Autor Tema: Sterilizacija/Kastracija  (Pročitano 69007 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Sterilizacija/Kastracija
« Odgovor #15 poslato: 15 Avgust, 2012, 00:52:25 »
to je stalna polemika da li pre ili posle i mislim da to vlasnike koji razmisljaju o ovom zahvatu najvise i buni

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #16 poslato: 15 Avgust, 2012, 00:56:42 »
Pa kako je to strašno popularno u USA, a ja visila sa ekipom na DFC-u, tako sam jednom prilikom i upala u raspravu oko toga. Uglavnom, kako je kod njih praksa da i psi iz uzgajivačnica koji ne idu u uzgoj budu sterilizirani, sve više uzgajivača u ugovor uz samu stavku obavezne sterilizacije/kastracije stavlja i taj detalj o dobi kada pas mora biti kastriran/steriliziran.

Cilj je da hormoni odrade svoje u fizičkom razvoju psa, a da se ne koncetriraju dovoljno da bi počeli utjecati na ponašanje.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 15 Avgust, 2012, 01:03:11 »
 ima smisla kod manjih pasmina, ali sigurno da kod gigantskih i hormoni kasnije zavrsavaju svoje

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #18 poslato: 15 Avgust, 2012, 01:08:28 »
pa da, to sam i napisla ranije...kod kuja između toplina a kod mužjaka 9-15 mjeseci, ovisno o pasmini, ali i samom psu, a o tome odlučuje veterinar koji prateći psa procjeni kada je 'idealna' dob
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 02 Septembar, 2012, 10:51:11 »
Lolu smo sterilisali pred treće teranje, pre svega zbog potencijalnih bolesti kojima su podložne kuje koje imaju redovno teranje a nemaju okot (tumori, Pyometra...). Jako je bitno da odstranjivanje materice i jajnika bude dobro urađeno (čuo sam za slučaj da je jednoj kuji ostao jedan ceo jajnik  sm eek ), tako da bih svakom preporučio da pripazi kome daje psa pod nož. Druga, meni jako bitna stvar je tih 2-2,5 meseca u tolu godine za vreme kojih je kuju nemoguće normalno šetati i puštati da se igra sa drugim psima (nažalost, ima i onih koji psa u teranju dovode u park, pa se nađu uvređeni kad im neko skrene pažnju da to nije baš lepo).
Nakon sterilizacije, veterinar mi je napomenuo da može da dođe do nekontrolisanog mokrenja, ali se to nije desilo. Desilo se par puta (u prvih tri dana nakon sterilizacije) da kad se namesti da piški počne da cvili, ali je i to brzo prestalo.

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #20 poslato: 21 Septembar, 2012, 12:37:57 »
Moje iskustvo sa sterilizacijom kuje je odlicno.  Keni smo strilisali prosle godine, u njenoj 12 godini. Imala je tumor materice, krvarila je skoro dve nedelje...Popodne je operisana, u kolima se vec namestala kako joj odgovara, ujutru je sve bilo normalno. Naravno, vodili smo racuna o njoj nekih mesec dana, krace setnje i sl, laksa hrana, i evo je , ni oziljak nema. Nije promenila ponasanje, nije nekontrolisano mokrila, lepo je smrsala posle intervencije, i sve u svemu, zao mi je sto to nije odradjeno na vreme. Doduse, imala je jedan okot, sa 11 stenaca...
 Sto se tice Eme, jako me brine, do sada je imala samo dva teranja, letos laznu trudnocu... preporuka je sterilizacija, ali trenutno nam finansije nisu jaca strana, njena sterilizacija je oko 250 e. Mislili smo da je ove godine parimo,ali od toga nema nista. i samo se nadam da ce sve biti ok dok ne skupimo novac.
 Mene jedino oko sterilizacije plasi nekronrolisano mokrenje, ali, sta je tu je.

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 21 Septembar, 2012, 15:09:49 »
Sto se tice Eme, jako me brine, do sada je imala samo dva teranja, letos laznu trudnocu... preporuka je sterilizacija, ali trenutno nam finansije nisu jaca strana, njena sterilizacija je oko 250 e. Mislili smo da je ove godine parimo,ali od toga nema nista. i samo se nadam da ce sve biti ok dok ne skupimo novac.
sm eek Uh bre!  sm eek To je baš mnogo visoka cena. Jest da je veterinar kod kojeg i Vi i ja vodimo pse (zaključih tako iz Vaših predhodnih postova) "malo skuplji", ali to je baš preskupo. Ako se dobro sećam, za moju čupavicu je cena bila oko 12.000,00 operacija i plus oko 2.500,00 za predhodnu laboratorijsku analizu krvi. Doduše, ja sam imao "sreće" obzirom da Lola ima oko 8kg i da je cena neuporedivo niža od cene sterilizacije za velike pse.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #22 poslato: 21 Septembar, 2012, 15:26:14 »
Lara je imala oko 25kg kada je sterilisana i cena je bila 13000din, kod istog veterinara...

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #23 poslato: 27 Oktobar, 2012, 18:55:47 »
Naši psi još nisu išla na operaciju,nažalost.
1) zbog predrasuda od strane roditelja
2) zbog okolnosti - svi su udomljeni navrat-nanos, samo da prežive
3) jer se uskoro selimo i to bio bio priličan stres za njih u vremenu kada trebaju mirovati

...no planiram uskoro nagovoriti roditelje. Već su počeli naginjati prema dopuštenju, sada samo da to dovršimo.

Svi su mješanci, no čak i ako ikada budem imala čistokrvnog psa, biti će kastiran. Nepotrebno je dovoditi na svijet još štenaca kada ih ima toliko mnogo na ulici.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #24 poslato: 01 Decembar, 2012, 16:39:17 »
Meni su i Noa i Vasa sterilisani / kastrirani.
Noina sterilizacija je bila planirana odmah, kada smo je i uzimali. Hteli smo da je sterilišemo pre prvog teranja. Pre svega zbog njenog zdravlja, manje briga, a i na ulicama ima toliko mašanaca da su mi samo Noini štenci falili  :shake: Uz konsultaciju sa veterinarom dogovor je bio posle 6. meseca. Ali, njeno prvo teranje nas je iznenadilo. Dobila ga je sa 5,5 meseci. Svima nam je to bilo čudno, ali nismo dalje ispitivali zašto je i kako tako rano dobila teranje. Kada je teranje prošlo odveli smo je na sterilizaciju (tj. mama i ujak, meni nisu dali da krenem). Ispostavilo se da je ona već imala tumoroznu matericu i jajnike. Veterinar je dao prognozu da verovatno neće preživeti, jer je to "eksplodiralo kada su je otvorili i 90 % će doći do infekcije i ko zna da li će njen organizam uspeti da se izbori". Naravno, moji mi to nisu rekli ( bila sam "mala"  :gri:). Mama mi je tek kasnije rekla da je veterinar izašao iz sale skroz isprskan krvlju  :sweating:
Ljubav moja, kada su je doneli kući, još je spavala. Onog momenta kada je čula moj glas počela je da cvili jer nije mogla da ustane. Tako sam ja provela celu noć pored nje, na podu  :D
Posle par dana počele su komplikacije. Rana je zarastala sporije nego što treba  :lipssealed:
Veterinar je rekao da je to sve ok. Kod nekih pasa se to dešava.
Ja sam otišla na more (već sam imala sve ugovoreno, a i nisam imala pojma za prognoze veterinara). Da sam znala, ne bi me niko naterao da se ovojim od Noe. Ovako, mislila sam sve je ok. Pod antibioticima je....
10 dana od operacije rana je počela da gnoji. Odveli smo je kod drugog veterinara i ispostavilo se da će verovatno morati ponovo da je otvaraju da vide šta se događa..... Antibiotici su ponovo uključeni, a mi smo se 2 - 3 x dnevno mazali povidonom. Posle 3 dana rana je počela da zarasta, više nije gnojila  :D
Odveli smo je na ultrazvuk, sve je bilo ok. Tek kada je sve bilo ok moji su mi ispričali celu priču  :mad:
Moja Noa je bila u onih 10 % koji uspeju da se izbore  sm to Evo je već skoro 7 godina sa nama  sm love

A Vasa? Vasi se jedan testis nije razvijao kako treba i bio je "čudan" (reči veterinara  sm smesko1)
Preporučena je kastracija.... Kastriran je sa nepunih 8 meseci.  I sa njim sam provela noć na podu  sm smesko2
Par sati posle mi se upiškio u stanu. Ajde, to je normalno, još se nije potpuno "očistio" od anestezije. Ali posle još par slučajeva i 2 dana posle operacije počela sam da paničim  :sweating:
Otišli smo na kontrolu, kao sve je ok. Verovatno je i on jedan od "osetljivijih" kao Noa.....
Već sledeći dan mi se nije upiškio ni jednom, ali je skinuo 2 konca. Stavili smo mu kragnu, ali konci su i dalje "nestajali". Misterija "nestalih konaca" je razrešena kada sam Nou zatekla kako Vasi skida konce  sm cepko
Do tog momenta Noa je Vasu potpuno ignorisala i retko kada mi prilazila  :tapsh:
Tako da su Vasi svih 5 konaca skinuti već 5. dana  :gl:
Jedina posledica je što Vasa posle kastacije "čudno"  miriši, pa i mužjaci i ženke naskaču na njega  :zid2:

Bez obzira na sve što se meni izdešavalo sa mojim psima, ja u potpunosti PODRŽAVAM sterilizaciju / kastraciju, što mešanaca, što rasnih pasa u vidu poboljšanja zdravlja i produženja njihovog života  sm prst gore

Narkomani moji  sm smesko1

On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #25 poslato: 01 Decembar, 2012, 16:43:47 »
Već sledeći dan mi se nije upiškio ni jednom, ali je skinuo 2 konca. Stavili smo mu kragnu, ali konci su i dalje "nestajali". Misterija "nestalih konaca" je razrešena kada sam Nou zatekla kako Vasi skida konce  sm cepko
sm cepko

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 01 Decembar, 2012, 16:46:06 »
ja nisam za kastraciju mužjaka iz razloga koji si navela
više puta sam se sretala sa mužjacima koji su kastrirani i koji dobijaju batine i od ženki i mužjaka jer valjda ne mogu da provale šta je. jednog psa mi je bilo toliko žao da sam se pitala zašto ga vlasnica uopšte šeta tamo gde ima pasa
sada, ne znam da li je to pravilo ili se dešava jednom u..... ali meni bi to bila noćna mora

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 01 Decembar, 2012, 16:58:38 »
Da nije bilo preporuke od veterinara i da sam znala da će Vasa tako da završi, ne znam da li bi ga kastrirala  :th:

Ja sam donekle htela da izbegnem to rivalstvo između mužjaka, jer je on od prvog dana "mica" i mislim da bi ga stalno napadali.. Ali sam izgleda postigla suprotno. On je toliko frustriran od naskakanja da je počeo da reaguje agresivno prema psima koji hoće da naskaču.... Tj. on  zareži da ih otera. Voli on da se igra sa svima, ali dok ne probaju da ga napastvuju  sm smesko1
On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 01 Decembar, 2012, 17:36:39 »
na ovog su i naskakivali, i udarali ga i gurali ga....ma strašno

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #29 poslato: 15 Decembar, 2012, 15:35:20 »
Kada je najbolje kastrirati ženku i zašto baš u to vrijeme?
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.