Autor Tema: Stres kod pasa-problem kojeg nismo svesni  (Pročitano 24593 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Stres kod pasa-problem kojeg nismo svesni
« Odgovor #30 poslato: 15 Januar, 2013, 20:43:36 »
naskakivanje se dogadja iz raznih razloga, a jedan od njih zna biti i opste stresno stanje.
napisala sam u odgovorima kali i pmp otprilike kako to ide, a prepoznaje se po skupu svih elemenata ponasanja u tom trenutku, visine aktivnosti, promene standardnog ponasanja psa (od izraza lica do pokreta) , okoline, pteopterecenosti nekim situacijama, cak i dosade.
recimo, u parkovima je cesta situacija medjusobnog naskakivanja u opstoj guzvi. uzrok je cesto pomenuta dosada...pas je obavio sta ima, onjusio sta ima, nema ambiciju da se igra, mi ga ne zabavljamo i onda radi "prvo sto mu pada na pamet". ponavljanjem takve situacije iz dana u dan pas stice naviku i na taj nacin zabavi sam sebe. gde je tu stres? pas je radoznalo bice, istrazitelj po prirodi kojem je u prirodi da se krece, njusi, trazi, lovi...u urbanoj sredini to je svedeno na minimum i vecina ih je ogranicena na isti prostor, iste mirise, iste pse i ljude svaki dan i to se kosi sa njihovom prirodom, pogotovo ako pas spada u one radoznalije i aktivnije. to u psu stvara odredjenu dozu frustracije koja kada se sabere sa navikama na neka ponasanja i losim usmerenjima vlasnika, moze i ovako da se pokaze.
pored ove vrste naskakivanja, ima i drugih koja su prouzrocena drugim stvarima, ali to je za druge teme. ovde pisemo o stresu i tome sta sve moze da ga izazove i kako sve moze da se pokaze

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 15 Januar, 2013, 22:48:29 »
tekst na engleskom o naskakivanju, anksioznosti, stresu, dosadi...

http://dogtrainer.quickanddirtytips.com/humping-mounting.aspx

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #32 poslato: 17 Januar, 2013, 14:23:22 »
dobar je ovaj članak i isplati ga se pročitati - ljudi zaista prečesto interpretiraju svako naskakivanje kao izražavanje dominacije (bilo prema psima, bilo prema ljudima), a uglavnom to nije slučaj

kako je već rečeno, opsesivno (ili prečesto) naskakivanje (na pse, ljude, predmete) je u većini slučajeva izražavanje nakupljene frustracije, dosade i, ako se ne preusmjeri u neko pozitivno ponašanje (igru, brzu šetnju i sl.), postaje psu ispušni ventil

pravo dominantno postavljanje jednog psa nad drugim izgleda potpuno drukčije - to je obično nekakvo poluukočeno, mirno nadvijanje nad drugog psa, a ne histerično hopsanje

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #33 poslato: 18 Januar, 2013, 22:24:04 »

kako je već rečeno, opsesivno (ili prečesto) naskakivanje (na pse, ljude, predmete) je u većini slučajeva izražavanje nakupljene frustracije, dosade i, ako se ne preusmjeri u neko pozitivno ponašanje (igru, brzu šetnju i sl.), postaje psu ispušni ventil

Baš sam takvo opsesivno naskakivanje na sve vidjela nedavno kod jednog maltezera. Ljudi su stajali i pričali sa poznanicima a on je tražio pažnju. Naskakivao je na vlasnika, vlasnicu, pokušao na ljude koji prolaze. Strašno za gledati.
Vidjelo se na psu da više ni ne zna što točno radi. Vlasnica ga je uzela u naručje a on joj je i dalje 'radio' u prazno na rukama.  :muka:

Citat
pravo dominantno postavljanje jednog psa nad drugim izgleda potpuno drukčije - to je obično nekakvo poluukočeno, mirno nadvijanje nad drugog psa, a ne histerično hopsanje

Baš. Sjećam se kad smo pustili Atilu i Atilu jednom da riješe sami svoje 'nesuglasice'. Bio je fajt, pa postavljanje jednom drugom na vrat, ukočeno stajanje pa je tek onda moj krenuo da naskaće drugog Atilu i sve to uz teško režanje.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 19 Januar, 2013, 11:08:49 »
ma da. ne može da se pogreši pa da se ovo bezobrazno i razmaženo naskakivanje zameni za dominantnim. ko je to video, nikada neće pogrešiti u tumačenju

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 19 Januar, 2013, 11:40:30 »
nisu ti psi ni bezobrazni ni razmazeni, vec frustrirani

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 19 Januar, 2013, 11:47:26 »
pas moje setre nije nimalo isfrustriran kada to radi. isključivo razmažen do bola

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 19 Januar, 2013, 12:11:46 »
u psecoj prirodi nema pojma razmazenosti. oni samo mogu da se naviknu da rade nesto sto im nije u prirodi, a pod uticajem coveka. oni se prilagodjavaju jako dobro, a ako se prilagode u pogresnu sredinu nastaju frustracije

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #38 poslato: 19 Januar, 2013, 12:16:25 »
svako biće je moguće razmaziti ako ga pustiš da radi šta hoće ili kako hoće
da je odrastao u psećem čopru mama i ostali bi ga već doveli u red.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 19 Januar, 2013, 12:26:20 »
ali tu je poenta! kada psa "razmazis", ti mu promenis normalan nacin funkcionisanja (prirodnije je za coveka da je razmazen, jer covek ima razne hedonisticke porive, nego za psa). kada psu promenis nacin funkcionisanja zivotom koji si mu nametnuo, on postane frustriran, nakuplja stres u sebi i ispoljava ga ovako ili onako da se rastereti. najmanje je stvar u onim ociglednim stvarima kao sto su spavanje na krevetu, penjanje po stolu i slicne gluposti koje je pas naucio jer su mu dozvoljenje

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 19 Januar, 2013, 12:54:32 »
mislim da si ipak malo pobrkala stvari
jedno je nametnuti psu život koji mu nije prirodan, a drugo je ispustiti psa "iz šaka", što bi rekao naš narod. ili već nešto slično.
ja ne vidim zašto je problem da pas spava u krevetu. ne vidim zašto to nije njegova priroda. ne vidim zašto će zbog toga biti frustriran. pas voli da spava u jazbini, kakve veze ima da li je dušek ili slama?
pas može da bude šetan, istrčavan, da se sa njim igra....ukratko sve što i ti radiš sa svojim psom i većina vlasnika sa svojim psima. ali ako ga raspustiš kao malo dete i nikada ne sankcionišeš za ono što uradi i ne pokažeš čvrstu ruku dobićeš razmaženog psa. koji nije isfrustriran jer je većina njegovih potreba zadovoljena, jedino nije disciplinovan pas.
a zista ne mislim da je svaki nedisciplinovan (naučen) pas = isfrustriran pas
kod nekih pasa nedostatak discipline dovede do frustracije ali ne treba generalizovati. neki od njih su "preterano ispunjeni"
 :D

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 19 Januar, 2013, 13:15:43 »
pa upravo sam napisala da nije problem u spavanju u krevetu i slicnim stvarima  :zid2:

nisam pobrkala loncice. upravo je skup svega sto zivimo sa psom ono sto utice na njegovo ponasanje.
normalno da disciplina mora da postoji i to ni najmanje nije upitno ALI... disciplina je jedno, a ono sto vlasnici misle da je njihovom psu potrebno drugo. slazem se da nista ne treba generalizovati.
ono sto je svakom psu potrebno je red a taj red zavisi od psa do psa. vecina vlasnika svede taj red na redovne setnje i nekakvu poslusnost, i tu se stvari generalizuju jer nije sve u tome

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #42 poslato: 19 Januar, 2013, 13:25:28 »
to sam napisala više zbog one uvrežene misli "ako pas spava na krevetu znači da je dominantan"

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 19 Januar, 2013, 13:26:25 »

nisam pobrkala loncice. upravo je skup svega sto zivimo sa psom ono sto utice na njegovo ponasanje.

sa ovim se potpuno slažem, samo ne treba misliti da je sve frustracija, nešto je i čist bezobrazluk. i kod njih postoji taj deo prirode, nisu imuni

Van mreže Frenky

• Full Member

« Odgovor #44 poslato: 07 Januar, 2017, 08:08:46 »
Aura će ovog maja da napuni tri godine i prethodne dve Nove godine nismo imali nikakvih problema, medjutim, ove godine su satima, bez prestanka, bacali petarde pa je Aura to doživela toliko stresno da je dlaka počela da joj opada i to kao u vreme kada se linja (na proleće). Ona živi u dvorištu i svi zvukovi prvo dolaze do nje. Pustio sam je u kuću, tokom ovih dana, ali sada ne želi da izadje napolje. Znam da će to vremenom sve da se sredi, pojačao sam joj ribu i jaja, i moram svakodnevno da je četkam, ali me interesuje da li je još neko imao ovakav problem, ili ima trenutno, pa da mi prepriča njegovo iskustvo.