Autor Tema: Ishrana štenaca  (Pročitano 132439 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Ishrana štenaca
« Odgovor #30 poslato: 30 Jul, 2012, 19:29:48 »
kad budem uzimala narednog, zamolicu jadranku da mu ne pokaze ni dehidrat ni kuvano, kako ne bi kad dodje kod mene seo ispred pecnice kad je prvo pecenje u njegovom zivotu pocelo sa obradom  :itwasntme:

Van mreže jasta

• Newbie
  • *

« Odgovor #31 poslato: 30 Jul, 2012, 19:57:05 »
 :rofl:
Wilibald neponovljivi....

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #32 poslato: 31 Jul, 2012, 14:23:16 »
Čitam ovde, čitao na onom "privatizovanom",čitao na onom zombi forumu. Slabo da sam i na jednom izneo neka svoja zapažanja i iskustva. Imam malo vremena pa ću skratiti priču u okviru teme.

Gravidne ženke moraju dobijati više hrane obogaćene belančevinama i vitaminsko-mineralnim sastojcima. No sa takvom ishranom ne trebamo preterivati jer može dovesti  do digestivnih smetnji s pojavom mekane stolice.
Previše kostiju može izazvati zastoj i začepljenje. Kuja u izgradnji ploda fetusa potroši i do 1/18 vlastitih belančevina i drugih sastojaka. Ta masa se mora nadohnaditi kvalitetnom ishranom. U sličajevima nejednake i oskudne ishrane u vreme graviditeta nastaju teški poremećaji u razvoju fetusa 
 i njihovoj vitalnosti nakon koćenja. Takva štenad se radjaju prividno normalna,a nakon 2-3 dana dolazi do gubitka telesne težine,dehidracije i uginuća. Zbog loše ishrane u vreme graviditeta nastupa nedostatak kuje u periodu dojenja.
Mleko kuje sadrži dvostruko više hranljivih materija od mleka krave,pa je razumljivo da u periodu dojenja kuja mora dobijati još bolji u jaču hranu.
Maximum poboljšanja mora biti negde izmedju druge i pete nedelje dojenja.  U poslednjoj nedelji laktacije energetske potrebe se povećavaju sa 20 na 100% . Posebna je velika potreba za kalcijumom,fosforom i vitaminima. Težina kuje ( telesna masa ) ne bi trebalo da odstupa više od 5-10% u odnosu na prosečnu težinu kuje pre graviditeta.
Ishrana kuje u laktaciji mora raznovrsna i količinski izbalansirana. Preterana ishrana ume da dovede i do pojave " mlečnog ekcema"  kod štenadi. U takvim slučajevima treba smanjiti količinu masti i belančevina.
Još jednu promenu sam uočavao a i kasnije kontrolisao. Prosečna vrednost PH mleka kuja je oko 7 ( 6-8), što se može proveriti lakmus papirom.
Ako je mleko kiselo,štenad oboljevaju i obično uginu. U takvim slčajevima sam prekidao dojenje, štenad sam veštački hranio. Kija treba da dobija izbalansiranu hranu koja se u mojoj praksi pretežno bazirala na RAW ishrani.
Svi mi znamo da štenad u prvim danima života pretežno samo sisa majčino mleko,time zadovoljavaju svoje potrebe. Sa prihranjivanjem štenadi počinjem izmedju 15 i 20 dana starosti. To su pretežno obroci u sastavu : Sirovo kravlje mleko,žumance,sirova "pašteta" od govedjeg ili konjskog mesa,hleb,malo šećera, sirova pašteta od govedje iznutrice, pavlaka.
U početku se radi o malim količinama,shodno starosti štenadi a i rasi . Ti obroci se povećavaju sve do 6-7 nedelja starosti,kada se prestaje sa sisanjem. Prestankom sisanja hranjenje se izvodi 4-5 puta na dan kod male štenadi. Štence od3-6 meseci hranim3 puta dnevno.
Takodje iz neke svoje prakse imao sam prilike da zapazim i još neke poremećaje u problemu ishrane štenadi. Uglavnom su to bili poremećaju koji su nastupili posle upale vimena kuje.
U tim slučajevima sam opet pribegavao veštačkoj ishrani štenadi.
Svu ovu nazovi praksu sam stekao u nekom svom ozboljnijem dvadeseto godišnjem radu i kontaktu sa psima. Uglavnom se radilo sa tri rase. Doberman, Pit Bull i Šarplaninac.  Prve korake u ishrani pasa i štenadi mi je dao pokojni veterinar iz zrenjanina...Bora. Da, sramota me je što i danas neznam prezima čoveku. Iako je bio na daleko poznat u svojoj praksi po dobročinstvu.

Slažem se da će neko posle ovog mog teksta naći neki segment gde bi me demantovao, to me ne brine. Svoje prakse se držim i dalje i držaću se uz svo usavršavanje.
Dali je ovo moje pisanje i malo trošenje vremana nekome pomoglo ili ne, to već nije moja briga. postoje mnogo odgajivača, mnogo vlasnika pasa. Mnogi od njih imaju neku svoju recepturu, neki svoj fazon veazn u skladu ove teme. kako god bilo računa se samo krajnje...zdravo i ispravno štene koje že izrasti u ito tako zdravog i ispravnog psa.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 31 Jul, 2012, 14:39:24 »
Dejane, ovo je super....

a da li možeš da napišeš šta još ubacuješ u ishranu, osim ovoga gore što si napisao?

i da li se ishrana menja kako pas raste i koliko?

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #34 poslato: 31 Jul, 2012, 15:17:19 »
Ne znam dali je super ili ne :shake:. Kod mene funkcioniše. :nod:
Jelovnik se posle šestog meseca menja. Realno sve u zavisnosti do kojih komponenti dodjemo.
Naj interesantnije mi je bilo da pratim štence kojima je osnova bila meso od Noja.
NE NE NE...NE ONAJ NOJE koji je sagradio barku, biblijski. Ptica Noj. sm jeah
Faktički ništa novo, divljač je divljač. Ništa posebno što se tiče ishrane.
Zadnjih nekoliko godina bilo je pasa ( šaraca) sa same Šarplanine. Prva generacija potomaka se i nije nešto mnogo razlikovala,dok već druga jeste. Iako su bili uparivani sa psima sa istog podnevlja. Razlike ima. Geografski položaj, ishrana,aktivnost plus još neki faktori.
U  par obilazaka pasa na bačilima na Šari,primetio sam raznoliku ishranu,s mesta na mesto. Hrana koja jue mnogo oskudnija u odnosu na onu koji im mi pružamo ovde. Dodatci,vitamini...u ishrani,tamo su misaona imaenica. A psi,da čovek poželi većinu.
Ovde samo što ne duvamo psima u zadnicu, šta im sve nepružamo, od ishrane do ostalih faktora života. I opoet često se dešava ( barem u rasi koju držim)...ćorak !!!

Ishrana se menja od šteneta do odraslog,zrelog psa. No ne mnogo  toga. Nema vbiše mlevenja mesa,biranja. Opet se  nesme zanemariti zdravstveno stanje psa,gde je ishrana u mnooogo toga povezana. Tačno je i to da je mnogo širi spektar vrsta mesa u ishrani odraslih pasa u odnosu na štenad.

Ček malo.... :thing: :thing: :thing: :thing:                                 hej, pa to je već druga tema zaboga !

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 31 Jul, 2012, 15:24:53 »
mene toliko nervira danasnji mozak ljudi u koji je ubaceno da bez "balansiranih granula" pas nece uneti sve sto treba. toliko su nam isprali mozak tim vestackim suplementima i napravili filozofiju od ishrane koja u sustini treba da je jednostavna ali razronvrsna. dosta je da pogledamo koliko je problema u zdravlju i razvoju pasa nastalo od kad su industrijske hrane pocele siroko da se primenjuju i zamenile prave komade namirnica.

bila sam jednom u gostima kod zene koja ima kuju koja je tada bila skotna, i specijalno za tu priliku joj je kupila royal vrecu za stence i skotne kuje. krenula sam da joj pricam o sastavu i o prednostima prirodne ishrane u nadi da ce me barem malo poslusati... onda je u sred razgovora dosao red na nahrani svoju bebu, i otvorila mu danone i time ga nahranila...tu sam odustala od price o psecoj hrani kad sam videla da joj i dete jede isto kao pas

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #36 poslato: 31 Jul, 2012, 15:36:57 »
Shvatam i razumem doista.
O mnogim načinim ishrane i nesmem pisati. Optužiće me opet neko za "nedela". kao što su me optuživali za neke druge fakte. sm zez sm valjko1 sm cepko, gde nisu ni mrvicu toga upoznati.

Nesmem izneti sve sa čime i kako hranim pse i štence. Mesožderi su na kraj krajeva. sm wink

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 31 Jul, 2012, 16:19:35 »
Dejane, a da li možeš da daš primer jelovnika za nedelju dana?
znam da sam dosadna, ali ljudima koji nisu tako iskusni kao ti, bukvalno sve znači

ako možeš u detalje, kao mi tamo u dnevnom meniju, bolo bi super

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #38 poslato: 31 Jul, 2012, 17:07:12 »
Mogu ali ajd da damo i ostalima reč, svima onima koji su imali štence. Neka iznesu svoja iskustva. Ne ona sa kojekakvih interent stranica,već lična.
A svako iskustvo je dragoceno. Za sve ove godine susretao sam se sa nekim problemima,sa nekima i nisam.  Svako od nas pojedinačno bi imao šta da kaže/ napiše par reči o tome.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 31 Jul, 2012, 18:34:26 »
dok ne dodju ti sa iskustvom, moraćeš ti da preumeš banku
ovaj, pisanje
 sm zelenko

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #40 poslato: 02 Avgust, 2012, 10:03:34 »
Imam par pitanja za korisnicu Jasta. S obzirom na njen staz u uzgoju pasa, njeni saveti su od velikog znacaja.
Kad pocinjete da dajete AD kapi i koliko dugo ih dajete stencima?

Posle Startera na koju formulu prelazite? Junior ili Adult?

Da li vam se desilo nekad da ste imali stene koje nikad nije naucilo da sisa i ako jeste sta raditi u takvim slucajevima, odnosno kako hraniti takvo stene? Znam za zamensko mleko ili kupovno. Koristila sam i jedno i drugo i ne mogu reci da sam zadovoljna. Majcino mleko je ipak najbolje.

Da li kuji koja je gravidna dajete neke dodatke ili samo hranu za stence?

Kad vam kuja ostane skotna kad prelazite na hranu za stence? Ovo pitam jer mi se sad desilo da mi kuja od prvog dana posle parenja trazi veci obrok od uobicajenog i prosto nisam znala koliko da joj dam da jede jer vazi pravilo da se kuji tek u drugom mesecu daje veci obrok zbog opasnosti od gubitka stenaca. Ne znam da li je to neka bapska prica ili cinjenica.

Mnogi odgajivaci ne zele otkriti neke svoje tajne, pa ako ne budete hteli odgovoriti na neko pitanje, razumecu  :D

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #41 poslato: 02 Avgust, 2012, 10:19:19 »
Jasta će da poludi sa nama
 sm smesko1

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #42 poslato: 02 Avgust, 2012, 10:44:18 »
I ja mislim  sm smesko1
Sto je najgore ima ja dosta pitanja u vezi uzgoja, ali ne bih bas da smaram  sm zelenko

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 02 Avgust, 2012, 10:47:29 »
a ti rasporedi, pa postavljaj pitanja 2x nedeljno u manjem obimu
da razvučemo malo
 sm zelenko

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 02 Avgust, 2012, 12:03:07 »
pripreticu jasti da cu joj ukrasti sve snaucere ako ne odgovori  :D