Autor Tema: Ugljeni Hidrati  (Pročitano 26163 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

Odg: Ugljeni Hidrati
« Odgovor #30 poslato: 03 Septembar, 2012, 17:24:17 »
pa upravo sam o tome i pisala, vuk ulovi jelena, copor jede jelena ali nema za sve clanove copora iznutrica sa UH u njima..... i koliko uopste u tom trenutku  ima zitarica u crevima jelena,  onaj najsnazniji vuk uzme zeludac i pojede ako mu treba, plus ne olize sav sadrzaj vec pojede misic uglavnom ...za ostale nema ali ima po malo creva gde vec nema puno onoga sto se moze upotrebiti za stvaranje energije sem masti oko creva cega ima puno :) ono sto pojede od UH sa zelucem brzo iskoristi kao energiju...zato postoji taj mehanizam i mozemo ga koristiti kada je potrebno. U jednom coporu postoje jedinke koje vrlo retko mogu do iznutruca , isto tako oni koji mogu da ih ugrabe prvi ne posezu uvek za njima.Radije ce misic. Znaci UH ne uvek i u malim kolicinama jer je to koliko prosecan vuk u svom zivotu pojede UH koje moze da iskoristi jako je malo u odnosu na ono iz cega ustaljeno dobija energiju a to su masti. Ovakva obrazlozenja tipa "biohemija kaze da to pas moze i treba" su uglavnom iz studija koje se rade po nalogu i iz potreba ljudi koji direktno imaju nekih interesa, tako je sa vecinom studija kada su oblasti vezane za bilo koji profitabilan posao , u ovom slucaju verovatno neka stidija radjena po nalogu nekoga ko ima neki interes da dokaze da je dobro psima davati UH,vezan za proizvodnju hrane za pse,naucnici bas nemaju puno novca ako ih neko ne plati da se bave istrazivanjima vezanim za pse i mesojede vec to rade po nalogu nekoga ko ih plati.... to rade sada i proizvodjaci hrana bez zitarica, ali oni imaju bolje pokrice u prirodi....zato je uvek bolje pogledati u prirodu i logicno razmisliti. I naravno uvek treba imati u vidu sadasnje okruzenje i uslove u kojima pas zivi a prvenstveno njegove potrebe za dodatnom energijom.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 03 Septembar, 2012, 17:39:38 »
Slazem se ja u potpunosti da treba razmisljati logicno i ne drzati se krutih informacija. Sve sto ste vi napisali je tacno...ali zar covek ne treba da se potrudi da ishranu svog psa usavrsi sto je vise moguce? Ako smo vec u situaciji da svojim psima formiramo obroke, sto ne bi formirali slicnije onim koje jede alfa muzjak, a ne onim koje jede vuk generalno. Ko je najzdraviji u coporu? Treba se ugledati na vuka kao jedinog pretka, ali treba i unaprediti ono sto vuk sam po sebi nije uspeo. Zato i postoji covek pored psa, zato je pas domaca zivotinja.

Ako su u coporu jedan ili dva vuka u stanju da dodju do ugljenih hidrata kroz svoj plen, i na taj nacin laksim putem zadovolje svoje potrebe za energijom (a neminovno je da je to laksi put), zasto ne bismo mi ako smo vec u mogucnosti obezbedili svojim psima te ugljene hidrate? Zato i postoje alternativni putevi, da bi energiju obezbedili i oni koji nisu dosli do najkompletnijeg obroka. Ali ako im taj obrok vec odredjujemo mi, a ne poredak u coporu, ulovljeni plen ili predeo na kome zive, sto im ne bi obezbedili ono sto je za njihovo telo primaran izvor energije.

I opet kazem, ovo nije studija, ispitivanje, test. Ovo je biohemija, nacin na koji telo psa funkcionise. Nacin na koji se dobija energija, to je jednostavno tako i nije rezultat nikakvih naloga, potreba ili interesa. Jednostavno jetra sadrzi to, to i to...i ne bi sadrzala to sto sadrzi da je pravi nacin sinteza aminokiselina. Ne bi postojala ta mogucnost snabdevanja energijom, jer nije moguce da se dogodi snadbevanje iz masti i proteina, pa tek onda iz glikogena. Da je to proces koji moze da se odigra posle dobijanja energije iz masti ili proteina ja bi razumeo vas stav jer bi to onda bio alternativni put. Ali to nije moguce jer u tom slucaju ne bi postojao ni hormon insulin(jer nivo glukoze nikada ne bi bio visok u krvi), a i hormon glukagon bi imao totalno drugaciju funkciju. Jednostavno ako sagledate biohemiju i procese koji se odigravaju, logicno je dobijanje energije iz trenutnog stvaranja glukoze u krvi i kasnijeg stvaranja iz glikogena iz jetre...sta god vuk bio u stanju da u ovom ili onom obliku unese.

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #32 poslato: 03 Septembar, 2012, 17:55:27 »
 Sto se tice Keni, ona je od malena skolna alergijskim reakcijama, tako da ovo nije nista novo, samo sto su me pre ubedjivali da su granule zakon, a ja sam studirala i nisam imala vremena da se bavim njima. Kad god smo menjali ishranu, proliv, pa sam odustajala, jer  jdnostavno nisam znala da je to normalna reakcija. Sada ne odustajem od  kuvane hrane, ocekivala sam ovako nesto, i bez obzira na proliv, Keni je mnogo bolje, zivnuo mi pas.
 Inace, sve sto ste pomenuli,  vec smo odradili, samo sto ja smektu moram da joj ubrizgam, jer prah nece nikako. Na kontrolu idemo sutra, dobila je neku bocu za oblaganje sluzokoze creva, kao i kaodiar.  Novak nam rece da joj je malo nateceno  debelo crevo,  sto je za ocekivati. 
 Inace, bilo je gadno nocas, setale smo na svakih sat vremena, a onda se oko podne smirilo, i jos uvek me ne zove da idemo napolje.  Ne znam kako cemo sutra, posto sutra moram na posao.
  Ni sama nisam nacisto za njen pankreas, ali ako se ne poboljsa stanje za dan dva, moracemo i to da proverimo. Radili smo ranije kada je imala problema, i sve je bilo ok,hvala bogu.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 03 Septembar, 2012, 19:31:54 »
Slazem se da nasim psima treba obezbediti obroke dostojne jednog Alfa vodje u coporu . Slazem se  u tome da je on dovoljno snazan da sebi obezbedi potpun obrok  i jede sta mu odgovara u tom trenutku. Kada to radi to nisu obavezno iznutrice, vrlo cesto jesu ali ne uvek a razlog su drugi vitamini i minerali, mikroelementi koji se u vecim kolicinama nalaze u iznutricama a ne i sam sadrzaj UH jer njih nema uvek u zelucu zrtve. Zatim i kada ih uzme ne pojede uvek i zeludac  vec neke druge organe, kada i pojede zeludac, ne pojede uvek  ceo sadrzaj u njemu a i ako ga pojede taj sadrzaj nema uvek UH u sebi vec i drugih biljnih vlakana sa kojima se zrtva hranila. U ekosistemima gde se moze posmatrati ovako nesto i inace nema puno zitarica jer su to sredine uglavnom daleko od ljudi  gde te zivotinje borave.Kada pojede polusvarene UH sposoban je da ih iskoristi isto kao sto mu i celuloza povremeno dobro dodje da ubrza peristatiku creva i malo ih ocisti. I dalje ne vidim razlog da se psima, ukoliko njihove energetske potrebe to ne zahtevaju kao obavezni deo obroka daju UH.  Mogu ponekad ili kao bolja varijanta od toga da se jetra preoptereti prevelikim kolicinama masti ukoliko organizam neke  jedinke to zahteva ...a i tada ne kao prosti UH u vidu industrijski preradjenih UH poput brasna i sl.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 03 Septembar, 2012, 19:35:32 »
Sto se tice Keni, ona je od malena skolna alergijskim reakcijama, tako da ovo nije nista novo, samo sto su me pre ubedjivali da su granule zakon, a ja sam studirala i nisam imala vremena da se bavim njima. Kad god smo menjali ishranu, proliv, pa sam odustajala, jer  jdnostavno nisam znala da je to normalna reakcija. Sada ne odustajem od  kuvane hrane, ocekivala sam ovako nesto, i bez obzira na proliv, Keni je mnogo bolje, zivnuo mi pas.
 Inace, sve sto ste pomenuli,  vec smo odradili, samo sto ja smektu moram da joj ubrizgam, jer prah nece nikako. Na kontrolu idemo sutra, dobila je neku bocu za oblaganje sluzokoze creva, kao i kaodiar.  Novak nam rece da joj je malo nateceno  debelo crevo,  sto je za ocekivati. 
 Inace, bilo je gadno nocas, setale smo na svakih sat vremena, a onda se oko podne smirilo, i jos uvek me ne zove da idemo napolje.  Ne znam kako cemo sutra, posto sutra moram na posao.
  Ni sama nisam nacisto za njen pankreas, ali ako se ne poboljsa stanje za dan dva, moracemo i to da proverimo. Radili smo ranije kada je imala problema, i sve je bilo ok,hvala bogu.
Nadam se da ce se stara devojka ubrzo dovesti u red :) A alergije...uglavnom hemija u granulatima.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 03 Septembar, 2012, 19:52:37 »
U sustini nista nije "obavezno"...

Ali ja sam se davno iskljucio iz rasprava o tome sta je obavezno i sa cim se "moze". Ako pricamo o najzdravijem obezbedjivanju energije psu, to je po mom misljenju pirinac, tj. ugljeni hidrati, pre nego obezbedjivanje proteinima(mesom) ili mastima(koje kao sto znate imaju i svoje lose strane). Ako pricamo o obaveznom onda nemam sta da kazem, jer je jedino obavezno da pas nesto pojede da bi preziveo, a sta je to je vec pitanje volje vlasnika i zelje za sto kvalitetnijim obrokom. Moze i bez njih(sto ih ne cini obaveznim), ali moze se i bez mesa(dokazali su mnogi) sto bi znacilo da ni meso nije obavezno...

Eto, zakljucak, NISU obavezni ugljeni hidrati, ali JESU najzdraviji za obezbedjivanje glukoze. Moje misljenje.  sm wink

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 03 Septembar, 2012, 20:22:50 »
 sm wink Moze tako :) Najzdraviji vid ukoliko pas ne zadovoljava svoje potrebe za energijom onim sto dobije iz mesa(mislim i na iznutrice i kosti) a da se ne prehranjuje drugim sastojcima iz mesa posebno ne mastima.
Nista nije obavezno za one kojima je malo stalo do toga kako i koliko ce im pas ziveti, kako ce se osecati,i da li ce imati posledica zbog toga, jer psi danas to podnose, navikli su uz coveka da podnose svasta... a te male razlike u tome da li nesto da ili ne kada se mi koji razmisljamo o tome i trudimo da im obezbedimo najbolje, nisu toliko strasna stvar sve dok se u necemu ne pretera. Mala kolicina  UH, pa i kao svakodnevni deo obroka nije strasna stvar jer zdrav  pas to moze, i ja dajem vise pirinca svojim psima nego sto bi ga vuk nasao, lose je kada se u tome pretera i insistira i pokrenu drugi mehanizmi koji mu mogu ugroziti zdravlje u nekom trenutku unoseci u psa nezdrave oblike UH. Svaki pas je jedinka za sebe i u principu zdravi psi mogu podneti i male kolicine prostih UH a da im ne nanesu stetu. Problem je u tome sto danas postoje psi koji to ne mogu.... a postoje i puno ih je, psi koji zbog toga imaju probleme a univerzalni stav da su UH svima nephodni im samo steti.   

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 05 Septembar, 2012, 18:41:45 »
Vidim da šarpejdžije forsiraju ekstrudiran pirinač. Znam da je svakako lakše, ali koje su  još prednosti i mane u odnosu na standardni beli kuvani?

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #38 poslato: 05 Septembar, 2012, 19:06:25 »
Ima veće količine fosfora nego običan beli pirinač. Tako da je psima sa bubrežnim problemima daleko bolje davati beli.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 05 Septembar, 2012, 23:30:29 »
Nema ih sem toga sto si pomenula, laksa priprema.Razlika ne postoji,  sem ako nije u pitanju ekspandirani integralni pirinac i ekspandirani beli pirinac. Ovo sto ja koristim je obican beli ekspandirani (naduvani)pirinac kakav se stavlja u cokoladu sa rizom :) i nikave razlike nema u odnosu na kuvani beli pirinac sem lakse pripreme obroka i sto mi pokupi visak vlage. To je beli pirinac samo ne termicki obradjen kuvanjem vec se termicki obradjuje pod parom i visokim pritiskom, ili ekstrudiranjem i potpuno je isto. Pedja je pomesao sa integralnim  sm wink

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #40 poslato: 05 Septembar, 2012, 23:38:35 »
Za početak, pozdrav svima, i onima koji me 'znaju' i onima koji ne.  sm hi

Kroz ovu temu se provlači teza o psu kao obligatnom karnivori, poređenja sa vukom, lovom na jelene i alfa pozicijom. To je loša pretpostavka i jako gruba zamena teza, iako je ekstremno često (bila) korišćena pri svim - biološkim, bihejvioralnim i etološkim - analizama domaćeg psa kao vrste.
Pas je svaštojed. Evoluirao je od prapasa, hajde da ih nazovemo 'vukovima', prirodnom selekcijom na pitomost, a sve to zato što je pored ljudskih naseobina bilo puno odbačene hrane koju je bilo lako "uloviti" - ako vam ne smeta blizina ljudi. Kao što već napisah na drugom mestu, psi su zapravo evolutivni rezultat postojanja ljudskih đubrišta. Neki naučnici tvrde da je pas kao vrsta star 10-20 000 godina, a pojedini smatraju da mu ima i 40 000. U evolutivnom smislu, to je kratak period, ali ipak dovoljno dug za metaboličku i anatomsku adaptaciju na hranu koja nije animalnog porekla. Manje glave, manje vilice, manji zubi, manja sfizička snaga, manja inteligencija. A od prvih ljudskih stalnih naseobina, šta su ljudi jeli i danas jedu..? Svašta, kao i psi. I otpatke životinjskog porekla, i prerađevine od cerealija, i povrće, čak i voće...sve što je u ponudi, u datom trenutku, a što je jestivo. To naravno ne znači da pas treba da brlja po kontejneru, niti da je to najbolje za njega, ali ne znači ni da treba da jede samo krtinu, jer ga priroda nije za to ni pravila. Da jeste, sad bi trčao za jelenima, ne bi ležao pored nogu vlasnika i žickao zalogaje sa stola. :)

Filth-ovi biohemijski komentari  sm to odlično objašnjavaju metabolizam i potrebe za UH u organizmu psa (i čoveka!).  :clapping:

Psu su NEOPHODNI ugljeni hidrati u ishrani za normalno funkcionisanje organizma. Mačkama, recimo, nisu. Mačke su mesojedi, one energiju dobijaju glukoneogenezom, nemaju visoku glikemiju nakon obroka, itd. To nije izmišljotina velikih kompanija, nije ni moje mišljenje, već naučna činjenica. Na vlasnicima pasa (kada već kod nas nutricionista nema) je da procene koje su količine njihovim psima neophodne, a sve to zavisno od rase psa, starosti, hormonalnog statusa i njegove aktivnosti.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #41 poslato: 06 Septembar, 2012, 00:10:14 »
evo je i Katarina!
 sm to

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 06 Septembar, 2012, 00:41:51 »
 sm hi Katarina
Sve anatomske promene su nastale adaptacijom upravo na ono sto si opisala, ali ne i anatomske promene u sistemu za varenje,samo mutacije  tipa manja glava, danas vec uveliko i zubalo bez pred-kutnjaka, manji zubi i sl....., fizioloski pas se nije promenio, samo se privikao sto ne znaci da je to najbolje za njega. Fizioloski proces  vezan za UH je fizioloski proces, identican, i kod psa i kod vuka i kod kojota i kod coveka, i svako ga moze iskoristi u skladu sa svojim stavom... i ljudi jedu svasta...... ali  imaju sistem za varenje biljojeda sto znaci da im vise odgovara ishrana hranom biljnog porekla sa vrlo malim kolicinama hrane zivotinjskog porekla, to je tako, pocevsi od funkcije vilice pa preko svega ostalog.I ljudi danas maju manje zube, sto ne znaci da ne treba da zvacu i sve jedu samleveno, ne znaci da treba da jedu jetrenu pastetu umesto da stalno zvacu jabuku za uzinu. Psi i ljudi se ne uporedjuju jer nisu isti . A to kako psi izgledaju je fenotip i mutacije u fenotipu, iluzija, genotip je ono sto je stvarnost.Onog trenutka kada pas bude imao sistem za varenje jednog coveka ili majmuna...tada ce on za mene biti isto i jesti vece kolicine UH koji ce mu biti neophodni.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 06 Septembar, 2012, 00:54:15 »
 Ovde se radi upravo o tome, da psu treba neka kolicina UH ali da je ona veoma, veoma mala, i nije neophodna,sem ako unosenje nije bolje resenje za dobijanje brze energije koja je odredjenoj jedinki potrebna. Veoma mala ne znaci svakodnevni i obavezan unos za sve pse,vec vaoma mala, onoliko koliko bi vuk nasao u prirodnom okruzenju svojim prirodnim nacinom ishrane.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #44 poslato: 06 Septembar, 2012, 10:58:02 »
Da, gore sam mislio na integralni pirinač ne na ekstrudirani. Integralni je jači sa fosforom u odnosu na beli. Sledeći put ću da se bijem po prstima pre nego što napišem.  sm redface

Nego, mislim da obe teorije mogu veoma dobro da se brane i da se može samo vrteti u krug. Ne mogu da kažem šta je 100% tačno, ali mogu da kažem da svako mora da prati svog psa, jedinku. Za ovaj detalj da su NEOPHODNI UH se ne slažem jer nisu neophodni, i Filthov biohemijski post to pokazuje, može da bude da su se psi adaptirali na lakši način dobijanja energije, ali opet postoji i ovaj drugi. Svi znate za primere pasa koji ne uzimaju uopšte UH i sasvim normalno žive (onaj forum stranjski  :D ). Tako da opet dolazimo do vrtenja u krug. Ne kažem šta je bolje, a šta nije samo kažem šta može što pobija ovu reč "neophodni". Druga stvarčica koju volim da upotrebim je upravo ta pseća vilica koja se jeste izmenila donekle, ali funkcija vilice je ostala ista. Pas ne može da žvaće na način na koji čovek to radi, fali mu nekih mišića, ali zato može i treba da drobi. Treća stvarčica koju upotrebljavam je primer šargarepe, dajte je sirovu psima koji vole da je jedu i sačekajte je sa druge strane u skoro identičnom obliku.  sm smesko1 A omiljen mi je detalj koji se direktno odnosi na većinu dehidrata, ovih kukuruznih, dajte psu klip kukuruza da vidimo šta će da uradi sa njim.

E sad, ovo gde se slažem sa Katarinom je da je pas uz čoveka počeo da brljavi. Tako je vremenom razvio toleranciju na određene vrste ishrane pa npr. šar-pej koji se uz vlasnika u Kini hranio pirinčem hiljadama godina veoma dobro toleriše kuvani pirinač, ali zato loše toleriše npr. soju. Ovde može da se povuče i paralela sa čovekom, znam da ne treba ali hajde, koga zanima nek potraži na netu slučajeve Japanaca i mleka, veoma je interesantno kako Japanci u svojoj ishrani nemaju mleko samim tim nemaju ni razvijene enzime za varenje mleka, ovo smo radili studiju slučaja na faksu pre 6 god. gde smo pokušavali da plasiramo mlečne proizvode na japansko tržište, a nije išlo iz ovog razloga.  :th:

Tako da bih zaključio da psi mogu da uzimaju UH, ali i ne moraju, sve se svodi na praćenje određene jedinke. Moje lično iskustvo sa većim količinama UH u ishrani šar-pejeva je loše ne samo na mojim psima nego generalno u pasmini, al sam zato video dosta pasa svih rasa koji unose više UH nego mesa i odlično izgledaju. Što bi rekli Ameri "go figure"   sm kolutko 
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''