Autor Tema: Digitalna obrada fotografija  (Pročitano 25701 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lobo

• Hero Member

Digitalna obrada fotografija
« poslato: 25 Novembar, 2013, 13:18:19 »
ne znam je li postoji ovakva tema..
uglavnom zanima me digitalna obrada fotografija, posto se jako cesto dogodi da zeljena fotka ne ispadne bas kako smo htjeli.. i koji su onda nacini kojim je mozemo napraviti oku ugodnom.. ja imam photoshop ali ga bas i ne znam korisiti.. pa ovdje mozete pisati svoje cake i stavljati primjere dobro obradjenih fotki..

evo moj primjer gdje je slikano direkt u sunce sa zamrljanim filterom od aparata..

original

screen shot windows 7

1. profi obrada

adult photo sharing

2. profi obrada (digi)

pc screenshot

i eto od katastrofa fotografije se mogu dobiti sasvim pristojne i lijepe fotke..
jos da je znati i kako to napraviti bi bilo i lijepo i korisno  :D

Van mreže Kaća

• Hero Member

Odg: Digitalna obrada fotografija
« Odgovor #1 poslato: 25 Novembar, 2013, 13:58:05 »
Ko je radio tu obradu?
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 25 Novembar, 2013, 14:03:30 »
Mislim da nemamo ovakvu temu a korisna je  sm prst gore

Prvo, fotkati u RAW formatu (ako aparat daje tu mogucnost). Kao shto vidish, taj format sadrzi dovoljno informacija da moze izvuci informacije iz pod i preeksponiranih fotki.

Drugo, treba josh pre okidanja fotke imati u vidu shta zelish kao krajnji proizvod.

Recimo, kad se rade ovakve fotke, tj fotkanje "ka suncu" uvek cesh dobiti ili preeksponirano nebo (puklo) i relativno normalno osvetljen subjekat, ili normalno eksponirano nebo ali podeksponiran subjekat (pretamno, kao tvoja fotka) ili mozesh da igrash na sigurno i da ekspoziciju namrdash negde izmedju pa cesh lakshe izvuci informacije iz tamnih i svetlih delova. Nekada su upravo takve fotke pozeljne, ako hocesh da naglasish siluetu.

Ako zelish iz onakve fotke (kao shto je tvoja) da izvuchesh relativno ujednacheno osvetljenu fotku, morash na presvetljenim delovima spustiti ekspoziciju a na tamnim podici. Obichno na pretamnim mozesh da dignesh shadows i time veshtachki podignesh ISO na tamnim delovima fotke. U zavisnosti od toga koliko si podigao shadows zavisi i koliko cesh dodatnog nois-a imati pri takvoj obradi. Nekada to moze lepo da se zamaskira al nekada jednostavno nema dovoljno informacija sa kojima program moze da barata.

Za kvalitetne fotke tog tipa se radi bracketing, odnosno najprostije recheno, par fotki razlichitih ekspozicija pa ih onda uklapash u fotoshopu npr (neki aparati mogu i sami da odrade to spajanje, interno). E sada, kad je fotkanje pokretnih stvari u pitanju (kao recmo pasa) to je gotovo nemoguce odraditi, al shta mozesh: ufotkash psa na ovom kamenu tako da je dobro osvetljen, nebo ce ti puci al nema ni veze, onda maknesh Baltu iz kadra i okinesh jednu fotku gde je nebo osvetljeno kako treba. Kasnije u fotoshopu maskama spajash te te dve fotke. To je vec malo advanced al chisto da imash u vidu.

Ovo su neka osnovna podeshavanja koja su radjena na tovoj fotki:

Kad dobijesh neku ok osnovu za rad, idesh dalje. Ja obichno krenem sa selektivnom obadom fotke koristeci Adjusment brush:

Time postizem da pojedine delove fotke, mogu dodatno da osvetlim, potamnim, saturishem, menjam boju, manipulishem oshtrinom i noise redukcijom itd...

Na kraju sve dodatne obrade odradim u samom fotoshopu. Nazalost nisam sachuvala PSD file :| al odradila sam dodatno ujednachavanje osvetljenja, skinula noise gde je moglo i istakla detalje gde je moglo.

Postoji dosta korisnih pluginova koji ti sve to olakshavaju al eto za pochetak kreni sa savladavanjem osnovne obrade u Camera RAW editoru ili Lightroom-u

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #3 poslato: 25 Novembar, 2013, 15:13:36 »
Odlicna tema!  :clapping:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 25 Novembar, 2013, 15:22:45 »
Odlicna tema!  :clapping:

Ajde ajde, raspishi se :)

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #5 poslato: 25 Novembar, 2013, 15:32:40 »
Nemam ja bas toliko znanja pa da se raspisem  sm smesko1

Vise bih volela da cujem sta drugi imaju da kazu na temu.

Ja obicno slikam u RAW formatu i podesavam osvetljenje, kontrast, nekad promenim boje, podesavam shadows/highlights i zasicenost, i to bi bilo to. Za kraj smanjim sliku i poostrim  sm zelenko

Ne znam koliko mogu da se vide podesavanja...

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 25 Novembar, 2013, 15:54:44 »
Ja bolje da se ne javljam, moja obrada ima vishe koraka od kilometarskog maratona. Raw - to sluzi samo za korekcije svetla i boja iskljuchivo selektivno, retko kad na celoj fotki + vinjete ako zelim. Sve ostalo su maske i zilion adjustment lejera.

Inache imate profesorku na forumu koja je i mene nauchila sve shto znam, pa uzivajte sm prst gore
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 25 Novembar, 2013, 15:59:13 »
super tema  sm prst gore

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #8 poslato: 25 Novembar, 2013, 16:10:14 »
Ok, ja se javljam za privatni cas  sm zelenko

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 25 Novembar, 2013, 20:09:16 »
meni se svidjaju HDR fotografije.. :)
da li je moguce napraviti takvu fotografiju sa psom.. jel netko radio to... digi..?  sm zelenko

imgurl

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 25 Novembar, 2013, 21:23:23 »
Samo vas dve zaje*  sm kuhaca sama da troshim prste ovde ... c-c-c

Lobo, ono shto sam ti prichala za bracketing se upravoi odnosi na to. Svaka RAW fotka ti je HDR (High Dynamic Range). Svaka RAW fotka ima informacija za par blendi (ekspozicija) gore-dole. Koliko moze da ode zavisi od dinamichkog opsega samog fotoaparata. Naravno kada koristish samo jednu fotku da bi dobio ovako izrazen efekat (kao na postavljenoj fotki) dobicesh jasno vidljivo zrno na tamnim delovima i ako je na originalnoj fotki previshe "pukao" osvetljeni deo, necesh moci da izvuchesh dovoljno informacija, odnosno dobicesh efekat koji smo dobili tvoj brat i ja obradjujuci Baltovu fotku. Znachi, Baltova fotka je HDR, sad samo moram da utvrdim shta za tebe znachi HDR :) poshto dosta ljudi malo brka pojmove kada pricha o tome.

HDR fotka ne mora uvek da bude ovako saturisana (jarkih boja) ali ljudi obichno to rade kada prave takve foke.

Baci oko na LINK da dobijesh predstavu o chemu pricham :)

Znachi, da rezimiramo :D mozesh izvesti "HDR efekt" (moram tako da ga nazovem :D) na fotografiji psa, na dva nachina, ili da odradish obradu na RAW fotki kao shto smo vec radili ili da odradish ono shto sam pisala u prvom postu, a odnosi se na bracketing:
Citat
E sada, kad je fotkanje pokretnih stvari u pitanju (kao recmo pasa) to je gotovo nemoguce odraditi, al shta mozesh: ufotkash psa na ovom kamenu tako da je dobro osvetljen, nebo ce ti puci al nema ni veze, onda maknesh Baltu iz kadra i okinesh jednu fotku gde je nebo osvetljeno kako treba. Kasnije u fotoshopu maskama spajash te dve fotke. To je vec malo advanced al chisto da imash u vidu.

Kreni prvo da se igrash sa RAW fotkama, odnosno kreni prvo da ih sredjujesh tako da budu pravilno osvetljene. Kad do skapirash krecesh dalje :) i kad sredish neshto postavi nam da vidimo progres  :nod:

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 25 Novembar, 2013, 21:38:55 »
moze digi  sm zelenko hvala na trudu..
ma vidio sam par tih HDR fotki koje su mi bas zivo izgledale.. pa sam jednom citao da se treba 10-ak fotki istog kadra uslikati sa razlicitim postavkama i da se onda to spaja u jednu.. pa mi se cinilo to nemoguce izvesti da ti pas toliko miran stoji

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 25 Novembar, 2013, 23:59:33 »
Pa ono mozesh postignesh neki hdr na divlje. Ja sam ga radila sa machkom i zna zanimljivo da ispadne ako volish taj fazon. Imash, mislim da se zove photomatix ili tako neshto, obrisala sam ga. Sushtinski ti uzmesh regularno osvetljenu fotku koja ne mora biti raw i na divljaka podignesh/spustish eskpoziciju (mozesh i u photoshopu ili u gomili programchica koji rade hdr efekte na taj fazon) i spajash ih. Taj program koji sam ja testirala je imao predefinisanih zilion efekata, od tog plastificiranog do saturacije, ma shta necesh. Ali to nije pravi hdr vec bash to shto reche Digi samo imitacija efekta. Ja ga ne volim nikako pa se i ne bakcem ali breketing masovno koristim kod ekstremno kontrasnih situacija. Da ima da se lepi posle i duhovi ostaju i opatish se ali ili to ili manipulacija sa chistom pozadinom i pozadina + subjekat (shto si vec prochitao u nekom od predhodnih postova).

Sama si se prijavila sad kuckaj  :tapsh:
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 26 Novembar, 2013, 01:38:20 »
moze digi  sm zelenko hvala na trudu..
ma vidio sam par tih HDR fotki koje su mi bas zivo izgledale.. pa sam jednom citao da se treba 10-ak fotki istog kadra uslikati sa razlicitim postavkama i da se onda to spaja u jednu.. pa mi se cinilo to nemoguce izvesti da ti pas toliko miran stoji

Pa da, u sushtini, trebao bi napraviti vishe fotki, ali kao shto i Orijana reche, moze to na divljaka. Posebno ako imash RAW, evo ti par primera, na divljaka i na brzaka :D

Arhitektura josh i moze da prodje, mada ja zaista ne volim ovakvo preterivanje

pogreshan original al isto je osvetljeno

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 26 Novembar, 2013, 01:38:26 »
Dok mi je sa Kalinim fotkama to bash loshe :) mada nemam dobre primere sa njom za taj efekat