Autor Tema: Pravne posljedice  (Pročitano 13518 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

Odg: Pravne posljedice
« Odgovor #30 poslato: 01 Decembar, 2013, 10:29:13 »
Odluke jesu u suprotnosti sa zakonom, ali i nisu. Zvuči glupo kada se ovako kaže, ali praksa pokazuje da je tačno. Svaki pravnik koji pogleda Zakon i koji pogleda odluku donetu od strane grada (opštine) se garantovano valja od smeha. Na kraju Zakona stoji da lokalne samouprave bliže određuju konkretne delove. Dvorište iako je deo vašeg imanja nije pravno regulisano kao ono na šta smo navikli u američkim filmovima, tako da dvorište pripada vama, ali u isto vreme i ne pripada vama.  :rofl:  Slučaj gde je lopov uleteo i krenuo da kupi stvari po šupi, pa onda vlasnik izašao i namlatio ga, se završio tužbom protiv vlasnika i odštetom, a lopov nije prošao nekažnjeno. Poenta je da lopov može da krade, vi zovete policiju i gledate ga kako krade, ne smete da ga dirate osim u slučajevima samoodbrane pa i tu ima nekih začkoljica.
Što se tiče čuvene table ČUVAJ SE PSA odmah svi da znate njena skoro jedina svrha je da vam ne naplate kaznu što je nemate. Pa tako u slučaju da vam uleti neko u dvorište, pas ga napadne i taj vas tuži imanje ili nemanje table samo određuje visinu kazne koju ćete dobiti. Pas se u nažem zakonu gleda kao stvar i može da se karakteriše kao oružje. 
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #31 poslato: 01 Decembar, 2013, 12:05:33 »
Citat
Na kraju Zakona stoji da lokalne samouprave bliže određuju konkretne delove. Dvorište iako je deo vašeg imanja nije pravno regulisano kao ono na šta smo navikli u američkim filmovima, tako da dvorište pripada vama, ali u isto vreme i ne pripada vama.

Mislim da grijesis, tj da zavisi od slucaja do slucaja. Npr vecina dvorista u gradu(mislim konkretno na BL) su "data na koriscenje". To je ovo sto si rekao, nase je ali nije nase. Prenosi se sa koljena na koljeno ali i dalje nije tvoje. Medjutim vecina perifernih imanja su iskljucivo vlasnistvo odredjenih lica i ne pripadaju gradu.

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #32 poslato: 01 Decembar, 2013, 12:18:02 »
da pojasnimo vlasnistvo 1/1 ne vazi zakon lokalne samouprave ?  :th:

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #33 poslato: 01 Decembar, 2013, 13:03:21 »
Citat
Na kraju Zakona stoji da lokalne samouprave bliže određuju konkretne delove. Dvorište iako je deo vašeg imanja nije pravno regulisano kao ono na šta smo navikli u američkim filmovima, tako da dvorište pripada vama, ali u isto vreme i ne pripada vama.

Mislim da grijesis, tj da zavisi od slucaja do slucaja. Npr vecina dvorista u gradu(mislim konkretno na BL) su "data na koriscenje". To je ovo sto si rekao, nase je ali nije nase. Prenosi se sa koljena na koljeno ali i dalje nije tvoje. Medjutim vecina perifernih imanja su iskljucivo vlasnistvo odredjenih lica i ne pripadaju gradu.

Ostavljam mogućnost da grešim u tačnom pravnom izrazu i objašnjenju jer nisam pravnik po struci pa ne mogu da napišem kako to tačno treba da zvuči. Jesam godinu dana sedeo na pravnom fakultetu, al dalje od toga nisam želeo.  :lipssealed: Zato sam napisao primer pokušaja pljačke i toga da je vlasnik namlatio lopova i nastradao, mi u našem dvorištu nemamo prava koja npr. postoje u američkom dvorištu (imanju).
To su sad sve pravne začkoljice jer ma koliko delovalo da je pravo crno-belo ipak nije. Znači, kod nas u dvorištu pas napadne lopova vlasnik će odgovarati svakako, ali će kazna zavisiti od mnogo stvari.   

EDIT: Ne znam da li znate da ukoliko je vaš pas napao nekoga i to prijavljeno i kasnije hoćete da tražite dozvolu za oružje ne možete da je dobijete. Ukoliko vam je napisan kazna za nenošenje korpe na psu, takođe ne možete da dobijete dozvolu za oružje. Otac je inspektor u policiji pa često slušam kojekakve nebuloze kod nas. 
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 01 Decembar, 2013, 13:07:43 »
ja se sećam slučaja iz BG pre mnogo godina da je pas maltene rastrgao lopova koji je ušao u stan (možda ga je čak i ubio). a vlasnik je popio krivičnu prijavu od tužilaštva. sad se ne sećam za koje delo je tačno bio tužen, znam da mu je pretilo nekoliko godina zatvora. a  mislim da je pas morao da bude uspavan

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 01 Decembar, 2013, 16:07:39 »
a najgore prica se o tome,ima primera,a nikako da se pokrene neka peticija i izmeni budjavi zakon  sm prst dole
ne shvatam sto je to toliko strasno i lose,sto covek hoce da zastiti sebe i da bude siguran u svojoj kuci ili dvoristu,
ispada da su amerikanci divljaci,a mi civilizovani  :crazy:

Van mreže ur0s

• Newbie
  • *

« Odgovor #36 poslato: 01 Decembar, 2013, 17:33:03 »
1. drzanje pasa nema nikakve veza sa ustavom niti se pominje u istom
2 ubistvo iz nehata se desava orujem koje nije unapred pripremljno za sve ostalo postoji umisljaj i lli delimicni umislja ako malo razmislis tako je  ..LekasHill
3. zato sam i ja reko ako "imas tablu i vakcinisanog pas a nisi prisutan kade desi napad komunalni i gradski zakoni mogu da regulisu javne povrsnie ali "ne mogu dvoriste" ( jer nije javna povrsina) a tek nikako ne mogu kucu ili stan a ujed se desi u istom,  ja garantujem da vlasnik nije odgovoran,....( mada postoji pravili u obigacionom pravu da svako svojim dobrom ne moze da narusava tudje dobro) nemozes da podignes zid pored komsijinog prozora da mu zaklonis svetlosti 10000000 takvih primera
4. nasa drzava je potpisala gomilu medjunaridnih ugovora poprilicno sam siguran da je neki vezn i za ovu temu i ako se igrom slucaja desi da je u suprotnosti sa makar jedno odredbom ovih odredbi lokalnih uprava odrzanju pasa one padaju u vodu po principu pravne snage, jer lokalna uprava mora da se usaglasuje sa tim ugovorima koj drzava potpisuje... ali kod nas je sve???????

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 01 Decembar, 2013, 19:58:43 »
U Ustavu RS se ne pominje drzanje pasa, ali se pominje nepovredivost stana. Ako malo bolje procitas, pisao sam o tome da odluke o drzanju kucnih ljubimaca velikog broja opstina i gradova daju komunalnoj policiji i inspekciji ovlascenja koja im Ustav onemogucuje. U stan "nepozvana" moze da udje iskljucivo "regularna" policija (MUP) ukoliko poseduje odobrenje Suda, ili ukoliko postoji osnovana sumnja da je u stanu u toku izvrsenje krivicnog dela. Komunalna policija/inspekcija (ponavljam) nemaju takvo ovlascenje, te samim tim i ne mogu da utvrde da li neko u stanu drzi jednog ili vise pasa. Mislim da bi pokretanje procedure za ocenu ustavnosti ovakvih odluka "oborilo" sve do jedne.

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #38 poslato: 09 Januar, 2014, 08:46:47 »
Juce u setnji sam kasno vidio policiju, stavio Eli korpu, ali su oni vec vidjeli da nije imala. Prilazi mi jedan i govori "Kako mozes setati krvolocnu zvijer medju narodom" ?!?! :mad:  sm zid

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 09 Januar, 2014, 09:00:58 »
i jel na tome je ostalo,bulmastif spada u kategoriju za korpu,mada sad ne znam koliko ona ima,ipak nije vise ni stene

mislim ajde zakon mora da se postuje,ali sto moraju da budu odmah grubi,ako ja tu korpu ne shvatam ozbiljno ili nisam upucen,oni trebaju da mi prvo to ukazu i objasne da je bolje i za mene i psa,najlakse je kazniti samo
mada za neke je i jedini nacin ozbiljnosti preko dzepa

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #40 poslato: 09 Januar, 2014, 09:46:39 »
i jel na tome je ostalo,bulmastif spada u kategoriju za korpu,mada sad ne znam koliko ona ima,ipak nije vise ni stene

mislim ajde zakon mora da se postuje,ali sto moraju da budu odmah grubi,ako ja tu korpu ne shvatam ozbiljno ili nisam upucen,oni trebaju da mi prvo to ukazu i objasne da je bolje i za mene i psa,najlakse je kazniti samo
mada za neke je i jedini nacin ozbiljnosti preko dzepa

Ostalo je na verbalnom upozorenju. Rekao mi je da je kazna 300KM(150eur) to cu jos provjeriti, ako se ispostavi kao tacno, korpa ce joj biti obavezna.

Kod nas je zakon izrazito glup, valjda svi psi, stariji od 4 mjeseca i tezi od 20 kg moraju nositi korpu. Znaci, svi psi izuzev malih rasa. Ali to cu sad sve potraziti u zakonu. Tako da kod nas nema kategorizacije na opasne i bezopasne pse. Ali smeta mi to da isto tako vidim da su prosli poslije nas pored zene sa labradorom i nisu nista rekli. Tako da se zakon sveo na to da policajac po slobodnoj procjeni kaze koji je pas opasan koji ne i tako pise kazne.  Nije da bi me usrecilo da je ta zena isto dobila upozorenje, ali to je selektivno primjenjivanje zakona i to je najgore. Ima ovde jos ljudi iz BL, pa neka oni posvjedoce koliko pasa stvarno nosi korpu a po zakonu bi morali svi.

Da ne bude sad da sam ja u tripu imam bulmastifa, a razmisljam kao da imam maltezera. Ja sa njom izbjegavam da idem "medju narod". To su obicno setnje po mjestima sa manje ljudi i malo zabacenijim, ali posto zivim 5 minuta od centra, nemoguce je da u potpunosti izbjegnem ljude. Znam da to sto ja dozivljavam Elu kao bezopasno stene, nije ni blizu onome kakav je prvi utisak ljudi koji je nisu "upoznali" i kakva je ona stvarno, ali ne mogu ja zbog toga psa da "bacim" u ilegalu.

Eli sam trazio najmanju mogucu varijantu brnjice, to je bilo ovo:

ali je pukla odmah u prvoj setnji.

Sad ima ovu:

ali joj ne zakacim povodac za ovu alku na njoj, pa mislim da ce duze potrajati. Sad slijedi period navikavanja pa cemo vidjeti kako ce proci.

P.S. da ne bude da imam nesto protiv labradora, njih sam uzeo za primjer jer su jako popularni pa ih ljudi cesto idealizuju sm wink

P.P.S. znao sam ja da ce ovako biti ali opet iznervira se covjek

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #41 poslato: 09 Januar, 2014, 10:59:18 »
Posto je kod nas sve konfuzno drzava/entitet/grad ne zna vise ni ko kakve zakone uvodi:

Ovo pise u zakonu koji je uvela vlada Republike Srpske:
Citat
Ko bez nadzora ili zaštitnih sredstava drži i vodi
opasne životinje koje drugog mogu da prestraše ili
povrijede ili ko na javnom mjestu zlostavlja životinje,
kazniće se novčanom kaznom od 300 do 900 KM.

Citat
Члан 19.
Пси се могу изводити само на кратком поводнику дужине до 1,5 м, са
заштитном корпом на њушци, а без заштитне корпе на одговарајућем
поводнику, могу се изводити пси малих и средњих раса – који по својој
природи нису агресивни, као и штенад – до четири мјесеца старости.

Члан 25.
Држаоци паса расе: пит бул теријер, добермани, амерички стафордски
теријери, доге, мастифи, шарпланинци, бул теријери, и сви остали опасни
пси (пси који су по својој природи агресивни), дужни су да своје љубимце
изводе и шетају на кратком поводнику дужине 1,5 м, и са заштитном корпом

tako pise u odluci o drzanju zivotinja na teritoriji grada Banja Luka

Necu ni ja glumiti Don Kihota i svadjati se sa policijom.... brnjica na njusku i u setnju :(

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 09 Januar, 2014, 11:10:34 »
cuj...koje drugog mogu da prestrase...koliko njih se prestrasi i mog wilija, a ima i onih koji vriste na golubove  :itwasntme:

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #43 poslato: 09 Januar, 2014, 11:29:51 »
cuj...koje drugog mogu da prestrase...koliko njih se prestrasi i mog wilija, a ima i onih koji vriste na golubove  :itwasntme:

To je ona varijanta, kako god okrenes kriv si i cao

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 10 Januar, 2014, 13:24:10 »
Dvajt ima isto tu varijantu sa druge slike, i super je. Velicina za doge, rasirena maksimalno, moze i ujesti sa njom ako treba :D
A sto se tice toga da preko 75% (ako ne i vise) vlasnika ne nosi brnjice na svojim psima, istina je. Prva ja. Stavljam mu je samo znam da cu ici kroz grad. U Boriku ne. Ghandiju nikad.
Imam i onu metalnu brnjicu (Ghandijeva kad je bio mlad, vise ne nosi nikakvu, u Dervisima nas ne ganja policija).
A da su idioti jesu. Navodno je pretprosle godine neki lik sa stenetom NO od 3 mjeseca, platio 500Km kazne bas zbog brnjice. A u parku na kupusistu prije par god, na moje oci, (nema table zabranjeno psima), je moju komsinicu sa kujicom velicine pekinezera zaustavio policajac i htio naplatiti kaznu zbog setnja ps tu, na sta je ona rekla da nema zabrane a on joj je odgovorio: "Ako vam ja kazem da je zabranjeno, onda je zabranjeno, bila tu tabla ili ne". Jedva se zena izvukla da ne plati.