Autor Tema: Meso  (Pročitano 141745 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Meso
« Odgovor #30 poslato: 29 Mart, 2012, 18:26:44 »
Da, da uglavnom i čiste i peku uslužno. Tu mogu da se uzmu i glave, uglavnom šarana i tolstolobika, mada sam ja par puta naletela i na glave pastrmke.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 02 April, 2012, 08:22:40 »
Da. Ukoliko dajes prvi put budi oprezna, tj. ukombinuj sa sirovom junetinom koja bi bila veci deo mesa. Pas ume da dobije proliv pri prvom konzumiranju nove vrste mesa, narocito konjetine koja je jaca od vecina drugih namirnica koje psi unose. Znaci vise junetina, malo konjskog prvi put..pa sledeci put pola pola, a posle toga ce se vec verovatno navici i nece imati nikakvih problema. To ces sama da vidis po stolici.  sm wink

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 02 April, 2012, 14:21:41 »
narocito konjetine koja je jaca od vecina drugih namirnica koje psi unose
Šta konkretno znači to da je konjetina jača od drugih vrsta mesa ?

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 02 April, 2012, 14:53:45 »
narocito konjetine koja je jaca od vecina drugih namirnica koje psi unose
Šta konkretno znači to da je konjetina jača od drugih vrsta mesa ?

Prvenstveno je proteinski jace meso. Kada je pas najvise unosio piletinu ili junetinu, ume to povecanje udela proteina da napravi problem na samom pocetku. Pored toga konjetina je jedno od najnemasnijih mesa, 3-5 puta je manje masna od juneceg, a tek od svinjskog koje je najmasnije. Zato se i najvise koristi za masu, jer se dobija na misicima bez masti i holesterola. Sadrzi i dvostruko vise gvozdja od vecine drugih mesa koje se koristi u ishrani pasa, kao i znacajnu kolicinu vitamina B.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 17 April, 2012, 12:44:08 »
A srce nema istu, ima vecu vrednost.   sm smesko1 To i jeste meso, tj. cist misic. Pored toga sto je misic, sto ima optimalan nivo proteina i veliku hranljivu vrednost, iznutrice su od spoljnih misica bogatije vitaminima i mineralima(iako ih nemaju mnogo, ipak ih imaju za razliku od buta, vrata itd. koji ih skoro pa uopste nemaju). Opet se sve vraca na prirodu, pa tako vuk kada ulovi plen prvo ga raspara i jede srce, jetru, stomak itd. jer pored potreba za proteinima ima potrebe i za mineralima i vitaminima koje na taj nacin delimicno zadovoljava.  sm wink

Tako da samo napred, sa njima ne mozete preterati, niti mozete pogresiti  sm prst gore

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 17 April, 2012, 13:12:52 »
srce je slabije i kalorijski i proteinski.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 17 April, 2012, 13:20:37 »
a red je i ti nekad da pogresis...pogotovo kad su tabele i statistike u pitanju  :D

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 17 April, 2012, 13:35:41 »
Ne znam na koje se srce u tabeli misli, ali junece srce sigurno nema 11% proteina. Ima 17-18% , jezik 15ak %. Uostalom ja kad kazem "jaci" ne mislim samo na proteine, nego generalno na nutritivnu vrednost, na odnos nutritijenata, na broj supstanci koje sadrzi. Juneci vrat npr. moze da ima vecu i proteinsku i kalorijsku vrednost od dzigerice, ali je opet dzigerica 3 puta jace meso od vrata.

U svakom slucaju, smatram da je srce za psa zdravije od bilo kog drugog spoljnog misica, i svima ga preporucujem sto zbog vec navedenog razloga, sto zbog znatno nize cene i sprecavanja nepotrebnog bacanja para.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 27 April, 2012, 00:58:38 »
A procenat proteina se odnosi na bilo koju kolicinu i uvek je isti. 1kg srca ima 180gr proteina(sto je 18%). Isto tako i 100 grama srca ima 18gr proteina, sto je opet 18%. Mozes na 18% da gledas kao na "skoro petina", pa ako ti je tako lakse svaki deo juneceg srca je petina protein. I 1 tona i 1 gram je petina cist protein.

Sto se kolicine tice to niko od nas ne moze da ti kaze. Gledaj psa, ako je mrsav dodaj, ako nije zadrzi iste kolicine. Oni uglavnom sami odrede koliko im je dovoljno, tako da pokusaj da ga prilagodis nekom ritmu. Jedino sto bi mogli da ti pomognemo je da postavis sliku pa da ti kazemo za nas ukus da li je mrsav ili taman... sm wink

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 06 Jun, 2012, 22:11:41 »
Danas sam imala priliku da kupim MOM - Mašinski Otkošteno Meso, pileće naravno. To je ono od čega se prave viršle, salame, paštete i sl...Jel je neko hranio psa time?

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #40 poslato: 31 Jul, 2012, 16:22:54 »
Neću sada pisati o potrebnim procentima proteina,minerala,vitamina itd... Toga ima i tek će biti napisano/ispisano ovde.

Bio sam član jedne malobrojne tročlane "ekspedicije" gde smo išli na potezu od Belo Blato- Zrenjanin-Aradac-Elemir-Taraš-Kumane-Novi Bečej-Novo Miloševo. Nismo se kretali regularnim putevima. Išli smo "čobanskim stazama". Radili smo neke zabeleške o Pulin-u,no to i nije toliko bitno za ovu priču.

Kratka priča o ishrani radnih pastirskih pasa u Vojvodini.

Onaj ko pažljivije čita primetiće sigurno jednu nelogičnost u tesktu. sm wink
Pastirski psi su po ceo dan aktivni. Hodaju,trče,obilaze granice, jure da presretnu potencionalnu pretnju stada. Nesumnjivo je da pri tim aktivnostima troše ogromne količine energije.. Činjenica da ovi psi spavaju kad god stignu, i to jednim okom otvorenim,ukazuje na napore kojima su neprestano izloženi tokom celoga svog života.
Ono šta je zanimljivo a šta sam primetio, vetano za ovu temu je to da psi od pastira dobijaju hranu,obično je to neki "mršav" obrok", samo jednom dnevno !
Moželi se zaključiti da su pastirski psi sposobni da žive od jednog parčeta hleba i par koskica dnevno? :thing:
Naravno da ne mogu. sm cheers
Psi jednostavno moraju da jedu još nešto.
Šta to,odakle?
Jednostavno i surovo je rešenje....sve je jestivo !!!
Ovi psi su pored ostalog i ovci. Love i tokom dana ali naj češće noću. Sama tehnika njihovog lova mi nije poznata,ali ne love u stilu kao poznati nam lovni psi.
Pastirski psi ( oni koji zaista rade taj posao) ne zavise od čoveka za hranu!!!
Njihov jedan obrok dobijen od pastira/ čobana je više poslastica nego obrok. Izvor energije za život je sasvim drugačiji pritom. Sastoji se od sitnih glodara pa da iznenadjujuće krupne divljači. Uglavnom sve ono šta im "zaluta" u teritoriju bude pojedeno.
Da sve je to i dan danas veoma prisutno medju nama, ne toliko daleko od samih centara urbanih sredina.Gde god da ste videli stado ovaca,goveda ili čega već, tu si i oni. Pastirski psi, veoma prisutni ali uvek u "zadnjem planu" posmatrača.
I tako, žive istim tempom,načinom već mnogo vekova.Bez da je se tu nešto promenulo. sm wink :clapping: :clapping: :clapping:

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 31 Jul, 2012, 16:27:09 »
I bez da su ostali gladni...e to je PRIRODA PASA !!!  sm cheers

Ja sam cuo gomilu slicnih prica i citao dosta o tome kako se pravi pastirski psi hrane onoliko koliko im je potrebno da prezive, a za ostatak koji im je potreban se snalaze sami, sto je jako fascinantno i samo dokazuje veliku slicnost izmedju danasnjeg psa i vuka, u nekim oblastima naravno.  sm wink

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #42 poslato: 31 Jul, 2012, 16:29:55 »
Većina tih pasa se hrani slično, seljak, čoban, ne obraća previše pažnje na to, bar je tako kod mene na selu. Pas dobije ono što ostane od ručka (mada često ostane i bez toga jer to dobiju svinje sm kolutko). Više puta sam bila prisutna kad je pas, pritom štene dobio za obrok stočno brašno potopljeno u vodu kojom je malo oprana šerpa. Pas sav srećan, skače, ne može da iščeka da gazda spusti činiju. Isti taj pas se okrenuo i otišao kad sam mu ponudila granule :thing:
Danas je taj isti pas živ zdrav, mršav, ali žilav, smem da potvrdim da su mu noge ''jače'' od većine pasa koje sam u životu videla, ne deluje da mu bilo šta fali. Koliko čujem glavna zanimaciju mu je hvatanje krtica, koje naravno i pojede. Isti pas nikada nije dozvolio da nekoj životinji iz vlasništva nešto fali, naprotiv. Uz konja ide što bi se reklo rame uz rame.

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #43 poslato: 31 Jul, 2012, 16:30:35 »
... i bez da su ostali gladni, naravno.

Postoje dosta zapisa,crteža, fotografija koje svedoče i o tom delu života tih pasa. Sve ono šta smo sakupili tokom tri ipo nedelje....jbt na šta sam trošio godišnji odmor ! sm eek  :itwasntme:

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 31 Jul, 2012, 16:35:44 »
Gomila nelogicnih poteza...zbog ljubavi.  sm wink