Autor Tema: Traganje i traženje-otkrivanje mirisa  (Pročitano 40088 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

Odg: Trag i trazenje predmeta
« Odgovor #15 poslato: 15 April, 2012, 06:26:22 »
Shto se drugog dela tiche, moj problem je to shto mislim da ne trazi po mirisu predmeta jer je npr taj zamenski predmet bio privezak sa kljuchevima, odnosno nishta sa chim ona ima dodir, a pokazani predmet upravo njena omiljena loptica. Ona je trazila i nashla sakrivene kljucheve.

....nisam sigurna jel dobro razumijem pitanje  sm nesanica ...hoćeš je naučiti da traži različite predmete? ...bez obzira koji je miris na tim predmetima?

onda je jedan od načina naučiti psa da razlikuje predmete po nazivima - tj, naučiti ga da na signal "traži ključeve", traži i donese (ili 'markira') upravo to, a ne neki drugi predmet

psi mogu naučiti jako veliki broj riječi - samo i ovdje, kao i u drugim 'lekcijama', poduka mora biti sistematična... 

Van mreže Ana Zara

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 15 April, 2012, 06:42:52 »

učenje riječi za različite predmete: početak poduke

Teaching Object Recognition to Your Dog: Naming Objects with clicker training

...i jedan ludi profa sa svojim 'pametnim' psom  sm old  ...nije ovaj pas pametniji od naših, jedina je razlika što se stari profa s njom jako puno bavio i puno je podučavao  sm sta pise

Is this the smartest dog alive?

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 15 April, 2012, 14:20:12 »

Shto se drugog dela tiche, moj problem je to shto mislim da ne trazi po mirisu predmeta jer je npr taj zamenski predmet bio privezak sa kljuchevima, odnosno nishta sa chim ona ima dodir, a pokazani predmet upravo njena omiljena loptica. Ona je trazila i nashla sakrivene kljucheve.

....nisam sigurna jel dobro razumijem pitanje  sm nesanica ...hoćeš je naučiti da traži različite predmete? ...bez obzira koji je miris na tim predmetima?

onda je jedan od načina naučiti psa da razlikuje predmete po nazivima - tj, naučiti ga da na signal "traži ključeve", traži i donese (ili 'markira') upravo to, a ne neki drugi predmet

psi mogu naučiti jako veliki broj riječi - samo i ovdje, kao i u drugim 'lekcijama', poduka mora biti sistematična... 

Ne sve je ok :) u pirncipu ja sam jako zadovoljna njenim nosem, obe se zabavljamo u toj igri :)  i zna da trazi po imenu bar 10ak predmeta koje je nauchena da trazi, a za uvodjenje novih predmeta je obichno potrebno par ponavljanja, tako da taj deo nije problem :) Najkorisnija stvar ujutru je "nadji papuche"  sm cepko

Zbunilo me je to shto je tada trazila/nashla predmet sa kojim predhodno nije imala nikakve veze. Testirali smo je tako shto je troje razlichitih ljudi sakrivalo lopticu i svaki put je nalazila tako da je sve ok :D

A o ovom profi sam chitala, tek sad vidim i video :)

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #18 poslato: 07 Avgust, 2012, 12:02:21 »
Njihov nos je cudo.  :nod:

Evo snimak treninga pretrage automobila mlade kujice malinoe:

Azra(malinois 11months) searching ball,detection work
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 07 Avgust, 2012, 14:28:26 »
dobra je  sm prst gore

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 18 Oktobar, 2012, 14:50:56 »
Da malo osvezimo ovu temu  sm wink ranije sam postavljala Kaline snimke kako pretrazuje stan. Reshili smo da premestimo igru napolje i moram priznati da nisam ochekivala da ce biti ovako dobra  :clapping:

Na ovoj lokaciji (predmeti su na razlichitim mestima a istoj lokaciji) je pre nekoliko dana pretrazivala i odmah je bila spremna za rad. Vreme nam je takodje bilo povoljno, vetar minimalan tako da je jako brzo hvatala miris.

Kali pretrazivanje pt03

Sledeca lokacija je prelazno mesto na kojem se nikada ne zadrzavamo da neshto radimo. Imala je i ometanja, komshinica je u zbunju desno od nas, tra trazila machku. Vidi se da nije maksimalno skoncentrisana ali opet brzo pronalazi sakriveni predmet.

Kali pretrazivanje pt04

Poslednja lokacija je bila dobar test jer je imala dosta ometajucih faktora; sedi ispred odvodnog shahta koji je jako buchan (da ne pominjemo mirise  sm smesko1) iza nje protrchava machka a u zbunju shushka komshinica koja je trazi.

Kali pretrazivanje pt05

E sad, to su sve snimci koji pokazuju pas radi kada jednom udje u taj "mod" na sledeca dva snimka se vidi kako nije sigurna shta treba da radi jer upravo izlazi iz zgrade, gomila pasa tu obelezava svaki zbun, a i Kali josh nije sigurna shta se trazi od nje. Jednom kada uhavti miris, pronalazenje ide lako.

Kali pretrazivanje pt01 (Embedding disabled, limit reached)

Na ovom snimku lakshe nalazi predmet, ali chak i kada nadje predmet zanimljiviji joj je miris koji se nalazi pored predmeta  sm smesko1

Kali pretrazivanje pt02 (Embedding disabled, limit reached)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 18 Oktobar, 2012, 15:33:58 »
u trag i traženje se uopšte ne razumem, ali što Kali sijaaa
 sm smesko1

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 18 Oktobar, 2012, 20:46:52 »
:D sija ko sijalica, to da je ne izgubim u mraku  sm zelenko

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #23 poslato: 18 Oktobar, 2012, 21:51:42 »
Super Kali  sm prst gore

Kad ostavljaš predmet za vježbu pretraživanja, ona je negdje gdje ne vidi gdje i kojim se putem krećeš, zar ne?

Je si li probala ostaviti je u zapovjedi 'čekaj' a postavljati ispred nje, ali sa par 'lažnih' ostavljanja?

To recimo voli Buco raditi sa Atilom: on ostavi Atilu da čeka i, recimo na našem poligonu gdje imamo 10ak klupa, pravi se da je na svakoj klupi ostavio lopticu. Neke 'označi' lopticom, neke ne, a na jednoj je i ostavi, ne nužno zadnjoj (u stvari gotovo nikad).
Kad se vrati do Atile pošalje ga da traži i Atila pretražuje klupu po klupu.
Interesantno je kako je nakon par puta počeo puno bolje koristiti nos pa one klupe koji nisu 'označene' samo ofrlje obnjuši, a oko onih što jesu intezivno traži.

Zanimljiva vježba pretraživanja, a Kali bi mogla biti isto.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 18 Oktobar, 2012, 22:12:35 »
Nikada ne vidi gde ostavljam (mislila sam da se to na snimku jasno vidi  :th: ), uvek je ostavim da cheka na mestu sa kojeg me ne moze videti. Trazi iskljuchivo po mom mirisu (ili mirisu postavljacha) i mirisu predmeta. Mozda ti se chini da gleda jer neverovatno brzo nalazi, ali njoj je to jedna od omiljenih vezbi i bash ulaze maksimum dok to radi.

Kada to radimo kod kuce posle 3. - 4. sakrivanja pochinje tako ofrlj da njushka i predhodna mesta, slichno tome shto si opisala (imash i te snimke na predhodnim stranicama) a nikada joj nisam "sakrivala" tako da vidi. Ono shto jesam radila jeste "maskiranje" mog traga, odnosno idem jednom putanjom dok sakrivam a onda se vracam nekim drugim putem, pravim osmice po terenu, neko drugi krene samnom pa pokushavamo da je zbunimo mirisima itd...

Probacemo i ovo shto si predlozila :)

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 18 Oktobar, 2012, 22:39:42 »
Vidi se na snimkama da ona ne vidi gdje postavljaš predmet, nego me interesiralo da li uvijek tako radite ili kombinirate.

Vanka mi je puno draže raditi vježbe pretraživanja jer uvijek možeš naći nova mjesta za ostavljanje predmeta, mjenjati putanju (kao tvoje osmice - moram i to probati), a ima puno mirisa koji rade ometanje pa je pretraga kvalitetnija.
Nama se isto događalo doma da krene pretraživati 'stara' mjesta pa smo prestali.
― Orhan Pamuk

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 19 Oktobar, 2012, 00:35:01 »
Mi smo tek sada pocheli napolju (kod nas je mnogo prometno, pa mozemo samo kasno nocu  sm hide da ne prepadamo komshiluk) i moram priznati da je mnooooogo zanimljivije  sm skocko1

A za ovo po kuci, pa shta znam meni su rekli da je to normalno da pretrazuje stara mesta (ako se radi o istoj seansi) verujem da im je ipak teshko da razlikuju koji je miris star 1min a koji 3min  :D

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 19 Oktobar, 2012, 22:11:49 »
Je si li probala ostaviti je u zapovjedi 'čekaj' a postavljati ispred nje, ali sa par 'lažnih' ostavljanja?

Probali sinoc, al sad ili je do mraka ili moj pas jednostavno ne funkcionishe na isti nachin kao Atila  :th: postavljala sam je na pochetak staze, komanda mesto, i do kraja staze (50ak metara) ima 5-6 klupica.

Prvo, ni u jednom trenutku nije pregledala oznachena mesta, odmah krene da njushi zemlju/vazduh, kad uhvati miris ide pravo na mesto na kojem je postavljeno...probala sam 5-6 puta i svaki put je trazila na isti nachin bez pregleda oznachenih mesta.

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #28 poslato: 19 Oktobar, 2012, 22:24:25 »

Probali sinoc, al sad ili je do mraka ili moj pas jednostavno ne funkcionishe na isti nachin kao Atila  :th: postavljala sam je na pochetak staze, komanda mesto, i do kraja staze (50ak metara) ima 5-6 klupica.

Prvo, ni u jednom trenutku nije pregledala oznachena mesta, odmah krene da njushi zemlju/vazduh, kad uhvati miris ide pravo na mesto na kojem je postavljeno...probala sam 5-6 puta i svaki put je trazila na isti nachin bez pregleda oznachenih mesta.

Vjerojatno je problem u tome što je ona naučila tražiti na određeni način pa to što ti drukčije postavljaš trag njoj u stvari ne predstvalja neku promjenu.
Ako ti se baš da raditi na takav način kako smo mi radili pretraživanje, možeš ostaviti trag i predmet, vratiti se do nje, staviti je na povodnik i 'voditi' je da pretražuje redom. Čak možeš upotrijebiti drukčiju zapovjed za ovakav način traženja.

Ne znam, možda ovisi i do samog psa. Kako ja s njim (ovisno o mom 'raspoloženju') radim i jedan i drugi način (ovaj 'moj' i onako kao i ti, kada ostavim predmet a da pas nije u vidokrugu), on se meni bez problema prebacuje s jednog na drugi način pretraživanja, ali razlog možda leži u tome što od početka kombiniram.
― Orhan Pamuk

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 19 Oktobar, 2012, 22:32:26 »
Verovatno je navika u pitanju, a oni se prilagode ako treba, jedino shto je meni lichno onaj prvi nachin korisniji jer ujedno vezba da cheka (koliko god je potrebno) iako joj nisam u vidokrugu :) al sam ovim utvrdila da se uopshte ne oslanja na vid vec samo na svoj veliki nos  sm zelenko