Autor Tema: BARF  (Pročitano 16527 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sparki

• Global Moderator

BARF
« poslato: 10 Maj, 2012, 13:30:56 »
Sta je ustvari BARF? Ljudima nije bas jasno, pa hajde da razjasnimo :)

Ova skracenica dolazi sa engleskog govornog podrucja Biologically Appropriate Raw Food i u prevodu bi bilo otprilike- Bioloski Prikladna Sveza Hrana.

O beneficijama sirovog mesa imamo temu RAW, a ovde bih napisala neke kombinacije namirnica koje stavljamo u obrok koji se naziva BARF.
Puno je varijacija na temu... sustina je kombinacija mesa, hrskavica, kostiju i biljnih vlakana.

http://www.barfworld.com/

Citiracu Animacanisa i recept koji je on preporucio, proizvodjaca BARFA u Hr:

Citat
Evo jedne od formula.Izabrao sam najjednostavniju, pa mislim da ne bi smjelo biti problema.
PSI DO  3 kg--------110 kcal/ 1kg tjelesne težine-----------
----  "---6 kg----------85 ---"------  ------"---------- ----------
----  "--!0  Kg---------75 ---"------- ------"---------- ----------
-----"....25kg  i više--65----"------- ------"---------- ----------
To je prosjek i može odstupati, a koliko, individualno je i može se kretati i do 50%
No neke okolnosti omogučavaju izračun odstupanja.
Tako psi koji žive vani  i izloženi su vjetru a temperatura se kreće između 8i9 C trebaju oko 25% veči unos energije.Ako smrzava i vjetrovito je, povečanje od 75-100%.
Lagano trčkaranje do 1 sat dnevno+10-15%.Ako to traje cijeli dan,40%+.
Teški cjelodnevni rad, vučenje saonica na pr. 200-400%!
Skotne kuje i kuje u laktaciji 30-60%.

A da bi se mogli snalaziti u slaganju recepta evo nekih vrijednosti i za namirnice:
Mljevena govedina--------------------------2150kcal/1kg---------
jetra goveđa---------------------------------1230-----"---- --------
burag------------------------------------------1440----"---- --------
kosti--------------------------------------700- 900-----"---- --------
povrće razno-----------------------------200-400-----"----- -------
mljevena slstka paprika---------------------3140-----"----- -------
posije------------------------------------------3600-----"----- ------
masl. ulje--------------------------------------8840----"------ ------

To bi za početak trebalo biti dovoljno, ako nije jasno, može potpitanja.

Svakako da možeš dodavati kuhanu rižu, ali bi zobene pahuljice ili posije bile bolje.Ljudi zaziru od pomija(posija), ali to je zbog neznanja , da to ne nazovem drugačije.One čine žitarice integralnim, a "mudraci " ih ljušte.Dodaju se sirove kao i z. pahuljice, najviše do 5%.
ovrćirovo.Kuhano gubi vrijednost, jer se dodaje radi vitamina, a vitamini su termolabilni, pa ih kuhanje uništava.

http://www.ljubimci-forum.com/index.php?topic=78628.0

Citat
Citat
Strippy piše:
I sad ti budi pametan.... 
Čuj, animacanis, meni za mjesec dana dolazi štene Cavalier King Charles Spaniel (spada u kategoriju "TOY" pasmina), planiram ju hraniti pretežno BARFom.... čitala sam dosta o tome.... i sad mi reci da li je ovaj recept dobar: sirovo meso (piletina, puretina, govedina ili junetina), kuhani žganci, sirova mrkva, celer (i šta može još od povrća?), sve samljeveno i zmiksano da se dobije paštetasta smjesa, podijeljeno u male obroke i zamrznuto. Valja li ovo šta?   (za predželuce i mljevene kosti nemam niti znanja ni mogućnosti nabave) Dodala bih joj uz to i kvalitetne vitamine "Calo-Pet" u pasti. Što misliš? 

Ne poznam tu pastu, ali bi ti preporučio da dodaš malo sirove jetre, do 5% u obroku, nikako više.Umjesto žganaca umiješaj zobene pahuljice i dodaj malu žličicu lanenog i maslinovog ulja i malu žličicu crvene slatke paprike.Kako je to mali pas, pa nemože drobiti kosti, kupi u apoteci kalcijev glukonat i dodaj mu u meso isto jednu malu žličicu.Ako imaš stari mlinček za kavu, a da ti se gnjaviti, melji mu ljuske od jaja, ali mislim da je jednostavnije sa glukonatom.Isto tako možeš kupiti u poljoprivrednoj apoteci FERTIL FOS i umiješati ga u hranu prema uputi na pakovanju za kilažu svog psa.To ti je od svega najjednostavnije i vrlo kvalitetno, a jeftinije nemože biti.Nemoj se dati zavarati preporukama veterinara ili "velikih znalaca" pa kupovati skupe dodatke u pet šopovima.To ostavi papcima.Umijesto jetre možeš davati riblje ulje, ali mislim da je jetra bolja.Na paketu zobenih pahuljica moralo bi pisati koliko ima kojeg B vitamina, pa ako nisu svi oblici B vitamina zastupljeni, kupi u biljnoj apoteci pivski kvasac i dodaj pola male žlićice dnevno.Od povrća možeš davati mrkvu, peršinovu cimu, češnjak, koprivu(cijelu), a od voća preporućio bi ti samo bananu, pomiješanu s medom i mlijekom u prahu, dok je još beba.I na kraju, ako možeš dobiti u mesnici vrhove junečih ili telećih rebara(samo hrskavicu ili hrskavicu junećeg grkljana)to mu daj neka gricka i jede, odlično je jer je uz zglobove femura, najbolji izvor kondroitina i glukosamina.
Malo si ovo pogledaj i kombiniraj, pa ako nešto nije jasno ili ti je nemguće izvesti, pitaj pa ćemo složiti neku kombinaciju.

http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=12497

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

Odg: BARF
« Odgovor #1 poslato: 10 Maj, 2012, 14:22:18 »
Ako sam dobro shvatila... Menii koje vi spremate i svi oni recepti na sajtu su nesto slicno BARF-u,ali opet nisu, jer vi cesto prokuvate povrce...Ili nisam dobro shvatila?
BARF je obicno mleven...vi ne meljete...
Zasto se BARF melje?
Liza u <3

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 10 Maj, 2012, 20:41:30 »
redovno hranim Wilija barfom koji ovde ima da se kupi. covek kojeg sam citirala, animacanis ga proizvodi.
ustvai, do godine dana wili je jeo grain free dehidrate, onda do druge godine skoro pa svaki dan barf (u kombinaciji sa mojom kuhinjom) i nemam nikakvih zamerki osim sto mi je pas izbirljiv pa moram da mu menjam hranu i sto je na tom barfu, koji je bez zitarica bio mrsav za izlozbe. zdravlje i energija 5+
nisam mogla da mu povecam kolicinu jer vecu kolicinu nije hteo da jede, pa sam ponekad u njega znala da ubacim i ovsene pahuljice radi mase, i to mi se pokazalo kao dobro resenje i za zdravu klopu i za debljanje.

sada uvek u zamrzivacu imam taj barf, i dobije ga oko 2 puta nedeljno, jer cesce nece da jede.

sastav tog kupovnog barfa je burag, meso glave, meso 3 kategorije, jetra i iznutrice, kosti i hrskavice, beli luk i mlevena slatka paprika....mislim da je to sve...trenutni imam samo upakovan burag od istog proizvodjaca pa ne mogu da procitam tacan sastav barfa jer ga nemam

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 10 Maj, 2012, 20:59:08 »
ovo sto mi spremamo bi moglo da se uvrsti u barf, iako koristimo razlicitije povrce i voce i neko povrce termicki obradimo...trudimo se da imamo burag, meso, kosti i iznutrice su uvek tu...

pretpostavljam da se meso i kosti u barfu melju radi prakticnosti...povrce i voce se daje sveze pa je logicno da se melje kako bi se struktura vlakana razbila...kada bih sama radila barf (a hocu, cim se preselim u kucu koju tek treba da izgradim  sm zelenko ) kosti i hrskavice ne bih stavljala u njega vec bih psima davala odvojeno, da vezbaju zubice.

zanimljivo je da moj pas nece nista mleveno a zivo da jede osim ovog  barfa i buraga. nece ni mlevenu junetinu...a piletinu nikako kad je ziva  :itwasntme:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 15 Maj, 2012, 12:28:00 »
Citat
BARF nemora biti isključivo onakav kako ga ja spremam.Postoje i puno jednostavnije varijante, koje može svatko sam prirediti.Danas sam na jednom drugom forumu pročitao da PURIS Pazin prodaje u svojim diskontnim trgovinama mljevene pureće vratove, pa ću prenijeti što sam tamo napisao.

Mljevene vratove treba pomiješati sa zobenim pahuljicama(10%),
povrće(mrkva, blitva, radić, 5%)
goveđom, purćim ili pilećim jetrima(do 5%).
Umijesto zobenih pahuljica može se dodati riža ili žganci.
Tako spremljenu hranu zapakira se u vrečice u količini potrebnoj za jedan obrok i smrzne.
Prilikom otapanja mora se paziti da voda nije prevruća, ako se otapa u toploj vodi, do visine tjelesne temperature, ali isto tako i da hrana ne ostane zamrznuta ili prehladna.
Prije serviranja, stavi se pivski kvasac, laneno i maslinovo ulje, u količini prema težini psa.
Ukoliko se dodaje ulja i pivski kvasac svakodnevno, onda bez obzira na veličinu psa, nećete pogriješiti sa jednom malom žličicom po obroku.

Koliko god ovakav način spremanja obroka ne izgleda znanstveno izbalansiran, sigurno je kvalitetniji od bilo koje hrane iz vreće.U takvom obroku pas će dobiti sve što je potrebno, a ništa što bi mu moglo naškoditi.S dehidratom i konzervama pojest će i štetne tvari, koje se nisu mogle eliminirati iz sirovine. Zaboravio sam napisati da je dobro jetru i povrće, a tome se može dodati i srdelica ili kompletno jaje, zmiksati u mikseru, pa pas neće odvajati povrće, jer će miks imati primamljiv miris i okus po jetri ili ribi i jajetu.Jedno jaje je dovoljno u dva tjedna za srednje velike pse, a za manje u tri tjedna.Velika žlica acidofila ili kefira, povremeno, dobro će doći. Naravno da su moguće još brojne varijacije, ali mislim da za njih nema potrebe.

Citat
evo moga recepta za barf i pas je super zadovoljan

-40% pilecih/purecih vratova,želudaca,srca,grkljana(to sve izmiksam)
-25% telece ili govedjeg cistog mesa(mljeveno)
-20% riza(skuhana) -10% povrce(svjeze izmiksano)
-5% jetrica(izmiksana)
-to sve pomjesam i na svaku kg mesa dodam jušnu žlicu mljevene paprike,režnjic češnjaka i sameljem ljusku dva jajeta po jednoj kili mesa.
Spakujem u vrecice za jedan obrok i smrznem.Kada serviram dodam žlicu maslinovog/bučinog/lanenog/sezamovog ulja recimo za dorucak,za rucak dodam pivskog kvasca,a za veceru recimo jogurt ili neki mlijecni proizvod. Uz to i jednom tjedno dajem žumanjak,za manje pasmine zumanjak svaka 2 tjedna

http://svijet-ljubimaca.com/forum/printview.php?t=12497&start=0

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 08 Avgust, 2012, 15:41:45 »
evo jedan video na temu BARF-a
s tim da čovek obari povrće da bi ga psi lakše svarili

Van mreže ReaTyson

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 23 Januar, 2013, 11:18:02 »
Ja narucujem barf od tetinog poznanika, dolazi mi u friskom stanju 30 kg mljevenih junecih iznutrica.
Moji se ubijaju u tome, ali dok je frisko jedu sirovo, cim zamrznem nece sirovo vec samo kuhano.

Kod kuhanja ubacim povrca i malo rize i dodatak vitamina u prahu za pse koji jedu BARF od canine
Medo 10.10.1999- 11.11.2011 :( .... Gdje celjad nije bjesna, nije ni kuca tijesna

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 23 Januar, 2013, 11:18:50 »
kakav je to dodatak za pse koji jedu BARF?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 23 Januar, 2013, 11:22:38 »
rea, odakle narucujes taj barf? negde blizu koprivnice ima lik koji ga pravi, mislim da i animacanis uzima sirovine od njega... 6 kn je kilogram. on pored toga ima i piletinu i puretinu

Van mreže ReaTyson

• Newbie
  • *

« Odgovor #9 poslato: 23 Januar, 2013, 11:29:41 »
Cubi to ti je ovo http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.52964feed0d844a891dd17351e7dffe2.canina-barfers-best-prah-dodatak-prehrani-za-pse-koji-se-hrane-barfom.aspx

AA eh ja od njega uzimam meso.. on je iz Bjelovara  sm wink.. uzela nedanvno 30 kg.. imam jos par paketa i imam 30kg piletine mljevene.. pa sad dok to pojedu cemo ponovno narucivat.
Medo 10.10.1999- 11.11.2011 :( .... Gdje celjad nije bjesna, nije ni kuca tijesna

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 23 Januar, 2013, 11:35:34 »
tako je, bjelovar  :clapping:
ja cu ga nazvati ovih dana da vidim da li moze poslati vecu kolicinu za split, posto nas ima nekoliko ovde a cifra je bas pristupacna.
sigurna sam i u kvalitet jer vec par godina wilijevi uzgajivaci time hrane svoje pse

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 23 Januar, 2013, 11:35:52 »
Opet preskupo...svaki dodatak ishrani koji valja ima nenormalnu cenu.

Ovaj bi recimo psa od 30kg kostao 30dana x 15grama = 450gr, sto je ovo vece pakovanje od 150kn. Preko 2000 dinara mesecno samo na dodatak mislim da nije malo...iako ne mislim da treba ovo da se daje psu svakodnevno, ali to je racunica za one koji se drze uputstva.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 23 Januar, 2013, 11:39:44 »
meni je to ok kad nemam nista drugo osim mesa da mu stavim. kad preracunam, ako nabavljam po dobroj ceni meso+taj dodatak, nije mi skupo, tj. jeftinije mi je nego sto sad kupujem meso u mesari.
evo, ovaj barf koji rea nabavlja je cisto meso sa iznutricama i buragom...znaci bez ikakvog dodatka i 1kg je 6kn... sto je 88 dinara za kilo

Van mreže ReaTyson

• Newbie
  • *

« Odgovor #13 poslato: 23 Januar, 2013, 11:43:06 »
AA meni je stvarno odlicno taj njegov BARF.. frisko je ne smrdi i psi su zadovoljni. Izgledaju odlicno! Vjerujem da bi Vam slao do za Split.. pogotovo dok je hladno da se ne moze pokvariti za vrijeme putovanja.
Ja sam odusevljena cijenom i kvalitetom, jel sa amininim BARF-om nisu bili toliko zadovoljni!

Ja svojima ne dajem svaki dan dodatk, dam im 2-3 puta tjedno, jel im ja i kuham uz to povrce, dobiju sirutke svaki dan i jos s time da im je jedan obrok dehidrat!

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 23 Januar, 2013, 11:49:06 »
kad mi je animacanis slao zamrznut autobusom, stigao bi zaledjen. cak sam i za beograd vozila pa su se samo neki paketici bili odledili.
ni ja vise nisam zadovoljna animacanisovim, tj ovaj jedva hoce da ga pojede. sad povremeno kupim gastro, jer je to cist burag pa ga kombinujem sa drugim stvarima, ali to je totalno neisplativo...davati 12 kn za kilo buraga  sm eek