Autor Tema: Pravne posljedice  (Pročitano 14370 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

Pravne posljedice
« poslato: 29 Novembar, 2013, 09:00:42 »
Lobo je otvorio temu, otisla u drugom smjeru, a mene ovo bas zainteresovalo.

Posto svi, ili barem velika vecina pse seta bez brnjice, a na nekim mjestima i bez povodca, zanima me kakve su pravne posljedice u slucaju, kako je to Lobo nazvao okrsaja.

Jer npr u Banja Luci je obavezna brnjica za sve pse teze od, ja mislim 20kg, i starije od 4 mjeseca. I sad, ako bi ja setao psa bez brnjice a nju ugrize pas bez povodca? Mislim oboje cinimo prekrsaj ali...

Zanima me komplet ta pravna tacka gledista gdje je pas upleten. Ne samo u slucaju pas/pas, nego i pas covjek.Jer prije par mjeseci bio je clanak kako je provalnik tuzio vlasnicu kuce, jer ga je njen pas ugrizao. sm zid

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Pravne posljedice
« Odgovor #1 poslato: 29 Novembar, 2013, 09:34:31 »
na žalost, kada pas ugrize čoveka uvek je kriv pas, odnosno vlasnik.

Van mreže ur0s

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:13:06 »
naravo da nije kriv ni pas ni vlasnik ako se to desi u dvoristu na cijoj kapiji stoji upozorenje a pas je uredno vakcinisan.
 to ti je isto ko da si se uhvatio za ogradu u kojoj je pustena stuja pod naponom uredno obelezena i oznacena ali ti  se ipak hvatas za nju. sta ti trazis nepozvan u mojoj kuci ili dvoristu!
tu se razlikuje ako ja naredim psu da te napadne to je vec upotreba psa kao oruzje , ali ako se to desi bez naredbe vlasnika jos bolje bez prisustva vlasnika onda je provalnik trazio djavola.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:16:19 »
na žalost bilo je više slučajeva, i ko nas i u svetu, da je vlasnik kriv zato što je pas čuvar napao čoveka na posedu a koji ne sme da bude tu
 sm zid

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:17:54 »
cek...mislim da bi trebalo izvuci zakon o tome...ovo sto Uros pise...uglavnom citam na svim forumima da iako postoji tabla Opasan pas, i lopov udje u dvoriste i bude ugrizen-moze da tuzi vlasnika.
naime, vlasnik ujedljivog psa je duzan da zakljuca kapiju i obezbedi da pas ne ugrize nikoga...koliko sam ja pohvatala konce...
a ne da mi se da sada trazim zakon...valjda ce to da napravi neko kome treba  :tapsh:

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:34:14 »
meni je veterinar rekao da obesim upozorenje opasan pas na sve kapije ( ima ih 3 komada) i da pas bude vakcinisan protiv besnila jednom godisnje i nemam odgovornost za napad u dvoristu  sm redface e sad budeli stani pani ajino je celo dvoriste 2 kapije su zakljucane kljucem a 3 je zatvorena kvakom i rezom nemoguce je otvoriti nesvesno znaci ulazis svesno a obavestenje imas znaci da si  :crazy: a ja tu nemogu nista  :S:

Van mreže ur0s

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:34:33 »
ja sam pravnik po struci,  i kako je meni rekla moja mentorka moze da bude i ovako i onako nije to matematika nista nije sigurno nebitno sta pise u zakonu. :)

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #7 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:41:01 »
ja sam pravnik po struci,  i kako je meni rekla moja mentorka moze da bude i ovako i onako nije to matematika nista nije sigurno nebitno sta pise u zakonu. :)

znam da je off ali moram izvinjavam se unapred

pa po cemu onda sudite ako ne po zakonu sta ucite na falkutetu ovako onako ili pravo i zakon  :crazy:
ja znam za tri varijante sudjenja 1 po zakonu
                                                    2 sudska praksa
                                                    3 mito i korupcija
a ispade da ima i 4 varijanta  sm eek

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:44:29 »
onda urose, imas zadatak da nam stavis ovde izvadak iz zakona koji o tome govori  :clapping:
ja nista ne tvrdim, znam samo da su se mnogi napatili i zalili po internetu ali to je internet...pa bez "clanka tog i tog" mozemo samo da nagadjamo

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:47:08 »
Mislim da ima toga, tamo gde je tabla "Opasan pas" pas treba biti u boxu a ako je u dvorištu samo u prisustvu vlasnika ili tako nekako.  :th: Nisam sigurna.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:50:45 »
sto znaci da pas ne moze da brani kucu

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 29 Novembar, 2013, 20:59:48 »
Mislim da ima toga, tamo gde je tabla "Opasan pas" pas treba biti u boxu a ako je u dvorištu samo u prisustvu vlasnika ili tako nekako.  :th: Nisam sigurna.
upravu si ali takve odluke donosi i lokalna samouprava  :zb: nedaj boze nevolje ali dvoriste je boks a ja slucajno sagradio kucu i okucnicu u psecem boksu  :sk: znaci ja ne smem da setam bez nadzora psa  :dm1: evo je primena 4 varijante sudjenja  sm smesko1 moze da bude i ovako i onako nije to matematika nista nije sigurno nebitno sta pise u zakonu. :)

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 29 Novembar, 2013, 21:54:52 »
ma dok se i kod nas ne sprovede americki sistem zastite privatne svojine nemam nam mirnog sna  :batinas:

a evo deo iz lokalnog pravilnkia grada KG

"Pas se mora drzati u posebno ogradjenom prostoru ili vezan na lancu tako da ne moze da ugrozi prolaznike ili susede.Lanac ne moze biti duzi od 3 m".

za dvoriste ne pise nista  :zb:,znaci moze unutra da ih ugrozava ladno  :rofl:

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 29 Novembar, 2013, 22:10:38 »
A da li po zakonu mora da se stavi ona tabla upozorenja?
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže sajko137

• Sr. Member

« Odgovor #14 poslato: 29 Novembar, 2013, 22:13:33 »
A da li po zakonu mora da se stavi ona tabla upozorenja?
da obavezno 200 din kosta