Autor Tema: Sterilizacija/Kastracija  (Pročitano 65830 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Filth

• Hero Member

Odg: Sterilizacija/Kastracija
« Odgovor #30 poslato: 15 Decembar, 2012, 16:36:49 »
...detaljno objasnjeno na prvoj strani teme koja ima cele 2 stranice.

tj. imala je  sm zelenko

Van mreže lara

• Newbie
  • *

« Odgovor #31 poslato: 28 Januar, 2013, 13:00:15 »
vidjeh na par mjesta da se ljudi brinu zbog nekontrolisanog mokrenja nakon sterilizacije zenke. to ne treba da vas muci, jer se ljekovima vrlo lako drzi pod kontrolom. moja amanda je sterilisana u azilu i kad sam je dovela pojma nisam imala da to moze da se desi...bilo mi je cudno sto nalazim lokvice ispod nje. u konsultaciji sa veterinarom dobila je propalin, sirup koji je ispocetka pila 2x1.5ml, da bismo kasnije smanjivali dozu, i sad samo jednom dnevno uzima 0.7ml. nikakvih problema nema, niti joj se desi da joj pobjegne. jedino sto mora da ga pije do kraja zivota i ako se desi da preskoci par dana odmah joj krene mokrenje :)

nadam se da ce ovo pomoci u odluci :)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 28 Januar, 2013, 15:45:05 »
vidiš, za to nisam znala. moja ženka ima problem sa nekontroloisanim mokrenjem, ali ne uvek. to se javlja sporadično na svakih nekoliko meseci

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #33 poslato: 28 Januar, 2013, 16:20:19 »
Nea je sterilizirana prije par dana. Sve je prošlo savršeno. Što se tiče tih lokvica i piškenja, samo tri puta je to napravila. Baš se suzdržavala i tražila da ide van. Ja hepi  sm zelenko

Dogovorili smo termin i za Šimu, on ide u četvrtak, negdje iza 14h. Nakon njega ostaje još Zeno, za njega tek moramo dogovoriti.

:dm1:
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 15 Februar, 2013, 12:35:07 »
Nesto novo objavljeno , istrazivanje primljeno: August 3, 2012; Prihvaceno: Januar 4, 2013; i objavljeno : Februar 13, 2013. od strane PLOS (Public Library of Science)

Prvo ukratko o rezultatima istrazivanja
http://www.angryvet.com/what-have-we-been-saying/#more-731
A zatim i naucni dokument
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0055937

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 15 Februar, 2013, 13:20:08 »
Ukratko za one koji ne govore jezik :

Rezultati istraživanja pokazuju da bi vlasnici pasa  trebali pažljivo razmotriti kada i da li će svoje pse strilisati , rekao je glavni istraživač Benjamin Hart, ugledni profesor UC Davis Veterinarskog fakulteta.
"Važno je da zapamtite,  da  različite pasmine imaju različitu ranjivost na razne bolesti i učinci rane i kasnije strilizacije takođe mogu varirati od pasmine do pasmine," rekao je .
Iako rezultati nove studije otkrivaju da odnos između kastracije i bolesti ostaje složeno pitanje. Na primer, povećana učestalost bolesti zglobova među rano kastriranim psima je verovatno kombinacija uticaja kastracije na razvijanje mladih pasa ali i povećanje težine na zglobovima koje se obično vidi kod sterilisanih pasa.
Tokom protekle decenije, neke studije su pokazale da sterilizacija može imati više negativne nego pozitivne zdravstvene učinke za određene pasmine. Te studije ispituju pojedine bolesti koristeći podatke koji su izvučeni iz jedne pasmine ili skupne od nekoliko pasmina.
Hart i kolege su lansirale svoju studiju, i izabrali da se usresrede ovaj put na zlatnog retrivera, jer to je jedna od najpopularnijih pasmina u SAD-u i Evropi, pasminski je ranjiv na različite vrste raka i specifična oboljenja. Pasmina je takođe  omiljena kao radni pas..
Istraživački tim pregledao i evidentirao grupu ženskih i muških zlatnih retrivera, u dobi 1 do 8 godina, koji je bio ispitivan na UC Davis , i za dva specifična oboljenja  i tri vrste raka: displazija kukova,kidanje ukrštenog ligamenta lobanje, lymphosarcom, hemangiosarcom i mast cell tumor. Psi su klasifikovani kao netaknuti (ne sterilisani), sterilisani rano (pre 12 meseci starosti), ili sterilisani kasnije ( nakon 12 meseci starosti).
Zajednički poremećaji i rak su od posebnog značaja jer sterilizacija prekida proizvodnju određenih hormona koji igraju ključne uloge u važnim procesima tela, kao što su zatvaranje rasta kostiju i regulacija estrus ciklusa kod ženki...itd
Istraživanje je pokazalo da, za svih pet analiziranih bolesti, bolesti su značajno viši u oba pola pasa koji su sterilisani bilo rano ili kasnije u poredjenju sa nesterilisanim.
Naime, rana strilizacija je povezana s povećanjem u nastanku displazije kukova,kidanja ukrstenog ligamenta lobanje i lymphosarcoma kod muzjaka i kidanjem istog ligamenta kod ženki . Kasnije kastriranje je povezano s naknadnom pojavom mastocita tumora i hemangiosarcoma u ženki.
U većini područja, rezultati ovog istraživanja su u skladu s ranijim studijama, sugerišući slično povećanje rizika bolesti i kod ostalih pasa. Nova studija je međutim, bila prva koja je posebno referisala povećani rizik od kasnije streilizacije a vezano  za mastocit tumor i hemangiosarcom.
Nadalje, nova studija je pokazala iznenađujuće 100-postotno povećanje ili udvostručenje !!, u pojavi displazije kukova među rano kastriranim mužjacima. Ranije studije su utvrdile 17-postotno povećanje među svim sterilisanim psima u odnosu na sve nesterilisane pse, što ukazuje na važnost nove studije u odnosu na pol i doba kastracije.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 15 Februar, 2013, 14:14:05 »
znaci umesto da im sterilizacijom nesto pomognemo,a i nama olaksamo,mi im ovim pravimo ipak vecu stetu  :wonder:

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 15 Februar, 2013, 14:21:07 »
znaci umesto da im sterilizacijom nesto pomognemo,a i nama olaksamo,mi im ovim pravimo ipak vecu stetu  :wonder:
Isto mislim....

Ne znam za vas, ali ja ne verujem ovom istraživanju....  :th:
On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #38 poslato: 15 Februar, 2013, 14:24:55 »
ne treba ga tako lako odbacivati
nas je profesor hemije učio da je hormonalni sistem u organizmu najvažniji i kada njega sjebemo, sjkebali smo sve
 :D
nije objasnio baš tim rečima, ali je bio jako ozbiljan
potpuno je za očekivati da dođe do određenih promena u telu nakon sterilizacije/kastracije. ali se verovatno nisu puno time bavili jer veterinari najviše zagovaraju ove opcije zbog kontrole naraštaja. biklo bi dobro kada bi se ovakva istraživanja uradila na više rasa, ali i na nekim mešancima ako je izvodljivo. verujem da tu ima dosta istine

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 15 Februar, 2013, 14:40:10 »
I ja isto :nod:
Posebno kad se sterilizacija uradi rano dok hormoni nisu odradili svoj posao što se tiče razvoja pa onda i sve drugo.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #40 poslato: 15 Februar, 2013, 15:03:56 »
Nije ovo prvo istrazivanje ove vrste ali opet nemam pogubljene linkove od ranijih. Vezano sa mesovite grupe a ne samo jednu rasu.
I iz ranijih,generalno...sterilizacija je potpuno opravdana samo u slucaju opsanosti od prerazmnozavanja pasa i to ukoliko ne postoji stopostotna sigurnost da ce vlasik primeniti druge vidove zastite i spreciti razmnozavanje. Opravdana kod pasa se genetskim poremecajima i naslednim oboljenjema pod istim uslovom. Delimicno opravdana zbog komfora vlasnika(ako je vlasnik spreman da snosi eventualne procentualno vece rizike i posledice po zdravlje pasa kao svoju odgovronost naravno).
Kao sto se i u ovoj studiji pominje u zadnjih desetak godina nova saznanja su pokazala da stvari bas nisu toliko dobre kako se to propagira na osnovu ranijih saznanja.Vezano za pozitivni uticaj na zdrvlje to je samo u slucaju ako se ogranicimo na tumor rasplodih organa(jer ih i nema) i raka mlacinih zlezda kod zenki sterilisanih pre prvog estrusa jer se tada skoro sto posto iskljucuje ta vrsta tumora. Sve sto je kasnije uporedo sa kolicinom izlucenih hormona kod zenki taj procenat opada pa i opravdava taj jedino sigurni vid zastite u zdravstvenom smislu kada je to jedno oboljenje u pitanju ali po nekim istrazivanjima pre ovoga generalno povecava procenat obolelih od limfosarkoma , raka kostiju, displazije i ostalih oboljena kostano zglobnog tkiva..
Postoji nacini da se nezeljena legla sprece...pa i ako se i desi i pored paznje vlasnika postoje hormonske injekcije za izazivanje estrusa nakog zaceca ograniceno na odredjeni period skotnosti kuje. U svakom slucaju na vlasniku je da odluci da li ce ili ne to uraditi i sta nosi vece posledice po buducnost psa i njega kao vlasnika.
Ja nikada nisam sterilisala svoje pse sem jedne slepe zenke mesanke i pre nego sam znala vise od onoga serviranog od strane uglavnom veterinara ranijih godina,do pre desetak nisam pratila nista od istrazivanja niti citala ikakvu strucniju literaturu, ne sto imam neki  problem sa takvim postupkom u svojoj glavi vec sto sam smatrala da se takve stvari mogu uvek spreciti uz dovoljno odgovornosti sa moje strane ...za razliku od macaka gde je to mnogo teze i one su uvek kod mene sterilisane kao vrlo mlade.Nikada nisam imala nezeljenih stenaca u svojoj kuci.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 15 Februar, 2013, 15:09:37 »
I ja isto :nod:
Posebno kad se sterilizacija uradi rano dok hormoni nisu odradili svoj posao što se tiče razvoja pa onda i sve drugo.
Upravo kod muzjaka ta rana sterilizacija nosi veci rizik od oboljevanja.Hormoni treba da urade svoj posao sto se tice razvoja...a ne suprotno. Bar tako naucnici kazu u skorije vreme.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 15 Februar, 2013, 15:18:53 »
Ja mislim da samo nama olaksavamo u smislu sopstvenog komfora posebno ako sterilisemo zenke nakon prvog estrusa, tada ne postoji po tvrdnjama naucnika apsolutno opravdan zdravstveni razlog...cak suprotno.Rizik od raka mlacinih zleza sto se zenka kasnije sterilise se povecava u odnosu na rano sterilisane zenke a povecavamo i rizik od drugih gadnih bolestina.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 15 Februar, 2013, 15:38:17 »
znači, opet se vraćamo na tvrdnju da ženku treba sterilisati pre prvog teranja ako hoćemo da izbegnemo pojavu tumora

Van mreže Sara i Loco

• Sr. Member

« Odgovor #44 poslato: 15 Februar, 2013, 15:40:59 »
sve nosi svoje rizike, ja nisam za preventivne hirurske zahvate