Autor Tema: Mazenje steneta  (Pročitano 732 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko Misic

• Newbie
  • *

Mazenje steneta
« poslato: 07 Novembar, 2015, 17:23:29 »
Da li da dozvolim da mi svako mazi psa?  :th: Kako da ga naucim da malo bude agresivniji, a ne da u svakom coveku vidi prijatelja?
Imam jos jedan problem kada naidje neki pas [lutalica] on ga se uplasi, i potrci naglo na povodcu, kako da ga odviknem straha? Nemam nekog psa s kim bih se mogao igrati, a i u mom kraju niko se ne brine o psu, pa svi jadni imaju buve...  :( Znate li ima li neki park za pse u Rumi, pa da ga tamo odvedem, a da ne strahujem od bolesti i buva?

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
Odg: Mazenje steneta
« Odgovor #1 poslato: 07 Novembar, 2015, 19:12:15 »
Sto se tice ponasanja prema (nepoznatim) ljudima, zasto bi ucio psa da ne voli ljude? Malo je i bespotrebno i besmisleno. Nema nista lose u tome da voli ljude. Ne zelis valjda odraslog psa koji ne voli ljude i skace na starije gospodje i pustene andjele po parku?
Ono sto mozes da uradis je da pazljivo posmatras ponasanje svog psa, u smislu u kom trenutku i na kojoj distanci pocinje da vuce ka drugim ljudima, skace ili sta vec radi i da sekund pre tog trenutka pocnes da mu odvlacis paznju ka sebi. Bilo da promenis pravac, glasom, zvizdanjem ga pozoves, mahnes igrackom, naucis ga na komandu 'fix' da te pogleda u oci, i slicno. Prema nasem iskustvu sa Muki, uspesnost u skretanju paznje od prolaznika nam je oko 25%. Muki sada ima dve i po godine, otkako je dosla kod nas borimo se da zadrzi paznju na nama. Ostale varijante su da ako joj se neko dopadne makar i izdaleka, ona legne na zemlju, ukopa se i nece da mrdne dok ta osoba ne dodje do nas. Druga varijanta je da ja uspem da Muki skrenem paznju sa te osobe na sebe ali ta osoba bas u tom trenutku pocinje da cvrkuce, da joj tepa, spusta se na kolena da je pomazi, gura se rukama ka nama, meni onda bude potpuno glupo da svog psa od 9kg teglim na povocu, davim i kaznjavam da ne pridje ociglednom klovnu i tako to. I ima jos jedna varijanta, otprilike svaki cetvrti put nam se desi i da iskulira prolaznika. 
S druge strane, kada imas dovoljno vremena, dok ste jos na distanci a vidis da hoce da uspostave kontakt, tipa gledaju psa i osmehuju se a ne gledaju tebe, zamolis ljude glasno i jasno da ignorisu psa, ne spustaju se dole ka njemu da ga pomaze, daju hranu i slicno. Ako imas prilike kazes da je na obuci pa zato, ako nemas , produzis dalje normalnim korakom. Pas normalno reaguje, ide ulicom sa svojim covekom, vidi nekog da mu mase i hoce da se javi. Ti neki ljudi idu ulicom i ne umeju da iskomuniciraju svoju dobru energiju postovanjem sa distance vec moraju rukama sve da pipnu i glasom da objasne.

Ne razumem sta je problem sa buvama, stavis mu zastitu, pregledas posle setnje i igre za svaki slucaj i ides dalje. Napusteni psi bolje znaju pseci bonton od kucnih.

Za Rumu ce nadam se neko drugi se javiti, ja ti mogu preporuciti spomen park u Sremskoj Mitrovici, odusevili smo se, i mi ljudi i Muki. Steta sto u Bg-u nema tako sredjen park.

Van mreže Marko Misic

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 08 Novembar, 2015, 09:06:10 »
Hvala ti za ovo, a oko buva se nismo razumeli, moj pas nema buve i ima zastitu a sad koliko ona valja ne znam. Nego psi u mom kraju imaju buve i prljavi su, a ja ne zelim da mi pas dolazi u kontakt s njima bojim se nekih bolesti, zato pitam za park u Rumi. :)

Van mreže BOO

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 08 Novembar, 2015, 10:57:19 »
a ja ne zelim da mi pas dolazi u kontakt s njima bojim se nekih bolesti, zato pitam za park u Rumi. :)

ka što ti je rekla @Tamaretina, zaštita i pregledanje posle šetnje, kao i da su ulični psi 'vaspitaniji'.
psa nemoj pod staklenim zvonom držati, verujem da ne želiš asocijalnog i agresivnog psa već naprotiv druželjubivog i lako vodljivog. malo igre sa lutalicama dobro dođe zbog socijalizacije i uopšte mentalnog zdravlja psa