Autor Tema: Maslinovo ulje  (Pročitano 3105 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LekasHill

• Old Member

Maslinovo ulje
« poslato: 01 Jun, 2013, 10:47:42 »
Prenosim tekst sa b92/ljubimac:

Sa visokim količinama polifenola, uključujući vitamin E, maslinovo ulje jača imuni sistem psa, a pogotovo je korisno u vreme naglih promena temperatura.

Maslinovo ulje je među najzdravijim uljima na svetu. Stručnjaci smatraju da njegova lekovita svojstva pomažu kod lečenja najmanje 60 bolesti. Kao takvo, maslinovo ulje postalo je nezaobilazan dodatak ljudskoj ishrani.

Međutim, šta je sa kućnim ljubimcima? Naime, često se kaže da nije zdravo ljubimcima davati ljudsku hranu. Zašto bi maslinovo ulje bilo izuzetak? Maslinovo ulje zdravo je za pse, ali samo u malim količinama. Preporuka je davati im najviše dve male kašičice dnevno.

Suva hrana psima može da dosadi, a samo nekoliko kapi visokokvalitetnog maslinovog ulja, dosadan obrok pretvoriće u pravu poslasticu. Osim što je psima ukusno, maslinovo ulje podstiče topljenje kilograma, a samim tim i mršavljenje psa. Takođe, smanjuje osetljivost na insulin.

Maslinovo ulje u sebi sadrži oleinsku kuselinu za koju se veruje da sprečava dobijanje raka. Korišćenje maslinovog ulja korisno je i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa.

Sa visokim količinama polifenola, uključujući i vitamin E, maslinovo ulje jača imuni sistem psa.

Maslinovo ulje je i hrana za mozak i pogotovo je korisno kod starijih pasa kojima pomaže da imaju bistre misli, bez rupa u sećanju.

Svakodnevno korišćenje maslinovog ulja psima pomaže i sa krvotokom i poboljšava disanje i psima koji pate od astme poboljšava život.

Maslinovo ulje takođe pozitivno utiče na krzno i dlaku pasa.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Maslinovo ulje
« Odgovor #1 poslato: 01 Jun, 2013, 11:01:13 »
mi ga bas puno koristimo, pa i wili uz nas. iako ga ceo zivot dobija, cim mlo povecam kolicinu (otprilike dam vise od 1 kk) dobije meku stolicu

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 01 Jun, 2013, 13:31:17 »
pošto Rea voli da jede svašta pa i kese po parku (što svi ovde znamo  :mad:) ja sam joj u hranu dodavala malo više maslinovog ulja ne bi to poterala napolje, ali o njega nikad nije imala nešto ređu stolicu. za razliku od ostalih stvari. možda bude malo mekša, ali ništa posebno. pogotovu ako je jela koske. tada joj maslinovo lju ništa ne može
 :D

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 01 Jun, 2013, 13:44:02 »

- nema holesterola i ima 77 % nezasićenih masnih kiselina
    - nema glutena i nema soli
    - maslinovo ulje sadrži 1.6mg, ili 2.3 IU (International Units), vitamina E (prirodnog  antioksidanta) po kašici (14g)
    - jedna kašika daje 8 % potrebne količine vitamina E
    - upotreba maslinovog ulja smanjuje holesterol

izvor: stetoskop.info

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 04 Jun, 2013, 16:04:34 »
Ja ga dajem kao dodatah ishrani (kad se setim sm redface). Par puta sam davala i masline, sa tim što ih prvo operem, jer su generalno slane one iz tegle/konzerve. Ne znam kakva je situacija sa ovima što žive u primorju, da li daju sveže.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 04 Jun, 2013, 16:25:23 »
i ja mu dodajem povremeno,mozda jedanput-dvaput nedeljno,kako kad,ne znam bas tacno

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 04 Jun, 2013, 22:33:44 »
ja stavim po suhoj hrani 1 cajnu zlicicu kad se sjetim, cijele masline nisam davao

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #7 poslato: 23 Januar, 2014, 19:52:44 »
Drugari zna li neko koje su cene za extra devicansko maslinovo ulje od 5l u Grckoj, treba da ide prijatelj pa da vidim da narucim ukoliko je jeftinije nego kod nas? Googlao sam medjutim nikakve informacije

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 23 Januar, 2014, 19:54:25 »
pitaj ga da se raspita pa da ti uzme domace ulje, recimo kod nas ovo sto ima u trgovinama uzeti nije ni blizu domacem ulju po kvaliteti