Autor Tema: Skoro godinu dana na ishrani sirovim mesom - nase iskustvo  (Pročitano 6051 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
Skoro godinu dana na ishrani sirovim mesom - nase iskustvo
« poslato: 31 Decembar, 2013, 11:35:44 »
E pa, mislim da je vreme da napisemo nase iskustvo kad je ishrana sirovim mesom u pitanju. Proslo je skoro godinu dana, tacnije 10 meseci, od kad smo poceli. Pas je bio 6 godina na dehidratu. Gde mi je pamet bila.  sm zelenko

Psa hranim BARF rezimom (meso, iznutrice, kosti, povrce i malo voca, jaje, jogurt). Trudim se da ishrana bude sto raznovrsnija (piletina, curetina, ovcetina, riba, junetina). Pripremanje ne zahteva mnogo vise truda nego granule (doduse treba jednom nedeljno da odem do pijace, iseckam meso i stavim u kese pa u zamrzivac - ali sta cu kad nemam veci zamrzivac!).

Gde nisam primetila razliku:

* Dlaka (sjajna i meka, kao dok je bio na dehidratu. Neminovnost linjanja na prolece i na jesen)
* Zubi (cisti i beli, bez naslaga. Doduse ne perem ih toliko cesto kao ranije - dobra stara cetkica i kuceca pasta)

Gde sam primetila razliku:

* Stolica (znatno manja kolicinski, crvsta. Nema proliva i povracanja. Na dehidratu su se prolivi povremeno desavali, bar jednom u dva-tri meseca)

* Nema zadaha iz usta i gasova

* Kraj problemima sa zglobovima (u proteklih par godina smo imali dosta problema sa zglobovima - 2 x sa kolenima - prednji ukrsteni ligamenti, od toga jedno koleno je operisano. U avgustu 2012. dijagnostifikovana je displazija desnog lakta. Sepanje se pojavljivalo na momente, bar jednom mesecno, uglavnom nakon nekog akcijanja, uprkos Flexadinu i postedi od fizicke aktivnosti. Od kad smo zapoceli sa sirovom ishranom, problemi su potpuno nestali. Flexadin je ukinut, a pas dobija prirodni glukozamin i hondroitin iz curecih i pilecih vratova, pilecih nogica i junecih grkljana. Nijednom nije zasepao zbog lakta u ovih 10 meseci)

* Imamo misice! (bez obzira koliko bili fizicki aktivni i bez obzira na % proteina u granulama, nikada nije imao ovakvu misicnu masu)

Pre godinu dana

Sad

* Bolja krvna slika i biohemija

Septembar 2012 (BritCare)

Septembar 2013 (BARF)

Obratite paznju na kalcijum i fosfor dok je pas jeo "izbalansiranu i kompletnu super premium hranu" i sad sa sirovim. Zanimljivo, zar ne? Takodje u 2013. pas je dva puta prelezao piroplazmozu.

* Nema vise hiperaktivnosti (i dalje je aktivan i pun energije, ali nije "hiper". Mislim da ovo ima vise veze sa ishranom nego sa godinama)

Na stranu to sto pas jede sa vecim zadovoljstvom i sto sam ja generalno srecnija jer znam sta mu je u ciniji - ne neka granulica u kojoj ne znam cega ima i moram slepo da verujem proizvodjacu, ne vestacki vitamini i proteini, vec sveze i pravo meso, povrce i voce!

:sk:

Van mreže voodoo_

• Full Member

Odg: Skoro godinu dana na ishrani sirovim mesom - nase iskustvo
« Odgovor #1 poslato: 31 Decembar, 2013, 14:06:59 »
Pa odlicno, znaci ostajete na istom rezimu ishrane.
Moja iskustva su skoro ista kao i tvoja, ali ja sam tek 3 meseca na sirovom, pa cemo videti.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 31 Decembar, 2013, 16:11:19 »
bravo za kukija i bernu  sm cheers

a kako si se uopste odlucila da se prebacis na sirovo,ne znam da li si negde pisala o tome

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 31 Decembar, 2013, 17:22:20 »
Valjda je pipika imala malo uticaja, ako se ne varam  sm zelenko

Super što si otvorila temu  sm prst gore sm prst gore
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #4 poslato: 31 Decembar, 2013, 18:35:25 »
Pipika je bila moralna podrska, a ja sam duze vreme razbijala glavu "kako da nadjem savrseni dehidrat". Savrseni dehidrat nisam nasla (zapravo iskreno mislim da su svi ocajni bez obzira na etiketu i cenu) and the rest is history.  sm zelenko

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 01 Januar, 2014, 18:54:06 »
Pravo poređenje u svim segmentima i sa svim dokazima. Onaj ko se dvoumi oko načina ishrane može lako da zaključi sve  sm prst gore

Van mreže Nesha

• Sr. Member

« Odgovor #6 poslato: 14 Maj, 2014, 22:48:02 »
I mi da napišemo nešto ukratko posle tačno godinu dana na sirovom - kuvanom (80% sirovo) mesu.
Imaju ogroman apetit, Don se daleko manje i ređe linja (kod Betty se to jedva i primeti), imaju zadah na ribu  sm zelenko. Stolica je čvrsta i znatno manja. Betty je puna energije i aktivnija nego ikad a Don ipak više voli da spava. :) Ne nalivaju se toliko vode. ....

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #7 poslato: 19 Avgust, 2014, 20:16:23 »
Evo ovogodisnje krvne slike i biohemije - biohemija je odlicna, posebno sam srecna sto su parametri jetre najzad ok  :worth: Kreatin kinaza je povisena, ali veterinar nije posebno zabrinut jer je pas bio pod stresom (kod veterinara smo otisli zbog infekcije, koja se i vidi u krvnoj slici) . U svakom slucaju, krvna slika ce biti ponovoljena sledece nedelje, nadam se da ce do tad infekcija biti zalecena i da ce sve biti u granicama normale  sm prst gore

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 19 Avgust, 2014, 20:43:12 »
znaci ne vracate se na granule  :fige:

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #9 poslato: 19 Avgust, 2014, 20:47:32 »
Pfffft svasta.

Juce kod veterinara je drugarica koja me je dovezla insistirala da kazem veterinaru (koji je inace protivnik ishrane sirovim mesom) cime hranim svog psa. Ja sam bila u fazonu, sta ima da mu pricam, te sam price 100 puta do sad cula/procitala.

Elem, sad mi je zao sto mu nisam rekla.  :zid2:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 19 Avgust, 2014, 20:56:57 »
Juce kod veterinara je drugarica koja me je dovezla insistirala da kazem veterinaru (koji je inace protivnik ishrane sirovim mesom) cime hranim svog psa
Andrija? :) on jeste protivnik, ali nije nerazuman po pitanju takve ishrane. On zna kako hranim Kali i svima govori kako Kali jede bolje od njega :D i kad god neko od njegovih novih pita "kako hranite psa" ako on chuje, umesha se i komentarishe kako se ona odlichno hrani.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #11 poslato: 19 Avgust, 2014, 21:00:21 »
Nisam znala, ona mi rekla da je Andrija protiv toga, inace je i njen decko zavrsio veterinu i on je protiv, ma svi, a ja nesto nisam raspolozena da slusam pricu koju vec znam  :shake:

Uostalom ne mislim da je to u ovoj situaciji bilo relevantno  sm prst no no Infekcija nema veze sa ishranom.

Ali dobro je da cujem da me ne bi totalno isikanirao  sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 19 Avgust, 2014, 21:37:45 »
Znash kako, kad sam mu prvi put rekla pocheo odmahuje glavom, ali obzirom da je ceo zivot kod njega zna kakva je generalno sa zdravljem i zna kakva joj je krvna slika pa valjda i to uzima u obzir. Al da, ne treba bespotrebno izazivati tu raspravu  sm smesko1

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #13 poslato: 05 Oktobar, 2014, 22:39:04 »
Evo ja da kazem par recenica o ovome.

Mei se hrani raw i kuvanim mesom (svinjetina) otkad je kod nas, od svog drugog meseca zivota, znaci gotovo 10mes. Sa svim dodacima hrani, povrce, voce, semenke itd.

Ceo septembar je jela granule, prvo jer smo bile na moru, pa nisam htela da maltretiram mamu da joj jos kuva dok je na cuvanju, a onda ostala polovina meseca je bila potpuno ludacka (selidba, brdo posla itd.) i nije bilo trenutna vremena za nabavku mesa i pripremanje obroka.

Za mesec dana, samo mesec dana na granulama ona je krenula da se peruta (pritom nikakva kozmetika nije menjana), dlaka joj vise nije bila sjajna, pocela je mnogo vise da se linja nego do tada.

Pas se ugojio, ne da je debela, ali mora da se stese (po meni, ne volim debele bulove) bar kg. Zaokruglila se. Posle jela granula ona je sva nekako naduvena, posle raw obroka ne.

Izmet je 3x veci, to je zaista neverovatno. Na granulama ona kaki bar 3x, a nekada i cesce. Na raw ishrani kaki ujutru i mozda jos jednom mozda ne.

Evo sada se lagano vracamo normalnoj hrani. Sada je na ribi i dzigerici. Malo je dopingujem svim vitaminima, vocem i povrcem, mlecnim proizvodima itd.

Granule - nuzno i skuplje zlo.  :lipssealed:
Psi su ljubav.

Van mreže Uros i Branka Kostic

• Newbie
  • *

« Odgovor #14 poslato: 13 Novembar, 2014, 19:17:34 »
Imam u planu da psa prebacim na sirovu ishranu,da li bi neko mogao da mi pomogne i objasni kako da kombinujem odredjene namirnice,i kako da ih doziram.U pitanju je dzek rasel star 15 meseci.Unapred hvala.....