Autor Tema: Zuta minuta  (Pročitano 3238 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

Zuta minuta
« poslato: 20 Avgust, 2013, 20:21:20 »
Naslov teme kaze zuta minuta ali to traje po pravilu po 10-15 minuta i tako par puta i to svaki dan gotovo kao po pravilu u intervalu izmedju 17 i 19 sati.

Ona pocinje da grize sve zive oko sebe, ali dosta jace i "odlucnije" nego obicno i to iskljucivo ljude.Tad je ne zanimaju ni konopac, ni loptica, ni kost od bivolje koze, ni gumena kost, ni mazenje, ni igranje ma nista. Ako joj dajem keksic bude mirna minut dva dok imam djelova keksica u ruci, kad vidi da je pojela koliko sam joj namjenio opet sve po starom. Brine me to jer mi ne djeluje kao grickanje kroz igru ni grickanje zbog desni, vec prosto "k'o da djavo u nju udje" :zid2: Kad je pustim u dvoriste onda obavezno ide da radi ono sto zna da je zabranjeno. Uzima papuce, nece da pusti(sto inace nakon jedne do dve komande odma' radi), ide na mjesta u dvoristu gdje joj je zabranjeno i gdje inace ne ide.  Pokusao sam sve, od nagradjivanja kad je mirna, preko glasnog "NE/FUJ", glasno pljeskanje rukama, udaranjem novinama pored nje(to inace funkcionise kao kazna), do laganog udaranja i sve dzaba.

Ukratko, sve sto ostalih 22h ne radi u ta 2 sata radi.

Zanima me sledece, da li je neko imao slicna iskustva, da li je to nesto "normalno" u ponasanju steneta?

P.S. Da naglasim jos jednom da ne bi osuli paljbu po meni, ne otvaram temu zbog grickanja i neposlusnosti, to je manje vise normalno za njen period i to ispravljamo standardnim metodama. Ni ne ocekujem da bude drugacije u ovom periodu, samo mi ova zuta minuta ne djeluje kao "steneca igra"

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Zuta minuta
« Odgovor #1 poslato: 21 Avgust, 2013, 08:13:29 »
da li se nešto bitno do sada dešavalo u to vreme, između 17 i 19?
da li je, na primer, navikla da tada ide u šetnju? ili da neko dolazi kod vas? ili nešto slično?

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #2 poslato: 21 Avgust, 2013, 16:25:44 »
 :th: Koliko ovako na prvu znam nista specijalno. Sinoc sam jos malo razmisljao o tome pa sam vrtio film sta se to promjenilo, tj sta bi moglo da bude uzrok tome.

2 stvari su se promjenile, kupio sam joj neke keksice i skratio sam joj setnje. Setnje sam joj skratio jer skoro gdje god pogledam pise da ne treba da traju duze od 15-20 minuta. Kad malo bolje razmislim, mislim da je to glupost, jer mi za prvih 15-20 minuta ne predjemo ni 500m. Dok obavi malu, pa veliku nuzdu, pa onjusi travu, mi jedva od kuce da se maknemo. Jos imam rasu koja nije pretjerano aktivna, sta bi onda trebali aktivniji? + sto mi za nekih 45min-sat vremena setnje, efektivne setnje sakupimo max pola sata.

Vidjecu danas kako ce se ponasati+idem do veterinara, pa cu i sa njim malo popricati o tome.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 22 Avgust, 2013, 09:37:35 »
zašto tako kratke šetnje?
gde si to pročitao?

pretpostavljam da ti roditelji rade i da se vraćaju kući posle 17 sati?
da li okupljanje porodice u većem broju nije uzrok? u smislu da se uzbudu od sreće pa da se malo izludi i isprazni na taj način

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 22 Avgust, 2013, 16:00:25 »
Jel mozda dobija obrok pre toga? Moja je bila kao tasmanijski djavo posle klope   sm zelenko i najteze nam je padao taj period jer sam pokushavala da je ostavim u smirenom stanju bar pola sata-sat nakon klope i to nikako nije ishlo  :zid2:

Van mreže MilanBL

• Sr. Member

« Odgovor #5 poslato: 22 Avgust, 2013, 17:56:57 »
zašto tako kratke šetnje?
gde si to pročitao?

pretpostavljam da ti roditelji rade i da se vraćaju kući posle 17 sati?
da li okupljanje porodice u većem broju nije uzrok? u smislu da se uzbudu od sreće pa da se malo izludi i isprazni na taj način

Nesto kao prebrzo rastu, pa zbog zglobova i kostiju. Sestra je nasla bila pa se ne sjecam gdje tacno. Cak je nasla i gluposti tipa da do 18 mjeseca ne treba izvoditi u duze setnje od "oko zgrade" iz istog razloga :crazy:

Stari je penzioner, a stara prosvjetni radnik tako da ni jedno trenutno nema "stalne" obaveze. 

Jel mozda dobija obrok pre toga? Moja je bila kao tasmanijski djavo posle klope   sm zelenko i najteze nam je padao taj period jer sam pokushavala da je ostavim u smirenom stanju bar pola sata-sat nakon klope i to nikako nije ishlo  :zid2:

Juce sam je bas posmatrao, juce nije upala u standardnom terminu u zutu minut, jer smo isli u voznju do pet shopa, pa veterinara, pa u park, e onda je upala kasnije oko 8 i srusila sve moje teorije koje su do tad postojale.

Znaci, da li je gladna, sita, umorna od setnje, puna energije, dugo vremena u kuci, ima puno ljudi, ima malo ljudi, to njoj nikakvu ulogu ne igra. Tako da ja ne mogu naci nikakvo pravilo po kojem ona upada u te zute minute.

Veterinar nam je dao par savjeta za kaznjavanje+ vidio sam da ako je uhvati zuta minuta u sobi, samo izadjem, vratim se kroz par minuta bude manje vise ok. Jer ako ostanem u sobi ona ce me gristi ja cu se truditi da je motivisem na drugi nacin i napravicemo sr***.

Tako da mi ovo sad jedino lici da nju uhvati nervoza i da ako ima tu neko da ce ga ona gristi. Vidjecu, mozda tako shvati da to ne treba raditi, bar se nadam.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 23 Avgust, 2013, 07:31:52 »
ignorisanje je jako dobar lek za mnoga ponašanja
 :D

što se tiče šetnji, nema potrebe da se ograničavaš. videćeš po psu kada se umori pa tad napravite pauzu
ja sam moje pse od trećeg meseca vodila u višesatne šetnje, ali u park. oni kada se umore zalegnu u travu, odmore se pa sve ispočetka
ti ne bi trebalo da je forsiraš da predugo hoda ako već vidiš da joj nije do toga
kada se izmori napolju ima u kući da spava ko bela lala (nikad nisam znala odakle ovaj izraz  sm zelenko) i verovatno više neće biti žutih minuta

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #7 poslato: 13 Januar, 2014, 21:01:32 »
Kod mene se dešava da kada se igra mi grize prste, noge, farmerke vuče, čak pokušava i za lice da ujede kada je tako luda. Kako to korigovati? Ajde ruke i mogu da joj oprostim, ali lice baš nikako. Mogu da zamislim kada poraste da me ujede za lice iz igre kakva bi to katastrofa bila.  :blink:
Psi su ljubav.

Van mreže Paša

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 13 Januar, 2014, 21:06:24 »
proći će...to je samo faza...

sećam se koliko puta nisam mogla u miru da razgovaram telefonom od ove moje napasti...još je tad imao one iglice umesto zuba...užas

Ma bila je 1001 situacija u tom "klinačkom" periodu...kad se samo setim piškenja na svakih par sati...što je značilo u proseku 3 ustajanja u toku noći, u zimskom periodu  :cv: ... al sve to tako brzo, čini mi se prebrzo prođe... i posle se samo sa osmehom i čežnjom prisećamo  sm redface
Nosim psa sa sobom.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #9 poslato: 13 Januar, 2014, 21:10:58 »
Piškenje i kakenje na novine je naučila prvog dana, nisam mogla da verujem. I kada je grdim ili mi se inati, onda NAMERNo samo malo pišne i to po tepihu, uvek po tepihu. U fazonu, vidi šta sam ti uradila.  :crazy:

Sećam se kao kroz maglu da je moj Bili (samojed) isto tako dva meseca grizao da nismo mogli da se pomazimo sa njim normalno, ali za lice nikada nije kretao, a ova mala ccc.  :crazy:
Psi su ljubav.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 13 Januar, 2014, 21:26:14 »
to ludacko skakanje dolazi od uzbudjenosti, i jedini nacin da ga smanjis je da ne potenciras uzbudjenost, tj ne radis stvari koje je nagone na luovanje u tom smislu.
sto se tice piskenja u tim situacijama, nema tu nikakve namere niti inata, jer razlozi kod stenaca mogu biti samo:
1. jos uvek nemaju potpunu kontrolu nad mehurom
2.uzbudjenost i sreca (kod stenaca cesta a nemaju jos kontrolu, a dogadja se i odraslim psima koji imaju slabiji mehur)
3. pokora, strah

samo kaznjavanje toga, ili bilo kog steneceg mokrenja nema smisla, jer je to potpuno prirodna pojava i njima nikako nece biti jasno zasto se kaznjava za to (ne kazem da to radite, nego samo napominjem, generalno)

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #11 poslato: 13 Januar, 2014, 21:37:47 »
Ne kažnjavam je zbog piškenja, jasno mi je da je beba. Počistim kao da sranje nije ni napravila.

Mene sam brine taj njen momenat kada poludi i hoće za lice da ujede ili se dešava u toku noći da pokušava da skoči na krevet, a mala je pa ne može još sama da hoće da grizne po licu, a nema ni malo slabe zube, kao mali žileti, pa ne bih da idem kroz život kao Marisol (ona beše imala ožiljak? sm smesko1. sm hide
Psi su ljubav.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 13 Januar, 2014, 21:41:18 »
pa napisala sam, nemoj da potenciras uzbudjenje, sto mi cesto radimo nesvesno... lupam sad, ako se uzbudi na odredjeni ton glasa, nemoj tim glasom da joj se obracas, ako se uzbudjuje na mlataranje rukama, nemoj to da radis...sve to njima izaziva uzbudjenje i jako joj je zabavno, pa sama nece prestati dokle god ima mladosti u njoj a to predje u rutinu  :D
najbolji lek za skakanje je ignorisanje i okretanje ledja.
psi traze paznju na razne nacine, a paznja je bilo sta sto tada dobiju od tebe, bilo to mazenje, ne ili neka kazna...paznja je osvojena, a ne trebamo poklanjati paznju ponasanju koje smatramo za nepozeljno.
kada je pune energija, zaigraj se sa njom kvalitetno, tako da ukljuci mozak i obraca paznju ona na tebe. jesu li to sitne komandice tipa sedi, dodji, smiri se, koje ces nagradjivati kada ih ispuni, je li to neko trazenje po kuci nekih igracaka...nesto sto ce joj potrositi energiju a sto nije dizanje adrenalina

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #13 poslato: 13 Januar, 2014, 21:43:48 »
A kada spavam a ona me zaskoči da me grize? Tu svakako ne izazivam uzbudjenje, osim možda u snu.  :D
Psi su ljubav.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 13 Januar, 2014, 21:47:14 »
kad spavas, zaskoci te jer je vec naucila i navikla da moze da te zaskakuje  :D