Autor Tema: Izbor pola drugog psa?  (Pročitano 1526 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

Izbor pola drugog psa?
« poslato: 29 Avgust, 2015, 13:20:25 »
Drugari, bile smo u prilici da usvojimo zenkicu mešanku patuljastog snaucera i necega, ali smo odustale zbog problematike "dve ženke". Ceo dan sam češljala net o iskustvima ljudi koji žive sa dve ženke. Nalazila na normalne i skladne odnose, a bilo je i ljudi koji su bukvalno podelili kuću na dva dela i gde su ženke živele dva različita života bez dodira. Da pojasnim, te ženke se jesu slagale par godina i onda kada su se potukle nije više bilo šanse da se spoje bez pokušaja da ubiju jedna drugu.  :zb:

Ja bih radije uvek imala ženku, ali zbog ovih stvari smo odustale od usvajanja malene i mnogo mi je žao. Prosto nisam sigurna u sebe da bih te njihove moguće fajtove mogla da hendlam. Pritom, u kombinaciji Bul terijer i mali snaucer znamo ko bi izvukao deblji kraj.

I da, moram da kažem da je Mei zaista dobrica, da ni a od agresije i ni d od dominacije kod nje nema, ona je pas koji će dati i svoju igračku, hranu, vodu, sve toleriše dok je pas ne zaskace to je ne nikako.

Elem, u ovoj situaciji da li mužjak ili ženka? Značilo bi mi da čujem iskustva života sa dve ženke pozitivna i negativna.

Da li mesani polovi znače manje šanse za međusobnu netrpeljivost?

Itd.
Psi su ljubav.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Odg: Izbor pola drugog psa?
« Odgovor #1 poslato: 29 Avgust, 2015, 15:25:35 »
Pa najbolje bi bilo da ih najpre upoznate na nekom neutralnom terenu i vidite kako ce se slagati.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #2 poslato: 29 Avgust, 2015, 15:30:30 »
To i jeste bilo u planu, ali kao sto sam vec napisala znale su ženke da se slažu godinama i onda kada su se jednom dokacile ćao, konkretno o bokserkama i No je bilo reči.
Psi su ljubav.

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 30 Avgust, 2015, 21:01:05 »
ja da imam pet pasa, meni bi sve bile ženke  sm smesko1 ... ne znam, volim ih jako.
i nikad nisam gledala to, kao, može se dogoditi svašta nešto iznenada, problemi koji se nikako i nipošto ne mogu riješiti ...

po meni ti imaš kontrolu nad tim kako će se stvari odvijati i kako će se tvoji psi slagati međusobno.
ti kontroliraš situaciju i usmjeravaš ih prema poželjnom ponašanju.

ja imam vlastitog iskustva s tim što je Mo neko vrijeme živjela i sa sestrinom pit bullicom i sad s ovim križancem labradora ili nečega doma ... i oba puta sam bila prisutna u svim njihovim interakcijama kroz nekoliko dana, kako bi ih izdvojili, rekli da se primire, ili da se maknu jedan od drugoga ako je netko predosadan. ovaj labrador je zaradio jednom punim pravom rupu u uhu, jer ju je stalno s jedne strane lizao po ustima kao da je štene, a s druge strane naskakivao i unosio joj se u facu i lajao piskutavo. ali opet, i Mo se morala naučiti da bude smirena i da izbjegava konflikt, UVIJEK bez obzira tko je kriv. a ako i opomene, da smanji dojmove tj ne koristi zube ...

meni ti tu igraš glavnu ulogu, a ne Mei ili taj drugi pas koji dođe, kojeg god spola bude.

ali da, ja znam bulterijerke koje su sve ženke i super živjele, koje su otišle sad živjeti privremeno kod drugih dviju bulterijerki, i opet stvar funkcionira dobro. znam jednu bulterijerku koja živi s kraljevskom pudlom i dobermankom .... i opet, isto tako znam i mužjaka bulterijera koji je došao živjeti mužjaku belgijaneru, i isto sve super funkcionira.

a da ... za ove stvari da nikako ne idu zajedno ne znam. vjerojatno postoje, i sve je moguće, ali ako si dobro odgojila Mei, nema razloga da sumnjaš u sebe da bi dobro odgojila i drugog psa, odnosno i uredila njihov međusobni odnos. disciplina, jasna pravila, fizičko i psihičko umaranje ... i doma će svaki pas biti bubica.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #4 poslato: 30 Avgust, 2015, 21:55:21 »
 :zb:

Pa jeste, u pravu si potpuno Mina, do mene je ipak, jer nisam sigurna da li bih znala da postupam kako treba u situacijama koje si ti navela da su bile problematične. Možda kroz neko vreme, ali sada znam da ne bih bila sigurna kako treba da reagujem.
Psi su ljubav.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 31 Avgust, 2015, 13:10:14 »
Moje iskustvo je ogranicheno, 2x sam imala 2 zenke na odredjeno vreme al oba puta su te zenke bile shtenad tako da to nije merodavno. J

Dok je Kali bila ziva, stalno sam slushala priche kako su ovcarke posebne u tom odnosu, tj retko kada mogu da se trpe kada predju godinu i po. Kali nije bila nikakv fajter, naprotiv bezala je iz konflikta kad god je mogla, ali 3-4 ozbiljne tuche koje je imala su bile upravo sa ovcarkama, jednom kad je ona imala oko 18meseci i prestala da trpi maltretiranje starije ovcarke i 2x kad su mladje ovcarke napunile oko 18 meseci i reshile da je vreme da opeglaju Kali. Od te tri zenke samo je prva skapirala da je bolje da se skloni, dok sa ove dve vidjanje vishe nije bilo moguce.

Tih pricha sam se nachitala jer posecujem jedan forum koji je posvecen ovcarima, i po njihovim prichama, te tuche su iznenadne, bez ikakvog njima vidljivog razloga, kod pasa koji se slazu i zive zajedno oko 2-3 god od shtenecih dana. Takve tuche su obichno surove i na zivot i smrt. Teshko se razdvajaju jer su to snazni psi koji su resheni da idu do kraja. Neki ljudi pokushavaju da uspostave ravnotezu ponovo ali to je po mnogima igranje sa sudbinom jednog od ta dva psa. Iskreno, kad bi mi se tako neshto desilo u kuci, nikada vishe ne bih smela da ih ostavim zajedno bez nadzora.

Obozavam zenke i dok smo razmisljali o dva psa ja sam patila shto ne mozemo dve zenke ovcara, svi ljudi koji imaju ovcare su nam savetovali da to nikako ne radimo, svi koji imaju neke druge rase su rekli shto da ne :D mozda to neshto govori o ovcarkama pre nego o generalnom odnosu dve zenke  sm smesko1

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #6 poslato: 31 Avgust, 2015, 13:37:36 »
Da su psi u dvorištu pa da razmislis, odvojis ih u dva boksa i cao, ali u situacijama gde psi budu dosta vremena sami zbog posla i obaveza je malo zeznutije. Ja ili ću rizikovati i imati dve ženke ili ću imati samo jednog psa. Prosto mužjak iz xy razloga mi nije izbor. Ali isto tako kada sam se prisecala ljudi sa dva psa svi su bili muško žensko, niko nije imao istog pola... 
Psi su ljubav.

Van mreže Nesha

• Sr. Member

« Odgovor #7 poslato: 31 Avgust, 2015, 16:45:25 »
Da dodam i ja moje iskustvo. Kao što već znate imam dva shar pei-a, mužjaka i ženku. Don je imao 18 meseci kada je Betty stigla kod nas. Na našem shar pei forumu sam video puno primera parova koji su se savršeno slagali. Ono u čemu sam prvo pogrešio je to što nisam gledao kakvi su im karakteri i da li bi se uopšte složili... ispostavilo se da su potpuno suprotni. Betty ima izuzetno oštar karakter. Prvi problemi su počeli već kada je imala nepuna 4 meseca. Napala je Don-a za vreme večere i tako je sve počelo što se hrane tiče. Don nikada nije uzvratio i uvek joj je popuštao. Ona je to iskoristila i osilila se, a mi nismo uspeli da se izborimo sa tim. Oni generalno mogu zajedno ali pod strogom kontrolom. Ako bi Don prvi zalajao na mačku Betty bi skočila na njega, ako bi je ponjušio nazad njoj se to ne bi svidelo, najbezbedniji je kada spava i ne mrda previše. Betty njega vidi kao džak za boksovanje pa šta god joj nije po volji ona bi na njemu iskalila bes. Iz tog razloga oni ne žive zajedno već više od 2 godine. Kuća je podeljena na dva dela, Don živi sa mojima a Betty samnom. U dvorište na smenu. Mučimo se ali tako se bar možemo svi opustiti i ne razmišljamo kako će jadan Don nastradati. Što se mene tiče dva psa istog ili različitog pola ne ne.  sm wink
Betty je ok sa gostima a Don krvoločan.. bukvalno u svemu su različiti. :)

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 31 Avgust, 2015, 17:11:17 »
evo, zaista ne znam što reći, ja imam psa koji se u pravilu ne slaže sa psima, i ne voli interakciju s njima, a svaki puta kada je bila u situacijama da živi s drugim psima je bilo ok.

slažem se ovo što kaže Nesha, recimo kod nas, kad su Minja, Maks i Mo skupa, zbilja moram paziti da se dvoje (Maks i Mo) ne zaigraju i počnu natjeravati, jer onda Minja sa svojim čudnim načinima ide se uključivati (legne, prikrade se i vreba priliku kada joj se približe), a nakraju ju Mo stepe da se makne ...
ima svakako situacija između njih, ali sve su te situacije više manje vani kada su u nekom ludilu, pa eto, malo više pazimo oko lopte i tako.
ne znam zbilja, Maks je bio i jako posesivan i ljubomoran kad je došao, stalno je lajao, a opet se i gurao u facu, Mo se nije smjela približiti mojem tati ili mami .... ja sam mislila da neće to nikako ići, ali s vremenom su sve prebrodili oni.
možda je to do njihovih karakternih crta, iako su im različite, ali nekako funkcioniraju.
i zaista, iako je bilo nekih okršajića, zubića i krvi, to je sve bilo zapravo jako benigno, naspram ovoga što spominje Digi.

Van mreže Elvir93

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 21 Septembar, 2015, 00:28:27 »
Evo da i ja kazem svoje iskustvo, nemam 2 zenke, ali imam muzijaka i zenku iste rase...
Muzijak je kod mene od 2 mjeseca, a zenka je dosla sa godinu i po od priilike, malo zapustena, nesocijalizovana itd...
Kad sam ih tek upoznao, zakacili su se par puta, teddy je naskakivao ona nije dala i tako se uvijek zakace,malo se pobiju, tj zenka muzijaka prebije haha, on uvijek popusta jer je zenka...i ja sam tu popustao jer sam htio da naviknu, i tako par dana i prestali su...Uspostavili su nekako taj odnos, npr Teddy neda svoju hranu kosku, igracke, ako ona pridje on zarezi a ona se skloni...
Nju i ne interesuju igracke tako da joj uvijek moze uzeti...
I danas se nekad zakace bezveze ali on uvijek popusti i ona prestane :D
Uglavnom nikad nije bilo krvi i nekih povreda...

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #10 poslato: 22 Septembar, 2015, 16:03:43 »
Moje iskustvo sa dve ženke i tri ženke i mužijakom je super. Već sam pisao kod mene u temi kako je Bella odabrana, tražio sam u leglu štene koje je veselo, a nije dominantno. Moram da kažem da smo u stanu na petom spratu. E sad, moje mišljenje je da je pored toga što je bitno da se karakteri pasa dopunjuju, bitan i ljudski faktor tj. način na koji se svi ukućani ophode prema psima, kao i vreme koje se provodi sa njima. Sa Kallom i Bellom su sve šetnje bile moje i najviše vremena sam provodio i provodim sa njima, i ja korigujem ponašanje, Kalla je uvek bila društvena i hiperaktivna i dolaskom Belle se malo promenila u smislu da je bila zaštitnički nastrojena prema njoj i preuzela ulogu majke. Kalla ima 5,5 godina sada, Bella skoro 3, a Srle je skoro napunio godinu (njegovu sestru sam uspeo da udomim on je ostao). Nijednom nisam imao problem sa njima, jedu zajedno, piju vodu iz iste posude, dobijaju grickalice zajedno, prose pored stola zajedno. Ukoliko je neko dosadniji od njih opomenem i to je to. Bella se jedino izdvojila jer je upala kod mene u krevet i spava sa mnom, dok Kalla spava u fotelji ili na ćebetu pored mog kreveta, Srle ima dužu dlaku i češće je na laminatu ili u kupatilu na pločicama, ume nekad da spava kod Zorice u krevetu u drugoj sobi. U toku ove godine Kalla je počela da gubi vid, najverovatnije posledice saobraćajke koju je imala, tenutno je u fazi da vidi senke, jedino što sam primetio je da Bella ide prva u šetnji i u ulazu čeka Kallu na stepenicama, Kalla i dalje reaguje više na druge pse koji se približavaju, Srle je gotovo nebitan.  sm redface Kod mene su sve pozitivna iskustva i uvek savetujem ljudima da, ukoliko mogu, imaju više pasa, pol nebitan skroz. Mislim da je veća caka da se psi slože, ovo kada ne dolazi štene nego odrastao pas, u ljudskom faktoru i tome da se proceni da li postoji potencijalno opasnih situacija npr. ja po položaju i pogledu mojih znam šta će ko da uradi u kom momentu, i da se to ponašanje odmah sankcioniše. Ženka haskija Dara i Kalla su stalno u šetnjama zajedno od kada je Dara usvojena (mislim da je imala oko godinu dana, ne sećam se tačno) dešavale su se situacije da ona i Kalla "imaju reči" uglavnom oko grickalica napolju ili onaj kritičan period nakon teranja kad su "nadrndane" te situacije umemo i Jova i ja da provalimo jer tačno po pogledima znamo koja će kako da reaguje i upozorimo. Kalla i Bella to uopšte nemaju, potpuno normalno funkcionišu već treću godinu i nikad nijedan problem.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''