Autor Tema: Digitalna obrada fotografija  (Pročitano 25617 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Digitalna obrada fotografija
« Odgovor #30 poslato: 26 Novembar, 2013, 19:18:31 »
Pa sad... tehnologija napreduje :)

Shta je chime fotkano?

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 26 Novembar, 2013, 19:26:40 »

Bolji vs loshiji objektiv.

I neshto shto Berna mnogo voli  sm smesko1 prime vs kit

Shta je chime fotkano?
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 26 Novembar, 2013, 22:43:56 »
Pa mislim da na to misli, jer pominje odgajivache i jak pedigre, a kod NO je to bash izrazeno.

da bas na to  sm prst gore

znaci nista bez iskustva  sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #33 poslato: 26 Novembar, 2013, 22:47:05 »
Baci ovde shta te zanima pa cu da ti kazem shta mislim  sm duvandzija

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #34 poslato: 27 Novembar, 2013, 10:01:46 »
You've got me!  :fige:

Digi, druga mi deluje kao nesto sto bi mob napravio.

Ori, prva serija mi deluje da je fotkana boljim objektivom. Kit objektiv nema takav dof. Kit objektiv se muci i u uslovima slabijeg osvetljenja (kuca) zbog ogranicene sirine blende, ali nije nemoguce izvesti fotkanje ako je ruka stabilna i psic skoro pa nepokretan.

Koliko bambija dobijam?  :gl:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 27 Novembar, 2013, 10:33:55 »
Od mene nemash bambija  sm duvandzija

Prva je iPhone 4 druga (donja) je Canon 7D :D ove su neobradjene. Evo ti link sa josh nekim fotkama gde je radjeno poredjenje.

http://www.flickr.com/photos/ericdeberranger/6279192027/#in/photostream/

E sad, na nekim fotkama se vidi shta je DSLR na nekim ne. Naravno, postoje stvari gde je DSLR nezamenjiv, al za vecinu snapshot fotki ti je isti djavo chime fotkash

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #36 poslato: 27 Novembar, 2013, 10:40:23 »
Pih znala sam  :zid2:

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 27 Novembar, 2013, 11:03:10 »
Pa ono, od mene dobijesh kashichicu mlevene plazme  sm smesko2

Prvi red je predstavljao poredjenje prime vs zoom srednje klase, gde po tvom ukusu, prime predstavlja bolji objektiv. I naravno napravio je loshije fotke. Ali bila si u pravu da je deo toga fotkano boljim objektivom.

Drugi red gde si omashila, je prime vs kit. Gde si mislila da je fotkano sve kit objektivom. Gde je meni posebno interesantno koliko se poslednja fotografija fotkana sa 35icom gotovo ne razlikuje od dve za koje je korishcen kit.

Elem, ta logika da mozemo predpostaviti shta je chime fotografisano, umanjuje znachaj fotografa. Jer bi svi jurili opremu a ne uchili kako da fotografishu  sm wink

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #38 poslato: 27 Novembar, 2013, 11:20:50 »
Pazi, po meni prime objektiv nije napravio losije fotke. Drugaciji je ugao i hm, da, polozaj sunca (zato je poslednja fotka ispala tamna), a kapiram i podesavanja (zbog razlicitog f/ stopa).

U drugoj seriji su fotke slikane 35icom za nijansu svetlije i to je jedina razlika koju vidim. Dobro, dosta zavisi i od aparata i ISO podesavanja jer na starijim modelima nema sanse da nemas noise kad slikas kit objektivom i kad moras da povecas ISO.

Naravno da je fotograf jako bitan. I moza malo vise od kasicice te mlevene plazme?  sm zelenko

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #39 poslato: 27 Novembar, 2013, 11:36:51 »
Ufff loshije su veruj mi, ja ih sredjivala  sm smesko1. Ali sad ti vec trazish dlaku u jajetu, a to je poredjenja sa istim setovanjima, pozicije i slichno. Ja se secam da sam to vec jednom radila zbog necheg drugog pa ispala gubava. Te razumesh shto ovaj put propushtam  sm smesko1 sm smesko1 sm smesko1

Loshiji objektiv moze napraviti bolju fotku, to smo svi vishe puta doziveli. A ovaj ova rechenica `nema shanse da nemash noise...` ne vidim kakve veze ima sa obzirom da na svakom objektivu imash noise kad povecavash ISO, i na kit i na prime. Jednostavno tako svemir funkcionishe sm smesko2. U aparatu je jedino koliko taj iso pegla.

Stavljash me u bespotreban troshak, al ajd evo ti dve  sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 27 Novembar, 2013, 13:32:58 »
Da se opet vratimo temi :).
Kada fotkamo u loshijim svetlosnim uslovima, i primorani smo da podignemo ISO, pojavice nam se noise na fotkama. Pored toga shto ne izgleda lepo (zrnasta-flekava fotka) jak ISO chini da se gube detalji. Takve fotke nije loshe obraditi jer postoje alati za to  :nod:

Recimo, ovo je RAW na kojem nishta nije radjeno osim shto je color noise redukovan (sider na 30)
ovo su podeshavanja u okviru taba detail:

vidi se granulacija:

da bi to reshili, mozemo direktno u Camera RAW podici slider za Luminance reduction (recimo kao ovde)

ili koristiti neki od pluginova poput Topaz DeNoise-a

Evo fote sa redukovanim shumom:

ono shto trebamo imati u vidu, ni jedan plugin nije svemoguc i u nekim situacijama ne moze mnogo da pomogne i ako preteramo sa uklanjanjem, umekshavenjem, gubimo detalje. Ali ako nam fotka dozvoljava, i ne gubi na detaljima, uklonite bar color noise. Luminance noise moze chak i da izgleda ok na nekim fotkama, al crvene-zelene i plave fleke  :shake:

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #41 poslato: 27 Novembar, 2013, 14:18:42 »
WOW ovo nisam znala.  sm prst gore

Van mreže Ana-Noa-Vasa

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 27 Novembar, 2013, 18:26:20 »
Digi  :worth: :worth:
On je tvoj prijatelj, tvoj pratilac, tvoj branitelj, tvoj pas. Ti si za njega život, njegova ljubav, njegov vođa. Biće tvoj, biće ti predan i iskren do svog poslednjeg daha. Dužan si mu pokazati da si vredan ovakve odanosti.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 27 Novembar, 2013, 22:29:50 »
Super, videcu da napishem shto vishe tih tehichkih stvari kojih se setim.

Recimo, deshava se da se na jako kontrastnim fotkama vidi hromatska aberacija (chromatic aberration). Na jakim prelazima ili highlight-ima mogu da se pojave crvene, ljubichaste, zelene i plave ivice. U kojoj meri ce biti izrazeno, ukratko, zavisi od kvaliteta objektiva, otvora blende, kontrasta na samoj fotki, i samog aparata. Srecom, i za te stvari postoji reshenje ali kao i kod svih drugih vrsta obrada i ovde postoje ogranichenja. Evo primera:

Ovo je original, i vide se ljubichasti odsjaji po metalnim shipkama.

U ovom tabu "Lens Corrections" imamo opciju za otklanjanje, umanjivanje ovog efekta.

Shta on radi, u odredjenom rangu boja radi desaturaciju tih boja. E sad, poshto radi tako da hvata odredjen rang boja i desaturishe, moze da se desi da zezne fotku na onim mestima gde ne bi trebao da skine boju, npr, ovde imamo najizrazeniju zelenu hromatsku aberaciju, ali problem je shto je i okolna trava zelena:

Ako odradimo uklanjanje, uklonicemo i taj rang boja sa trave u saksiji a to ne zelimo

I to moze da se reshi maskama. Otvorimo jednu fotku sa uklonjenom aberacijom i jednu bez. Stavimo ih kao lejere u jedan fajl i izmaskiramo gde zelimo da se vidi fotka sa uklonjenom aberacijom a gde bez. Na taj nachin mozemo da ostavimo boju na travi u saskiji ali ukonimo zelene kablove i ljubichast "okvir" blurovane stolice iz prednjeg plana. Ovako izgleda PSD fajl:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #44 poslato: 27 Novembar, 2013, 23:30:50 »
I to moze da se reshi maskama. Otvorimo jednu fotku sa uklonjenom aberacijom i jednu bez. Stavimo ih kao lejere u jedan fajl i izmaskiramo gde zelimo da se vidi fotka sa uklonjenom aberacijom a gde bez.

pokusavam nekako da te pratim  :D ,jednu celinu podelis na dva dela i zasebno ih obradjujes,pa ih ponovo spojis u jednu sliku ili ne :th: