bi nam vreme provedeno zajedno bilo što prijatnije.

Raspisah se, oprostite.
Ako je neko rapoložen, savet mi je itekako dobrodošao.  :itwasntme:
Nosim psa sa sobom.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 05 Januar, 2013, 15:00:31 »
po meni idealno vreme je ono vreme koje mu ti posvecujes i koliko radis s njim,a jos ako je psu u njegovom uzrastu sve to zanimljivo,eto uspeha,mi smo do nekih 6 meseci znali vecinu onoga sto znamo danas
uglavnom bitno je da on polako kapira neke komande,normalno ne mora da ih radi iz prve i sa nekom preciznoscu,ali sve sto ti padne na pamet,mozete da vezbate najvise uz igru,vremenom ce biti sve bolji i poslusniji  sm wink

uglavnom najveci stimulans im je hrana,pa i s njom manipulisi,tj.nagradjuj ga kad vidis da se trudi da te poslusa

i neko fizicko vezbanje izbegavaj dok je mladji i dok se ne razvije

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 05 Januar, 2013, 15:43:40 »
Ja sam sa Apuom već krenuo sa dresurom, mada bi možda vežbanje bio pravilniji izraz (on danas puni 4 meseca). Za sada radimo sa najosnovnijim komandama tipa "dođi", "pored", "sedi" i slično. Ide nam odlično iako ništa "ne silimo" niti imam nameru, već radimo isključivo po principu nagrađivanja (dušu bi prodao za komadić viršle  sm smesko1) i igre. Uporedo ga sam kod kuće "opuštam" sa češljevima i četkama, opet ništa na silu da ne stvori odbojnost, inače kuku meni i njemu. Dosta je vezan za mene, pa nam učenje ide zaista lako.
Rezultati za sada:
Na povodac je uveliko navikao (od starta koristim onal "izložbeni", nikako am), ne davi se, ide pored, staje kada ja stanem, seda na komandu, dolazi na poziv. Na češalj i četku se navikao, ostaje mi da ga naviknem na vezivanje šiški, pošto su mu dosta porasle i upadaju mu u oči.
Nuždu obavlja isključivo na peleni, a veliku je od pre nekoliko dana počeo da obavlja napolju  sm to.
Meni je to za sada manje-više dovoljno, a prioritet mi je da počnem u skorije vreme da ga navikavam na druge pse (osim Lole).

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 05 Januar, 2013, 16:32:42 »
Što se tiče nužde, to smo pregrmeli, kad je frka, traži da izađe i to je to (baš se dugo nije uneredio u kući, da ne ureknem  sm smesko1)... Bilo je pokušaja privikavanja na pelenu, bezuspešnih. Nikad nije piškio na nju. :shake:

Hvala Vam na savetima, kao što sam rekla, neću ga preterano opterećivati učenjem, trudićemo se da nam bude što zanimljivije, kroz igru.
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 05 Januar, 2013, 17:21:31 »
Vaspitanje šteneta počinje sa prvim danom dolaska u novi dom...

sm prst gore mi smo odmah pocheli kroz igru i stvarno je bila savrsheno shtene  sm love do puberteta, oko petog shesog meseca  sm smesko1 ali dobro, imali smo osnovu koja joj je bila dobro usadjena i nikada sa njom nismo imali ozbiljnijih problema.

kao shto je Germium napisao, oni vec tada zude da vam udovolje i ako krenete po malo da radite sa njima bice srecni, ako ne radite nishta sa njima naci ce sebi neku zanimaciju ali to vam se obichno nece svideti  sm smesko1

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 05 Januar, 2013, 18:13:47 »
Imao je par puta ispade do sada, ali ništa strašno... Nadam se da neće biti gori kao pubertetlija  :blink:
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 05 Januar, 2013, 18:18:27 »
sa dresurom se ne treba opterecivati, vec bi, od prvog dana dolaska steneta sve sto radimo sa psom trebalo da podrazumeva osnovni odgoj i socijalizaciju, sto na okolinu, sto na nas. kada znamo sta hocemo, tj. sta zelimo psu da dopustimo u zivotu a sta ne, u tom duhu se i ponasamo i sve postepeno dodje na svoje kroz igru, setnje, sitne zadatke... tako ustvari usmeravamo psa na sebe, izgradjujemo mu koncentraciju i svest da smo mi ti koji vodimo pricu na obostrano zadovoljstvo, a kasnije, kada uspostavimo i ucvrstimo taj odnos, lako ucimo psa kompleksnijim stvarima ako zelimo

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 06 Januar, 2013, 19:11:48 »
kod rada sa malim štenetom najvažnije je na vrijeme primijetiti kada mu je dosta, kada počinje padati zanimanje (koncentracija) za zadatak - nikako forsirati, nipošto premarati

zna se dogoditi da ljude 'povuče' šteneća želja za kontaktom i pretjeraju u količini 'gradiva'

pazite na znakove zasićenosti... prekinuti poduku kad je štenetu najzanimljivije (time ga ostavljate u motivaciji i sljedeći put će jedva čekati da 'nešto uči')

najefikasnije je razbiti poduku na nekoliko kratkih lekcija rasutih tijekom cijelog dana - po par minuta i gotovo - i svakako završiti taj mali rad sa nečim jako zabavnim  sm wink

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 06 Januar, 2013, 23:14:19 »
Danas mi je donosio šišarke u parku čitavih 5 minuta  sm smesko1
Nosim psa sa sobom.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 06 Januar, 2013, 23:16:53 »
dosta za pocetak, vazno da donosi  :D

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 08 Januar, 2013, 18:48:37 »
Sad smo imali jednu kratku seriju, ovaj put sa lopticom.
Par puta je doneo i onda mu se sl.put otkotrljala malo dalje, pa je dotrčao bez nje.
I tada je, na moje prijatno iznenađenje, otišao po nju  sm eek ...
I tako još jednom  :itwasntme: ...

Verovatno ovo za sve Vas, čiji psi znaju svakakve trikove, nije ništa specijalno, ali za nas je veliki korak  sm redface.

Hvala svima na savetima.  :gr1:
Nosim psa sa sobom.