Autor Tema: Kondicioneri i druga sredstva za bolji kvalitet dlake  (Pročitano 11524 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LekasHill

• Old Member

Kondicioneri i druga sredstva za bolji kvalitet dlake
« poslato: 04 Maj, 2013, 23:30:11 »
Znam da nema mnogo drugih forumaša koji imaju potrebu za ovim proizvodima i preparatima, ali nije loše da tema postoji, te sam rešio da je otvorim.

Pre svega bih napomenuo da kvalitet dlake zavisi na prvom mestu od "genetike" i od kvaliteta ishrane psa (i naravno zdravlja psa, ali se to podrazumeva). Za genetiku su najbolji primer dlaka mojih Lole i Apua. Apu je "čistokrvni" ši-cu, oba njegova roditelja imaju jako kvalitetnu dlaku, pa je i njegova dlaka veoma gusta i "bogata". U Lolinom "porodičnom stablu" pored ši-cua ima i (verovatno) lhasa apso i drugih rasa/mešanaca, i njena dlaka je osetno tanja od njegove. Inače, hranim ih isto, i iste suplemente im dodajem u hranu (Anima Strath).
Ishrana je takođe veoma bitna. Ne bih sada previše oko toga mudrovao, jer sam o tome najviše naučio čitajući teme upravo na ovom forumu gde ima članova koji su za tu tematiku "doktori nauka" za mene, a i ne bih mogao bilo šta da napišem a da ne "prepišem" o tome sa drugih tema.
Ovde bi još dodao i jedno pravilo kojem su me naučili odgajivači dugodlakih rasa (ši-cu, lhasa apso, maltezeri i pudle), a to je: "Prljava dlaka ne raste (ili raste veoma sporo)!" Glavni razlog tome je što se prljava dlaka teže češlja i lomi se, ućebava i kida prilikom češljanja. u ovo sam više puta lično imao prilike da se uverim (nažalost).

Ukoliko imate dugodlakog psa (mislim na one rase sa najdužom dlakom) i želite da pas bude u "punoj dlaci", a da dlaka izgleda savršeno, pored svakodnevnog češljanja i kvalitetne ishrane neophodno je da koristite i dobar kondicioner (balzam) za dlaku, kao i razne druge preparate koji će pomoći pri češljanju, raspetljavanju čvorića, sprečavanju mršenja i prljanja dlake, ali i poboljšati volumen, sjaj i opšti izgled dlake.
Nabrojaću one koje sam do sada koristio.

Greenfields Dog Shampoo And Conditioner

Ovaj šampon/kondicioner sam kupovao kada sam uzeo Lolu i bio sam zadovoljan njime. Spada u grupu "blažih" (pH balansiran - blag za dlaku i kožu psa) što ga čini pogodnim za učestalo kupanje. Zgodan je i što je "all-in-one", lako se nabavlja kod nas i nije previše skup. Koristi se lako - nanese se i utrlja u dlaku i ispere vodom.

Chris Christensen Spectrum 10 Conditioner

Kozmetika ovog proizvođača spada u najkvalitetnije proizvode na tržištu. Koristi ih većina profesionalnih groomera i vrhunskih odgajivača u svetu. Najveća mana njihovih proizvoda je jako visoka cena, pogotovo kod nas i što ih na ovim prostorima nije lako naći. Razliku u odnosu na druge kondicionere koje sam kupovao sam primetio već nakon prvog korišćenja. On "ispravlja" dlaku, upija vlagu u dlaci i tako sprečava njeno "kovrdžanje". Na dlaci ostavlja sloj koji je štiti od lomljenja i kidanja pri češljanju, sprečava ućebavanje i odbija prašinu. Jednom prilikom sam ga isprobao i na sopstvenoj kosi  sm redface i efekat je stvarno neverovatan. Koristi se kao i svaki drugi kondicioner - nanese se na opranu dlaku i odtavi 5-10 minuta nakon čega se ispere vodom ili šamponom.

Summerwinds Protect-A-Coat /w Sunscreen

Summerwinds je takođe vrhunska kozmetika za pse. Kod nas je gotovo potpuno nepoznata i za nju sam čuo od odgajivača. Najveća mana je što ga je moguće nabaviti samo u inostranstvu (ja sam je naručio iz Egleske, mada se može naći i u Mađarskoj - biće je sigurno na predstojećem WDS-u u Budimpešti). Cena je takođe relativno visoka (1 galon - 3,8 litara košta 60 britanskih funti, a litar je oko 25). Obzirom da mi je stigla prekjuče i nisam imao prilike još uvek da ga koristim, o ovom preparatu ću prepisati sa njihovog sajta, a utiske ću napisati čim ga budem isprobao. On je "uljani kondicioner" (sadrži visok procenat mineralnih ulja) pa ga je neophodno razblažiti prilikom upotrebe. On povećava elastičnost i čvrstinu dlake tako što je "oblaže". Sadrži UV filtere pa odbija svetlost čineći dlaku sjajnom. Takođe sprečava mršenje dlake.
E sad, ono što sam još uspeo da saznam za ovaj proizvod je da treba biti obazriv prilikom korišćenja. Treba ga RAVNOMERNO naneti na KOMPLETNO krzno psa jer on praktično "ulji dlaku". Nauljena i nenauljena dlaka (jedna do druge) se veoma lako zamrse i upetljaju, pa ako preparat nije ravnomerno nanesen krzno psa će se užasno ućebati i umrsiti. Razblaživanje zavisi od tipa dlake, ali neki prosek je jedna supena kašika na šolju vode. Pas se prelije ili potopi u ovaj rastvor, pri čemu se (opet ponavljam) vodi računa da kompletno krzno bude natopljeno i ostavi 5-10 minuta. Nakon toga se ispire vodom ili blagim šamponom. Postoji i opcija kada se ne ispire, ali se onda dlaka "pakuje", a pas mora da se okupa šamponom najkasnije za 4 dana (nauljena dlaka se užasno prlja pa može da se ućeba).

Summerwinds Fine-L-Shine

Ovaj proizvod je moguće kupiti u dve varijante - balzam/emulzija i pasta (super-koncentrat). Ima slično dejstvo kao i Protect-A-Coat s tim što sadrži i supstance koje oblažu i štite kožu psa što je značajno kada se pas često suši fenom, a dejstvo mu je "instant" (adding strength, body and sheen to the coat in just 60 seconds"). Proizvođač preporučuje razblaživanje u srazmeri 1:16 za emulziju i čak 1:128 za pastu. Takođe, preporuka je da se koristi zajedno sa Protect-A-Coat kondicionerom.

Toliko za sada (poplaveše mi jagodice na prstima  sm smesko1). Sutra ću nastaviti sa preparatima za češljanje i četkanje.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
Odg: Kondicioneri i druga sredstva za bolji kvalitet dlake
« Odgovor #1 poslato: 05 Maj, 2013, 00:20:32 »
koje su cene ovako neceg

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 05 Maj, 2013, 00:36:51 »
koje su cene ovako neceg
Ovaj prvi (Greenfields) ako se dobro sećam je koštao negde oko 800 do 1.000 dinara. Spectrum 10 je ovde gde sam ga ja uzimao oko 2.200 dinara za flašicu od 16oz (473 ml), a galon (3,8 l) je 9.000 dinara. Protect-A-Coat košta 59,95 funti (nešto manje od 8.000 dinara) za galon (3,8 litara), a od 32oz (946 ml) 21.95 (oko 3.000 dinara). Fine-L-Shine pasta je 25 funti (3.250 dinara) tegla od 16oz (473 ml), a balzam je 21.50 funti (oko 2.800 dinara) za flašicu od 32oz (946 ml).
Cene variraju, najskuplje je kod nas, a najpovoljnije je otići na primer na pomenuti WDS u Budimpeštu i uzeti veća pakovanja koja su tada na popustu.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 05 Maj, 2013, 08:45:29 »
Ja sam mislila da treba nešto da promenim u ishranu, dodam i slično.. Ali izgleda da je na kraju alergija na buve, po onome što mi je Digi napisala. Mada još ni to nije sigurno, ipak ću kad budem mogla proveriti sa vetom(nadam se da znaju bar nešto). I do tada ništa od preparata za dlaku. :shake:
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #4 poslato: 05 Maj, 2013, 10:33:16 »
ja ne znam koliko ovi preparati mogu pomoci kada se radi o problemima sa dlakom nastali zbog stanja hormona u telu

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 05 Maj, 2013, 13:49:42 »
Kucam sa telefona pa ću kratko. Svi ovi preparati imaju "trenutan" učinak,  a za bilo koje oboljenje ili kao što si napisao hormonski poremećaj treba otkloniti uzrok. U suprotnom ovi preparati samo saniraju posledice (loš kvalitet dlake). Tu bi trebalo ipak konsultovati veterinara. Lola je na primer posle sterilizacije ličila na ocerupanu kokošku (narušen prirodan balans hormona) i dlaka joj je bila užasna, ali se vremenom sve vratilo u normalu.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #6 poslato: 05 Maj, 2013, 15:42:49 »
vidis meni su bas savetovali da sterilisem jassy ona sada ima 10 godina kao sterilizacija bi resila taj dizbalans hormona ali sad kad je sa tvojim psom tako bilo ozbiljno razmisljam o tome koliko bi tako nesto bilo dobro

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 05 Maj, 2013, 15:55:00 »
Nije bilo toliko ozbiljno, ali je dlaka bila vidno lošija u odnosu na period pre sterilizacije. Nakon mesec - mesec ipo dana dlaka je bila kao ranije.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #8 poslato: 05 Maj, 2013, 16:51:36 »
mi sa dlakom imamo problem svake godine na prelasku zime i proleca i to zna da traje po vise meseci

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 17 Maj, 2013, 13:09:21 »
u kojem smislu losija,
ako joj se tada menja dlaka,mozda joj taj period oporavka traje nesto duze,dok se ne vrati u normalu

a kako joj je s jeseni u zimu,jer je tada drugacije

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 17 Maj, 2013, 13:20:07 »
Lošija u smislu vidno tanja i slabija. To se najbolje vidi prilikom češljanja po količini dlake koja ostane u češlju/četki. Slično se dešava i u proleće/kasnu jesen kada menja dlaku, ali ne u tolikoj meri.

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 07 Oktobar, 2013, 17:04:54 »
Jedno pitanje, prakticne prirode. :)
Potreban mi je balzam za psa koji je sklon alergijama. Kupa se na otprilike mesec dana, odnosno kad bas mora. Za to vec skoro dve godine koristimo sampon Meladerm (Vetoquinol), formulisan za cestu upotrebu i osetljivu kozu. I ranije sam razmisljala o upotrebi balzama, potom mi je to i preporuceno od strane dermatologa, ali nakon poslednja dva kupanja mi se cini da je to postalo i neophodno. Dlaka je prilicno suva odmah nakon kupanja, pojavilo se i umereno kratkotrajno perutanje koze. Izbegla bih balzame koji jako naulje dlaku, da ne bih morala cesce da kupam psa. Imate li neke predloge?

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 07 Oktobar, 2013, 17:40:44 »
Od balzama koje sam koristio, najbliže tome što bi tebi odgovaralo je After Bath od Chris Christensen-a. On samo blago hidrira dlaku, a koristi se pre svega kada dlaku treba "odmoriti" od teških (uljanih) balzama (ne sadrži ulja i voskove kao većina balzama).
Mada, možda bi bilo bolje da probaš sa nekim "medicinskim", a ne znam da li Vetoquinol pravi neki balzam.

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #13 poslato: 07 Oktobar, 2013, 18:32:48 »
Kod nas, barem na netu, nije neki izbor veterinarskih preparata za negu dlake. Oni su mi prvi i pali na pamet, ali s obzirom na to da njene alergije uglavnom nisu toliko izrazene, i da je bez problema kupana i triksijevim samponom, otvorena sam i za druge predloge. :) Naravno, dok ne probamo ne mozemo znati ni kakva ce biti reakcija. Moracu svakako da svratim do vet apoteke i mozda pet centra; on bi trebalo da ima najveci izbor kozmetike. Hvala puno!

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 08 Oktobar, 2013, 13:22:16 »
U Pet centru koliko znam ima Greenfields-a i Biogance-a (verovatno i Vetoquinol u apoteci). Oni su svakako dosta bolji od Trixie, Friskies (isl.) šampona, ali "zaostaju" za brendovima kao što su Isle Of Dogs, K9, Plush Puppy, Chris Christensen, Pure Paws i drugih. Problem sa ovima je što skoro da ih nema u klasičnim pet šopovima i u pet centru i poprilično su skupi.