Autor Tema: Ring dresura, Handling  (Pročitano 47701 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Ring dresura, Handling
« poslato: 08 Jul, 2012, 22:13:58 »
Ring dresura je jedan niz radnji koje hendler ili vodic i pas moraju da pokazu u ringu,tj na izlozbi na kojoj ucestvuju. Hendler je osoba koja pokazuje psa u ringu.To moze da bude sam vlasnik ili trener sa kojim je pas prosao odredjeni kurs obuke za izlozbe.Sastoji se od sledeceg:

-gledanje zuba – pas treba da dozvoli sudiji da mu pogleda zube
-trcanje u ringu - hendler i pas izvode trcanje u kasu,nekoliko kruga u ringu,zajedno za jos nekoliko ucesnika
-stojanje u stav

Pre svega treba da razumemo zasto je sve ovo potrebno.

Pregled zuba -  se sastoji se iz dva dela:
-utvrdjivanje zatvaranja i polozaja sekutica
-konstatovanje broja zuba kod psa

Pregled se obavlja na sledeci nacin.Vodic postavlja psa pored ili ispred sebe,drzi mu glavu,otvara mu usta(ovo u slucajevima kada pas nedozvoljava nikom drugom) i pokazuje prednje zube psa(ocnjake i sekutice).
Tako otvorena usta drzati neko vreme da sudija moze sve da lepo pogleda.
Inace je praksa da sudije sami otvaraju usta psu za pregled,tako da pas mora biti naucen na vreme da bude miran pri toj proceduri.

Trcanje u grupi u krugu – psi moraju da se krecu napred u pravoj liniji,da ne skacu,da se ne igraju sa vlasnikom ili drugim psima,da ne laju ili pokazuju agresivnost prema ljudima ili drugim psima.Neka optimalna razdaljina izmedju drugih ucesnika je duzina psa.Psi se krecu u kasu 2- 4 kruga ili onoliko koliko sudija zahteva da bi izvrsio pravilnu ocenu te grupe.
Pri kretanju u krugu moze da se stvori opsti utisak o svakom psu:
-drzanje glave
-sirina koraka
-kordinacija pokreta prednjih I zadnjih udova
-stepen otvaranja uglova
-sloboda kretanja,jacina ligamenata zglobova
-pokreti repa

Ocena mora da bude pravicna i tacna,tj.ona koja najvise odgovara psu.

Stav- ili pojedinacni pregled

Detaljan pregled pasa i uporedjivane njegovih osobina sa standardom rase najbolje se vidi u mirnom stavu..Pri tome se bolje vide i njegove blize ponasanje.Pas koji je plasljiv,bez obzira koje je rase ima slabe sanse za ocenu pedigrea.
Zatim moze da se utvrdi tacna snaga  i struktura  delova tela i udova.Veoma je vazno da se ustanovi razvijenost psa,kao I izgled dlake i sama odlakavost.
Znaci pas treba da bude miran dok ga sudija opisuje i odlucuje koju ce ocenu pas da dobije.

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

Odg: Ring dresura ili hendling
« Odgovor #1 poslato: 01 Avgust, 2012, 16:07:47 »
Da objasnim načine na koje je psa najbolje pripremiti za ring:

Naučite psa prvo da "stane" a onda i da ostane da stoji. Psa mozete naučiti da u ringu stoji samostalno, tako što ćete stajati ispred njega a on će gledati u vas dok mu vi držite pažnju.
Možete ga i, nakon što je sam stao i ostao da stoji, ručno namestiti tako što ćete pomeriti njegove noge dok ne postignete željeni položaj. Svakako atraktivnije i profesionalnije izgleda kada pas sam zauzme željeni položaj a vi ste ispred njega

Svako učenje psa, pa i ovo za prezentaciju u ringu, potrebno je raditi na obostrano zadovoljstvo i psa bogato nagradjivati kada napravi ono što se od njega traži.
Prednje noge moraju biti prave (ili ravne koliko je dozvoljeno za rasu) i treba da budu ravno ispod lopatica. Zadnje noge treba da budu vertikalne od skočnog zgloba na dole (za većinu rasa, najviše se razlikuje nemački ovčar, koji ima karakterističan stav). Stopala bi trebalo da budu okrenuta napred, osim ako standard pasmine ne propisuje drugačije.

Radite na izrazu vašeg psa. Pas treba izgledati zadovoljno i srećno dok je u ringu. Većina rasa treba da drže svoju pažnju na hendleru, i drze uši u prirodnom položaju.

Hod u ringu za najveći broj pasmina jeste kas uz podignut vrat i glavu. Vi ste ti koji svoj korak morate da uskladite sa tempom koraka psa kog vodite.

Liza u <3

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 04 Avgust, 2012, 14:01:26 »
Mislim da bi moj pas poludeo kad bi video 20-50 pasa na jednom mestu,ne bi se smirio.Kako da ga naviknen na to?On može lepo da ide,ali pored toliko pasa..Ne znam baš.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Gremium

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 04 Avgust, 2012, 22:07:49 »
Rad sa psima počinjem od ranih dana. Štenad iz naših legala prolaze manje više iste "tretmane" ( u zavisnosti od god. doba ).
Već sa četvrtom nedeljom starosti reaguju na par poznatih im "komandi" ( pozivanje na klopu,pozivanje na igru.
Svake nedelje ( sedmice) nešto novo se radi sa njima.

privikavanje psa na izložbe i na društvo mnogo drugih nepoznatih pasa,počinje takodje rano,čim prodje revakcinacija. Štenad vodimo ( svu štenad ) na više mesta gde je veća populacija ljudi,životinja. Gde je gužva ,buka,mirisi. Tako idemo i na izložbe sa njima. Ne u takmičarskom smislu već kao obična šetnjica. Po nekada to učinimo auto prevozom, nekada vozom.
Stvaranje navike na sve te bitne faktore,često može biti vrlo korisno u starijim danima psa.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 04 Avgust, 2012, 22:21:49 »
pa da...to u stvari spada u onu neophodnu socijalizaciju koju pas treba da ima kako bi navikao na guzvu, buku, nepoznate stvari...sto vise psa izlazemo tim stvarima u mladosti (a i kasnije) i to mu prezentiramo kao normalno iskustvo ili dobro iskustvo (da se dobro oseca na mestima na koja ga vodimo) to ce mu i izlozbe biti ne nesto sto podnosi, vec nesto gde se oseca dobro.
ako je naviknut da susrece cesto pse i vise pasa, verovatno ce mu samo prvih 5 minuta na izlozbi biti u stilu "wooow, daj sve da ih ponjusim" ali kad uvidi da je to nemoguce, onda se nece ni obazirati na te pse. barem je tako sa mojim psom...kad prosetamo jedan krug po terenu izlozbe da on iznjusi sve, onda mogu i da ga pustim sa uzice kad sednem u kafanu...nije mu vise napeto

sto se tice same ring dresure, najvaznija je osnovna poslusnost i nase strpljenje da izvucemo iz psa najbolje jer jedino tada pas i izgleda najbolje sto moze. kad je neopterecen, veseo i zainteresovan za ono sto hocemo od njega (da stoji mirno, da kaska...)

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 04 Avgust, 2012, 22:25:52 »
Hvala vam.Samo kod nas obično nema neke gužve,gde god da odem,ne volim da ga šetam po gradu,lutalice na sve strane,a većina njih je agresivna.Povremeno sretnemo neke ljude sa psima tamo gde mi šetamo.A imali smo jedan nesrećan slučaj,ujeo ga je pitbul,tako da nisam sigurna kako bi sad reagovao na psa slične rase.Imam osećaj da on osuđuje rase,a ja ne.Mada uvek hoće da se igra sa psima(cane corso,haski,mešanci,mali i veliki psi,maltezer....).

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 04 Avgust, 2012, 22:36:15 »
sve je stvar navike...da je imao i nakon tog ugriza pozitivnih kontakata sa drugim slicnim psima-ne bi imao problem sa pitovima. ok, nije da bas iskacu veseli i druzeljubivi pitovi iz grmlja  sm zelenko   ali psi reaguju na energiju koju drugi pas salje...naravno ako imaju dovoljno iskustva u odnosima sa psima

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 04 Avgust, 2012, 23:48:01 »
Par puta sam video na nekim izlozbama,kako vodic pasa ima neke "saradnike"kako dozivaju psa i privlace mu paznju,da bi on sto bolje trcao u krugu.
Sudija izgleda to ne zeli da vidi.I naravno obicno ti psi i pobedjuju.
Koliko je to dozvoljeno,jer ipak nije posteno prema drugim ucesnicima?

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #8 poslato: 04 Avgust, 2012, 23:51:31 »
Da, to se zove double handling. Na nekim izložbama i nije dozvoljeno a ima i sudaca koji to ne vole. Karakterističnije je za pasmine koje u ringu moraju stajati na napetom povodniku, iako se i to moze iztrenirati tako da nije potrebno da psa zove neko sastrane
Liza u <3

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 05 Avgust, 2012, 12:28:19 »
sve je stvar navike...da je imao i nakon tog ugriza pozitivnih kontakata sa drugim slicnim psima-ne bi imao problem sa pitovima. ok, nije da bas iskacu veseli i druzeljubivi pitovi iz grmlja  sm zelenko   ali psi reaguju na energiju koju drugi pas salje...naravno ako imaju dovoljno iskustva u odnosima sa psima

Vrlo retko viđamo staforde,pitove...Samo taj što ima dva psa i njegov drug imaju terijere,a da ih češće šetaju.I videla sam samo još jednom neke terijere,ali to je bilo odmah posle ujeda,kad smo se vraćali,a on bio sav krvav. :(

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 08 Avgust, 2012, 00:41:04 »
kod nas na teritoriji grada nema pitbulova,zabranjeni su,ali zato staforda bas ima dosta,
i sretali smo neke ohoho agresivne,naravno setaju ih klinci i bez korpe,jer normalno nemaju visinu,a ja ovom mom navukao korpu,jer ga kaci "propis"  :lipssealed:

ali takav nam je sistem  :wall:

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 08 Avgust, 2012, 15:34:26 »
Ne znam da li sam jednom videla psa sa korpom ovde,možda jednom.Vlasnik šeta dva psa,dva terijera,bez korpi,oni vuku kao nenormalni i posle ih uvedu u crkveno dvorište.Lepo su izašli iz dvorišta i napali mog psa,možda im i nije prvi put.Jedan je tu bio glavni,valjda pitbul,ovi drugi su gledali.A vlasnik ga udarao pesnicama i udarao..jedva je pustio.Znaju mnogi da se to desilo.Bilo je i krvi ispred crkve.Strašno.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #12 poslato: 16 Avgust, 2012, 00:55:48 »
Evo jedna odlična metoda kako psa naučiti 'slobodan stav'

“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 16 Avgust, 2012, 00:57:41 »
Evo i step by step video:

― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 16 Avgust, 2012, 01:06:19 »
Evo savjeta profi hendlera:

definitivno moja preporuka, jako zanimljivo i jednostavno objašnjeno

http://youtu.be/LMUwLOIyvyM (Embedding disabled, limit reached)

― Orhan Pamuk