Autor Tema: Da li psi zaista nemaju mogucnost racionalizma?  (Pročitano 8794 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: Da li psi zaista nemaju mogucnost racionalizma?
« Odgovor #15 poslato: 12 April, 2014, 20:45:19 »
Ne znam samo kako je moj Milisav i sa čim povezao to da treba da me čeka ispred prodavnice i to kad sam ga ostavila u zaključanoj kući  :rofl:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 12 April, 2014, 20:51:16 »
ne znam šta je više iracionalno: vlasnici koji misle da njihov pas zna samo šta oni hoće ili pas koji zna koji trik više od vlasnika....ono kao, preživljavanje u nepoznatom
 :D

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 12 April, 2014, 21:01:05 »
 sm cepko

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #18 poslato: 12 April, 2014, 23:33:21 »
Znaci AA i ti mislis da psi nemaju mogucnost visih misli od misli tipa "gladan sam, piski mi se, gde mi je gazda" i sl :) :) , tj racionalizacija kod psa ne postoji vec se ponasaju po predvidivom slozenom sablonu?

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 13 April, 2014, 08:37:20 »
nasi se sigurno tako ponasaju jer su tako nauceni,da su uz nas,da ih hranimo,mazimo i pazimo  :D
kako bi se snasli sami to je vec nesto drugo  :fige:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 13 April, 2014, 08:45:10 »
Cim imaju sposobnost ucenja, imaju i odredjen stepen racionalizacije.
Sto se tice hijerarhije iliti "gazodovanja", u svakom psecem drustvu postoji hijerarhija koju oni sami postave. Cak i kad zajedno zive samo dva psa. Uvek je jedan glavni i to ne zato ato smo ga mi imenovali, vec zato sto su se oni tako "dogovorili"

Van mreže koki_alex

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 13 April, 2014, 10:16:21 »
Ako ga nema, koje je objsnjenje za naseg Marka na krovu kuci kako viri u dvoriste firme u kojoj suprug radi? U periodu kada nismo bili tu 15 dana. Samo tad je vidjen i nikad vise. Znaci ni pre, ni posle.  :zb: Pritom niko ne zna ni kako se popeo na krov. Gotovo da je fizicki nemoguce. Niko od ukucana nije primetio da ga nema, vec su ga suprugove kolege uslikale.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 13 April, 2014, 12:50:48 »
onda je povezao radnju sa nekim ranijim slicnim iskustvom... psi vezuju postupke, mesta, dozivljaje ...ovo sto pise na ovim fotkama koje sam stavila

ako je pas povezao radnju zar to ne znači da je "promislio" o nečemu pa doneo zaključak?

i ono što mene interesuje je sledeće: kako je Vuk odlučio da prokopa tunel da bi došao do kokošaka? sasvim sam sigurna da ga vlasnica nije učila tome, i verovatno nikada u životu ranije nije video psa ili čoveka kako kopa tunel da bi stigao negde
pas je sam zaključio da će stići do kokošaka ako prokopa zemlju. to je dokaz da je u njegovoj glavi postojao određeni misaoni proces. kopati tunel da bi pobegao od opasnosti može da bude instikt, ali ovde to nije slučaj. ovde je pas nešto sam shvatio

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #23 poslato: 13 April, 2014, 13:22:42 »
Definisite mi taj "racionalizam" (koliko ja znam to je filozofski pravac)

Ako ste mislili na to da li je pas inteligentno bice, onda definisite inteligenciju.

AA se usredsredila na "inteligenciju" kao "sposobnost ucenja". To je samo jedan njen aspekt.

Obicno se "inteligentnim ponasanjem" smatra "resavanje problema uvidjanjem".

Dakle, ako pod "racionalizam" podrazumevate "resavanje problema uvidjanjem", odnosno mogucnost da se problem resi i na drugaciji nacin, nazirem da pas moze na taj nacin da "razmislja".

*Primer:

https://www.youtube.com/watch?v=5i88DcCaYLA

Dakle, posto je video da iz tog ugla ne moze da izvuce lopticu iz debla, pokusao je da je izvuce odozgo, penjuci se na deblo. Na njegovu veliku zalost nije uspeo jer promena ugla nije resila problem - uprkos tome ovo ponasanje nazvala bih "inteligentnim", jer se pas nije "slucajno" nasao na deblu, on se popeo gore sa namerom, znao je sta radi.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 13 April, 2014, 13:29:45 »
ne pričamo o razionalizmu kao filozofskom pravcu, već o sposobnosti razmišljanja i shvatanja

ovo je rasprava koja jako dugo traje i vodi se na različitim temama na forumu :) da pojednostavim: AA misli da psi znaju samo ono što ih mi naučimo i da nisu sposbni da sami razmišljaju, a mi tvrdimo suprotno

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #25 poslato: 13 April, 2014, 13:40:07 »
E pa to je vec filozofska rasprava  sm smesko1

Ne mislim da pas zna samo ono sto ga naucimo (gde su tu instinkti), a sigurno nisam svog psa ucila da "proba da se popne na drvo i odatle dohvati lopticu"  sm wink

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 13 April, 2014, 14:08:26 »
pa to sve vreme i raspravljamo
 :D

kako je Vuk znao da prokopa tunel ili Gal da otvori prozor ili Prase da pronalazi skraćene puteve do loptice.....nismo ih mi naučili već umeju sami da razmišljaju i zaključuju. ali se AA s tim ne slaže

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 13 April, 2014, 17:09:45 »
AA objasnjava, daje argumente i gomile linkova na istrazivanja i dokaze koje valjda niko ne cita, cim AA mora opet da ih ponavlja  :zid2:
ovako ispade da sam ja sela i u dokolici smislila neku teoriju, a sve se svodi na to da druga strana ili povrsno gleda ili ne gleda uopste ono sto AA pise i stavlja (niti bilo sta drugo jer internet je pun literature)  sm kafa

da bi se razumelo o cemu govorim, neophodno je poznavati dobro i detaljno u teoriji i praksi metodologiju pseceg ucenja. bez toga, ja ne mogu da imam sagovornika.
http://www.canis.hr/Default.aspx?bt=19
2 razlicite vrste je pezpredmetno uporedjivati. da bi neko shvatio zasto pas nesto radi, mora da iskljuci posmatranje kroz prizmu coveka i posmatra kroz prizmu pasa.

bas bih volela da cujem teoriju kako je Gal znao da otvori prozor?
da li je seo, razmislio, napravio plan rada pa pristupo problemu? ili je mozda, vodjen nagonom da izadje, povucen iskustvom da se prozor moze otvoriti (video da ga ljudi otvaraju) putem pokusaja i pogresaka uspeo da ga otvori? prozor, vrata, rupa, drvo... ako pas ima poticaj da dodje do necega sa druge strane-on ce da pokusava onoliko jako koliko mu je poticaj jak. cescim ponavljanjem dolazi do prakse, iskljucuje stvari koje ga ne dovode do cilja a ponavlja stvari koje ga dovode blize cilju. to je zakon prirode i prezivljavanja.
ljudi moji, velika je razlika izmedju racionalnog razmisljanja sa zakljucivanjem i ucenja po sistemu 3P (gore sam ih stavila).

psi su vodjeni nagonom (poticajem) koji izazove odredjeno ponasanje, a ponasanje dovede do posledice. u odnosu na posledicu (prijatnu ili neprijatnu), oni ponavljaju ili ne ponavljaju odredjeno ponasanje. kraj filozofije.

i kakva je to glupost da sam ja igde rekla rekla da pas zna samo ono sto ga naucimo? je l iko moze tu izjavu razborito da analizira pa shvati koja je to nebuloza? nekad mi se cini da glumim budalu pisajuci nesto, kad se valjda cita svaki drugi red onoga sto pisem. ono...pitajte bilo koga ko se bavi psihologijom pasa ili je uspesan u radu sa psima, kad meni ne verujete  :tapsh: e da...vec rekoh da postoji i google  :itwasntme:

psi imaju neuporedivo jace nagone od nas... njuh, sluh, sire vidno polje ...oni funkcionisu prvenstveno na osnovu toga, a ne na osnovu filozofije i teworije zavere (kao vecina ljudi) . socijalizacija, otvaranje prilika i mogucnosti da istrazuju i uce na osnovu pokusaja i pogresaka podizu sposobnost psa da bolje funkcionise i bude "pametniji"

i opet se vracamo na teoriju ucenja, koja nije moja da bi se neko sa mnom slagao ili neslagao, vec cinjenica.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #28 poslato: 13 April, 2014, 17:29:21 »

i kakva je to glupost da sam ja igde rekla rekla da pas zna samo ono sto ga naucimo?

evo, čim nađem vremena da prekopam forum, citiraću ti tvoje postove
ali pošto smo puno pisali, moram detaljno da pređem teme, ne može search da uradi moj posao

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #29 poslato: 13 April, 2014, 17:33:10 »
AA,

Znam dosta o ucenju. Ne zato sto sam diplomirala psihologiju, to je nesto sto se pise u srednjoskolskim udzbenicima.

Kako je Gal otvorio prozor? Ne znam, nisam bila tamo. Mozda ucenjem po modelu? Video je da neko otvara prozor na taj nacin i kopirao radnju. Uostalom dokazano je kako psi obracaju paznju na nas i nase pokrete.

Zanima me sta mislis o primeru koji sam ja postavila.