Autor Tema: Par pitanja vezano za štene nemačkog ovčara  (Pročitano 461 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Бурсаћ

• Newbie
  • *

Par pitanja vezano za štene nemačkog ovčara
« poslato: 29 Avgust, 2016, 19:45:22 »
Pozdrav forumaši, kupio sam preključe štene nemačkog ovčara staro 2 meseca.
Prvi put se susrećem sa odgovornošću ove vrste, imam nekoliko pitanja.
Čitao sam neke rubrike po netu ali to je sve onako opširno, voleo bi čuti konkretne stvari.

Prvo, štene je staro 2 meseca, kako ga hraniti?
Ja ne kuvam često a i kada kuvam to bude nešto tipa lazanja ili sličnih specijaliteta, uglavnom poručujem jelo, pice, roštilj, morska hrana, po neka gotova supa, doručak uglavnom suvo tipa kulen, viršle i tako dalje. Znam da većina vlasnika svojim psima daje ostatke od obroka međutim mislim da ovo nije tip hrane za psa.
Uglavnom stavljao sam joj mleko i hleb međutim čini se da ne gotivi, pojede malo i ostavi.
Skuvao sam joj par viršli pojela ih je za tren oka, salamu takođe voli.  Međutim ne mogu je hraniti samo sa suvom hranom.
Da li joj mogu davati suvog hleba uz salamu/viršle?
Kada joj i dajem nešto takvog tipa da li možda treba da bude posluženo sa toplom masti ili tako nešto?
Čitao sam i o granulama, uzeću ih, međutim da li to treba da joj dajem tipa 1 dnevno, uz doručak ili ručak a naveče nešto domaće?
I koliko hrane treba uopšte da joj dajem na dnevnoj bazi?

Drugo, primetio sam da me stalno gricka za ruku i prste na nogama, onako blago ništa agresivno kao da se igra, da li je to dobro... mislim da li da joj dozvoljavam ili je to loša navika i zašto se igra na taj način?

Treće, da li treba da joj uzmem nešto da ima za grickanje neku igračku da li da to bude guma ili šta znam pošto vidim da papuče baš voli da teroriše!

Četvrto, kako da je zabavim, ne želim da bude usamljena u dvorištu, uglavnom je ispred vrata, pustim je malo i u hodnik i baš voli da bude unutra jedva je izbacim napolje.
Izađem ispred, čučnem i mazim je, ona me gricka, protrčimo malo po dvorištu i to je to, mislim kako da je još zabavim?

I peto, uzeću joj povodac i šetkaću je po malo, za štene od 2 meseca koliko šetnje je dovoljno dnevno? Da li treba i da trčim malo sa njom oko kvarta ili za sada samo šetnja?

Van mreže Frenky

• Full Member

Odg: Par pitanja vezano za štene nemačkog ovčara
« Odgovor #1 poslato: 29 Avgust, 2016, 21:44:07 »
Pozdrav.
Pas je živo biće koje zahteva dobru i kvalitetnu ishranu, igru, maženje, negovanje, kontrolu i sve ono što jednom živom biću treba, poput deteta ili čoveka.
Štene od dva meseca treba hraniti bar tri puta dnevno kvalitetnom ishranom, jer samo tako može da napreduje i da se razvija, a kvalitetna ishrana zahteva i vitamine i belančevine i sve ono što je malom živom biću potrebno za uspešan razvoj kako mišića tako i kostiju i zuba. Lično preferiram živu ishranu, ali pas je još uvek mali pa preporučujem dva obroka granula, i jedan kuvani obrok sa kvalitetnijim sastojcima.
Imaš ovde na forumu mesta gde je to lepo opisano (http://prirodapasa.com/index.php?board=20.0) i veoma lepe recepte za sve vrste ishrane. Ja sam do pre nekoliko dana imao sedam štenaca, sad ti je sezona voća pa možeš i voće da ubaciš u ishranu i to isto na forumu možeš da nadješ koje voće treba davati a koje ne treba (http://prirodapasa.com/index.php?board=44.0).
Moj savet: nemoj psu davati masnu i začinjenu hranu a posebno ne bureke, pice, lazanje, sendviče, paštete, i sve gluposti "brze ishrane" jer pas nije svinja nego pas.
Što se tiče igračaka, obavezno joj kupi neku igračkicu koju će da gricka umesto papuča, cipela i prstiju, imaš u svakoj prodavnici za ljubimce, na primer imaš končanu koskicu (http://www.svezakucneljubimce.com/files/1319/igracka-za-pse-kanap-125-gr-26-cm-trixie-3272.jpg), koja je izuzetno interesantna psima i vole da se igraju sa njom i da je žvaću.
Što se tiče zanimacije, ja bih sačekao da još malo poraste, isprimi sve potrebnne zaštitne inekcije a onda ćeš morati da se malo angažuješ i da sa njom šetaš, da je pustiš da trči ili da trčiš sa njom, kao i da je navikavaš na druge pse kako bi je socijalizovao.

Van mreže Paša

• Hero Member

Odg: Par pitanja vezano za štene nemačkog ovčara
« Odgovor #2 poslato: 30 Avgust, 2016, 09:51:29 »
Nemoj davati granule u istom obroku sa "običnom" hranom  :shake:.

Što se zanimacije tiče, imaš mladog radnog psa, mogućnostima nikad kraja.
Forum je prepun tema o socijalizaciji štenaca i radu sa psima, učenju kroz igru i sl.
Uživajte  sm wink
Nosim psa sa sobom.