Anketa

Da li ste čipovali svoje ljubimce?

Da
Ne, ali planiram
Ne, niti planiram

Autor Tema: Da li ste čipovali svoje ljubimce?  (Pročitano 10814 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže PMP

• Hero Member

Odg: Da li ste čipovali svoje ljubimce?
« Odgovor #30 poslato: 28 Maj, 2013, 16:04:41 »
Pa dobro, ja mogu da je vakcinišem pred put neko vreme, al neću da dajem opet 100 evra za test, zato gledam taj datum da ne  zaboravim.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 28 Maj, 2013, 19:23:51 »
cipovan uz prvu vakcinu protiv besnila
i misljenja sam da treba postojati neka zakonska obaveza obelezavanja vlasnickih pasa,ali bi trebalo ostaviti neki izbor pri tome  - cip,tetovaza ili vec nesto trece

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #32 poslato: 29 Maj, 2013, 10:12:09 »
meni samo nije jasno iz kog razloga ne zele da daju cip nezavisno od vakcine a sto se tetovaze tice ja bih se pre odlucio za cip nekako mi deluje i da je to manje stresno po zivotinju

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 29 Maj, 2013, 15:01:06 »
Ja stiklirah Da, kod mene Dvajt ima cip (dosao zajedno s njim), a Ghandi nema, i necu ga cipovati. A necu jer je podosta star i mislim da nemam svrhe sad da ga cipujem, on nece otici nikuda od kuce, a cisto sumnjam da ga iko i moze odvesti. A u najgorem slucaju, svi ga okolo znaju, tako da se ne brinem oko toga. Dvajt je dosao sa cipom, a i da nije svakako bih to uradila, em zbog zakona, em sto je mlad, pa vjerujem da ce i trebati tokom zivota.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 30 Maj, 2013, 22:31:21 »
a posto su ti cipovi u vidu brojeva da li ima neki centralni registar za proveru kod nas,da mi sami proverimo
ono nesto tipa kao PIB

Van mreže Ena

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #35 poslato: 30 Maj, 2013, 22:40:11 »
ako se dobro secam price postoji registar ali pristup imaju samo veterinari. nemojte me drzati za rec

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #36 poslato: 31 Maj, 2013, 19:22:54 »
ja sam pokusavao da pristupim internet bazi koju su mi ostavili kada sam cipovao jassy ali mi je uvek izbacivalo da ta stranica ne postoji i nije mogla da se otvori

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 31 Maj, 2013, 21:46:01 »
Nekada je postojao backhome.rs, ali već neko vreme ne radi. Čak i dok je radio, pod brojem Lolinog i Apuovog čipa prema njima niko nije bio registrovan  :th:

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #38 poslato: 26 Jun, 2013, 01:00:56 »
Ja nisam ništa čuo, ali kontam da mora da ima neki svoj životni vek.... Ako je tako trebalo bi povremeno očitati čip, da se vidi da li još uvek radi.
I koliki je čip ?  :zb:

cip nema bateriju,dakle obezbedjuje dozivotnu identifikaciju psa

a sto se tice velicine  sm wink

Van mreže Vaso

• Newbie
  • *

« Odgovor #39 poslato: 26 Jun, 2013, 19:27:12 »
Naravno,ne dao bog da mi se izgubi.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 26 Jun, 2013, 22:52:57 »
Eto rešili smo misteriju oko roka trajanja  sm prst gore

Van mreže Seabiscuit

• Global Moderator

« Odgovor #41 poslato: 14 Avgust, 2013, 12:22:57 »
Čipujte vaše kućne ljubimce

Poštujte zakonske obaveze

Čipovanje ljubimaca je mnogo humanija varijanta obeležavanja od ranijeg, tetoviranja koje je kod životinja rađeno u svesnom stanju, čak i bez lokalne anestezije. Tetovaža pasa nije pogodna za identifikaciju zbog mogućeg falsifikata, a sam postupak je bolan za životinju.

Pitate se zašto čipovati ljubimca?

Identifikacijom pasa putem čipa olaksan je transport životinja unutar EU, i smanjena mogućnost gubitka i zloupotreba životinja.

Sam mikročip se sastoji od induktora koji se nalazi u kapsuli od  biokompatibilnog stakla. Induktor daje petnaestnocifarni digitalni kod karakterističan za svaku zemlju, koji će onemogućiti ponavljanje istog broja narednih sto godina.

Svaki čip je pod sterilnim uslovima deponovan u iglu injektora kojima se čip plasira pod kožu sa leve strane vrata psa ili mačke. Potpuno bezbolno i bezopasno.
Jednom apliciran čip se posle 5 do 7 dana indurira vezivnotkivnom kapsulom što isključuje njegovo pomeranje.

Kod sa čipa se čita jednostavnim prevlačenjem detektora iznad kože sa leve strane vrata.
Svi čipovani psi se nalaze u jedinstvenoj bazi podataka Ministarstva za poljoprivredu, uprave za veterinu Republike Srbije. Što obezbeđuje veoma jednostavan postupak utvrđivanja identiteta vlasnika i osnovnih podataka pasa i mačaka.

Ovaj proces je dragocen kod nalaženja izgubljenih životinja i njihovog vraćanja vlasniku, ali je takođe važan i na izložbama i sajmovima.  Svaki  registrovani pas ima svoj individualni broj i oznaku. To je njegova lična karta, ali se u nju, za razliku od naših ličnih dokumenata, ne unose nikakvi drugi podaci sem broja.
Postoje, međutim, i druge prilike u kojima vam je neophodno identifikovanje vašeg ljubimca. Transport vašeg psa ili mace ili putovanje javnim prevozom podrazumeva i neke administrativne radnje u kojima ključno mesto zauzima i pozitivna identifikacija. Mnoge zemlje i ne dozvoljavaju ulazak životinja koja nisu trajno obeležene. U našoj zemlji je trenutno obavezno mikročipovanje svih pasa koje se sprovodi uz obaveznu vakcinaciju protiv besnila.

Preuzeto sa: www.vetland.rs

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 14 Avgust, 2013, 23:20:17 »
Naravno da je chipovan i tetoviran. Takav je stigao iz Slovachke, nisam se mnogo pitala.
Jedino na shta bi da se nadovezem sa napomenom da ne preraste u raspravu oko vakcine protiv besnila. Besnilo, barem u Srbiji, nije toliko urbani mit. Prvo sistem pracenja zivotinja koje ga prenose je ochajan, jedino shto pratimo su psi, machke i lisice. O slepim mishevima koji takodje prenose virus i ugrizom i putem izmeta se kod nas govori na nivou nauchne fantastike. Migracije zivotinja koje sa manje urbanih podruchja zalaze u gradove spadaju u domen javne tajne. Pa nash zaBod za statistiku (koji sam posetila btw) josh uvek nagadja procenat nataliteta. Shta reci na to.

https://sites.google.com/site/pasterovzavodnovisad/home/epizootija-besnila

Imajuci na umu kakve su posledice po choveka (a ne moram da dramatizujem Pekica dovoljno je izguglati) sa takvim stvarima se ne igra.

Inache malo mi je chudno da se chipovanje vezuje samo za vakcinu protiv besnila. Jer recimo kod Genkija smo imali sluchaj da chip jednostavno nije od jednog trenutka radio. Iz samo njemu znanog razloga. Taj pokvareni chip je uklonjen i stavljen je nov. Brzo i bezbolno, barem Genki nije odreagovao. I to sve apsolutno nevezano za vakcinaciju.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 14 Avgust, 2013, 23:48:21 »
nije pitanje bas za ovu temu,ali kad vec spomenu Slovacku,koliko je bio komplikovan taj njegov dolazak iz inostranstva,
mislim jesi isla ti po njega ili su ga poslali i gde je veci problem kod nasih ili njihovih carina ili sta vec s papirima

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 15 Avgust, 2013, 00:16:50 »
Komplikovan ne, skup relativno. Nismo bash neki reper jer smo imali vishe srece nego icheg drugog. U vreme kada je Artag trebao da dodje odgajivachi su planirali dve izlozbe u Srbiji, pa smo podelili troshkove puta (nas je izashlo ako me secanje ne vara 150e). Tako da imao je prevoz sa tatom i koliko se secam mamom u paketu. E sad on je stigao se EU pasoshem, vakcinisan, chipovan, tetoviran, sa potvrdom od veterinara da je zdrav i gomilom nekih papira, transfera i ugovora koje sam potpisivala i slala. Na nashoj carini, koliko sam razumela malo ruskog - malo sprskog - nimalo engleskog by odgajivachi, su se zabezeknuli EU pasoshem. Imali su royal treatment i proshli bez problema.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!