Autor Tema: Sta trebamo znati i pripremiti kada nam dolazi stene?  (Pročitano 33322 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

Sta trebamo znati i pripremiti kada nam dolazi stene?
« poslato: 14 Jul, 2012, 12:34:09 »
Jos jedno pitanje s moje strane,ali ovaj put u vezi steneta?
Zanima me na sta bi trebao da obratim najvise paznju kada uzmem stene?
Kada poceti sa nekim pravilima ponasanja,vrsenja nuzde,obuke i ono osnovno sto treba da znam?

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Stize vam stene? Sta treba znati i pripremiti?
« Odgovor #1 poslato: 14 Jul, 2012, 23:35:17 »
prvo treba obratiti paznju na izbor psa. da je od genetski zdravih roditelja i da je do trenutka preuzimanja primilo svu negu i socijalizaciju koja mu je potrebna.
ja stene ne bih uzimala pre navrsena 2 ipo do 3 meseca. ukoliko se nalazi u dobrom okruzenju, razvijanje do tog perioda u dobrom okruzenju ce jako koristiti i tebi i stencu.

prvo sto stencu trebas da obezbedis je njegovo mesto za spavanje (naravno, pored ogrlice, uzice, posuda za hranu i vodu, igracaka..), tj lezaj koji treba biti na poziciji koja nije prolazna a sa koje moze da prati dogadjanja. mozda je najbolje da lezaj bude u prostoriji u kojoj se najvose zadrzavas.
oni vole mir i veci deo svog zivota prespavati, sto im je neophodno da bi se dobro osecali. pas se dobro oseca i kada ima 2 ili 3 mesta u kuci.

mozes uzeti i transporter ili kavez, naravno, oni trebaju biti dovoljno velii da pas moze komotno da legne, okrene se, ustane... psi to vole, iako nama ne izgleda privlacno. njima transporteri i kavezi odgovaraju jer tu imaju svoj mir i skroviste. stene nije tesko nauciti na transporter. u pocetku ga stavi kraj svog kreveta tokom noci, kako bi stene osecalo tvoju blizinu. ubaci mu igrackice i namami ga poslasticama kako bi transporter povezalo sa ugodnoscu.

sto se tice vrsenja nuzde...sto je stene starije uzeto iz legla to ces se manje sa tim zezati a kvalitetni uzgajivaci ce ti vec sa 2 ipo meseca predati stene koje je skoro pa nauceno obavljanju nuzde vani.
u svakom slucaju, stene do 6 meseci starosti jede tri obroka dnevno pa ocekuj da ce obavljati nuzdu u vrlo kratkom periodu nakon obroka.
prilikom izlaska ne dugo nakon svakog obroka moraces sacekati da obavi veliku nuzdu i da se pomokri i to sigurno vise puta.
najbolji nacin ucenja navike obavljanja nuzde izvan stana je da psa izvedes uvek nakon obroka da obavi. pas ce uhvatiti rutinu i nauciti da nuzdu obavlja tamo gde ga odvedes, a svaki pas ima naviku obavljanja nuzde na istom mestu. Imaj u vidu to da pas punog stomaka ne sme skakati i trcati, pa neka vam ove setnje budu ogranicene na vrsenje nuzde, a igru i ludorije ostavite za deo dana kada psicu nije pun zeludac.

ukoliko stene ima potrebu za nuzdom, pocece da se migolji, vrti u krug, njusk kao da nesto trazi... taj trenutak trebas da primetis i izvedi stene napolje. kasnije ce se pas sam nauciti i traziti da izadje, sto ces ti naravno obilno pohvaliti i nagraditi    :D

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

Odg: Sta trebamo znati i pripremiti kada nam dolazi stene?
« Odgovor #2 poslato: 18 Jul, 2012, 23:43:48 »
Hvala Ana na iscrpnom odgovoru.
Nego spominjes transporter,jer moze stene da spava i boravi i napolju u boksu?
Sad mu nije hladno.Ne bih ga bas ubacivao u kucu ako ne moram.

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #3 poslato: 30 Jul, 2012, 11:01:24 »

za sve koji se pripremaju kupiti ili udomiti psa - obavezno pročitati!!!! besplatno je  sm wink

Canis (besplatna literatura): http://www.canis.hr/default.aspx?bt=16 pogledati OBJE brošure!!!

"Želite psa? Mali vodič za udomljavanje i kupovinu" i Dunbarov tekst, "Prije nego nabavite štene"

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 30 Jul, 2012, 11:04:25 »
Ana, radiš kao singerica
 :D
nadam se da nam nećeš tražiti honorar za ovo
 sm zelenko
svaka čast

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 30 Jul, 2012, 11:14:16 »

sm plaz1

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #6 poslato: 07 Avgust, 2012, 11:43:02 »
Nego spominjes transporter,jer moze stene da spava i boravi i napolju u boksu?
Sad mu nije hladno.Ne bih ga bas ubacivao u kucu ako ne moram.

Sto da ne, moze i u transporteru i u boksu da je napolju ako je zasticeno od sunca i kiše, i naravno ako se redovno izvodi da ne obavlja nuzdu u boksu, odnosno transporteru ili kavezu.

AA je lepo opisala da treba stene izvoditi da obavi nuzdu nakon obroka, ja bi dodala da je veliak verovatnoca da stene obavi nuzdu i nakon budjenja ili nakon toga kad popije veliku kolicinu vode, npr. nakon zavrsene setnje.

Vezano za ovu temu, kod steneta je izuzetno bitno da se pre svega druzi sa odraslim stabilnim i socijalizovanim psima, ta druzenja za njegov razvoj znace puno vise nego igre s vrsnjacima.  :nod: Naglasavam to jer vidim da vecina ljudi kad nabave stene, prvo krenu vrebati druge stence da njihov ljubimac ima drustvo za igru. Naravno, nije tu nista lose da se stenci igraju, ali ko sto rekoh u vezi socijalizacije i razvoja steneta vise mu znaci  drustvo odraslog stabilnog psa.

Evo kako je to kod nas izgledalo pre dve godine:
Border collie pup Panda playing with malinois Samba
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:07:14 »
njih dve su fenomenalne!!!

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:21:09 »
Štenci upijaju kao sunđer, jako brzo ''pokupe'' svo ponašanje svojih starijih drugara. Naravno pokupe i one loše navike  sm smesko1 Više puta sam imala prilike da vidim kako jedan čopor funkcioniše, najstariji pas i njegova dva sina. Sinovi su odrasli uz oca i bukvalno ga u svemu oponašali. Ko ima poslušnog, stabilnog psa, to znatno olakšava sve sa mlađim.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:23:19 »
dobro si to pomenula, za druzenje sa odraslim a stabilnim psima.
u delu zivota kada stene odvojimo od mame, koja ga je odgajala do tada, takav pas mu bukvalno glumi "tetu u vrticu", samo mnogo zabavniju  :D
uz njega ce stene nastaviti da uci kako se odnositi prema psima, dok, kada ga zdruzujemo samo sa stencima, to pocinje da "zaboravlja" jer stenci medju sobom ne znaju da odrede meru.
cesto se dogadja da u parkovima vidimo grupu stenaca koje vlasnici puste "na gomilu" i to traje i traje... kada bi smo ih malo bolje posmatrali, uvideli bi da su nako odredjenog vremena prezasiceni, da je energija popustila ali i dalje nastavljaju, i onda se cesto javlja i nervoza medju njima i ono sto bi mi nazvali "nedolicno ponasanje" ...od nekontrole ugriza, medjusobnog kezenja, preko sklanjanja i bezanja nekih stenaca...zavisi od njihove naravi. vlasnici onda to okarakterisu kao "ovaj je agresivan", "onaj je grub", "onaj je plasljiv", a ustvari je najcesci uzrok zamor materijala i preterano pustanje stenaca da se sami snalaze bez kontrole.
trebamo posmatrati svog psa i uvideti kada ona zdrava i vesela razigranost dolazi do zamora. u tim situacijama je najbolje otici iz drustva ili ako bas ne mozemo otici, udaljiti ga od tog dogadjanja i prosetati koji krug dok se ne umiri i pocne opusteno da njuska.

u igri sa odraslim stabilnim psom, odrastao pas je taj koji uci i kontrolise stene i ne dozvoljava mu da dodje u te zute minute.
obicno se u parku odrasli pas nece igrati sa stenetom, jer ima "pametnijeg posla". takve igre se najcesce odvijaju negde gde za odraslog psa nema drugih aktivnosti koje su mu bitnije, pa ne ocekujte da cete u parku ispred kuce naleteti na "staratelja" za svoje stene koje ce da ga odgoji po ovim uputstvima  :D

jako korisne su i hodajuce setnje sa takvim psom. generalno, hodajuce setnje su uvek i za sve korisnije nego staticno stajanje u parku. u hodajucim setnjama pas vise razvija svoja cula, prati gde smo mi, potrci sa drugim psom...umor nakon takve setnje je zdrav umor, dok umor nakon 2 sata livade nije zdrav umor vec ono sto sam rekla-zamor materijala.

mi smo u nasem klubu napravili vrtic za stence do 6 meseci. program je veoma jednostavan... malo ucimo koncentraciju, malo svi setaju sa vlasnicima na povodniku, malo se igraju. uvek su tu 2-3 odrasla stabilna psa koji ih "razvrstavaju" i regulisu igru. takav vrtic se pokazao kao pun pogodak. bez specijalnog programa ucenja komandi, psi nakon vrtica svi do jednog dolaze bez greske na poziv iz igre, kulturno hodaju na povodniku i odnose se kako treba prema drugim psima

Van mreže Miška

• Full Member

« Odgovor #10 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:41:22 »
Potpisujem reči AA, ne bih to ja bolje napisala od tebe, nadarena si za pisanje  sm wink

mi smo u nasem klubu napravili vrtic za stence do 6 meseci. program je veoma jednostavan... malo ucimo koncentraciju, malo svi setaju sa vlasnicima na povodniku, malo se igraju. uvek su tu 2-3 odrasla stabilna psa koji ih "razvrstavaju" i regulisu igru. takav vrtic se pokazao kao pun pogodak. bez specijalnog programa ucenja komandi, psi nakon vrtica svi do jednog dolaze bez greske na poziv iz igre, kulturno hodaju na povodniku i odnose se kako treba prema drugim psima

Bravo! sm clap Pravi ste savremeni klub  :nod:

Kod nas ima ulogu glavne tete u vrticu malinoa Samba, a sad polako i njena mlada ucenica Panda koja sledi njen primer  sm lol1
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:54:33 »
dodjite nam u posetu  :clapping:   manjkamo sa tetama u vrticu, obicno imamo čike  sm zelenko
dovozimo mi tu i aute na poligon pa turiramo motorom, iznosimo agi prepreke...ma sta nam padne na pamet a da je novo za malce.
dosta njih posle ode dalje u skolicu na usavrsavanje.
najdraze nam je sto su to klasicni kucni ljubimci, najrazlicitijih pasmina koje veze nemaju sa radnim karakteristikama i svi budu, u svojim okvirima lepo socijalizovani, veseli i poslusni psi.
to i jeste poenta

:D

Van mreže Miška

• Full Member

« Odgovor #12 poslato: 07 Avgust, 2012, 13:13:17 »
Fotka je mrak!  basetic je PRESLADAK! 

Rado cemo doci kad budemo u vasim krajevima!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 07 Avgust, 2012, 13:15:17 »
on je totalni hit, a sad mu se i sestra pridruzila pa se zajedno saplicu o sopstvene usi  :D

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 27 Decembar, 2012, 13:52:15 »
Canis (besplatna literatura): http://www.canis.hr/default.aspx?bt=16 pogledati OBJE brošure!!!

Ja sam tek sad otvorio ovaj link, mislio sam da je ovo brošura na par stranica, tek sad vidim šta sve ovde ima da se pročita  sm prst gore
Zbog svih lenčuga kao što sam ja evo i sdržaja ove knjižice  sm zelenko