Autor Tema: Belgijski ovcar - Malinoa  (Pročitano 7996 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

Belgijski ovcar - Malinoa
« poslato: 24 Februar, 2015, 14:38:32 »
Jos jednom pozdrav ekipi.
Kao sto napisah u predstavljanju vlasnik sam (i to ponosan) zenke malinoa od jos malo ce pa 9 mjeseci. Ne mogu bas reci da je tvrdoglava i zahtjevna al ima svoje momente. Kako smo jos uvjek na granulama i pet phosu nesto smo stali sa rastom...e sad, ne dotice me to s aspekta da mi treba velik pas nego ne bih htjeo da negdje grijesim i da sam ja krivac a ne genetika...ona je vec usla u standard...visoka je 54cm i teska 16.5 kg...e sad problem po veterinarovom zapazanju nastaje radi njene aktivnosti...jer ona ne znam za setnju...tj to joj je smor...sva se vrati nervozna kuci...ono sto nju ispunjava pored nekog osnovnog rada o poslusnosti, vise obnavljanja, je loptica...u tome je neumorna...u stanju je da istrci po 3-4 druga odrasla psa i da ceka jos da joj bacam loptu...hrana i nagrada je maltene ni ne interesuju...cak se za loptom (mojom greskom) juce i prvi put okupala u Adi...nije da jede bzv hranu...od kad je kod nas (uzeli je sa 4 mjeseca) jela je brit care, pa rc i sada opet bc...u medjuvremenu je jela i kuvano jedno vrijeme jer je bila prehladjena pa je odbijala drugo....sada se boimo sa granulama...jede 2x dnevno jer je sama izbacila 3 obrok...dal je nastao problem kad je bila stene ne znam, al je odvojena od majke sa manje od 1.5 dana i do 4 mjeseca je hranjena samo 1x dnevno....doduse u izobilju al bi pojela sve sto bi joj stavio...i kalcijum je pocela piti tek sa 3 mjeseca...nakon toga smo je usvojili iako nismo imali predhodna iskustva...brzo se navikla na stan...naucila manje vise sve osnovne komande u narednih mjesec dana...pas (rasa) kog nisam mogao da smislim sada ne mogu da se odvojim od njega, vazda je na zadnjem sjedistu ako nismo pjeske...a i tu znamo da odradimo po 15km i vise...ja, sto je za nju barem duplo, al nije zadovoljna jer nema lopte...savjetovali su nam da bar do godine istrajemo sa granulama...razmisljao sam sa 10 mjeseci da joj predjem na brit care za activne pse iako na pakovanju pise od godine da se koristi...ona u principu nije neuhranjena...rebra tek sto se naziru al se neki znalci daj ovaj suplement daj onaj a mene to ne zanima....zelim da je zdrava i sita...sa godinu dana planiram da predje na svjezu ishranu jer mi ne predstavlja problem da joj kuvam...i sada joj skuvam s vremena na vrijeme al zna da ce dobiti samo nakon sto pojede granule...dlaka joj je mekana i sjajna, zubi zdravi....neumorna...trcala bi po cjeli dan...samo me zanima dal je opterecuje tolika aktivnos pa je zato manja...il je genetika...mada mozda ce ona i dalje da raste al mi neki ljudi pricaju da do 10tog mjeseca sto poraste u visinu porasla je...poslije malo u sirinu i to je to...
siguran sam da sam misli malo pobacao al mi valjda ne zamjerite...vidim da ima vlasnika malinoa pa se nadam da ce i oni da podjele svoja iskustav...

Van mreže peks

• Full Member

Odg: Belgijski ovcar - Malinoa
« Odgovor #1 poslato: 24 Februar, 2015, 16:47:40 »
Ono što ti ja mogu reći, još uvek nije tako toplo pa da ne može preko dana da se šeta. Istrčavanja/šetnje koliko god hoćeš. Malin'a je neumorna i ako joj je gušt loptica nemoj da joj uskratiš to.
Moj voli igru kada on vija ili kada ga neko vija zbog drveta ili loptice (uglavnom drvo jer mogu oko istog komada da se ''bore''). Kada je sam na livadi uglavnom trčka i njuška, ako ne radim ja sa njim.
Poznajem jednu ženkicu koja ima oko 3 godine i po meni je mala u odnosu na ostale ženke koje znam, ali to ne umanjuje njene sposobnosti za učenjem i ostalim aktivnostima.
Mada, kolega iz Bosne sa Reom će ti bolje objasniti  sm wink sm prst gore
"Cilj u životu mi je da budem tako dobar kao što moj pas misli da jesam."
Toby Green

In - https://instagram.com/petarplackov/

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 24 Februar, 2015, 17:25:18 »
da da...borba oko grane ili lopte sa kanapom pa njih 3-4 istovremeno...i to zna trajati po pola sata...uglavnom shiwa je u tome tvrdoglava do bola...
s tim sto se trudim da 1x dnevno provede bar 2h u intezivnoj igri i jurcanju i pored toga ujutru i uvece po pola sata il sat setnje dok obavi nuzdu...

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 06 Mart, 2015, 12:50:42 »
Po priči ona deluje kao jedna skroz normalna malin'a  sm smesko1 Što se tiče rasta...Koliki su joj roditelji? Verovatno će zapravo biti pas u standardu, nego smo svi navikli da viđamo ogromne primerke rase (isto je i kod NO).

• Full Member

« Odgovor #4 poslato: 06 Mart, 2015, 13:17:57 »
majka joj je standard...58-59 a oca nismo vidjeli...
ma bit ce to kako treba...

Van mreže zvonchica

• Newbie
  • *

« Odgovor #5 poslato: 21 Mart, 2015, 21:02:49 »
Kod mene je štene belgijskog malinoe staro oko 5 meseci. 12.-og februara sam ga pokupila sa ulice, sa prelomljenom zadnjom levom šapom. Pošto je bio otvoren prelom, sa potpuno oderanom kožom i mekim tkivom, morala je da usledi amputacija do prvog zgloba ("kolena"). Imao je svuda po telu kraste, verovatno su ga buve jele, pa je on to sve dodatno češao i grizao do krvi. Sad mu držim plastični štitnik na glavi, iako je rana od amputacije lepo zarasla i kraste otpale, jer čim ga skinem, grize sam sebe po telu i pravi rane. Primao je jake antibiotike i lekove i to mu je sve upropastilo imunitet. Čak mu se po ušima i koži glave javljalo nešto poput demodeksa. To sam mu tretirala rastvorom jabukovog sirćeta i vode i situacija se znatno popravila.

Od prvog dana kako sam ga uzela, stavila sam ga na BARF ishranu. Ne dobija apsolutno ništa od kuvane hrane, niti granula. Jedino mu kratko termički obradim papaline (njih mu dajem zbog omega 3 masti) - kad voda proključa, skinem šerpu sa šporeta i ubacim papaline, koje izvadim čim im pobele oči. Dajem mu po jedan manji čen belog luka dnevno, jednu manju rendanu šargarepu i to je sve od povrća. Otkako je skinut sa lekova čistim ga zeolitom i dodajem kurkumu u ručak. Jede tri obroka dnevno.

Htela sam da se posavetujem u vezi količine hrane. U trenutku kad je imao 7 kg, davala sam mu 700 gr sirove hrane dnevno (10% od telesne mase). Sad, nakon 3 nedelje, povećala sam mu na 800 gr. Međutim, on i dalje izgleda premršavo. Rebra mu se vide golim okom. Može li neko da mi kaže ko je već odgajio mužjaka malinou i prošao kroz ovaj stadijum, da li da mu dižem hranu na 1 kg dnevno i da li kasnije, kad završi rast i razvoj, jede manje količine hrane?

Imam mešanca koji je star 10.5 godina, ima 12 kg i jede svega 240 gr sirove hrane dnevno. To je 2% od njegove telesne mase (na donjoj granici preporuke za BARF ishranu), a izgleda prilično popunjeno. Svi koji ga vide komentarišu kako je sav k'o tučak.

Razlika između njih dvojice je ogromna. Malinoa jede 10% od telesne mase i dalje je mršav kao kostur. S druge strane, plašim se da ga tovim, jer je unesrećen sa ovom amputiranom nogom, pa ne opterećuje skelet ravnomerno, a nalazi se u fazi rasta i razvoja.

Puno bi mi značio svaki savet. Hvala najlepše.

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 21 Mart, 2015, 21:19:25 »
u principu pas u razvoju i treba vise da jede...sada ja posto nisam imao iskustva sa domacom hranom poslusao sam veterinara i hranimo se granulama po upustvu sa pakovanja s tim sto ja mojoj dajem +10% jer dnevno prolazim sa njom bar 10km sto je njoj kako mi rece veterinar bar x2 il 3....sad sto se tice rebara njima i treba da se naziru rebra...pogotovo dok je aktivan i zategnut...opet ne mnogo...kad pipas rukom rebra treba da se osjeti tanak sloj izmedju koze i rebara...nesto deblji na kicmi...tako je meni veterinar objasnjavao...opet njegov savjet je bio da dok je u razvoju je bolje i da bude malo mrsavija kako zglobovi ne bi trpjeli opterecenje zbog prekomjerne kilaze...kao i raznoraznih skokova kojima su oni skloni...u principu i mene svaki dan neko salece kako je sitna kako da ubacim razno razne steroide (ne znam strucan naziv za psecu ishranu)...vole nasi ljudi da ima...da preovlada kvantitet nad kvalitetom...valjda zbog mraka u kome zivimo...

Van mreže zvonchica

• Newbie
  • *

« Odgovor #7 poslato: 21 Mart, 2015, 21:26:28 »
Hvala za odgovor. Dižem lestvicu na 1 kg, pa ću videti. Kako mi izgleda, i to će mu biti malo...ali pratiću pa ću prilagođavati po potrebi.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 28 April, 2015, 02:09:10 »
Sto se tice visine, sasvim je to ok, ne znam gdje si je uzeo, ali znam da neke uzgajivacnice imaju uglavnom nize pse (ne mislim ispod standarda, u standardu, ali blize donjoj nego gornjoj granici), mada su kod nas cesce one sa visim psima. Npr ja imam sliku sa izlozbe iz Jajca prije 2 godine, Dvajt je bio u ringu sa jos jednim muzjakom, bukvalno je moj pas izgledao kao dzin u odnosu na njega, a opet oba psa u standardu, odlicna :)
Nemoj da joj smanjujes aktivnost zbog toga, ipak je to malinoa, a njima treba itekako fizicke, ali i psihicke aktivnosti. (naravno sve u skladu sa staroscu, ipak je mlada zenka u pitanju, ne smije se pretjerati). Ne znam odakle si, ali ako imas u blizini neku rijeku, obavezno je odvedi, to je super vjezba, i pogoduje i mladim psima, odlicno utice na razvoj psa, a uglavnom uzivaju u vodi. (naravno ako nisu imali neko lose iskustvo). Ovaj moj cak i roni, obozava vaditi kamenje iz rijeke, sroz se do ramena zagnjuri :)

Van mreže Pavle Aleksandric

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 24 Jun, 2016, 10:36:52 »
prvi put cuvam psa i nisam siguran dal mogu da je setam na duze relacije stra me da stane i ne mrda  :D
dal da cekam da poraste malo dal ce vise da slusa..

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 01 Jul, 2016, 17:59:21 »
Daj malo vise informacija. Koliko je star pas? Koliko se inace krecete, kakve su mu/joj fizicke aktivnosti na dnevnoj bazi? S obzirom na temu, pretpostavljam da je malinoa u pitanju, a s obzirom da ti je prvi pas, predlazem da se ozbiljno prihvatis literature o odgoju psa, jer ako ne budes redovno radio s psom, kasnije vrlo lako moze doci do belaja. Ja ti mogu poslati par knjiga o obuci i odgoju uopste. Ako si zainteresovan, pusti mi mail na pp :D

Van mreže Jovana Miletic

• Newbie
  • *

« Odgovor #11 poslato: 15 Jul, 2016, 10:36:58 »
Pozdrav :) imam pitanje, da li bih smela uzeti zenku malinoe pored rota muzijaka starog devet,meseci, socijalizovan, umiljat. Odvajanje u vreme parenja. Bas bih volela imati i tu rasu ali nzm da li bi bilo problema zbog  karakteri pasa itd.. Neko misljenje? :/ :)

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 25 Jul, 2016, 15:07:42 »
Ako je rot socijalizovan, ne bi trebalo biti problema sto se njih dvoje tice, pogotovo jer bi bili razliitog pola. Ali ti bi mogla da imas velikih problema da se izboris s njima. S obzirom da su obje rase popprilicno dominantne i treba im cvrsta ruka, ne znam koliko ti iskustva imas s psima, ali u svakom slucaju ja bih ti preporucila da sacekas dok tvoj rot malo odraste, jer lakse je vaspitavati jednog psa u momentu, nego oba odjednom, a ako dobro odradis vaspitanje rota, on bi ti moogao veoma pomoci u buducem vaspitavanju malinoe, jer psi dosta uce od svojih psecih 'cimera'.
Ja sam uzela Dvajta (malinoa, sada 4 godine) kada je Ghandi (NO, vise nije ziv) imao  godina, s tim da je Ghandi bio poprilicno nesocijalizovan sa drugim psima, i vrlo dominantan pas (bio je obucen za cuvara objekta, i to mu je bila funckija tokom zivota, osim sto je bio moj ljubimac, tako da nije bio nimalo naivan pas), i na moju srecu, sve je proslo kako treba. Ali nije bilo lako, iako je Dvajt dosta toga naucio od Ghandija, ja sam se preduhitrila sa odllkom za malinou, jer smatram da tad nisam imala ni blizu dovoljno iskustva za takvu pasminu. Sada sam zadovoljna s tim kakav je Dvajt pas ispao, ali sam se poprilicno napatila s njegovm odgojem.
Nadam se da sam bar malo pomogla.
Pozdrav,
Anja  :D