Autor Tema: Fizicka kondicija pasa  (Pročitano 61501 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Fizicka kondicija pasa
« Odgovor #15 poslato: 09 April, 2012, 20:09:19 »
pa da, psi se najvise izmore kad treba da misle. dzaba jurcanje satima, od toga se odmori za 15 minuta, al kad treba nesto "korisno" da napravi, nakon pola sata je miran do sutra  :D

nas najcesci i omilen kondicioni trening je plivanje. kao i za svaku drugu fizicku aktivnost, i sa tim se krece postepeno, dok pas ne stekne kondiciju. kad je u kondiciji, bez problema moze po 2-3 sata da bude u vodi, ali tada mu nista ne bacam kako se ne bi dodatno naprezao vec malo pliva sa nama, malo trckara u plicaku. ovo izbegavam da radim, ali kad smo na brodu ceo dan i u moru po nekoliko sati, i on je tu.

ko ima gde, i kome je pas u kondiciji, definitivno najbolje za muskulaturu je plivanje uzvodno brzom rekom. slabo se vidi na snimku...wili je ova crna mrlja koju reka nosi  sm zelenko

http://tinypic.com/usermedia.php?uo=XAS1fUiO8rA2DohtGnqARoh4l5k2TGxc

malo skakanja
http://tinypic.com/usermedia.php?uo=XAS1fUiO8rCS3j0KS%2BzEvIh4l5k2TGxc

imam dobar snimak veezan za kombinaciju agilitya i poslusnosti koju smo osmislili kako bi pas u radu bio usmereniji na vodica... nemam pojma da li da stavim ovde to jer nije stvar kondicioniranja psa vec neke nase osmisljene metode da pas misli i trci istovremeno  sm smesko2 

za istrcavanje koristimo ruske hrtove  sm zelenko   koje su neki od vas upoznali . na zalost, nikako da ih snimim kada su na otvorenom i kad zaista jure...oni sa lakocom, a wili sa poslednjim atomima snage u teskom galopu kako bi drzao korak sa njima  :rofl:  e to ja zovem istrcavanje psa

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

Odg:Fizicka kondicija pasa
« Odgovor #16 poslato: 09 April, 2012, 20:11:25 »
Stavi :) mene zanima i mislim da je bitno da se vezbe kombinuju sa razmishljanjem kako ne bi bilo besciljno i dosadno. Pri tome razvija se jacha veza i bolje razumevanje izmedju psa i vodicha.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 09 April, 2012, 20:13:01 »
hocu, veceras  :nod:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 09 April, 2012, 21:14:05 »
da prvo objasnim cemu ovo...
kad je wili imao godinu dana, poceli smo rekreativno da treniramo agility. kada psu to lezi i voli prepreke, on bukvalno juri preko njih (jer poenta agya i jeste savladavanje prepreka u sto karacem vremenu) i cesto se dogadja da i bez komande pojuri na sledecu. agilitasi to sigurno ne rade na ovaj nacin, jer to usporava psa, sto njima nije poenta (ne znam tacno kako oni postizu preciznost) ali nama je cilj bio da osvojimo wilijevu koncentraciju kad je u tom najvecem zaru jurenja. koncentraciju je pre pocetka agya odlicno savladao, sto je NEOPHODNO za pocetak bilo kog ucenja ali to samo kad bi bio u sedecem ili nekom mirnom polozaju, ili ako imam lopticu kod sebe.
sad je trebalo usavrsiti tu koncentraciju, tako da pas uistinu prati vodica i kad je u jakom nagonu, nevezano ima li vodic lopticu ili ne. tako smo iskombinovali vezbu hoda uz nogu iz poslusnosti (sto smo zasebno radili prvo sa lopticom u ruci, pa u dzepu, pa sa lopticom kao nagradom nakon zavrsenih vezbi, pa bez loptice) i smirivanja nagona. na snimku mozete videti da se psu kaze da ide da preskoci, pa kad je pas vec pred preprekom, opozove ga se da se vrati. to je ono sto smo hteli da postignemo. jednostavno smo lopticom nagradjivali kad uradi kako treba, a kad ne uradi kako treba (ode preko prepreke iako je opozvan) glasno NE i opet.
znaci, prvo smo izgradili koncentraciju, pa poslusnost na osnovu koncentracije, pa iskontrolisali nagone i impulsivnost

staza bez tunela.MP4

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 09 April, 2012, 21:25:59 »
odlican je Wili :clapping:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 09 April, 2012, 22:22:50 »
jeste, super je on pasic, al znas koliko je trebalo raditi da postane takav... pre toga je bio obicna hiperaktivna luda koja nije znala da li da juri muvu, psa, leptira ili lopticu

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #21 poslato: 09 April, 2012, 23:22:08 »
 a sa koliko ste poceli s treningom i koliko vam je vremena trebalo da dodjete do ovoga sadasnjeg"stadijuma"poslusnosti   sm dog1

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 09 April, 2012, 23:27:13 »
sa godinu dana smo poceli, sad ima nesto vise od 3 ipo... recimo da poslednjih godinu dana stagniramo jer nismo nista novo radili vec samo povremeno ponavljali nauceno  sm redface

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #23 poslato: 15 April, 2012, 12:54:56 »
ovo ce jecu posebno zanimati...poslala mi ana na mail

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 16 April, 2012, 13:45:21 »
Ovako mi treniramo   :dzoging:

Prvo rad u parteru  :ninja:

https://vimeo.com/40441951

I onda plivanje

https://vimeo.com/13911924

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 16 April, 2012, 13:49:53 »
nakon prvog videa, ocekivala sam da ces na drugom da napravis barem lastu  :rofl:

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 16 April, 2012, 14:10:26 »
Od skokova izvodimo samo ove sa pozadinskom amortizacijom  sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #27 poslato: 16 April, 2012, 18:01:08 »
Bravo Ana, upravo takve vezebe zagrevanja izvodimo i mi i josh neke pride :) Napomenula bih da se vezbe istezanja nogu moraju jako pazljivo i lagano izvoditi. Mora se pratiti kako pas reaguje i nikako nishta na silu vec lagano chekati da pas opusti tetive pa onda povlachiti nogu. Prilikom istezanja se pas moze povrediti ako neshto radite na silu.

Evo kopiracu svoj tekst koji sam postavljala na drugi forum.

U prvom primeru, pas je u sedecem polozaju i hranom ga navodimo da digne glavu gore i istegne se ali da ostane u istom stavu. Vezba je uspeshna kada primetimo da psu "igraju" mishici donjeg dela ledja. Napomena* na slici nisam dobro postavila psa, odnosno rep je sa ostao strane umesto pozadi, pa samim tim ledjna linija nije dovoljno ravna u donjem delu.

U drugom primeru, psa postavimo tako da mu prednje i zadnje noge sa telom formiraju trapez, kako bi pri istezanju prednje noge kasnije zauzele normalan polozaj nad podlogom i ledja se maksimalno ispravila. Isto pravilo, vezba uspeshna kada vidimo da zaigraju mishici.

Treci primer, postavljamo psa da lezi u "sfinga" polozaju i navodimo ga hranom da se maksimalno istegne a da ostane u lezecem polozaju.

Chetvrti primer je sa uvodjenjem uzvishenja za prednje noge. To mozemo da radimo i sa zadnjim nogama koristeci predhodne vezbe.

Istezanje nogu, mora da se radi pazljivo i lagano kako ne bi povredili psa. Kada osetimo da smo doshli do nekog maksimuma, zadrzimo nogu u tom polozaju 10ak** sekundi ili vishe, i onda lagano vracamo nogu nazad.

Vremenom, kao i kod ljudi, psi ce moci vishe da se istegnu i bolje odrade ove vezbe.

A ovo je njena faca dok je masiram  sm smesko1https://lh6.googleusercontent.com/-2dr9JQrlulk/TxpIeDu33AI/AAAAAAAADZ8/B6PKlT3iG3U/s800/IMG_6523.jpg

** Kod Ane u tekstu stoji 3sec ja sam nailazila na tekstove gde se spominje 10ak. U pochetku mozete krace.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #28 poslato: 16 April, 2012, 19:48:53 »
Citat
A ovo je njena faca dok je masiram 

"sto je ovo dobrooooooooooooooooooo  :blink:   sm dog1  "

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 16 April, 2012, 20:21:19 »
Digi,za ovakvu masazu moram i ja da se prijavim   sm zelenko   sm cepko