Autor Tema: Zar incest nije zabranjen?  (Pročitano 24647 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

Odg: Zar incest nije zabranjen?
« Odgovor #30 poslato: 20 Oktobar, 2014, 13:39:36 »
a kako se to dosaptava parnjacima koji nisu u srodstvu?

inace, davno sam citala pravilnike naseg KS. Ako se dobro secam, u srbiji je inbreeding moguc, ali uz prethodnu dozvolu. stavise, jedno parenje oca i cerke je izvedeno pre 4-5 meseci i ti psi su uredno dobili pedigree.

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 20 Oktobar, 2014, 13:43:41 »
Pa to sto nas KSS dozvoljava ne znaci da je ispravna stvar... jer para vrti gde burgija nece, a gde ima neznanja burgija prolazi kao kroz sir.
Naslucivala sam koliko znas o tome, a sada mi je kristalno jasno....

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #32 poslato: 20 Oktobar, 2014, 13:50:58 »
ja sigurno ne znam mnogo, tek ne znam sve, ali volim da razmotrim sve mogucnosti.

geneticari kazu da incest nije mutagen, ja im verujem. incestom se ne moze proizvesti bolest, ako je u roditeljima nema.

meni je samo zao sto se odgajivaci anatemisu zato sto koriste blizi ili dalji linebreeding.

ovo mi je jako interesantno iskustvo:

Pre par godina sam video rotvajlera iz incesta, zenka je bila u pitanju. Ogroman, dugodlaki rotvajler, dlaka kao u sarplaninca, bujna i dugacka, nakaradan pas,  nenormalno smesno je izgledao. Video sam i njenu cerku (fantastican pas) i unuka koji je bio ogroman prelep rotvajler. Naravno odgajivac je imao rodovnik i za cerku i za unuka .....

ostavljam na stranu kako je majka/baba dobila rodovnik, i da li ga je uopste dobila kod nas, ali se divim hrabrosti odgajivaca. respect!

sad cu bas probati negde da nadjem pravilnik KSS, da citamo zajedno

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #33 poslato: 20 Oktobar, 2014, 13:55:29 »
evo odredaba koje se odnose na uzgoj i izbor parnjaka:

"Pod nacinom gajenja I reprodukcijom podrazumeva se nacin uparivanja pasa I kuja s obzirom na njihovo poreklo.
Parenje je po pravilu dozvoljeno samo izmedju pasa iste rase.Parenje u srodstvu je zabranjeno.
Pod parenjem u srodstvu se podrazumeva parenje plemenjaka I kuja koji imaju jednog ili vise zajednickih predaka do ukljucno trece generacije.
Parenje se dozvoljava kujama posle 14 meseci starosti a muzjacima kada napune 18 meseci zivota.
Kuje se mogu parity do navrsenih 10 godina starosti.
Posle navedene starosti,parenje moze dozvoliti KSS, o cemu prethodno izdaje pismeno odobrenje.
Izuzetno, nadlezni organi Kinoloskog saveza mogu dozvoliti parenje u srodstvu ako za to postoji opravdan razlog, I pri tome odredjuju uslove pod kojima ce se ovo parenje izvrsiti."

dakle, da, postoji mogucnost. ko i kako moze doci do dozvole, opet ne ulazim u to, ali se ne moze reci da mogucnost ne postoji.

uzgred, jako mi je interesantna i ova odredba: Parenje je po pravilu dozvoljeno samo izmedju pasa iste rase. Pitam se, da li bi nas KSRS dozvolio ukrstanje izmedju bliskih rasa, a koje postoje u vise varijeteta?

Van mreže Suncica

• Newbie
  • *

« Odgovor #34 poslato: 20 Oktobar, 2014, 13:55:44 »
U Srbiji je sve moguce  sm pop .Kojekakvi ljudi se bave takvim stvarima kao da su vrsni geneticari,culi da to neko tako radi pa ajde da probaju  sm kuhaca
I sto se tice dobijanja rodovnika-ko pa ne moze da dobije rodovnik u Srbiji?Samo onaj ko nije pitao  :fige:

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #35 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:00:04 »
Suncice, ne znam da li pod kojekakvima mislis na King of Rings i od Beronje. Da li poznajes pse koji su u onim rodovnicima, i sta je kod njih problematicno? Koji su moguci zdravstveni hazardi, koje mogu da proizvedu ta parenja?

Ja ne znam te pse, pa ne znam sta moze biti problem u tim leglima.

Van mreže Suncica

• Newbie
  • *

« Odgovor #36 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:04:01 »
Ne govorim o tim psima uopste vec o tome ko sve to radi kao sto je slucaj sa uparenim sibirskim haskijima

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #37 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:07:40 »
E, to je druga stvar. Ne znam ni ko su ti haskiji, rasa mi je potpuno strana.

Od neupucenih nikad ne bih uzela psa. Pa ne znam kako da su slagali rodovnike.

S druge strane, od proverenog i iskusnog odgajivaca, koji bi mi objasnio zasto je radio incest, i ako mi se prica svidja, tj. ako se slaze sa onim sto ja zelim, uvek bih pre birala takvo stene, nego outcross.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:12:27 »
S druge strane, od proverenog i iskusnog odgajivaca, koji bi mi objasnio zasto je radio incest, i ako mi se prica svidja, tj. ako se slaze sa onim sto ja zelim, uvek bih pre birala takvo stene, nego outcross.

evo opet ću te pitati kad mi nisi odgovorila, zbog čega?

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #39 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:14:38 »
Zato sto postoji daleko veca sansa, da gene koje zelim, dobijem u jednom psu.

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #40 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:15:00 »
evo odredaba koje se odnose na uzgoj i izbor parnjaka:

Parenje u srodstvu je zabranjeno.
Pod parenjem u srodstvu se podrazumeva parenje plemenjaka I kuja koji imaju jednog ili vise zajednickih predaka do ukljucno trece generacije.

Izuzetno, nadlezni organi Kinoloskog saveza mogu dozvoliti parenje u srodstvu ako za to postoji opravdan razlog, I pri tome odredjuju uslove pod kojima ce se ovo parenje izvrsiti."

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:16:33 »
I pri tome odredjuju uslove pod kojima ce se ovo parenje izvrsiti.... sto bi u prevodu znacilo, najaviti u KSS takvo parenje pa ukoliko se dobije zeleno svetlo sprovesti u delo.... medjutim, praksa kaze da dodjes i zatrazis rodovnik i dobijes ga... lepo rece Suncica, rodovnik nije dobio samo onaj ko nije trazio :D
Bas me zanima kako su ti stenci od oca i cerke dobili rodovnik...kada lepo pise u pravilniku KSS do treceg kolena zabranjeno.

Van mreže oglab

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #42 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:18:21 »
Pa verovatno na bazi dozvole, na nacin kako pravilnik predvidja. Onaj ko zeli da radi ukrstanje bliskih srodnika- moze. Pita, dobije dozvolu, dobije rodovnik. Da li mora da plati za to, legalno ili nelegalno, to ne znam, do sad nisam probala.

Verovatno moze i bez dozvole uz "odredjenu taksu", ali ni to nikad nisam probala.

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:20:15 »
Interesuje me i razlog koji su naveli kao "mi moramo da uparimo u tako bliskom srodstvu"...
Da nije rasa pred izumiranjem, pa da je sacuvaju  sm zid

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #44 poslato: 20 Oktobar, 2014, 14:22:13 »
Jedan od glavnih problema bude što se ne poznaje dobro nijedan od pasa na kojeg se radi incest. Ne postoje genetski testovi za sve, niti se sve zna, dugogodišnji odgajivači (mislim na one koji su nekoliko decenija u određenoj pasmini) znaju šta se krije gde u njihovim linijama. Problem je što je ovde postalo moderno praviti incest. Meni "zanimljiva stvar" kojom sam se bavio, pošto mi je pasmina iz incesta, je nedostatak genetske varijable, a to je od značaja za pravilan razvoj imunološkog sistema npr. pa tako imamo pasmine koje su došle do toga da ne mogu da se izbore sa običnim infekcijama ili su sklone raznoraznim alergijama. Tu su i mutacije koje se u prirodi drugačije rešavaju nego što ih mi ljudi rešavamo.
Ovo sa haskijima koliko sam razumeo je neznanje, neko ko nije odgojio te pse je rešio da odradi incest. Mi smo u pasmini pre neku godinu imali najavljen incest pa je reagovala žena čiji su psi u rodovniku i iznela "prljav veš" i zašto ne treba raditi to, da nije slučajno videla najavu za parenje nastao bi haos. Ja nisam protivnik planskog incesta, ali zna se zašto se radi, kada se radi i najbitnije, kako se radi, a na ovim prostorima jako je malo onih koji poštuju pravila, počevši od našeg Kinološkog Saveza.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''