Autor Tema: Sirovo i dehidrat..  (Pročitano 9373 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filth

• Hero Member

Odg: Sirovo i dehidrat..
« Odgovor #15 poslato: 18 Novembar, 2013, 14:13:10 »
Ima smisla to shto pishesh ali, moramo imati na umu da psi i ljudi ne iskorishcavaju energiju na isti nachin pa se ne moze primenjivati isti princip. Recimo, ljudi mogu da skladishete dovoljno energije iz UH u svojim mishicima u obliku glikogena, dok su kod pasa te rezerve jako male i brzo se potroshe, odnosno za par min intezivnih vezbi. Psima su masti osnovni izvor energije na duze staze. Energiju iz proteina koriste u jako maloj kolichini, veci deo proteina odlazi na obnovu mishica i organa, naravno, izvor su neophodnih nutrijenata.

Ako psu u istom obroku das i UH i masti, on ce vec kroz lumen creva iskoristiti deo uh za inicijalnu potrebu energije(da kazemo energiju na kratke staze). Drugi deo uh se skladisti(u jetri u obliku glikogena) i koristi za energiju na "duze staze". Ako je nedovoljno UH, to skladiste ce se formirati koristeci masti(prva alternativna opcija), a ako nema ni masti dovoljno, onda cist protein(druga alternativna opcija). Ako pas dobije dovoljno uh za energiju koju trosi, masti se nece koristiti ni na krace ni na duze staze.

Shodno ovome, na osnovu cega tvrdis da su "masti osnovni izvor energije na duze staze" ?

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #16 poslato: 18 Novembar, 2013, 15:42:53 »
Slozio bih se sa Filthom.

Jednom prilikom sam se dopisivao sa veterinarom sa ovog foruma, pod nickom "Katarina", i ukratko mi je objasnila da se metabolizam coveka i psa po pitanju skladistenja glikogena neznatno razlikuju.

Po onome sto sam do sada naucio, masti mogu biti samo kratkotrajan i jak izvor energije. Dugotrajan ne mogu biti, jer ako se ne upotrebe u bioloskim procesima, taloze se u vidu masnih naslaga, tj ne postoji proces odlaganja mastiju kako bi se kasnije iskoristile za energiju kao sto je slucaj sa UH i glikogenskim depoima u jetri i misicima.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #17 poslato: 18 Novembar, 2013, 17:37:50 »
Na osnovu prochitanih knjiga i jurnala :) eto Katarina moze da odradi reviziju  sm wink odnosno da proveri izvore.

Performance Dog Nutrition by Dr. Jocelynn Jacobs

The Nutritional Requirements of Exercising Dogs Richard C. Hill   Department of Small Animal Clinical Sciences, College of Veterinary Medicine, University of Florida, Gainesville

Maintenance energy requirements and the effect of diet on performance of racing Greyhounds grupe autora Univerziteta Floride (gore pomenut)

Feeding dogs for agility takodje od gore pomenutog C. Hill-a

Feeding the Canine Athlete for Optimal Performance Robert L. Gillette, DVM, MSE

Feeding the Canine Athlete by Ph.D. Hilary Watson owner of HW Veterinary Nutrition Inc

i na kraju "biblija" Nutrient Requirements of Dogs and Cats By Subcommittee on Dog and Cat Nutrition, Committee on Animal Nutrition, Board on Agriculture and Natural Resources, Division on Earth and Life Studies, National Research Council

Ima ih josh al zaista me mrzi da kopiram sve...

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 19 Novembar, 2013, 14:04:12 »
Je l mozes(kad si vec sve procitala, a mi nismo) da nam izdvojis recenicu/pasus/stranicu, u kojoj pise da se depoi glikogena, ili narodski i razumno receno rezerve energije, u prisustvu UH u hrani, stvaraju od masti? Nista vise od toga. Da ne razvodnjavamo raspravu po 100. put. Samo to. Ako kazes da su masti primarne po bilo cemu, onda to znaci da se u prisustvu UH, ipak masti koriste ispred njih(jer su jelte primarne). Koji je to trenutak???

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #19 poslato: 19 Novembar, 2013, 14:32:47 »
Je l mozes(kad si vec sve procitala, a mi nismo) da nam izdvojis recenicu/pasus/stranicu, u kojoj pise da se depoi glikogena, ili narodski i razumno receno rezerve energije, u prisustvu UH u hrani, stvaraju od masti?

Napisala sam da su masti osnovni izvor energije na duze staze tj. recimo za pse koji moraju dugo da trche (lovacki psi, vucha sanki itd), nisam toliko ulazila u detalje na koji nachin jer nije za ovu temu. Sprinterima poput grayhound-a su UH primarni ali njihove trke traju 30ak sekundi. Polarni psi (iditarod dogs) koriste UH na pochetku trke i sa savladavanje nekih prepreka, ali se ostatak trke oslanjaju na masti. Slichna stvar je i sa Agility psima, drugi citat.

Evo nechega shto (valjda) smem da citiram, za ostatak tekstova nemoj da si lenj nego nadji i prelistaj.

The Nutritional Requirements of Exercising Dogs:

“In humans, high carbohydrate diets increase stamina because they increase muscle glycogen (Hultman et al. 1994). In dogs, however, high fat/low carbohydrate diets increase stamina…
… Canine metabolism is unique.Mammalian muscle fibers have been classified into types I, IIa and IIb based on their metabolism. Type I fibers contain less ATPase activity compared with type II fibers. Types I and IIa are characterized by oxidative metabolism, whereas type IIb fibers are characterized by anaerobic glycolytic metabolism. Canine muscle contains mainly oxidative fibers...
The nutrient requirements of canine athletes are unique. Dogs have a greater capacity for fat oxidation than humans both at rest and during exercise. In dogs undertaking endurance exercise, such as sled dogs, high fat (>50% of energy) diets increase stamina and maximize energy production, and high protein (>30% of energy) diets prevent training-induced anemia. Nutrient requirements differ, however, for sprint racing dogs, such as greyhounds. Greyhounds run faster when fed moderately increased dietary fat but run more slowly when dietary protein is increased.”

Citat
Ako kazes da su masti primarne po bilo cemu, onda to znaci da se u prisustvu UH, ipak masti koriste ispred njih(jer su jelte primarne). Koji je to trenutak???

Feeding dogs for agility:

“Dogs, in particular, are adapted to using the oxidation of fat as an energy source. All
canine muscle fibers are able to use aerobic as well as anaerobic sources of energy and
canine muscle, unlike human and cat muscle, does not contain type IIb fast twitch fibers that rely primarily on anaerobic sources of energy. Thus, glucose oxidation increases
when dogs walk and run at low speeds but fat oxidation increases even more and
provides most of the energy for sub-maximal aerobic exercise. Only when lactic acid
builds up in dogs running very fast, such as Greyhounds, or in untrained dogs at lesser
speeds, is fat oxidation less important. Aerobic metabolism of fat is likely, therefore, to
provide most of the energy for agility dogs”

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #20 poslato: 19 Novembar, 2013, 15:39:29 »
Veoma interesantna, konstruktivna ali i slozena tema.

Citat
Sprinterima poput grayhound-a su UH primarni ali njihove trke traju 30ak sekundi.

Citat
Greyhounds run faster when fed moderately increased dietary fat but run more slowly when dietary protein is increased.”

Moje misljenje je bilo da se pisma pred visokointenzivni rad/trening daju masti, kao brz a kratkotrajan izvor energije. Digi, ko je bio lenj pri citanju  sm smesko1

Iz drugog pasusa:

Citat
Thus, glucose oxidation increases
when dogs walk and run at low speeds but fat oxidation increases even more and provides most of the energy for sub-maximal aerobic exercise.

Ako sam lepo preveo, i ovde autor kaze da pri duzim aktivnostima a slabijeg intenziteta psi koriste glukozu dok pri jacim aerobnim aktivnostima koriste masti.

Mada najbrze trce pri kombinaciji Deca durabolina i Testosteron depo-a, ali aj sad... sm smesko2

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 19 Novembar, 2013, 15:49:25 »
Nisam znao da mislis na duze trkacke staze.  :D Ja sam tvoju tvrdnju ukapirao kao izvor na duze staze, tj. izvor za energiju koja se trosi kasnije, neko vreme posle obroka ili u bilo kom trenutku koji nije "odmah nakon obroka".

Kako god, nije sve bas tako jednostavno. Pricamo o fiziologiji pasa, ne o brzini trcanja. Ovo odvajanje sta je najbolje kao vid snabdevanja energije za koju disciplinu je po mom misljenju banalizovanje stvari. Mozda nisam upravu, ali za psa je najbolje da energiju stvara onako kako njegovoj fiziologiji najvise odgovara, a ne shodno tome kako potrci i kojom se disciplinom bavi u toku tog dana. Fiziologija ja konkretna, tako se odvija proces, i to je isto i za hrta i za haskija, a i za "pse koji se bavi agilitijem". Besmisleno je odvajati ishranu ovih pasa. Ja mislim da se mnogo vece razlike izmedju pasa, od tih kad koliko brzo potrce, ne odrazavaju toliko na ishranu, a kamoli ova.

Malo je sve robotizovano u ovom tekstu. Mislis da kad uperis laserom, a kali krene ka njemu prvo trosi uh, pa kad ubrza malo jace onda masti, pa usporavajuci do krajnje tacke na kojoj svetli laser organizam opet menja proces snabdevanja misica i mozga glukozom u snabdevanje hidratima. Na kraju kad iskljucis laser, a ona udari sprint nazad do tebe, tada joj energija dolazi iz proteina?  :D nije bas tako.

Imamo primaran izvor, imamo sekundarne. Tvoja tvrdnja za koju sam tek sada shvatio na sta se odnosi konkretno je tacna, ali upravo zato sto se kroz pocetak staze/trke, pa kroz sredinu istrose zalihe energije nastale unosenje ugljenih hidrata(trenutak kada se to desi zavisi od unosa, a i jos mnogih odnosa unesenih nutritijenata), pa se tada pocnu odvijati procesi stvaranja nedostatka energije, kroz masti. Proces stvaranja energije iz neugljenohidratnih izvora je znatno komplikovaniji od vec pominjanog stvaranja i inicijalne i rezervne energije iz ugljenih hidrata. Zato on i jeste sekundaran, jer je organizmu znatno teze da iz takvog izvora stvori energiju, i zato i nastupa TEK KADA se istrose zalihe ugljenih hidrata.

Taj proces konkretno sam opisivao odavno, i ponavljam ga 10. put, eto zato sto od tog trenutka ima dosta novih clanova, pa se mozda jos neko ukljuci u razmisljanje na tu temu.

Drugi proces u kome se energija dobija iz proteina i masti

E sad, zamena za tu glukozu koja se dobija iz glikogena iz jetre, je glukoza koja moze nastati sintezom aminokiselina. Razlika je ta, sto se glukoza iz glikogena dobija degradacijom, tj. oslobadjanjem energije, dok se glukoza iz aminokiselina dobija sintezom, tj. trosenjem energije. Tu energiju potrebnu za sintezu aminokiselina u glukozu treba da proizvedu druge celije organizma, sto je dodatno opterecenje i dodatno trosenje energije. Na sve to glukoza iz glikogena se dobija jednim procesom(degradacijom), dok se glukoza iz proteina dobija iz 2 procesa, prvenstveno razgradnja proteina na aminokiseline, pa tek onda sinteza aminokiselina u glukozu. Pritom taj drugi stadijum iskoriscavanja glukoze se odvija tek u periodu gladovanja. Znaci pas kada pojede obrok koji ne sadrzi ugljene hidrate, proizvesce glukozu iz neugljenohidratnih izvora(aminokiselina i masnih kiselina) tek pri gladovanju. Zato u krajnjem stadijumu gladovanja dolazi do atrofije misica, jer se proteini iz misica koriste za dobijanje glukoze koja ce da nahrani mozak i ostale celije koje potrazuju energiju.

Znaci u svojoj osnovi glukoza bi trebala u telu da se dobije iz izvora koji degradacijom daju glukozu. Ukoliko se to ne dogodi, organizam ce proizvesti glukozu iz drugih izvora, ali tek u stadijumu gladovnja. Organizam svoje potrebe za glukozom, primarno zadovoljava iz glikogena iz jetre(koja je sladiste glikogena). Ukoliko se glukoza ne unese kroz ugljene hidrate, skladiste glikogena ne postoji. Tada organizam trazi glukozu koju ne dobija sve dok toliko ne izgladni da aktivira proteine(koji se za to ne koriste), tj. aminokiseline cijom se sintezom dobija glukoza. Na taj nacin se dobija glukoza, ali se preskace korak glikogena, tj. slkadistenje te glukoze. Glikogen ne bi ni postojao kao depo glukoze u jetri, da glukoza treba da se dobija sintezom aminokiselina. Samo to je dovoljno da se zakljuci da je ovaj drugi nacin samo u slucaju vanredne situacije, tj. da je to alternativni nacin.

Pored toga, enzim amilaze(enzimi pankreasa) su enzimi koji SLUZE SAMO za razgradnju ugljenih hidrata. Zasto je pas razvio ovaj enzim, ako je normalno da se u telu glukoza dobija iz aminokiselina? Da je to nacin na koji pas treba da dobija glukozu, pas ne bi imao ovaj enzim.

Sve u svemu, tacno je, pas u nekom trenutku da kazem "trci na mastima". To je apsolutno tacno. Ali mi je neverovatno da ljudi jos uvek mesaju i ne shvataju koji je to trenutak. Iz tog ugla gledano, psu je na najduze staze osnovni izvor energije protein. Zar ne? Kada se istrose masti istu energiju ce stvarati iz proteina. Tako da snabdevanje energijom kroz masti i proteine, pored toga sto je znatno skuplje i nepotrebno, ima sekundarnu ulogu i gledajuci samo fiziologiju psa. Moze postojati kao nacin snabdevanja, ali je daleko od nacina uz koji bi u bilo kom trenutku pridruzio rec "primarni".

sm wink

Van mreže PericaIzVica

• Sr. Member

« Odgovor #22 poslato: 21 Novembar, 2013, 17:45:04 »

Mada najbrze trce pri kombinaciji Deca durabolina i Testosteron depo-a, ali aj sad... sm smesko2

Najs...  sm duvandzija

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 23 Novembar, 2013, 18:47:04 »
Murbi, tema je super al nije za ovu temu (al sam ga slozila :D), trebala bi rasprava da se prebaci.

Pogubila sam te u ovom prvom delu, ili te ne razumem  :zb: odakle si izvukao da su masti brz i kratkotrajan izvor energije? U tom prvom, delu koji si citirao, autor objashnjava da su potrebe hrtova za mastima umerene, nigde se ne pominje da je brz i kratkotrajan izvor energije? 

Drugi deo, mislim da nisi dobro skapirao, deluje mi da te zbunilo ono “but”. Sub-maximal se upravo i odnosi na slabiji intezitet vezbi kao shto je sporo trchanje. Odnosno, psi pri takvim aktivnostima koriste glukozu kao izvor energije ali koriste i masti, koliko iz kog izvora u kom trenutku i pri kom intezitetu, imash na grafikonu dole. Da te ne zbuni sporo trchanje, hodanje itd, i psi koji se koriste u lovu upadaju u kategoriju “submaximal”, kao i agility psi, terachi stoke, chuvari, itd… generalno bilo shta od trchanja za lopticom do pretrage terena. Jeste shirok spektar aktivnosti i potroshnje kiseonika, ali razlike nisu preterane.
Supramaximal se odnosi na jak intezitet, gde VO2 prelazi max, kao shto su trke hrtova ili lure coursing (vipeti) a i vucha tereta (pitovi).

“Greyhounds undertake what is called ‘supra-maximal’ exercise because the rate of oxygen uptake necessary to sustain this rate of sprinting exceeds the maximum rate at which oxygen can be taken up by the body. The extra energy for very rapid sprinting is generated without oxygen. This produces lactic acid which then builds up in the blood. In contrast, long distance running involves ‘sub-maximal’ exercise. The oxygen required to maintain this type of exercise
does not exceed the maximum rate of uptake and concentrations of lactic acid do not increase in the blood.”

Pri aktivnostima nizeg inteziteta (submaximal), psi koriste razne izvore energije, u zavisnosti od duzine i inteziteta vezbi.

“The concentration of ATP is tightly regulated, although it is rapidly consumed during exercise. Resting muscle cells have only enough ATP to fuel muscle contraction for a few seconds. If work continues beyond this point, ATP must be regenerated from other metabolic fuels at a rate comparable to that at which it is being consumed. Creatine phos-phate (Cr-P) is an endogenously stored fuel that muscles can rapidly convert to ATP. The Cr-P shuttle permits the maximum rate of ATP synthesis possible; however, this pathway can only support maximal efforts for five to 15 seconds because muscle Cr-P stores are very limited. Glucose is a versatile metabolic fuel that is stored endogenously as muscle glycogen and exogenously as glycogen in the liver and to a much smaller extent as free glucose in the blood. Glucose can be metabolized to regenerate ATP by both anaerobic and aerobic pathways. Anaerobic metabolism of glucose (glycolysis) results in very rapid ATP production or high metabolic power, but only yields two ATP per molecule of glucose. Aerobic metabolism, the complete oxidation of glucose to CO2 and water, regenerates ATP less rapidly, but results in a much greater yield (36 ATP permolecule of glucose). Because total body glucose stores (glycogen) are relatively small (1 to 2% of body weight), even aerobic metabolism of glucose cannot sustain exercise for extended periods of time. Fatty acids are stored in ample supply in adipose tissue and within muscle. They are the primary energy source for long-lasting exercise. Although small amounts of fatty acids are stored in muscle, this source may contribute up to 60% of the fatty acids oxidized during the first two to three hours of exercise. Amino acids are usually not a primary energy source for exercise. Oxidation of amino acids may contribute up to 5 to 15% of the energy used during exercise, depending on the intensity and duration of the task.”

izvor : Small Animal Clinical Nutrition

Nikola, mozda zvuchi banalizovano kada se ovako shiroka tema napishe u dve rechenice i kada reshish da je shvatash tako crno belo. I ja onaj tvoj citat mogu da tumachim na razne nachine jer si ga napisao kako si ga napisao… naravno da ne funkcionishe onako kako si opisao (Kalino trchanje za laserom :D) niti sam napisala da je tako, a zbog chega si karikirao moj tekst, ne bih znala   sm wink ali ako pas trchi "na mastima" i treba naglo da skrene/skochi itd, za to ce iskoristiti UH (ako ih ima) ako ih nema to ce uticati na njegove performanse u tom segmentu. Sve ima svoje, zato se ljudi i bave time ako zele rezultate pa stoga mogu reci da ipak nisi u pravu za:
Citat: Filth
Mozda nisam upravu, ali za psa je najbolje da energiju stvara onako kako njegovoj fiziologiji najvise odgovara, a ne shodno tome kako potrci i kojom se disciplinom bavi u toku tog dana. Fiziologija ja konkretna, tako se odvija proces, i to je isto i za hrta i za haskija, a i za "pse koji se bavi agilitijem". Besmisleno je odvajati ishranu ovih pasa.

... ako prichamo  o vrhunskim atletama.

Evo josh jednog zanimljivog istrazivanja (prochitjte celo istrazivanje radi boljeg razumevanja citata!):

“A high fat/high protein diet containing no carbohydrate resulted in better performance and less evidence of exertional rhabdomyolysis (“tying up”) when fed to sled dogs. A high carbohydrate (59% of energy) low fat (16% of energy) diet fed to sled dogs resulted in higher resting muscle glycogen concentrations compared with a high fat (62% of energy), low carbohydrate (14% of energy) diet, but glycogen was used more rapidly during a race; thus the final muscle glycogen concentration was unchanged.”
izvor : The Nutritional Requirements of Exercising Dogs

“ Accordingly , we conducted a comparative trial on racing sled dogs fed diets containing protein, fat, and carbohydrate in the following proportions in terms of available energy: A, 39:61:0; B, 32:45:23; and C, 28:34:38. …

… The superior ability of racing sled dogs fed diet A to mobilize body fat during a bout of exercise, coupled with their hematopoietic response to training (14) suggests that this is a highly suitable diet for these dogs. Their main events consist of 2 or 3 heats of 15 to 30 miles run on successive days at average speeds of 15 to 18 mph, and aerobic metabolism of fatty acids of extramuscular origin must be the main source of energy for muscular work during these races (6, 7). Other features of dogs fed diet A were higher serum concentrations of abbumm, calcium and magnesium; these may help to combat tendencies towards hypovolemia, hypocalcemia, and hypomagnesemia. These propensities of a low carbohydrate, high fat, and protein diet may also be advantageous in other dogs subjected to sustained strenuous work, such as foxhounds, gunning dogs, and military scout dogs. Attempts to raise the muscle gbycogen content of racing sled dogs by feeding high carbohydrate diets, following recommendations for human attletes (2, 3, 5), have led to a condition like “tying-up” “

izvor : Metabolic responses to exhaustive exercise in racing sled dogs fed diets containing medium, low, or zero carbohydrate

Da neko ne dobije suludu ideju da propagiram ovakav nachin ishrane nashih ljubimaca, ovaj eksperiment je trajao 28 nedelja, i psi su uvedeni u takav nachin ishrane, krvna slika im je redovno pracena. Uostalom, ceo tekst je ovde pa chitajte.

Van mreže Buddy77

• Sr. Member
  • TRAJAN BAN

« Odgovor #24 poslato: 23 Novembar, 2013, 19:42:24 »
Po pitanju dehidrat i sirovo... Ja bih rekla : Samo sirovo  :clapping:
Dehidrat i konzerve koristim samo kao nuzno zlo  sm smesko1... ponekad, kad nemam izbora... ali ne vise od jednom mesecno  sm cackalica Koliko god bila kvalitetna kupovna hrana, nema boljeg i zdravijeg od domace kuhinje  sm rile
Ono sto pisemo ovde moze da pomogne nekom ili spasi neki zivot <3

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #25 poslato: 23 Novembar, 2013, 21:31:10 »
Digi, skraceno, malo bolje poznajem ishranu ljudi nego pasa, jednom prilikom sam u konverzaciji sa clanom Katarina dobio informaciju da se metabolizam pasa i coveka neznatno razlikuje, narocito po pitanju glikogenskih depoa, koji su bili sustina konverzacije, te sam se puno oslonio na to jer postujem Katarinu kao veterinara kroz postove koje je do sada napisala. Mislim da sam negde unazad napomenuo da ne iznosim tvrdnje vec neka svoja znanja, da uporedimo svi ko sta ima kroz konstruktivan razgovor pa da izvucemo srz ili promenimo misljenje sticanjem novih znanja  sm kafa :) .

Jednom prilikom si mi poslala kolicinu tekstova za postovanje, koji se ticu ishrane pasa, medjutim nisam jos uspeo uskladiti volju i vreme da sve iscitam :) , mada se sa mojim dosadasnjim znanjem najvise sukobljava cinjenica da masti mogu biti dugotrajan izvor energije, gde se skladiste ukoliko se odmah ne iskoriste i da li su u stanju kao nutrijent da budu skladistene kao i da obezbedjuju energiju kroz duzi vremenski period?

Znaci  :paznja: :

Murbi: Coveku je UH glavni izvor energije, zatim masti pa onda proteini. Ja mislim da je slicno i kod pasa.
Digi: Psima su masti glavni izvor energije, zatim UH, zatim proteini.
Filth: Psima su proteini glavni izvor energije.

Ceka se cetvrti :)

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 23 Novembar, 2013, 22:10:52 »
 sm prst no no Ni u jednom trenutku nisam rekla da Katarina nije u pravu vec da bi mogla da analizira postavljene linkove jer ona sigurno zna bolje od nas.

Znaci  :paznja: :

Murbi: Coveku je UH glavni izvor energije, zatim masti pa onda proteini. Ja mislim da je slicno i kod pasa.
Digi: Psima su masti glavni izvor energije, zatim UH, zatim proteini.

Ceka se cetvrti :)

Opet nisi skapirao, ne mozesh tako crno-belo gledati. Nisam rekla da su masti glavni izvor energije, vec glavni izvor na duge staze. Ako poznajesh ishranu ljudi, pokushaj na isti nachin da analizirash tekstove koje sam ti dala vezano za pse, ako te to zanima. Pogledaj detaljno ovaj (znam poduzi  sm duvandzija) post koji sam postavila, stvarno sam se trudila da izvuchem shto krace i sazetije iz tih kilometarskih tekstova, videcesh da funkcionishe slichno kao kod ljudi ali ne isto jer nemamo iste tipove mishicnih vlakana i koliko sam videla psi metabolishu masti duplo brze od ljudi, znachi prilagodjeniji su od nas tom izvoru energije.

A nisi skapirao ni Nikolu, on nigde nije napisao da su proteni glavni izvor. Nas dvoje sushtinski prichamo istu prichu, ali on se ne dotiche masti u svom pisanju, i imamo neslaganje oko toga dal je potrebno prilagodjavati psima ishranu u zavisnosti od aktivnosti.

Evo ti dva skracena teksta, prochitaj nije dugachko, za ovo verovatno imash vremena :)

http://www.hilarywatson.com/athletes.pdf
http://rrcus.org/rhodesianridgebackhealth/Documents-PDFs/FeedingForAgility.pdf

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 26 Novembar, 2013, 21:39:07 »

Aj sa svim ovim linkovima, naucnim objasnjenjima(po malo stranim "obicnom" coveku), velikim delom napisanom na engleskom, itd. da si jecu pogresno ili bar delimicno pogresno razumeo.  :D

Al' de nadje mene i proteine kao izvor energije, zivota ti?  sm lol1

Evo ako nigde drugde nisi procitao, barem moj prvi post u ovoj raspravi.  sm wink

Ako psu u istom obroku das i UH i masti, on ce vec kroz lumen creva iskoristiti deo uh za inicijalnu potrebu energije(da kazemo energiju na kratke staze). Drugi deo uh se skladisti(u jetri u obliku glikogena) i koristi za energiju na "duze staze". Ako je nedovoljno UH, to skladiste ce se formirati koristeci masti(prva alternativna opcija), a ako nema ni masti dovoljno, onda cist protein(druga alternativna opcija). Ako pas dobije dovoljno uh za energiju koju trosi, masti se nece koristiti ni na krace ni na duze staze.

Jeco, kapiram sta pricas. Citao sam i ranije mnogo sto sta o ishrani pojedinacnih i specificnih pasa i naisao na mnogo sta diferentno u odnosu na svaki postulat i princip prirodne ishrane. Znas i sama da nemam neku volju za diskusiju da kazem "ekstremnom" i za obicnog vlasnika pasa stranom delu ishrane pasa. Da si vlasnik najbrzeg hrta jugoistocne Evrope, a ja drugog najbrzeg pa i da nastavimo diskusiju, ovako nema potrebe. Sve je receno, po meni mozda i previse. Ishrana pasa je, kada se na pravi nacin shvati, jedna zaista prosta stvar.

Uostalom, drago mi je da ti je interesovanje za novim saznanjima o ishrani pasa toliko veliko da si otisla i ovako duboko.  sm wink

Koga zanima jos neki tekst ili misljenje na ovu temu, da se ne bi ovde ponavljali, moze da pogleda ponajvise 2., 3. i 4. stranicu teme o ugljenim hidratima.
http://prirodapasa.com/index.php?topic=467.0

sm wink

Van mreže murbi

• Sr. Member

« Odgovor #28 poslato: 27 Novembar, 2013, 17:42:12 »

Sve u svemu, tacno je, pas u nekom trenutku da kazem "trci na mastima". To je apsolutno tacno. Ali mi je neverovatno da ljudi jos uvek mesaju i ne shvataju koji je to trenutak. Iz tog ugla gledano, psu je na najduze staze osnovni izvor energije protein. Zar ne? Kada se istrose masti istu energiju ce stvarati iz proteina. Tako da snabdevanje energijom kroz masti i proteine, pored toga sto je znatno skuplje i nepotrebno, ima sekundarnu ulogu i gledajuci samo fiziologiju psa. Moze postojati kao nacin snabdevanja, ali je daleko od nacina uz koji bi u bilo kom trenutku pridruzio rec "primarni".

sm wink

Filth jeste da su se izredjale slave pa sam ove duge postove malo pobrkao :) . Evo iz ovog boldovanog sam to tako shvatio. Ceka se Katarina da nas usmeri na pravi put :)

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 27 Novembar, 2013, 21:06:40 »

sm wink

Nisi lepo shvatio. Tom recenicom sam pokusao da ukazem jeci da ne moze nesto samo da se gleda na ove ili na one staze. Kad se sve staze prodju, i istrose i UH i masti, pas za snabdevanje energijom koristi protein. To je tacno, pa sam ja napisao da ako jeca kaze "na duze staze je osnovni izvor masti" i tvrdi da je to tacno, onda bi mogli da kazemo i "na najduze staze osnovni izvor energije je protein". Sto naravno nije tacno(sto sam i napisao u poslednjoj recenici podvucenog). Samo sam napravio ironicnu komparaciju...kako god, razumeli smo se.  sm wink