Autor Tema: Problem u šetnji - ukopa se i neće da hoda  (Pročitano 11839 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mina

• Hero Member

Odg: Problem u šetnji - ukopa se i neće da hoda
« Odgovor #15 poslato: 13 Februar, 2014, 10:20:44 »
bulterijeri su predivni psi prelijepog karaktera, ali s druge strane tvrdoglavi do bola. samo nemoj odustati od pokušaja i učenja, u ovome i u svemu drugome kaj će ti priređivati, i izborit ćeš se nekako s njom  sm wink

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 13 Februar, 2014, 10:43:32 »
Pa vi ne znate kako je to sinoć izgledalo, ona legne potrbuške na asfalt,  a ja se sagnem i kao: Ajde Meiiii, ajde, parkić, ajde da trčimo, ajde nemoj da se plašiš to su samo kola, a to neko zatvara prozor... A ljudi prolaze i krste se, a ja kao debil pričam sa psom i puzim po ulici.  :crazy: :valj:

Evo večeras je recimo sve bilo super, malo se cimkala, ja je namamim keksom par metara, daj joj, pa se cimka i tako. Ja kapiram da ona ne voli povodac, kako je pustim sa njega ona je tu oko mene, njuška, prati me, ali je fina. Plus što joj se garant nekada ne ide napolje, a ja je cimam, a ona je tvrdoglava mazga koja će da se guši 20min, ali neće da krene.  sm pop

Znas koliko je ljudi, tek nakon svakodnevne price sa mnom, oslobodilo se pa reklo kako se smijalo meni i Eli. Isti je bio slucaj, stane i ni makac. Pa moli, dozivaj, glumi budalu :D

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #17 poslato: 13 Februar, 2014, 12:54:44 »
Moj savet, iz licnog iskustva sa slicnom rasom: bez reci, bez nagrada, molkanja, mazenja i sl. Ako se pas ukopa, sacekamo ga desetinu sekundi potpuno mirni i ne posvecujemo mu nikakvu paznju. Nakon toga, ukoliko sam ne krene, cimnemo ga povocem u stranu, znaci ne unapred-unazad (kod nekih pasa, pogotovo terijera tipa bul ovo je veoma bitno, u ovakvim situacijama pojacavamo njegovo kocenje ako ga vucemo unapred, ili ako pas vuce napred a mi ga vucemo nazad, on ce to shvatiti kao neku vrstu podrske i vuci jos jace napred). Znaci u stranu i jos bitnije - kratko i ostro cimnuti par puta, a ne vuci polako i ujednaceno jer to nece opet imati efekta.

Ako pas, opet pricamo za terijere tipa bul, nauci da svoje normalne aktivnosti obavlja samo ukoliko je zamoljen ili nagradjen, to nece biti pas stabilnog karaktera sutra kada sazri, pogotovo ako je rec o muzijaku.

Iako se mnogi nece sloziti, ja preporucujem gledanje emisija Cezara Milana, mogu se odatle ukapirati osnove za psihologiju i dresuru pasa.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 13 Februar, 2014, 13:05:26 »
ne mogu nikako da se slozim, pogotovo sa ovim

Citat
Ako pas, opet pricamo za terijere tipa bul, nauci da svoje normalne aktivnosti obavlja samo ukoliko je zamoljen ili nagradjen, to nece biti pas stabilnog karaktera sutra kada sazri, pogotovo ako je rec o muzijaku.

jednostavno, psihologija pasa dokazano funkcionise sasvim drugacije. motivacija je ono sto ce svakoga pokrenuti i to nema veze sa moljakanjem a jos manje sa stabilnoscu. stabilan pas se radja, a poslusnost se kvalitetno izgradjuje uz motivaciju, kao i otklanjanje barijera koje imaju u glavi (necu da se pomerim i sl.). ni jedna pasmina, opet dokazano, tu nije izuzetak, pa ni terijeri tipa bul.

ne znam jesi li gledao emisije nekoga drugog osim cezara, ali ima ih i definitivno su kvalitetniji i opet, naucno je dokazano da uticu pravilno na psihologiju pasa za razliku od cezara.

sve to se pogotovo odnosi na pse koji imaju jacu volju da se suprotstave, jer takva volja se preusmerava opet budjenjem nove volje koju mi formiramo. i to je dokazano

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 13 Februar, 2014, 13:39:22 »
u nekim stuacijama, ja kod mojih pasa promenjujem ovo što je Murbi napisao

npr, kada Ari odluči da mu se više ne šeta, nema poziva ili nagrade, samo cimnem povodnik i nastavimo. ma ni ne pogledam ga.

ali to je odrastao i jako tvrdoglav pas, koji ne reaguje na pozitivne stimulacije u takvim situacijama. i to ne reaguje iz inata.

zato mojoj tetki dupe pomera, jer ona više voli da ga "zamoli"

ali to nikada ne bih radila sa štenetom, koje je više uplašeno nego bezobrazno

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 13 Februar, 2014, 13:53:03 »
veoma je vazno da samo ucenje psa na nesto protekne bez prisile, jer jedino tako oni kvalitetno usvoje i primenjuju "gradivo". kad je pas odrastao i naucen i naviknut vec na ta ponasanja onda ne moras vise da cicnculiras. ako pas od starta nije pravilno ucen, onda nece pravilno ni nauciti i stalno cemo morati sa njim da se natezemo za nesto

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 13 Februar, 2014, 14:10:55 »
ja ću samo reć da sam čula već od nekoliko ljudi koji imaju tvrdoglave, teško motivirajuće, trome, problematične itd pse da im je biblija ovo

Jane Killion - When Pigs Fly!: Training Success with Impossible Dogs

i svakako sam za pozitivu sve dok ima nade i bar malih pomaka  :fige:

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 13 Februar, 2014, 16:10:40 »
AA slazem se sa tobom da je najbolje dresirati psa pozitivnim metodama, ovo cimkanje u stranu koje sam naveo izvodi se silom identicnom za cepanje papira :) .

Nisam se puno posvecivao proucavanju dresure pasa, ali sam kroz rad sa svojim psom i kroz pomoc oko ring dresure, treninge, pa i profesionalna fotografisanja psa ovih nasih rasa koje spominjem, ukapirao neki sablon po kojem se one dovode pod volju vlasnika, a taj sablon ce recimo za snaucera biti mozda skroz kotraproduktivan.

Po meni, bolje je:

- Pas stoji, nece da ide. Sacekamo 20 sekundi ne obracajuci paznju, a zatim krenemo polako napred. Sanse su polovicne da ce pas lagano krenuti za nama, ili druga polovina da nece hteti i dalje. Onda ga cimnemo par puta u stranu, sto jeste Cezarova metoda, ali zaista psa izvodi iz odredjenog stanja, i nastavimo dalje.

Nego:

- Pas stoji, nece da ide. Mi mu pruzamo "keks", on dodje do keksa i opet sedne. Upalice ova metoda verovatno, ali posle 3x duzeg vremena. Po mom iskustvu ovo u ovakvim situacijama nije zdrava metoda jer tako dobijamo tzv razmazenog psa koga necemo biti u stanju ni prema cemu usmeriti, opet pricam iz licnog iskustva jer sam video par zena kako se tako ophode prema svojim stafordima i pitovima u ovakvim situacijama i sada su to jedni od najneposlusnijih pasa sa kojima se treba juriti uz 2kg kekseva da dodju kada su pusteni.

Na drugoj strani, ova metoda je idealan nacin dresure kod recimo aktivnog, radnog psa, kome energiju usmeravamo ka nekoj aktivnosti ili radu kao sto je slucaj sa tobom i tvojim psom i Digi i Kali. Znaci razgranicio bih korekciju i pozitivnu motivaciju.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 13 Februar, 2014, 19:48:04 »
nije problem u sili u smislu hoce li ga boleti ili nece (tj ne pisem sada o tome), vec u smislu da pas najbolje uci kad je motivisan i radi stvari za koje ga motivisemo (to mu je u prirodi) . ako mu se nesto ne radi, mi ga uvek mozemo naterati na to, nekog sa jacim, negog sa slabijim cimom (prisilom, kako god), ali poenta je da dok ih se nesto uci, da ce kvalitetnije nauciti ako imaju dobar motiv. a motiv je hrana jer jer najjaci instinkt, ili igracka, ako im je plenski nagon izrazeniji a siti su.
nema to bas nikakve veze sa razmazenosti...svi danasnji uspesni takmicarski psi rade uz pomoc nagrada (iako vecina zivi u boxu i nisu ni na slici videli pojam razmazenosti, vec su u preciznom programu), a da nije tako samo kod sluzbenih pasa, govori puno primera sa npr pastircima, a ako cemo da sirimo, onda i sa fokama, delfinima, mackama, pticama, misevima...
to sto neki ljudi ne umeju da se postave prema psu na pravilan nacin, pa ga razmaze, nema veze sa ucenjem uz motivaciju nego sa njihovim generalno losim pristupom. poz.motiv. se izvodi brzo, jasno i precizno, bez prenemaganja, jer u psecem mozgu svako odugovlacenje dovodi do dosade.
taj cim nije cezarova metoda nego pavlovljeva sa pocetka proslog veka (klasicno uslovljavanje http://hr.wikipedia.org/wiki/Klasi%C4%8Dno_uvjetovanje), u kombinaciji sa alfa faktorom  sm zelenko , pa je nakon toga usledio skinnerov uslovni refleks( http://en.wikipedia.org/wiki/B._F._Skinner#Theory ) . oni su postavili temelje na osnovu kojih se dalje istrazivalo.

poenta bi u ovome o cemu pricas trebala biti izgraditi uslovni refleks na trzaj (povezan sa komandom), a kod nagradjivanja se gradi uslovni refleks na nagon, a ne na neprijatnost. ako ne izgradis refleks ni na jedan nacin (lose cimas, lose nagradjujes) pas nece usvojiti to sto ga ucis. mozda nekom ovo sve zvuci mnogo teorijski i komplikovano, ali to su osnove po kojima u psima izazivamo reakcije.

hocu da kazem-sve moze da dovede do rezultata, ali kad kazem da je nesto dokazano naucno, mislim na dokaz koji govori da zivotinja najkvalitetnije, najtrajnije i najpreciznije usvaja stvari na taj nacin. jeste, treba vise vremena, ali to ne bi trebalo da bude problem kad ucimo psa a tezimo dobrom rezultatu jer kad postignemo rezultat na taj nacin, vise nema potrebe za korekcijama ili se svode na minimalne i retke

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #24 poslato: 17 Februar, 2014, 22:58:25 »
Juče i prekjuce, danas prepodne je bila SUPER, najposlušniji pas na svetu, sve po pesu. Malo se smara kada idemo na nepoznato mesto, ali ide, ukopa se, pa krene. ALI, veliko ALI, sve dane kada je bila cool ju je šetalo više nas i UVEK je neko išao ispred nje i ona ga je pratila. To je očigleno ključ.

Ali, večeras, kada sam je ja sama izvela, divote božije, do parka i u parku sve super, sama šetka, vraća se, igra se, divota, krenemo drugim putem do kuće ŠANSE NEMA, NEMA. Ukopa se i legne i ćao zdravo, idi sama tim putem, ja neću i neću. Cimnem, zovem, animiram, ma jok. Pile da sam bacila ispred nje, ne bi krenula. Uf.  :whew: Davi se i neće da krene, ma umreće, ali neće. Odustanem ja posle nekih 100m i 1h drndanja.  :wonder:

Očigledno da je lakše kada neko ide ispred nje. Eto to sam naučila, i samo to.  :blink:
Psi su ljubav.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #25 poslato: 17 Februar, 2014, 23:46:58 »

I sada je ljuta na mene, jer sam je vukla i sat vremena je spavala, nije me ni pogledala, što je inače nemoguće. Ne znam kako da nađem ključ da li vuče jer je tvrdoglava ili jer se plaši? Klasičnih znakova da se boji po govoru tela nije bilo, baš sam gledala.  :(

Psi su ljubav.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 17 Februar, 2014, 23:54:00 »
Mozda je konacno shvatila da je napolju super pa nece kuci
 sm zelenko
Vidis da se opusta, bice to ok uskoro.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #27 poslato: 17 Februar, 2014, 23:57:49 »
 :fige: :fige:

Nadam se. Baš mi je žao što me je hejtala i bila tako pokunjena kada smo se vratile.
Psi su ljubav.

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #28 poslato: 18 Februar, 2014, 13:28:19 »
Je li ona stalno na povodniku kada je setas? Kako se ponasa kada je pustena, prati li te bez problema, oklevanja i ukopavanja?

Ako bez povodnika ide bez problema, pokusaj da je vodis bez njega, naravno, daleko od ulice i slicnih opasnosti. Mnogo MNOGO je bitnije da pas nauci da te prati, da budete tim, da je setnja sa tobom super, nego da pas zna da ide na povodnik. Mnogo je lakse nauciti psa da ide na povodnik, nego da bez njega normalno prati vlasnika u setnji. Uvek mozes da joj za ogrlicu prikacis kanap dug nekoliko metara koji ce vuci za sobom, da mozes da je lakse prihvatis.

I jos jedna napomena, dok je ona tako mala, ustaljuj RUTINU i osvajaj polako novu teritoriju. Znaci svaki dan ista ruta, pa neki dan kad je raspolozena, zadjete negde gde niste bili, pa onda poznatom rutom kuci. Baby steps! Vidim da pises gore kako ste iz parka, do kog i u kom je bilo sve super, krenule kuci drugim putem od uobicajenog. I to - uvece. Vec sam pisala, stenci imaju jako mali 'reon' kretanja, koji se vremenom siri. Tvoje jeste da joj pomognes da 'osvaja' nove teritorije, ali ne po cenu natezanja. I poslednje dzvanjkanje za danas :); nove stvari u setnji uvodi tokom dana. Znaci, ne predvece, ne uvece, ne po mraku. Uvek po danu, dok je mala. Psi iako vide bolje od nas, nocu umeju biti nesigurniji, oprezniji i nevoljniji za smucanje po novim mestima.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #29 poslato: 18 Februar, 2014, 18:36:10 »
Katarina, ona kada šetamo bez povodca, tj. pustim je po parku je super. Prati me gde sam, gleda, kada je pozovem i kazem joj STANI ona se ukopa, kada joj kazem da dodje zaista i dodje. I ja sam to pomislila da joj se više sviđa bez povodnika, ali opet, mora da zna da šeta i sa povodnikom,pogotovu kada poraste. I verujem da je sada najlakše kao malom psu da se nauči šta znači šetati na povodniku, nego kroz mesec dva. I još jako bitno, super bi bilo da ona nauči da hoda bez povodnika i da je tako šetam, ali s obzirom da je u pitanju bul koga se ljudi plaše kada odraste to nažalost neće biti uvek moguće.

Da, ima delove kraja u kojima neće da hoda, bio dan ili noć, iako joj se ništa loše tu nije dogodilo, ali jednostavno neće.  :wonder:
Psi su ljubav.