Autor Tema: Zasto psi jedu travu?  (Pročitano 11408 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

Zasto psi jedu travu?
« poslato: 10 Maj, 2012, 13:58:00 »
Moj pas cesto jede travu, onu visoku, dugacku...zbog cega to radi? Nekada je i povrati nakon jela, nekada ne...Koji je razlog tome?
Liza u <3

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Zasto psi jedu travu?
« Odgovor #1 poslato: 10 Maj, 2012, 14:04:24 »
psi obično jedu travu da bi očistili stomak. uzrok može da bude želudačna kiselina, ako su nešto loše pojeli ili pak gliste

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #2 poslato: 10 Maj, 2012, 14:25:13 »
A kako da znam sta joj uzrokuje kiselinu? Trudim se da je hranim ispravno
Liza u <3

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #3 poslato: 11 Maj, 2012, 09:30:56 »
 Ona jede sve... Od dehidrata joj dajem TOTW, ali ne vise od 2, maksimalno 3 puta nedeljno... Dajem joj i zivo meso, rebra, piletinu, repove, jetricu...sta nadjem u mesari...nekad joj skuvam meso sa pirincem i povrcem koje se nadje u kuci (ne dajem joj "zabranjeno" povrce ni ono sto nadima)... Doije i od naseg rucka ostatke ako je bilo kuvano meso ili na rostilju...Jede i sir... Svasta jede

Ne jede mnogo cesto travu, ali ima tacno mesta na kojima je voli, i kad smo na njima, bas pocne da pase...Obicno sutradan povrati tu travu koju je pojela, ili moram da joj izvlacim iz guze dok obavlja nuzdu  sm redface

To jedenje trave nije vezano ni za jednu konkretnu hranu...Ne mogu reci "jela je dehidrat pa je jela travu" ili "jela je meso i tikvicu pa je jela travu" ...inace, nista ne skuplja po ulici i znam sve sto unosi u sebe jer je sama hranim
Liza u <3

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 11 Maj, 2012, 11:17:28 »
Evo jednog meni interesantnog objašnjenja....

"Po mom iskustvu, postoje dva slucaja u kojima pas jede velike kolicine trave i ostale dostupne vegetacije. Prvi je u slucaju kada dugo trce a voda im nije dostupna. Drugi slucaj je kada su dugo bili zatvoreni. Cak i neki lovacki psi cesto zastanu da pojedu nesto trave pre izlaska u lov. Uvek smo se pitali zasto. Cak smo i razvili par objasnjenja, koja nisu zvucila ispravno. Da li je jednostavno razlog potreba za dodatnim vitaminom C?"

Ceo tekst možeš pročitati na temi o Displaziji http://prirodapasa.com/index.php?topic=7.0

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 11 Maj, 2012, 17:32:49 »
Ono sto sam ja primetio kod mog psa

-jede kad mu je muka i treba da povrati(naravno povrati nesto)
-ono sto Pop kaze kad je zatvoren,mozda ima i to,ali ja mog psa nikad ne zatvaram,stalno je pusten,ali je jede nesto kao iz cisto mira,ono dodje mu kao nama neka zvaka,
-a nekad mi se cini da je jede kao da je gladan,pa onda je malo "pase",
-i recimo travu jede samo u dvoristu,nikad ga nisam video da je jede negde van

sad tacno ko bi ga znao :thing:

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 13 Avgust, 2012, 20:09:43 »
Prvo ću da zamolim Larontije da nam opet napiše ono vezano za silicijum  :nod:

Što se tiče trave, bez obzira iz kog razloga je psi jedu treba obratiti pažnju na to da ne jedu travu za koju postoji mogućnost da je tretirana nekim hemijskim supstancama. Dešava se da otrovi kojima se prska ambrozija pomoću vetra završe ne mnogo već površini nego inače, pa može da se desi da to izaove neke stomačne probeleme kod pasa.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #7 poslato: 14 Avgust, 2012, 12:01:21 »
Pope, Larontije može da pomogne da vam ta baza ne umire tako često (pa da posle moram da pišem stare postove)  sm smesko2  Nema ljutiš  :D
Elem, pas jede travu kada mu nedostaje silicijum. Ovaj mikromineral je potreban za pravilno zarastanje rana, kožnih problema kao i borbu protiv infekcije, hrskavicu, tetive i zidove arterija kao i poboljšanje imunog sistema. Nedostatak silicijuma prouzrokuje probleme sa zubima, kostima i otvrdnjavaju zida arterije.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 14 Avgust, 2012, 12:06:00 »
Ne viđam Bolta da često jede travu.Kad hoće da bude zanimljiv,on krene da čupa korov. :rofl: A jeo bi sve kad mu ja dam(cveće,trava,kora od banane... :zid2:).
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 14 Avgust, 2012, 20:06:41 »
Njemu trava i ne treba kad guta cele kokoške  :tapsh:

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
« Odgovor #10 poslato: 27 Oktobar, 2012, 18:35:14 »
Ja njima ne dam da jedu travu. Bratov pas i sestrina kujica - neka rade što hoće, ali moji psi su naučeni ne uzimati stvari s poda. Ako i uzme,dovoljno je da ga pozovem i uzmem mu to. Razlog tome su glupi susjedi koji su znali trovati travu i zemljište, pa ne želim riskirati.

Primijetila sam da pokušava žvakati travu ako je žedan, no u šetnjicama ne idemo dalje od 300m od kuće, pa nam je lako vratiti se doma i popiti vode ukoliko nismo ponijeli zdjelice i boce s vodom.
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 19 Jun, 2013, 12:06:49 »
Nekim psima je normalno da jedu veće količine trave, bez da povraćaju nakon toga, i bez ikakvih jasnih  problema sa varenjem. Trava je bogata vlaknima odnosno za pse nesvarljivom celulozom, koja sadržaj creva čini voluminoznijim i pomaže njegov prolazak kroz creva. Isti efekat ima i kada pas ima iritaciju gornjih delova digestivnog trakta, gde trava 'potera' sadržaj na jednu ili drugu stranu. :)  Nemam podatke koliko su mikroelementi iz trave dostupni psima, ali mislim da su samo usputno dobro u travi.

Moj pas je lep primerak 'pseće krave'. Ona pasinirano jede travu svaki dan, bez obzira na način ishrane, mada je to bilo neznatno manje izraženo dok je jela granule. Kada je dobijala veći procenat mesa u obrocima, jela ju je neznatno više. Zanimljivo je da ni jednom za ove dve-tri godine nije povratila travu nakon 'paše', kao i da nikada nisam morala da joj vadim travke otpozadi. :)  Neretko su maltene nesvarenene travke vidljive uzmetu, ali uvek lepo 'spakovane'.
Desilo se nekoliko puta, kada sam joj davala teleće mesnate kosti za doručak, da joj parče kosti 'zapne',  krupnije parče proguta pa ono teže silazi niz jednjak, verovatno grebe usput. Tada je na moje zaprepašenje (i malo užasa) ustala i otišla pravo u sobu gde su mi police sa biljkama mesožderkama, i počela posvećeno da ih brsti. :)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 19 Jun, 2013, 12:31:01 »
vidiš, i moji više pasu travu kada jedu prirodnu ishranu. tada pasu maltene svaki dan
dešava se i kod granula, ali retko

Van mreže don

• Full Member

« Odgovor #13 poslato: 20 Jul, 2013, 08:26:51 »
dok sam mom MAX-u davao samo NUTRIVET INSICT granule kad ga pustim na dvorište on poludi koliko energično i željno proždire travu,pa sam pomislio zbog sastava tih granula,koji su bez žitarica,da mu nedostaju biljna vlakna u ishrani i onda sam te granule počeo da mešam sa JOSERA KIDS granulama,za koje provereno znam da su dobre,jer mi je prošli pas odrastao na njima i bio sam zadovoljan,a i zato što JOSERA ima u svom sastavu i žitarice i mogu vam reči da od tada manje pase travu,ali još uvek tj, svaki put kad izađe na dvorište on malo popase i trave,ko će ga znati,verovatno ima u toj travi što im nedostaje njihovom organizmu.Ranije sam ga stalno grdio zbog toga,a sad ga više ne grdim i puštam ga da to radi ako želi,znaju oni bolje nego mi šta im treba u ishrani i prija.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 23 Jun, 2014, 12:09:14 »
Naleteh na nešto interesantno, ubacio sam jedan deo u google translate, a imate ispod i ceo tekst.

....Da li psi nekako znaju da hlorofil iz trave ima mnoštvo važnih zdravstvenih koristi? Ali problem je, psi ne mogu svariti travu dovoljno dobro da se koristi od njegovog hlorofila.

Zdravstvene prednosti hlorofila

Hlorofil je zeleni pigment naći u svim biljkama i algama.

Čudesna i neverovatna činjenica je da molekularna struktura hlorofila je gotovo identična hemoglobinu, koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima. Hemoglobin i hlorofil su identični osim jednog atoma. Hemoglobin je odgovoran za nošenje kiseonika do svih organa i ćelija vašeg psa. Hemoglobin u krvi vašeg psa ima gvožđe kao centralni molekul, dok hlorofil u biljkama ima magnezijum kao centralni molekul.

Kada su naši psi jedu hlorofil, oni zapravo pomažu da se izgradi zdravlje njihove krvi. To je zato što hlorofil pomaže da se napune crvena krvna zrnca.

Hlorofil pomaže da se očiste sve ćelije tela, borbi protiv infekcije, zarastanje rana, izgradi imuni sistem i detoksikuje sve sisteme, posebno jetru i sistem za varenje. Ona takođe promoviše digestivno zdravlje - što je razlog zašto mnogi psi sa akutnim digestivne probleme imaju tendenciju da idu za travu.....

_______________________________________________________________________________________________________

Ceo tekst

Dogs spend a lot of time eating grass. Have you ever wondered why? Although grass is a green plant that dogs have easy access to, it’s used for decorating lawns, not as a food source. Yet all dogs love to eat grass. Do they somehow know that the chlorophyll found in grass has a multitude of important health benefits? But the problem is, dogs can’t digest grass well enough to benefit from its chlorophyll. If they could open the fridge, would they pull out a bunch of broccoli or kale instead?

The Health Benefits Of Chlorophyll

Chlorophyll is a green pigment found in just about all plants and algae. It’s an extremely important compound in photosynthesis, for it actually allows plants to absorb energy from light.

A marvelous and amazing fact is that the molecular structure of chlorophyll is almost identical to hemoglobin, which is found in red blood cells. Hemoglobin and chlorophyll are identical except for one atom. Hemoglobin is responsible for carrying oxygen to all your dog’s organs and cells. The hemoglobin in your dog’s blood has iron as the central molecule, while the chlorophyll in plants has magnesium as the central molecule.

When our dogs eat chlorophyll, they’re actually helping to build the health of their blood. That’s because the chlorophyll will help replenish their red blood cells.

Chlorophyll helps to cleanse all the cells of the body, fight infection, heal wounds, build the immune system and detoxify all systems, particularly the liver and the digestive system. It also promotes digestive health – which is why many dogs with acute digestive problems tend to go for the grass.

Most domestic dogs can’t open the fridge and take out the spinach, broccoli, asparagus, peas, kale, parsley and beans that are rich in digestible chlorophyll. The grass they choose as a last resort comes out looking just the way it looked when it went in.

Many of our canine friends can also benefit from chlorophyll’s double action in both treating and preventing bad breath. Chlorophyll can eliminate odors in the mouth. It also improves digestion, the most likely cause of bad breath in dogs with healthy teeth and gums.

Chlorophyll can increase oxygen utilization within your pet’s body. It also breaks down calcium oxalate stones in the bladder. Importantly, chlorophyll reduces the ability of carcinogens to bind with DNA in the liver and other organs.

A study published in Carcinogenesis clearly shows that chlorophyll blocks procarcinogens, such as aflatoxins, that damage DNA. The Linus Pauling Institute’s Cancer Chemoprotection Program has indicated that natural chlorophylls in the diet offer cancer protection. Chlorophyll also binds to toxic heavy metals, eliminating them from the body before they cause organ damage such as kidney failure.

chlorophyl dogs

Dogs have the right idea when they eat grass, but the sad truth is they do this because they have no other source of fresh green plants. Wild dogs and cats get their chlorophyll from the intestines of their prey. They also have a plethora of healthy wild plants to nibble on.

Most domestic dogs can’t open the fridge and take out the spinach, broccoli, asparagus, peas, kale, parsley and beans that are rich in digestible chlorophyll. The grass they choose as a last resort comes out looking just the way it looked when it went in.

The good news is you can provide your dogs and cats with digestible, healthy and delicious treats containing chlorophyll. One easy way to accomplish this is to cut up some of the green vegetables listed below and sauté them lightly in butter.

You can add lightly sautéed or mulched greens directly to your dog’s meal or mix them with banana, yogurt, pumpkin, apple pieces, kefir etc., and place them in hollowed marrow bones, toys, or even ice cube trays for a yummy frozen treat. But sometimes, just like with kids, you have to sneak greens into your dog’s diet. Cheese and eggs are the best means of disguise.

Other Colors In The Rainbow

chlorophyl dogsFresh fruits and vegetables can be an important addition to your dog’s diet. They’re chock full of healthy phytonutrients and chlorophyll that offer a variety of health benefits for your dog. So now you know that when your dog is grazing in your back yard, it might be time to add some greens to his meals.

Green isn’t the only color that provides special health benefits for your dog. In fact, there’s a rainbow of colorful foods containing an abundance of health benefits. When you feed your dog vegetables, you’re also getting the benefit of phytonutrients. Phytonutrients are organic compounds found in plants that help to both prevent and relieve disease and illness. The colors of fruits and vegetables indicate the different varieties of phytonutrients they contain.

Phytonutrients work in different ways and have different functions to help maintain a healthy body. To ensure your dog receives a wide range of different phytonutrients, it’s important to add variety within the color groups. Most dogs love broccoli stems and chew them like a bone and they can even eat them raw. Apples and blueberries can also be eaten raw. Carrots aren’t digested well in the raw form, so I usually either grate or steam them.

http://www.dogsnaturallymagazine.com/going-green-chlorophyll-for-dogs/