Autor Tema: Fizicka kondicija pasa  (Pročitano 58736 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg: Fizicka kondicija pasa
« Odgovor #30 poslato: 16 April, 2012, 20:33:46 »
evo i ja se prijavljujem, samo josh da nadjemo zrtvu  sm rile

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #31 poslato: 17 April, 2012, 23:05:29 »
Digi....masaža je super.
atilu masiram i istežem redovito, onako kroz maženje, dok on leži kod mene na podu, ali ću početi i ovakvo također. super :worth:
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 01 Jun, 2012, 20:12:49 »
                                                                      Trening pasa pomocu bicikle

Sigurno ste mnogo puta videli biciklistu sa psom u setnji.Ovaj tip aktivne rekreacije zahteva vise vestine nego klasicna setnja s povodcem.Da bi ste krenuli sa ovakvim oblikom vezbanja,morate da znate nesto vise o ponasanju vaseg cetvoronoznog saputnka, a da bi sama voznja bila prijatna i da bi u njoj uzivali i vi i vas pas.
Pomocu bicikla pored psa mozete da povecate i svoju fizicku aktivnost.Pored bicikla vise vam nije nista potrebno,dovoljno je da izaberete samo vreme i mesto voznje.
Faktori rizika
Ako cete da vezbate sa svojim psom pomocu bicikle,trebamo znati u kakvoj se fizickoj formi nalazi pas.Pre nego sto krenemo moramo znati da nema problema u vezi sa  kardiovaskularnim i misicnim sistemima,da ne pati od gojaznosti ili epilepsije.Aktivnosti ove vrste mogu biti takodje stetne za pse sa kratkom njuskom,teskih kostiju ili velike telesne mase,kao i sa gustom i dugom dlakom koja otezava hladjenje tela.Pored toga ako vas pas ima obicaj da trci za drugim zivotinjama,prvo ga moramo osloboditi tih navika.U principu ako vas pas ima neke od navedenih problema treba se obratiti veterinaru,koji ce odluciti o koriscsenju ovog vida sporta.Za psa najveca opasnost pri biciklistickom treningu su srcani napadi,dehidracija i rane na jastucicima sapa.
Mesto za obuku
Za voznju bicikla sa psom odaberite vreme i mesto koje vama najvise odgovara.Vodite racuna o vremenu i spoljasnoj temperaturi kao i vlaznosti vazduha.Takodje treba obratiti i paznju i na vrstu zemljista po kojoj ce pas trcati.Leti je najbolje ujutru ili uvece izvoditi treninge.Izaberite rutu sa biciklistickom stazom na kojoj ne postoje prepreke,kao i prolaznici ,ali i drugi biciklisti.Kao podloge najbolje su travnati tereni,sljunak ili asfalt.Izbegavati pescane ili betonske staze.
Obuka
Za pocetak je potrebno poznavati put ili stazu kojom cemo se voziti,obratiti paznje na neravnine,rupe ili suzenja na samoj stazi.Treba “upoznati” psa sa biciklom,naviknuti ga da ide pored nje,u pocetku polako a zatim da bude u stanju da prati stvarno kretanje i brzinu kojom se vi krecete.Povodac je najbolje vezati za sediste bicikla,a duzina tolika da se pas moze slobodno kretati.Nekim psima vise odgovara duzi povodnik i da trce ispred bicikle.Ako se krece pored bicikle njuska psa treba biti u ravni sa prednjom viljuskom tocka.U pocetku bi trening trajao nekih 10 – 15 minuta.Ako se pas ne umara i ponasa se kako treba,postepeno povecavati duzinu staze.
Glasovne komande
Tokom voznje glasovne komande bice glavno sredstvo za komunikaciju sa vasim psom.Ruke su na volanu,oci prate put,znaci moramo ga nauciti I neke komande koje ce on usvojiti tokom voznje tipa brzo,uspori,levo ili desno.
Umor kod psa
Isto tako treba prepoznati u toku voznje znake umora na psu.Da li se krece paralelno sa vama,ili zostaje,disanje je tesko ili mu jezik visi sa strane,to su sve neki znaci da je na granici svoje izdrzljivosti i treba napraviti pauzu.I naravno ono sto je vec receno na pocetku teme - neko  minimalno vreme za vecu aktivnost psa je vreme oko 16 meseci,mada je najbolje sacekati dok pas ne napuni 18 meseci ili cak i 2 godine za neku intenzivniju obuku gde spada i trcanje uz bajs nekoliko kilometara.

a evo i nekih primera - sa neta

ili sa dodatnom alatkom za tu namenu

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #33 poslato: 05 Jun, 2012, 09:07:16 »
Odličan tekst...jako lijepo objašnjeno.
Samo bih se nadovezala na jedno: na prvoj fotografiji je prikazan NJO s brnjicom. Ni SLUČAJNO psa istrčavati ili s njim raditi bilo kakvu težu fizičku aktivnost s brnjicom koja mu NE dozvoljava da skroz otvori njušku i isplazi jezik. U suprotnom vašem psu je toplotni udar zagarantiran, čak i zimi.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #34 poslato: 10 Jun, 2012, 14:39:17 »
Zanima da li je ovakvu vrstu treninga moguce raditi i motorom,naravno nekom sporijom voznjom?
Mislim pogotovo na uspone,da se pas vise optereti.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 10 Jun, 2012, 17:48:28 »
Ne znam kako je kod vas ali ja ovih dana viđam dosta ljudi koji istrčavaju svoje pse na 30 C  :mad: Dođe mi da skinem nekog sa onog bicikla i prebijem ga njime!  sm evil1

Zanima da li je ovakvu vrstu treninga moguce raditi i motorom,naravno nekom sporijom voznjom?
Mislim pogotovo na uspone,da se pas vise optereti.
Mislim da je prevozno sredstvo nebitno ako je brzina odgovarajuća, mada se iskreno zgrožavam kada vidim tako nešto. 

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 10 Jun, 2012, 18:18:55 »
Pope,imaju i "zenskaci"se voze,steta bi bilo  sm smesko2

Da,po ovim vrucinama treba malo korigovati vezbe,pa cak i setnje izbegavati preko dana.

Recimo,gledam ovog mog,lezi u hladu i dahce kao da je trcao maraton,a nista ne radimo dok je toplo.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 11 Jun, 2012, 10:38:49 »
Dok smo živeli u starom kraju često smo išli na kej, i tamo viđali momka koji je svog NO svako drugo jutro istrčavao kolima. Pas je vidno bio u dobroj formi, sem što je meni sve to nekako bzvz  sm redface Gazda ga prati u retrovizoru, kad pas malo zaostane on mu svirne...Kasnije su napravili sprave za vežbanje na keju, pa je postala gužva i on valjda našao neku drugu lokaciju.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #38 poslato: 11 Jun, 2012, 14:02:49 »
isto sto je bitno za sva vezbanje treba dovoljno vremena za psa i da ima neka svrha svega toga
neke normalne fizicke vezbe ce psu sigurno da pomognu vise,nego sto ce da mu smetaju,naravno kao i svakom coveku
ali ne treba ni preterivati u svemu tome,ovo sve vazi recimo za nas sto ih drzimo kao ljubimce,a ne kao takmicare
a ako ih spremamo za neko takmicenje onda je potrebna i kondicija i pravilna ishrana i opet jos veca angazovanost samog vlasnika

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 11 Jun, 2012, 18:47:24 »
Mi josh nismo krenuli sa takvim maratonskim istrchavanjem  sm smesko1 uglavnom su to krace-brze relacije. Do zimus smo koristili lopticu a onda nam je Kristina pokazala laser  :worth: prvo je nije zanimao a kasnije je postao nezamenjiv alat za istrchavanje po snegu.

E sad, kad imate ludog psa koji ulaze svoj maksimum u "lov" morate da vodite rachuna o njemu jer on od silnog uzbudjenja nece moci da prepozna kad je dosta. Za brza istrchavanja je bitan i teren, neravne livade pune sitnih rupa znaju da budu kobne po tetive u kolenu. Poseban problem nastaje kod naglih skretanja u punom trku. U tom sluchaju lako dolazi do pucanja ove malene tetive koja se nalazi u samom zglobu. Kada ta tetiva pukne, pas pochinje da shtedi tu nogu. Veterinarskim pregledom je moguce utvrditi da li je doshlo do pucanja tetive ili je neki drugi problem u pitanju. Kada ta tetiva pukne, koleno moze da se "izvlachi".

Zagrevajte psa pre istrchavanja/plivanja. Neshto brza shetnja, 20ak min ce pomoci da se pas zagreje.

Temperatura vazduha i BOJA KRZNA! Crni psi su u posebnom problemu jer se za par min na suncu upale. Ne bih nikome preporuchila chak ni shetnju sa psom u najtoplijom danima. Ako ipak morate da shetate psa dok je sunce nemilosrdno, UVEK NOSITE VODU SA SOBOM, za sebe i psa. Vodite rachuna o tome da pas lako moze dobiti toplotni udar. O tome mozemo vishe pisati na temi koja bi bila posvecena toplotnom udaru kod pasa, kako da prepoznamo znake i kako da reagujemo u tim situacijama.

E sad, trchanje  sm smesko1 mi smo zimus pravili ovakav trening; prvo je proshetam 10ak-15min, onda malo navlachenja samnom da se josh vishe zagreje i tek tada krecemo u trk za laserom. Dugachka livada, oko 100m (nemamo duzu) pun trk s jednog kraja na drugi, onda iskljuchim laser i ona se neshto sporijim tempom vrati do mene. Tako 5x pa pauza 5-10min. Nakon toga opet jedna serija od 5-10 ponavljanja (u zavisnosti od toga da li primecujem premor kod nje) pa pauza. Opet ista serija, nakon toga serija od 5 ponavljnja pa pauza, posle pauze igranje samnom i na kraju shetnja do kuce. Zimus je stvarno imala savrshenu kondiciju, utabani sneg na livadi nam je bio idealan za istrchavanje, nije bilo klizavo a bilo je ravno. Sad moramo malo vishe da pazimo obzirom da teren nije idealno ravan a kada pas od 35kg trchi 45-50km/h zaista moze doci do svakakvih povreda  :sweating: vratili smo se na lopticu jer za njom ipak neshto sporije trchi nego za laserom.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #40 poslato: 11 Jun, 2012, 19:54:54 »
Pope,imaju i "zenskaci"se voze,steta bi bilo  sm smesko2

Šteta bi bilo zbog bicikla ili si na nešto drugo mislio ?  sm cepko

E sad, kad imate ludog psa koji ulaze svoj maksimum u "lov" morate da vodite rachuna o njemu jer on od silnog uzbudjenja nece moci da prepozna kad je dosta. Za brza istrchavanja je bitan i teren, neravne livade pune sitnih rupa znaju da budu kobne po tetive u kolenu. Poseban problem nastaje kod naglih skretanja u punom trku. U tom sluchaju lako dolazi do pucanja ove malene tetive koja se nalazi u samom zglobu.

A šta je sa tvrdim terenom tipa asfalt i beton ? Znam koliko i kako tvrd teren utiče na kolena i zglobove kod ljudi, pa pretpostavljam da je slično i kod pasa.
Koliko god ta neka livada bila grbava i neravna verovatno je bolja podloga za istrčavanje od recimo betona....

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #41 poslato: 11 Jun, 2012, 20:35:49 »
ovo za crne pse nam je itekako poznato  :sweating:

meni sto je interesantno u nasem slucaju,za one price ne davati psu vodu odmah posle treninga i veceg fizickog napora,Kan sam kad se vratimo kuci,prvo zalegne odmori malo,pa tek onda pije vodu  :whew:

a nikad mu nisam ni branio,niti smo nesto vezbali u vezi toga ili mozda i njemu samom smeta kad pije odmah 

nisam pametan  :thing:

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #42 poslato: 11 Jun, 2012, 22:16:25 »

E sad, kad imate ludog psa koji ulaze svoj maksimum u "lov" morate da vodite rachuna o njemu jer on od silnog uzbudjenja nece moci da prepozna kad je dosta. Za brza istrchavanja je bitan i teren, neravne livade pune sitnih rupa znaju da budu kobne po tetive u kolenu. Poseban problem nastaje kod naglih skretanja u punom trku. U tom sluchaju lako dolazi do pucanja ove malene tetive koja se nalazi u samom zglobu.

A šta je sa tvrdim terenom tipa asfalt i beton ? Znam koliko i kako tvrd teren utiče na kolena i zglobove kod ljudi, pa pretpostavljam da je slično i kod pasa.
Koliko god ta neka livada bila grbava i neravna verovatno je bolja podloga za istrčavanje od recimo betona....

Ne beton, ravna livada nije znachilo beton ili utabana zemlja, vec povrshina koja nije puna rupa, neravnina. Ako si mislio na oranice i njihovu dobrobit, da ali ne u punom trku. Zamisli samo koliko puta mozesh izvrnuti nogu ako pokushash da trchish punom brzinom na takvom terenu. E sad, zamisli shta to moze da uradi psu koji se u punom trku krece brzinom od 45-50km/h i ima 35 kg. Ne pricham o Whippetu, vec o tezem brzom psu. Inercija je u tom sluchaju neprijatelj zglobova pri naglim okretima.

Kada donji deo noge ostane u rupi a gornji deo nastavi da ide sa telom, dolazi do pucanja ovih tetiva koje se nazalost moraju operisati u tom sluchaju (nemam pojma dal kod nas rade te operacije) Kaskanje po oranicama ili neravnom terenu je ok, pun trk, ravna livada (travnata)

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #43 poslato: 11 Jun, 2012, 22:39:04 »
Ne, ne...razumeo sam ja tebe. Nisam ni mislio da ravna livada podrazumeva beton, to sam vise pitao zbog drugih koji ce ovo eventualno citati . Zato sto vidim da dosta ljudi istrcava pse na betonu, zato sam pitao, znaci beton NE!
Oranice se nisam ni setio, ali kad si vec pomenula....trcao sam mnogo po pesku dok sam trenirao ali se nesto ne secam da je bilo nekih povreda, naravno to ne znaci da one nisu nemoguce. Sta znam, verovatno ipak teze dolazi do povreda zbog tog rastresitog zemljista, jer na koliku god neravninu da nagazis ipak se ona prilagodjava tvom da kazem pokretu. To pod uslovom da se mogu porediti pesak i oranica.

Razumem, kad na tvrdom tlu noga upadne u rupu to je kraj.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #44 poslato: 11 Jun, 2012, 22:48:50 »
Pesak, plitka voda, sneg, to je super jer noga ne moze da se zaglavi samo je veci napor da se izvuche :)