Autor Tema: Riba  (Pročitano 79680 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filth

• Hero Member

Riba
« poslato: 21 Mart, 2012, 08:55:43 »
Riba isto kao i svako drugo meso u ishrani pasa predstavlja namirnicu visoke nutritivne i bioloske vrednosti i namirnicu koja je lako svarljiva. Odlican izvor proteina, ali i vitamina i minerala. Riba kao bogat izvor esencijalnih kiselina ima posebnu vrednost, i smatra se neophodnom u ishrani pasa.

U ishrani pasa moze da se koristi sirova, kao i kuvana ili pecena u rerni. Veci psi je bez problema jedu u komadu i nemaju nikakvih poteskoca sa kostima. Sto se tice girica i papalina u potpunosti su bezbedne i pas ih vec od 2, 3 meseca starosti moze jesti cele bez problema.

U narednim postovima prikazacemo neke od vrsta ribe koje se koriste u ishrani pasa, a svi se osecajte slobodnim da pitate sta god vas zanima.  sm wink

Van mreže Поп

• Old Member

Odg: Riba
« Odgovor #1 poslato: 21 Mart, 2012, 12:09:27 »
Evo nesto od ribe:

RIBA

Kalifornijska pastrmka

Girice

Glava

Skuša

Kako ono ide priča u vezi sirove rečne ribe ?
Da li ona pre davanja treba dobro da se zamrzne na nekih 48h ? Zbog parazita koji se u njoj nalaze, a koji su osetljivi na niske temperature.

Tu blizu mene ima jedan mega-market i svako jutro bude sveže rečne ribe, pa reko da probam.

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 22 Mart, 2012, 20:22:22 »
Ribu pretežno serviram svežu,sirovu. Psi kojima je poznat miris i ukus prihvataju je rado. Psi kojima nije poznata riba ne retko je odbijaju. Taj problem sam rešavao na dva načina.
-Ribu sam mleo dva-tri puta kroz sitnije saće na mašini. posle toga sam pekao pljeskavice. Vremenom su prihvatili i svežu ribu.
-Sa mladim psima (štencima) sam imao drugačiji pristup. U kuvanu hranu sam ubacivao riblje brašno ili riblje ulje ( u zavisnosti čega je kada bilo).

Izbegavati kupovinu ribe od pijačnih prodavaca kod kojih se ne može tačno ustanoviti izvor ribe.Samim tim ako je riba iz prljavijih voda ( zagadjenijih) postoji veliki rizik unosa zaražene ribe u organizam psa.
Naj češće ribu uzimam iz proverenih ribarnica ili sa ribnaka koji su mi poznati po tehnologiji uzgoja ribe.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 24 Mart, 2012, 00:00:49 »

Riba je odlicna poslastica za pse, omega sest i omega tri masne kiseline, najbolji izvor.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 05 April, 2012, 00:56:39 »
Riba je odlicna poslastica za pse, omega sest i omega tri masne kiseline, najbolji izvor.

Riba jeste odlichan izvor Omega 3 masnih kiselina, ali ne i Omega 6 (osim ako se ne radi o tovljenoj ribi). Mada, obzirom da nashi ljubimci ionako unose prevelike kolichine Omega 6, veci udeo ribe (ako je moguce ribe koja nije tovljena) nije na odmet. Evo vam i lista odnosa esencijalnih masnih kiselina u pojedinim vrstama ribe.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 05 April, 2012, 11:55:41 »
Evo nesto od ribe koju smo probali:

Haringa

Glava šarana

Sardela

Ikra i mleč

Ostaci od filetiranja lososa (ovo je jeftino, a više nego odlično!)

Glave sam davala i žive i kuvane, sa tim što sam kuvane čistila od kostiju. Lososova se očisti čas posla, one od šarana i tolstolobika teže malo...

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #6 poslato: 18 April, 2012, 19:39:50 »
Imam pitanjce: Atili sam do sada davala u pravilu 1x tjedno ribu, bilo sirovu, bilo lagano pečenu, odnosno kad je imamo i mi ljudi na trpezi. Do sad ju je jeo bez problema. Čitavu, neočišćenu, ma super.
Posljednjih mjesec dana odbija je jesti, u bilo kojem obliku, čišćenu, nečišćenu. Za poludit. Inače nije uopće izbirljiv oko hrane (osim povrća koje kategorički odbija).
Jeste li se sretali s takvim 'promjenama mišljenja' oko hrane, konkretno ribe i ako da, što napraviti da počne opet jesti ribu.

p.s. evo recimo, danas mi je teškom mukom pojeo dvije sirove trljice, koje sam gotovo izmiksala u kašu i pomješala sa goveđim mesom, rižom i juhicom....sramota me što moram da radim.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 18 April, 2012, 19:49:19 »
Mi smo recimo imali slučaj sa istom vrstom ribe, samo kupljena na različitim mestima. Papaline, vakumirane je jeo bez problema, a one iz ribarnice na meru ni da pomiriše, dok ne skuvam. Ne znam da niste menjali dobavljača i vi...

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 18 April, 2012, 19:53:22 »
Čuj, nema to dobavljača, odem na ribarnicu i kupim ribu koja se još baca po štandu :D
Nije se on zamorio od jednog okusa ribe, jer nije jeo svaki dan istu ribu; kao što rekoh što meni na trpezi to i njemu pa ako sam volje za trlje, dobije ih i on, ako za srdele, eto i njemu.
Nisam naišla na neki razlog zbog čega, osim da je jednostavno 'promjenio mišljenje spram ribe', a žao mi je zbog toga. Živim u Splitu i svježa riba mi je na dohvat ruke i šteta mi je to ne iskoristiti.
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 18 April, 2012, 19:55:36 »
probaj sa skampima  sm duvandzija

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 18 April, 2012, 20:18:19 »
Jel svaki put odbija ribu,mislim i kad ogladni?

Pitam iz sledeceg razloga - ovaj moj neki put nece u prvom obroku ni da je pogleda,pojede sve ostalo,ja lepo sklonim,uvece dodam jos nesto,on olize serpu,u medjuvremenu mu ne dajem nista.

A desi se i da je pojede iz prve..A isto dobija jedan ili dva puta nedeljno uglavnom sirovu.

Mozda pokusava da dobije nesto bolje :kuca:

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 18 April, 2012, 23:07:21 »
probaj sa skampima  sm duvandzija
i da zaj...eš - inače kad mu dam škampe pojede ih samo tako s guštom, a prije dva tjedna imala ih na meniju za ručak i dam mu par manjih...ma ni omirisat.

@BlackKan: Atila jede samo jednom dnevno, navečer i ima dnevno dovoljno aktivnosti da pojede sve što mu se stavi, osim ribe, očito. Apetit mu je nepromjenjen, osim ovog odbijanja.

Sklona sam  teoriji da možda sad u proljeće zbog nekog sastojka u moru ili zbog nekog same promjene u njegovom tijelu, veznom uz promjenu godišnjeg doba, on odbija ribu jesti. Baš me zanima hoće li ga ovaj bojkot proći kada dođe ljeto :p

― Orhan Pamuk

Van mreže Grivana

• Sr. Member

« Odgovor #12 poslato: 10 Jun, 2012, 21:38:24 »
Aris je ranije jeo sirovu ribu bez problema, i bas je voleo. Linda je nikad nije nesto preterano volela ali je jede.
A onda je odjednom Aris prestao da je jede. Bukvalno je ostavljao punu ciniju, pojede par komada i ostavi (girice i papaline). Skusu je ranije jeo, vise nece. Pricam o sirovoj ribi. Sad je spremam ovako, u provrelu vodu ubacim papaline (girice, skusu) na par minuta, niti je sirova niti kuvana. Ubacim povrce i na kraju skuvan pirinac. I sve se to dobro promesam (mada nekad i samo promesam pa ostanu krupniji komadi ribe). Dobije se kao neka kasa. I to uvek pojede. Ubacim i jaje (zumance nikad ne odbija) ili sitno iseckanu junecu jetru (tako da obrok poprimi smek jetre). To uvek upali i cinija bude prazna (Lindina uvek a Arisova u 90% slucajeva). Pokusaj tako, mozda upali  :D

zaboravila sam ovo, kada im spremam skusu na ovaj nacin, povadim kosti.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 11 Jun, 2012, 19:38:44 »
A onda je odjednom Aris prestao da je jede. Bukvalno je ostavljao punu ciniju, pojede par komada i ostavi (girice i papaline). Skusu je ranije jeo, vise nece.

To se meni dešava povremeno! Skušu neće ni da pogleda i zato nju više i ne kupujem, ali papaline i girice zna nekad da bojkotuje.... Tada ih umuljam u burag ( sm zez) i onda poliže sve  :D Ako nema buraga onda pomaže neka čorbica od jetre, piletine itd.  sm wink

Van mreže Grivana

• Sr. Member

« Odgovor #14 poslato: 12 Jun, 2012, 09:51:42 »
I ja sam dugo vremena mislila da su isto, cak su mi i prodavci u ribarnicama govorili "Ma sve ti je to isto". Ali mi je onda jedan covek rekao:
Papalina je vrsta plave morske ribe. Malo je sitnija od girica i ima plavkasto-zeleni odsjaj tela (zaista je tako, pogledaj je dobro sledeci put kada je kupis).
Girica je drugi naziv za gavun, vrstu bele morske ribe. Malo je krupnija (mada je to skoro pa zanemarljivo) i ima sivkasto-plavozeleni odsjaj. I oblik tela im se malo razlikuje (papaline imaju spljostenije telo od trbuha do repa). To je ono sto ja znam i zagledala sam ih, ima razlike.

:)