Autor Tema: Problem sa nogama  (Pročitano 461 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže luchka

• Newbie
  • *

Problem sa nogama
« poslato: 13 Januar, 2017, 15:59:55 »
Kao prvo pozdrav svima!

Nabavili smo stene njemacke doge prije tri mjeseca. Sad puni 5 mjeseci i imamo problem sa sapama.
Najgora stvar je sto od veterinara do veterinara dobijamo razlicita misljenja.
Neki kazu da je to sve ok, da je to normalno, dok nam je jedan od veterinara prekjuce rekao da je to ocigledan rahitis.
Inace, od kako smo je nabavili trudimo se da je hranimo sto je moguce bolje. U startu je bila na Royal Caninu a zadnjih mjesec i po je na Orijenu, tako da ne vidim mogucnost da je doslo do bilo kakvog deficita ni kalcijuma ni bilo kog drugog vitamina ili minerala...

Ako ima ko od vas iskustva molim za misljenje da li je ovo stvarno rahitis? (na krupnijoj slici ne stoji bas pravo, realnija je ova slika iz daljine)

Veterinar koji je rekao da ima rahitis je rekao da joj uvedemo Cafortan i da joj dajemo zivo crveno meso bar jednom dnevno.

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

Odg: Problem sa nogama
« Odgovor #1 poslato: 13 Januar, 2017, 16:37:03 »
Dobrodosao Davore sm hi

Neki kazu da je to sve ok, da je to normalno, dok nam je jedan od veterinara prekjuce rekao da je to ocigledan rahitis.
Veterinar koji je rekao da ima rahitis je rekao da joj uvedemo Cafortan i da joj dajemo zivo crveno meso bar jednom dnevno.
Ti sto su ti rekli da je normalno,trebaju dobiti otkaz.
Meni to izgleda kao ozbiljan rahitis,i taj veterinar koji vam je to rekao je u pravu sto se toga tice.Davajte joj Cafortan i crvenog mesa.Razlog zasto je stene dobilo rahitis je ili nedostatak vitamina D,nedovaljna kolicina kalcijuma i fosfora..Koliko dugo vec ima rahitis,kada si primetio?Ako ne pocnes sa lecenjem odmah,moze doci do preloma kostiju,sto ostavlja trajne posledice.
Kupite joj neku hranu super premium kvaliteta tipa Brit care.

Van mreže luchka

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 13 Januar, 2017, 18:04:40 »
Dobrodosao Davore sm hi

Ti sto su ti rekli da je normalno,trebaju dobiti otkaz.
Meni to izgleda kao ozbiljan rahitis,i taj veterinar koji vam je to rekao je u pravu sto se toga tice.Davajte joj Cafortan i crvenog mesa.Razlog zasto je stene dobilo rahitis je ili nedostatak vitamina D,nedovaljna kolicina kalcijuma i fosfora..Koliko dugo vec ima rahitis,kada si primetio?Ako ne pocnes sa lecenjem odmah,moze doci do preloma kostiju,sto ostavlja trajne posledice.

Traje to sigurno nekih 3-4 nedjelje, ali nisam reagovao jer smo taman tad bili kod veterinara koji je rekao da je sve ok...
Ona ne trpi nikakav bol i vrlo je aktivna, setamo sveki dan po 3-4 km, cak smo par puta i po 7-8 km nikad nije pokazala nikakav znak umora, bola i sl.
Nije mi samo jasno kako to da joj fali nesto od vitamina i minerala a cijelo vrijeme je na super premijum hrani. Orijen se kotira kao jedna od tri najbolje u svijetu.

Kako ti se cini? Je li mnogo odmaklo? Hoce li moci da se ispravi?

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #3 poslato: 13 Januar, 2017, 18:26:59 »
Pa,ako pocnes sa lecenjem moze se ispraviti.Pored gotove hrane dobro je da mu  davajes mleko, ali kozije ili ovcije, jer sadrži veci postotak masti, a ukoliko dajes kravlje trebalo bi umutiti kasicicu margarina ili pavlake. Preporučljiv je i jogurt, mladi neslani sirevi, zumance jednom nedeljno, smrvljena ljuska odpredhodno obarenog jajeta, pilece belo meso, junece srce ,maslinovo ulje po pola kašičice dnevno, ulje iz tunjevine, samu tunjevinu… Znaci najbitnije je obezbediti izbalansiranu ishranu sa svim potrebnim vitaminima i mineralima.

Van mreže Karim

• Sr. Member

« Odgovor #4 poslato: 13 Januar, 2017, 18:57:44 »
Tako mlad pas se ne izvodi u setnje od 3-4km, a kamoli u setnje od 7-8km!!!!
Nemacka doga je veoma zahtevna rasa po pitanju ishrane i samog odgoja u prve dve godine, a ti si naveo da nemas puno iskustva kad je u pitanju odgajanje pasa..
Fizicke aktivnosti tako mladog psa i tako ogromne rase treba da budu svedeni na minimum. Bice vremena za igru i setnju kad se pas sastavi.
To sto pas jede super premium granule ne znaci nista, kvalitetna prirodna ishrana se ne da porediti ni sa jednim granulama. Takodje geni koje pas vuce, nepravilna ishrana zenke u toku graviditeta mogu da dovedu do ovakvih problema.
Sto se tice prirodnih namirnica, mleko eventualno kozje (ima manji sadrzaj laktoze, pa su manje sanse da dobije proliv), kravlje mleko - ne. Od mlecnih proizvoda bolje je davati jogurt, mladi sir i surutku, svakodnevno nesto od ovoga (sa surutkom postepeno da ne dobije proliv). Sirovo meso, po meni svaki dan (samo ne svinjsko). Papaline/girice takodje pozeljno svaki dan (sirovo).

Van mreže Karim

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 13 Januar, 2017, 19:01:10 »
I da, pas je jako mlad, ima sanse da se ispravi.

Van mreže GermanShepherd

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 13 Januar, 2017, 19:44:08 »
Mogu i girice i sve vrste ribe sirove,a mogu li llsosove glave?One su takodje dobre.

Van mreže luchka

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 14 Januar, 2017, 15:04:43 »
Ljudi, hvala puno na savjetima!
Nadam se da ce ovo brzo da prodje i da ce sve biti ok

Van mreže Nade

• Newbie
  • *
  • Other`s envy-owner`s pride

« Odgovor #8 poslato: 14 Januar, 2017, 17:52:15 »
Dodaj i Vit. C od 500mg dnevno. Skodit nece, al pomocice sigurno.

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #9 poslato: 14 Januar, 2017, 18:12:50 »
Skoro smo imali situaciju sa stenetom Kane Korsa, koje je imalo jos malo ozbiljniji problem sa rahitisom od vaseg. Prvo pitanje je bilo cime se pas hrani, a odogor je glasio svinjske kozice, neke granule i neki ostaci od rucka. Predlozio sam da napravim hranu za tog psa za narednih 20 dana i nakon toga se ljudi javljaju da su rezultati drasticno bolji. Pored hrane pas je dobijao sarene Trixie calcium tablete koje su po meni igracka odnosno napravljene su od jeftinie sirovine i mali je sadrzaj po tableti.

Psu sam napravio kombinaciju juneci grkljan, junece srce i glave lososa. Akcenat je na hrskavici iz grkljana i lososa, kao i jako bitnim AD vitaminima iz ribe, koji su neophodni u i kod ljudi i kod zivotinja u periodu kada nema Sunca.

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #10 poslato: 14 Januar, 2017, 18:33:10 »
Vas pas ne bi trebao:

Da ima duge setnje - kod pasa kosti u potpunosti okostavaju sa ~6 meseci, kod velikih i gigantskih rasa, to ide jos kasnije. Do tada su im kosti uprosceno nalik hrskavicama i lako ih je "pokriviti".

Da jede cisto meso - kod malih rasa ovo nece napraviti neku pometnju, ali kod velikih ce ubrzati rast a nece dati dovoljno gradivnih materija skeletu. Kada kazemo cisto meso u ishrani pasa, mislimo na junece srce, jezik, pilece belo meso. Ovo je hrana bez premca, ali za odrasle pse, psima u fazi rasta treba hrskavice u ishrani. Ako dajemo meso, dajemo ga sa pirincem, koji ce umanjiti ukupan proteinski udeo u obroku.

Da bude gojazan - ovo naravno dodatno opterecuje kriticne tacke u skeletu, a to su zglobovi: dosaplja, kicme i kukova.

Preporuka za ishranu: juneci grkljan, pileca ledja, junece srce, riba (girice, glave lososa), pirinac, ponekad malo jetre ili bubrega koji su riznica minerala i vitamina, rendano sveze voce, mlevene semenke kao mineralna podrska. Stalne rotacije i medjusobne kombinacije svega ovoga i ne brinite :) .

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 14 Januar, 2017, 20:11:26 »

Ja se izvinjavam sto se ubacujem na temu sa poprilicno nebitnim pitanjem trenutno, ali stvarno me zivo zanima ovo:
Zasto prelaziti sa Orijena na Brit Care kad je Orijen bolja hrana?

A da ne bude totalno oftopik, ja bih jos dodala da bi za stene bilo korisno sto vise suncanja (za ugradnju kalcijuma u kosti je prijeko potreban vitamin D). I jos dobra stvar za ubaciti u obrok su pihtije (mada je sezona krmokolja prosla, ali ako imate kostiju da iskuvate pa pa vodu u kojima su se kuvale prohladite i dodajete po malo u obrok), ili zelatin (ista stvar samo nema kuvanja kostiju) :D
S tim da susvakako bolje raznorazne hrskavice nego ovo, ali i ovo je poprilicno dobro za kosti. I jos zgodno za naci (na svakom cosku ih ima) oni pileci ostaci od filetiranja, oni su poprilicno hrskavicavi, super za mlade pse. (naravno ni pod razno kao baza ishrane)

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #12 poslato: 14 Januar, 2017, 20:37:17 »
Hrane tipa Orijen su prebogate i mnogi psi ne reaguju dobro na njih. Slazem se da sastav na dzaku deluje tako slatko, ali toga je prosto previse, kao i % proteina u istim.

U nedostatku sunca, mozete psu da dajete morske alge (ima ih u tabletama i u prahu) koje izmedju ostalih vitamina, sardze i vitamin D.

Za setnju je vec receno... 8km za tako malog psa  sm eek digla mi se kosa na glavi.

Svakako konsultovati i nekog dobrog veterinara koji ce pratiti psa. Sve je lepo to sto mi pisemo ovde, ali smo psa videli samo na slikama.

Van mreže zmanic

• Full Member

« Odgovor #13 poslato: 14 Januar, 2017, 22:14:42 »
Ovo neće proći bez longeta, bar dve nedelje - do mesec dana, taman je počeo da se izvlači u vis!
Sreća pa je još mlad i ima šanse da se pas spasi.

KOZIJA SURUTKA po pola litra dnevno, AD+ kapi uz svaki obrok, minerali i kalcijum dozirano od strane veterinara, riba svakodnevno na bilo koji način, ograničeno kretanje (samo kolko da obavi nuždu) i sunčanje na bilo koji način, makar i u solarijumu.
Za mesec dana će se popraviti ali će ovo morati da se prati do punog rasta.

Van mreže luchka

• Newbie
  • *

« Odgovor #14 poslato: 15 Januar, 2017, 10:46:58 »
Da sad ne citiram sve vas odgovoricu ovako...

Nazalost, zbog slusanja veterinara koji u Podgorici vazi za dobrog, desilo se ovo sto se desilo. Nazalost u PG, mada i u cijeloj CG smo vrlo tanki sa veterinarima, posebno sa onim koji znaju ista o gigantskim rasama. :(
Da bih dosao do ove dijagnoze prekjuce sam morao da je odvedem kod veterinara u Bar, sto mi stvarno nije tesko, i ako se pokaze da je postavila dobru diagnozu i dala nam dobre savjete u buduce cu je samo kod nje voditi.

Od samog nabavljanja se trudim da psu ne fali nista, i nista mi za nju nije muka. Tako npr. za Orijen, posto ga ovdje nema, dovozim ga iz Beograda posto sam cesto tamo... Promjenio sam 3 veterinara do sad u Podgorici, tj. kod ove dvojice sam je vodio na drugo misljenje ali ocito niko ne zna, cim joj odmah nisu primjetili rahitis. Zato sam se stvarno iznervirao kad su mi rekli da ima rahitis. Jer apsolutno joj nista ne fali, tj. ne bi trebalo da fali.

Njegove preporuke su vrlo slicne vasim, dok je prethodni veterinar rekao da se drzimo isklucivo granula i da joj ne dodajemo nista. Dogovorili smo se da poslije mjesec dana nove ishrane + cafortan po upustvu sa kutije dodjemo na kontrolu.
Koliko sam je razumio ona se nada da nece biti potrebna longeta vec da ce to ona sama ispraviti.

Sto se tice boravka na suncu, kod nas toga ima na pretek, inace je po cijeli dan pustena u dvoristu koje se zakljucava, non stop se sunca i zato mi je jos veca konfuzija u glavi kako moze uopste da joj fali vitamin D. Osim zadnjih par dana kad je u cijelom regionu bilo nevrijeme, kad nas je bio dug period suncanih dana, koji je ona maximalno iskoristila.

Pitanje za zelatin? Radi se o zeltatinu koji se koristi za kolace ili nekom drugom?

Je li Cafortan dovoljno dobar da joj nadoknadi sve vitamine i minerale koji joj fale? Naravno uz ovu ishranu koju ste preporucili vi i novi veterinar...

Hvala vam jos jednom na svim savjetima. Stvarno mi mnogo znace.