Autor Tema: Da li je neka rasa "opasna" ili to napravi vlasnik od psa?  (Pročitano 17242 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marijana Mijatovic

• Sr. Member

Odg: Da li je neka rasa "opasna" ili to napravi vlasnik od psa?
« Odgovor #30 poslato: 05 Februar, 2014, 19:23:55 »
Jelena sta si odlucila na kraju? Ja sam sada videla temu i evo naseg iskustva oko drzanja staforda u NS   :D Leri sada ima 16 meseci, dobili smo ga pre godinu dana sa njegova 3,5 meseca, ja sam iz SO ovde studiram i zivim sa deckom cimerkom mackom i Lerijem  :D Do staforda smo dosli skroz slucajno, decko je hteo NO, a ja sam oduvek volela velike flafi smorene rase kao njufaundlend, jedine rase na koje bi oboje pristali da imamo (jednog dana) su bili malamut i AST i igrom slucaja njegov drugar je imao leglo gde je Leri ostao kao posledenje stene i tako je dosao kod nas  sm love Od pocetka smo ga vodili u zeleznicki park i sa psima je bio divan, nikakvu dominaciju nije pokazivao i bio je cak i preterano tolerantan i mislila sam eto moj nece biti takav kakav svi kazu da ce biti, moj ce moci da ide u park i kada poraste  :D Naravno nista od toga sada jednostavno zato sto je staford, zato sto je jak i moze da povredi a i zato sto ljudi jedva cekaju da ga okarakterisu kao opasnog psa.. Njegova prva tuca je bila sa 10 meseci sa najboljim drugarom pitom sa kojim je odrastao, pit ga je napao on je pokusao da pobegne (do tada su ga napadali gomilu puta u parku i svaki put je bezao, mislim da mi je najveca pogreska bila sto sam ga pustala da se igra sa svakakvim psima jer sam znala da on nece uzvratiti ) i pit ga je napao opet i tu je uzvratio.. Posle toga nisam vise htela da idem u park, mislila sam gotovo je, okusio je borbu sad je svestan svoje snage ali smo ga odveli posle par dana i bio je isti kao pre  :dens: Sto nas dovodi do druge tuce posle par meseci Leri skace na neku granu i ispod njega je muzjak skotskog ovcara i laje i ujeda ga za noge dok on skace i Leri ga je upozorio i nastavoi da skace, lesika ne prekida i Leri ga napada, odmah smo ih razdvojili, lesika nije bio povredjen, posle cega je Leri nastavio da skace na drvo ali ga lesika vise nije smarao  :D I treca tuca i poslednja zbog zene naravno  :itwasntme: u parku su bila 4 muzjaka (retriver, ast, koker i bigl) i 1 zenka (retriverka) i normalno su se igrali i vijali i stvorila se neka tenzija oko nje, bigl krene da je naskace, Leri njega (sto nikad ne radi muzjacima) i pokace se, odmah smo ih razdvojili, bigl je dobio probuseno uvo ali nista strasno  :whew: Nakon toga je Leri koji je vazio za najboljeg psa u parku okarakterisan kao opasan pas od strane ljudi ciji psi redovno napadaju druge pse i stence ali su mali tako da je svima jako slatko kada se to desi.. Cak je vlasnik retriveo pricao svima da ce nam zvati inspekciju  :wonder: Ljudi su ovde prilicno neupuceni, ne razumeju se u pseca ponasanja i kakva god situacija da bude Leri ce biti kriv samo zato sto je staford, znaci ako on naskoci nekoga i ovaj mu uzvrati on ce biti kriv jer je naskocio, a ako njega neko naskoci on ce opet biti kriv jer uzvraca  sm zid Sada smo prestali ici u park, odemo samo ako vidimo poznatu zenku ali cim vidimo nepoznatog muzjaka vezujem ga i odlazimo, prema zenkama i svim manjim psima je i dalje strasno tolerantan, mogu da ga napadaju i reze na njega laju, samo ce se skloniti ali muzjacima njegove velicine ne dopusta to sto je po meni skroz normalno ponasanje muzjaka bilo koje rase ali se vlasnici rasa koji mogu napraviti vecu stetu moraju ponasati mnogo odgovorinije od ostalih i izbegavati bilo kakve moguce konflikte.. Sto se tice reakcija ljudi po ulici, naviknuces se  :D meni je u pocetku bilo jako krivo sto nas se ljudi plase ali mi je vremenom postalo zabavno, pocela sam babama i srpskim majkama da vracam urokljive poglede i jedva cekam da mi nesto dobace da im kazem par reci  :D zao mi je ljudi koji imaju potrebu da predju na drugu stranu ulice jer mislim da imaju stvarno veliki strah od svih pasa jer mi pricaju ljudi sa frenchijima i italijinaskih hrtovima da im se isto desava  sm smesko1 Meni je bitno da ga svi nasi drugari obozavaju ( vecina je imala jako lose misljenje o stafordu ) da ga svi iz porodice vole ( iako je svima jako ruzan  sm smesko1 ) i da ga sve komsije vole, cak i oni koji se panicno boje pasa izadju na prozor i gledaju nas kada se igramo sa njim iza zgrade  :D Staford u stanu je savrsen zbog velicine, linjanja i ne laje (barem nas) posle jutarnjeg treninga ceo dan spava sa glavom u necijem krilu tako da ni ne znas da je tu  :D jako je pametan i zabavan pas i strasno tvrdoglav, batinama neces nista postici sa njima samo nadmudrivanjem  :D ja sam se zaljubila u rasu i na jesen cemo uzeti i zenkicu, tek ce nam tada biti zabavno  :D ako imas jos neka pitanja pitaj slobodno ovde ili oko izbora kuceta, idemo i po izlozbama tako da te mogu uputiti kakvog je kvaliteta koje stene i koja bi bila realna cena  :nod:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 05 Februar, 2014, 21:06:15 »
nemam staforda, al ovo sto pise Marijana je do reci tacno i vazi generalno za svakodnevicu u pakovima u kojima se psi okupljaju..i vazi za sve pse. kad sam sama to skontala (na vreme) prestala sam da provodim vreme tamo jer je najnormalnije da u gomili pasa koji su na istom mestu dodje do sukoba... i naravno da onaj pas koji je pasminski najozloglaseniji bude i najkrivlji  :itwasntme: ustvari, o svemu tome smo pisali u temi o psecim parkovima http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=1058.0

kad biras psa, prvo trebas da gledas da li ti odgovara njegova narav propisana strandardom (i da se nadas da ces dobiti primerka koji je u standardu  :D) i onda zivot sa njim prilagodis tome. gledas da li ulazi u probleme sa drugim psima (bilo da je tvoj inicijator ili drugi pas) i izbegavas takve situacije. probas da ih na vreme primetis i ne dozvolis da tvoj pas cesto dozivljava iskustva koja mogu biti okidac za neko nezeljeno ponasanje. socijalizacija je jako vazna, ali ne po cenu da psa guramo u svaku situaciju da bi se na sve navikao, jer to nije socijalizacija, vec doziras aktivnosti i okolinu u meri u kojoj mu to prija.

uostalom, ni mi se ne slazemo sa svima koje sretnemo, pa nema razloga da to ocekujemo ni od psa kojeg stavimo u parkovsku gomilu

Van mreže Original

• Full Member

• AST - Koks
« Odgovor #32 poslato: 09 Mart, 2014, 23:48:42 »
Ispreskakah malo postove, ali poenta je ta
da svaki pas moze biti agresivan/opasan ukoliko se radi na tome odnosno napravi takav.
Ista prica i za kontra efekat, ako se od njega pravi machka - bice machka i tu nema priche,
da li to bio pekinezer, cc ili ast, isti djavo - samo shto neki psi brze kontaju - a neki sporije, nista vise.
Da li je ast dobar sa decom? Nikad nikakav problem.
Sa ljudima? Nikad nikakav problem, sem na komandu.

Dok smo ziveli u civilizaciji, problema smo imali sa drugim psima isto kao da nije ast u pitanju nego
bilo koja druga rasa, odnosno nezaobilazni problemi se ne mogu obici ma kog psa posedovali
ukoliko su "dushmani" reshili poshto-poto da vas napadnu..
Socijalizacija sa drugim psima -> pije vodu, ali ona pricha kao sto je u Kosutnjaku (iznad bazena)
svaki dan u 16h fazon nadje se njih 10etak sa malim stafordima i ostalim psima i druze se svaki dan po 1-2h
i taj vid socijalizacije je uspesan, naravno kada dodje do charki -> moraju i sankcije i cao-zdravo..

Kakvog ga napravis, takav ce biti  sm wink

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #33 poslato: 11 Mart, 2014, 00:11:08 »
Kod opasnih pasa su ti najopasniji ljudi. Oni ce da ti prilaze dok je stene, da trzaju hoce li ih ujesti, da se cimaju oko njega, da te uzasno smaraju HOCE LI BITI OPASAN i ostale gluposti.

Ja imam bul terijera vec skoro tri mes.
Ono sto je meni super u vezi takvih pasa, u odnosu na samojeda kojeg imam vec 9god kod mojih jeste sto su terijeri temperamentni i psi sa stavom. Znaci, igramo se, sve super, lepo se slazemo, kada mi dosadi ili preteras ja te upozorim jednom dva puta i treci put sam vec grublja. Ne daju na sebe, hiperaktivni su i uvek spremni za igru i pravljenje sranja.  sm smesko1 Recimo, poredjanja radi, moj samojed nikada nije znao da se odbrani od napadnih i agresivnih pasa, uvek je mislio da oni hoce samo malo grublje da se igraju, a to je moglo vrlo da ga kosta.
Psi su ljubav.

Van mreže koki_alex

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 11 Mart, 2014, 00:57:16 »
da svaki pas moze biti agresivan/opasan ukoliko se radi na tome odnosno napravi takav.
Ista prica i za kontra efekat, ako se od njega pravi machka - bice machka i tu nema priche,
da li to bio pekinezer, cc ili ast, isti djavo - samo shto neki psi brze kontaju - a neki sporije, nista vise.

Dodala bih da treba razlikovati agresivnog pas od zastitnicki nastrojenog, koji nikad nece napasti bez dobrog razloga, ne da na sebe i svoju porodicu. Moje misljenje je da je podjednako bitno i kako se radi sa psom i kakva je genetika. Sto se kod radnih pasa i najbolje vidi.
Kad si vec spomenuo Corse, ono sto je zanimljivo kod njih je 'jaka zilavost' i opsta nervna uravnotezenost. Nisu psi na 'boom'. Mentalno su jaki i to je ono sto im daje 'snagu rase'. A kakvi su cuvari, najbolje znaju oni koji su se susreli sa takvim psom.  sm zelenko

Moj pas je divan prema deci, cak mogu da kazem i nezan. Ljude voli. Nasi prijatelji su i njegovi. Samo kada je dvoristu ' na zadatku', ne pusta nikog da udje bez nekog od nas. Sa psima vec zavisi kako mu pas pridje. =) Psa uvek 'markira' kada ga vidi i ne skida pogled sa njega.

Ako ne mozete da se odlucite da li pit ili ast, onda je zenka CC pravi pas za Vas.  =)
Muzjaci su mnogo veci i 'zahtevniji'.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #35 poslato: 11 Mart, 2014, 11:47:12 »
Ono sto je meni super u vezi takvih pasa, u odnosu na samojeda kojeg imam vec 9god kod mojih jeste sto su terijeri temperamentni i psi sa stavom. Znaci, igramo se, sve super, lepo se slazemo, kada mi dosadi ili preteras ja te upozorim jednom dva puta i treci put sam vec grublja. Ne daju na sebe, hiperaktivni su i uvek spremni za igru i pravljenje sranja.  sm smesko1 Recimo, poredjanja radi, moj samojed nikada nije znao da se odbrani od napadnih i agresivnih pasa, uvek je mislio da oni hoce samo malo grublje da se igraju, a to je moglo vrlo da ga kosta.

nije ti to do pasmine, nego do karaktera psa.. imaš ti i samojeda koji su prilično problematični i dominantni
Mei je jako mlada da bi se mogao njen karakter vidjeti još

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 11 Mart, 2014, 15:06:13 »
 sm lol1

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 11 Mart, 2014, 15:19:32 »
a snimi njega,sto je opusten u njenim rukama  :D

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 11 Mart, 2014, 19:33:22 »
naviko da ga uplasena gazdarica podize  :D

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #39 poslato: 11 Mart, 2014, 23:24:17 »

nije ti to do pasmine, nego do karaktera psa.. imaš ti i samojeda koji su prilično problematični i dominantni

Ne sumnjam da ima, ali ja do sada nisam upoznala samojeda koji je problematican. Svi koje sam upoznala su ladovine teske.  sm lol1
Psi su ljubav.

Van mreže vladajustina

• Newbie
  • *

« Odgovor #40 poslato: 25 Mart, 2014, 12:54:01 »
Konkretan odgovor na konkretno pitanje je - Da - . Jeste istina da pojedine pasmine naginju vrstama agresije (nep.ljude,pse,druge zivotinje..),i taj nagon dolazi iznutra,genetski. Kako bi bilo monotono ali i neprirodno da su svi ljudi isti (mada globalni trendovi u svetu opasno potiskuju individualnost),kako ne daje svaka krava istu kolicinu mleka,tako i psi,rase pasa nose sa sobom neku osobenost. Te individualnosti treba negovati,pospesivati,nikako na pogresan nacin i na stetu drustvene sredine,aki ne treba ih ni potiskivati,posebno ne do mere kada nam se psi svi ponasaju isto a razlikujemo ih jedino po eksterijeru. Duh cini coveka ali i njegovog najboljeg prijatelja.

Van mreže vladajustina

• Newbie
  • *

« Odgovor #41 poslato: 25 Mart, 2014, 13:04:52 »
NARAVNO, kod pasmina cuvarskih namena te i nagona,moramo praviti razliku izmedju agresivnog,napadacki nastrojenog i odbrambenog,zastitnickog ponasanja. Kod pasmina koje su i pravljene za neke odvratne sportove a u cilju zadovoljenja ljudske pohlepe i egoizma,tu vec ide teze. Takvi psi u rukama vlasnika kojiOBICNO  ceo ZIVOT zivotare u pomisli da su geto,gangster rep,pit i kajla,jedino logicno resenje danas,za njih vec treba posebne mere opreza. To je manje-vise utopija i hronika moderne civilizacije...     

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #42 poslato: 25 Mart, 2014, 13:36:11 »

Ne sumnjam da ima, ali ja do sada nisam upoznala samojeda koji je problematican. Svi koje sam upoznala su ladovine teske.  sm lol1

imali smo mi u parku jednog problematičnog

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 25 Mart, 2014, 14:04:45 »
imali smo mi u parku jednog problematičnog
Imamo još uvek, ako mislimo na istog (sad da me ubiješ, ne mogu da se setim kako se zove, ali onaj što ga šeta starija plava gospođa).

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #44 poslato: 25 Mart, 2014, 14:07:52 »
i sedi čovek sa brkovima......i taj pas je zaheban, ali nije čist samojed. mislila sam na njihov prethodnog psa, koji je uginuo jer je pojeo čarapu a nisu reagovali na vreme