Autor Tema: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA  (Pročitano 21066 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vuk

• Hero Member

Odg: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA
« Odgovor #75 poslato: 28 Oktobar, 2014, 12:08:09 »
Vecina vas zna kakvi su sibirci... tvrdoglavi i teski za ucenje... elem, mi smo naseg nasli na ulici i kao vlasnik prvog psa, pa jos i haskija, naravno da pojma nisam imala o zivotu.
Vidim ja da se on ne da nauciti, drugi psi dolaze na komandu, idu uz nogu, ne maltretiraju druge pse... i ja na preporuke nekih ljudi sa raznih foruma resim da potrazim strucnu pomoc. Imala sam tu nesrecu da su sva tri dresera radila na principu stare metode.
Prvi cas je bila upotreba davilice, kako ga kontrolisati, ostre komande, postavi se kao vodja, obaranje na zemlju i pritiskanje kolena na psa. Nista se to meni nije svidelo. Najgore od svega, misleci da ta osoba zna bolje od mene, i zna sta radi, ja sam izvrsavala sve. Pas mi je ludeo. Na to dreser je govorio - eto buni se, zeli da bude gazda, sada ga moras slomiti -
Pas mi je postajao sve gori i gori... bio mi je problem i da ga setam, a poceo je da reaguje na druge pse. Ja potrazim pomoc drugog i treceg.... Ista prica, slomiti duh... Iako sam ja govorila da se meni njegov duh dopada, da samo zelim neke sitnice da izmenim dzaba...
Dosli smo u fazu da cim pritegnem davilicu on poludi, narocito ako u susret ide drugi pas. Izgledao je kao divljak najgori, kao vrlo agresivan pas, iako ja znam da bi on samo prisao i njusnuo, niko se nije usudjivao da pridje. Ljudi su bezali od nas... Mislim i razumem ih... Uglavnom, sve sto su nam govorili da uradimo bilo je kontraproduktivno...
Posle izvesnog vremena i naseg sloma zivaca, jer mi smo vrlo pitomi ljudi, ne prilici nam divljak od psa... procitam ja na netu neke tekstove izvesnog Igora... i meni se to ucini apsolutno jednostavno, razumljivo i logicno.
Promenimo pricu i krenemo malo sa pozitivnim metodama... Do neke granice smo stigli sami. Postao je dosta smireniji u setnji, nije vukao kao magarac, sve manje je reagovao na druge pse. Samo dalje nisam znala kako pa resim da mu posaljem poruku. Predivan jedan covek, da je mene neka budala zasula sa toliko pitanja, svakodnevnih i svakojakih ja bih poludela, a on je imao strpljenja na pretek...
Elem, prva stvar, davilica sluzi da nosi medaljon sa imenom i brojem telefona  sm smesko1
Presli smo na am. Pocela sam vrlo tiho i ohrabrujuce da govorim, sa poslasticama sam imala problem jer se Vuk ne lozi na hranu pa sam stalno morala da menjam nagrade, te virsle, te piletina, te sir... nagradjivala svako normalno ponasanje. I eto...jos uvek radimo ali... ja sam smirenija, raspolozenija, pas je mirniji i poslusniji...svi zadovoljni. Dosli smo u fazu da ne moram svakog ko ide u susret da pitam je li muzjak ili zenka...

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #76 poslato: 28 Oktobar, 2014, 19:56:10 »
 sm love  sm love sm love
super si sve rekla, i kod pozitivne metode je zbilja poanta u tome da ne možeš "uništiti" psa, koliko god da griješiš hehe.
jedino što možeš je malo previše poslastica dati za ništa  sm smesko2

jako mi je drago da vam pozitiva funkcionira. mi svi smo sigurno u nekom trenu radili po onim tradicionalnim metodama, pogotovo jer većina stalno tupe o tome kako treba "slomiti" te dominantne i teške pasmine, kako treba biti čvrsta ruka i svakakve idiotarije, pa se čovjek sav zbuni i više ne zna što bi pa isproba sve, ali definitivno pozitivom se može daleko dogurati, a i vlasniku i psu zabavno i ugodno.

Van mreže Emne

• Full Member

« Odgovor #77 poslato: 28 Oktobar, 2014, 22:15:06 »
Pa sad da je pozitivna metoda baš toliko bajna da nema nus pojava, ni ako se pogrešno primenjuje nije baš tačno.
Pogrešna primena pozitivnih metoda može naštetiti odnosu izmedju vlasnika i psa, jer pas može da počne da kapira da si ti dužan da mu platiš da bi te poslušao. Može i da počne da diže cenu, ako je bezobrazan kao moj pas. 

Mislim da oba načina mogu da urode plodom ako se pravilno primenjuju i oba mogu da syebu psa ako se pogrešno primenjuju ... i mislim da je najbolja kombinacija ove dve metode, shodno karakteru psa ide razmera jednog i drugog...

Jedna od najčešćih zabluda zagovornika pozitivne metode je da psi kad nešto neće da urade zapravo samo ne razumeju ...to nema veze sa mozgom, jer ima toliko tvrdoglavih pasa koji tačno razumeju šta se od njih traži, ali NEĆE.
Npr. moj pas zna sve osnovne komande, osim "lezi". Tj. neće da legne. Ako ima baš, baš, ali baaaaaš snažnu motivaciju pred sobom, leći će na brzinu i ustati (što pokazuje da on jako dobro zna šta "lezi" znači).

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #78 poslato: 28 Oktobar, 2014, 23:08:11 »
uh emne, bice da si ti u zabludi... ne znam odakle da pocnem...

Citat
Pogrešna primena pozitivnih metoda može naštetiti odnosu izmedju vlasnika i psa, jer pas može da počne da kapira da si ti dužan da mu platiš da bi te poslušao. Može i da počne da diže cenu, ako je bezobrazan kao moj pas. 
pas trazi ono sto si ga naucio. ako ga dobro ucis, veoma dobro ce znati za sta dobija nagradu a za sta ne. ako ni sama ne znas kada sta trazis od njega, kojim intenzitetom i u kom momentu, pa onda tako nasumice i nagradjujes ili nenagradjujes, pas nece imati jasnu sliku sta kada moze da dobije i moze stalno nesto traziti. to veze nema sa bezobrazlukom ili duznistvom, vec sa onim sto ga ti sama naucis i naviknes

pozitivna motivacija ne moze da s.ebe psa...osim ako ne nagradjujes lose ponasanje, pa onda psa kaznjavas za lose ponasanje koje si svesno ili nesvesno nagradjivala i usadila u psa. al za to stvarno treba biti pacijent...
znaci-sama metoda ne moze, za razliku od ove druge koja to radi i u najavi, vec samo totalno pogresno primenjivanje nagrada i zatim zbunjivanje psa kaznama za ono sto smo ga naucili.
s.eban pas je onaj koji ne zna sta se od njega ocekuje i za to ga se psihicki ili fizicki kaznjava.

Citat
Jedna od najčešćih zabluda zagovornika pozitivne metode je da psi kad nešto neće da urade zapravo samo ne razumeju ...to nema veze sa mozgom, jer ima toliko tvrdoglavih pasa koji tačno razumeju šta se od njih traži, ali NEĆE.
nemoj pogresno da me shvatis, ali ako je gomila naucnika godinama proucavala, primenjivala i dokazala u praksi nesto, pa onda za njima jos hiljade i hiljade ljudi i trenera to primenjivali savrseno uspesno, pre ce biti da si ti u zabludi, a ne oni. najuspesniji takmicarski psi se rade upravo na ovaj nacin, i ko god je u zivotu ista ozbiljnije radio sa psima ce ti reci da pas ako nesto nece, to je zato sto si mu ti izgradio gard da nece, ili mu nisi pokazao tako da razume sta hoces od njega. tako da ovo "to nema veze sa mozgom" dodatno govori da bas ne poznajes metode, psihologiju i nacine na koje psi uce.

tvoj pas nece da legne jer si ga na los nacin ucila da legne, mozda je doziveo neprijatnost pri tom ucenju i ne povezuje komandu lezi sa necim sto ga motivise. kada utvrdis ponasanje uz konstantnu pozitivnu i jaku motivaciju, legace kao iz puske...ali bi morala promeniti taktiku. dokazano i isprobano milijardu puta.

procitaj pazljivije temu i same dokazane teorije i prakse koje stoje iza ovog pojma, da bi kvalitetnije mogla da ucis psa. samo na ovom forumu ima more toga.

sve se svodi na znanje kako psi uce

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #79 poslato: 29 Oktobar, 2014, 08:05:08 »
Evo par primera kod nas....
Dolazak nepoznatog muzjaka u susret - Kada smo radili tom tradicionalnom metodom, njegovu uzasnu radoznalost i nestrpljivost sam kaznjavala tako sto ga primaknem skroz sebi i zategnem mu davilicu. to je funkcionisalo nekoliko dana dok on nije ukapirao i poceo da se buni cim i pipnem davilicu. I ne samo to, vec je poceo da laje, rezi i kidise na drugog psa. Nastane opsti haos u 30sec. Jer je on garant dolazak psa povezao sa necim losim i bolnim i logicno je da hoce da samelje psa.
Kada smo presli na pozitivan rad, prvo sam hiljadu puta ponavljala prilazak uz razne nagrade. A u treningu strpljenja i ne zurenja ka drugom psu nisu nam najvise pomogle poslastice nego moj glas. Ja opustim ramena, ceskam ga po glavi ako stojimo ili veselo poskakujem ako hodamo i tiho govorim lepe stvari.. i to jednostavno deluje.
Mi smo uspeli pre par meseci pola Evrope sa njim da prodjemo, da mi je to neko pricao pre godinu, dve dana ja bih se nasmejala. On je uredno sedeo i uzivao u svakom kaficu, ispred ili u setnji.

Van mreže Lobo

• Hero Member

« Odgovor #80 poslato: 29 Oktobar, 2014, 08:32:13 »
mi smo sve isto napravili sa pozitivnom metodom, od početka sam nagrađivao dobro ponašanje a loše ili ignorirao ili bi mu uskraćivao slobodu kao vid kazne recimo..
držali smo se onog vojničkog red, rad i disciplina.. ako si super dobit ćeš sve, ako nisi nema ničega  sm zelenko i on je to jako dobro razumio..
ali isto mogu primjetiti da me nekada kad mu se obraćam običnim tonom ne doživljava, pa se baš trebam autoritativno izderati da bi shvatio da mislim ozbiljno
isto mislim da neki ljudi pogrešno interpretiraju pozitivnu motivaciju, nagrađuju psa zato što postoji ili ih samo pogleda, te psu dozvoljavaju doslovno sve.. a mene su masu puta neki doživjeli kao nekog fašistu valjda zato jer psu ne dozvoljavam neke stvari ili ga vezujem kada smatram da se ne treba šetkati okolo

Van mreže Emne

• Full Member

« Odgovor #81 poslato: 29 Oktobar, 2014, 11:56:51 »

Citat
pas trazi ono sto si ga naucio. ako ga dobro ucis, veoma dobro ce znati za sta dobija nagradu a za sta ne. ako ni sama ne znas kada sta trazis od njega, kojim intenzitetom i u kom momentu, pa onda tako nasumice i nagradjujes ili nenagradjujes, pas nece imati jasnu sliku sta kada moze da dobije i moze stalno nesto traziti. to veze nema sa bezobrazlukom ili duznistvom, vec sa onim sto ga ti sama naucis i naviknes

Jaoj, kako bi bilo lepo da je tako ... Zar nikada nisi video psa koji vrlo dobro zna za šta dobija nagradu i to lukavo iskorišćava? Nisu svi psi isti, neki imaju malo jači karakter i samosvest da ono što skontaju iskoriste najbolje moguće ...
Ja imam psa sa kojim se jako dobro kapiram, komunikacija nam je odlična, ali redovno ulazimo u psihološke okršaje oko nekih stvari ... Mislim, nešto tu fali, svakako, ali gotovo sam sigurna da nagradjivanjem pozitivnog ponašanja ne mogu da postignem ništa. Jer on će uraditi sve što treba da dobije hranu, i čim dobije nastaviće po svom ... onda će se opet smiriti i poslušati dok ne dobije, pa opet po svom ... i to tako može u beskraj ako mu ne podviknem, veoma autoratitivno i ne kaznim ga potpunom izolacijom i ignorisanjem. Jednostavno ne može, bilo bi sjajno i bajno da može, ali zavisno od karaktera psa neke metode tradicionale škole su ponekad neizbežne. 

Citat

nemoj pogresno da me shvatis, ali ako je gomila naucnika godinama proucavala, primenjivala i dokazala u praksi nesto, pa onda za njima jos hiljade i hiljade ljudi i trenera to primenjivali savrseno uspesno, pre ce biti da si ti u zabludi, a ne oni. najuspesniji takmicarski psi se rade upravo na ovaj nacin, i ko god je u zivotu ista ozbiljnije radio sa psima ce ti reci da pas ako nesto nece, to je zato sto si mu ti izgradio gard da nece, ili mu nisi pokazao tako da razume sta hoces od njega. tako da ovo "to nema veze sa mozgom" dodatno govori da bas ne poznajes metode, psihologiju i nacine na koje psi uce.

Pa znaš kako, pored svih tih naučnika i hiljade ljudi i trenera, ipak i dalje postoje uspešni dreseri koji rade tradicionalnom metodom ili primenjuju barem neke njene elemente. Nisam ni ja za batine i elektrošokove, ali autoritet mora da postoji.
Usput, savršeno vaspitani psi, radni psi i sl. su postojali i pre pozitivne metode učenja.

tvoj pas nece da legne jer si ga na los nacin ucila da legne, mozda je doziveo neprijatnost pri tom ucenju i ne povezuje komandu lezi sa necim sto ga motivise. kada utvrdis ponasanje uz konstantnu pozitivnu i jaku motivaciju, legace kao iz puske...ali bi morala promeniti taktiku. dokazano i isprobano milijardu puta.

Komande: sedi;daj šapu;okreni se;lezi je učio u paketu. Da je doživeo neprijatnost, odnosila bi se na sve ... a opet, on savršeno, bez ikakve motivacije izvršava sve druge komande osim lezi ... koju izvrši ako vidi da sam mnogo ljuta ili da nešto mnogo dobro miriše iz kuhinje.

procitaj pazljivije temu i same dokazane teorije i prakse koje stoje iza ovog pojma, da bi kvalitetnije mogla da ucis psa. samo na ovom forumu ima more toga.

Čitam, svakako, zato sam i ovde... svakako imam neke probleme koje za sada ne umem da rešim. Samo što ja čitam teoriju obe metode učenja i kombinujem kako se meni čini da odgovara karakteru mog psa ...

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #82 poslato: 29 Oktobar, 2014, 12:19:13 »
Sibirski haski je izmislio pojam tvrdosglavost, a ako pri tom uzmes u obzir i da nije alav na hranu, tj da ga hrana slabo zanima zateknes se u groznom corsokaku.
Mislim da si u zabludi oko pozitivne metode, nije samo hrana nagrada. To sto ti pas ceka samo zalogaj, mozda je prozdrljiv ali ga hrana ne motivise. Kod nas bolje pali kada glasno i veselo kazem bravo i pozovem ga na igru, ili ga pomazim i poceskam... pokusaj sa nekom drugom nagradom.
Dranje i povisen ton samo cine da se on ne oseti bas dobro u tom momentu ali to ne znaci da je on svestan da je nesto pogresno uradio. Mene nije usrecilo to sto se on u momentu kada se derem i mlatim prstom pokunji kao mis, jednostavno ne zelim da zavodim strahovladu i da me se moj pas boji.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #83 poslato: 29 Oktobar, 2014, 12:52:44 »
Citat
Dranje i povisen ton samo cine da se on ne oseti bas dobro u tom momentu ali to ne znaci da je on svestan da je nesto pogresno uradio. Mene nije usrecilo to sto se on u momentu kada se derem i mlatim prstom pokunji kao mis, jednostavno ne zelim da zavodim strahovladu i da me se moj pas boji.

upravo to  sm prst gore  sad neko moze da kaze "mene se moj pas ne boji" ...u trenutku kada sa psom ulazimo u "psiholoski okrsaj" , u psu budimo gard koji prouzrokuje neizvrsavanje onoga sto trazimo...jer psi ne razumeju nase zute minute, i jedino sto u tom trenutku mogu da naprave je ili pokoravanje ili odbijanje da naprave sto trazimo od njih. ni meni ni jedna od ovih stvari nije u interesu, vec mi je u interesu da psa navedem da sam zeli da uradi ono sto zelim od njega. u tome je poenta pozitivne motivacije. kada pas nesto sam zeli, on to sa radoscu i bez oklevanja radi. samo ga na to treba navesti.

Citat
Pa znaš kako, pored svih tih naučnika i hiljade ljudi i trenera, ipak i dalje postoje uspešni dreseri koji rade tradicionalnom metodom ili primenjuju barem neke njene elemente. Nisam ni ja za batine i elektrošokove, ali autoritet mora da postoji.
Usput, savršeno vaspitani psi, radni psi i sl. su postojali i pre pozitivne metode učenja.
uspesni dreseri koji rade tradicionalnom metodom su sve redji, iz prostog razloga sto da bi takav pritisak pas izdrzao i radio sve pouzdano, mora biti itekako cvrst i stabilan...a takvih je i u vojsci i policiji malo. svi ti "uspesni dreseri" se pokazu izuzetno neuspesnima i kobnima za psa koji nije ko od stene odvaljen, i psihicki i fizicki. a znas li sta se dogadja sa psima koji to ne izdrze?

autoritet nema veze sa metodom. autoritet nad psom se postize dolednoscu i pravicnoscu...stvarima koje on razume. sto je Lobo napisao-red, rad i disciplina.

i da opet ponovim... pas najbolje uci i primenjuje znanje do kojeg je dosao pozitivnom motivacijom. ostalo nije ucenje vec prisila

Van mreže Emne

• Full Member

« Odgovor #84 poslato: 29 Oktobar, 2014, 13:12:36 »
@Vuk Nije prozdrljiv, ali čvarci ili parcici suvog mesa ga motivišu.
Takodje ga više motiviše pohvala...ustvari motiviše ga sve i pohvala, i maženje, i hrana ...

I za sve će ponekad iskoristiti priliku da podmuklo dobije. Npr. naš najveći problem je što ne pušta goste u kuću. I sad ja ga stavim u komandu da bude miran i ne napada i nagradjujem pohvalom i maženjem. On sve to ispoštuje, fazon "dobar sam" i kad dobije dobru dozu maženja ponovo počne sa histeričnim lajanjem i napadanjem.
Znači pazi, on tačno konta da treba da se smiri, prestane da laje, da pridje i da fino ponjuši, sve to uradi, vrati se u položaj "sedi", dobije pohvalu i maženje i buum ponovo se pretvori u djavola čim nagrada prestane.

I sad šta ćeš sa takvim psom nego da ga zatvoriš u sobu ... odakle on laje kao nezdrav, udješ umiriš ga, pomaziš, smiri se... prestaneš da ga maziš, pohisteriše ... i tako u krug. Znači, ili da se potpuno asocijalizujem i sedim sa njim sve vreme dok nam je neko u gostima, ili da ga toliko isprepadam da zaćuti i iskulira iz straha ... i gle čuda, ako je miran i ja udjem u sobu raduje se, ako je nemiran čim udjem pokunji se kao miš ... zaključujem da je svesan da je nešto pogrešno uradio.

@AA
Možda mi malo mešamo babe i žabe... i meni je bolesno da se pas uči trikovima prisilom, i naravno da to treba sam da želi da uradi nešto što od njega tražimo.
Ali kada se radi o ozbiljnijim problemima sa elementima agresivnosti onda je nebitno da li on želi, tada treba da iskulira zato što mu vlasnik tako kaže. Psi žive u hijerarhijski organizovanim čoporima, te ovakav pristup nije stran njihovoj prirodi.

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #85 poslato: 29 Oktobar, 2014, 14:08:00 »
E tako sam i ja mislila da baraba zna da je pogresio, gleda kao mucenik i skupi se kao petoparac a sta je to u stvari... On je osetio tvoju energiju koja nije prijateljska i nezna jer si ti poludela sto se ponasao kao kreten...i on se samo zbog tvoje energije pokunji a ne zato jer je ukapirao da je kriv. Malo sam zapetljala ali valjda ces ukapirati sta sam htela da kazem.
Ja sam dugo bila u zabludi...isto sam razmisljala kao ti ali nisam bila u pravu. Pas je samo malo tvrdoglaviji. Pa ja ne smem da prebrojim koliko puta smo jedno isto ponovili....to su stotine puta, sve dok nije doslo do ne postignutog cilja nego do malog napretka.
Pozitivam metod deluje na svakog psa, samo dok neki pas ukapira iz treceg nekome treba 3000 ponavljanja. :D

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #86 poslato: 29 Oktobar, 2014, 14:13:10 »
E da...zaboravila sam da kaze. Jako je bitno u kom momentu se nagradjuje pas. Mnogo bolji ucinak sam dobijala ako nagradim nameru. Kada sam tih pola koraka ispred njega, a ne kada nagradim gotovu i izvrsenu komandu ili situaciju. Plasticnije cu objasniti....
Ako npr radite komandu sedi ili lezi.... kada  je na pola puta dupetom do poda, ja se vec osmehnem ili pomazim ili kazem braaavooo! Ne znam kako to da objasnim ali... kao da tada dok izvode neku radnju brze ukapiraju sta se nagradjuje

Van mreže Emne

• Full Member

« Odgovor #87 poslato: 29 Oktobar, 2014, 14:49:19 »
Da, da... skoro sam gledala neku curu na yt koja objašnjava kliker trening i baš to, da je bitno uhvatiti tačan trenutak dok radi to nešto da bi tačno povezao u vezi sa čim je nagrada...

A ovo za energiju, možda ima i toga, ali ... kad je bio štenac i kad mu se dešavalo da napravi nered u stanu često se dešavalo da se sam oda da je nešto uradio, iako ja nisam ni primetila... napravi onaj guilty face i skupi se, pa ga onda još nateram da me odvede i da mi pokaže šta je zajbo ...
Nisu psi toliko glupi, kontaju oni što šta, nije im naša energija baš jedini izvor informacija ...

Van mreže Vuk

• Hero Member

« Odgovor #88 poslato: 29 Oktobar, 2014, 14:56:02 »
Daleko od toga da su glupi... ja samo mislim da princip ucenja nije bas isti kao kod nas, pa se u neku ruku valjamo i mi malo prilagoditi kako bi brze dosli do zeljenog cillja. Mislim...moj se hvali nekom lesinom koju je iskopao u sumi. Njemu je to za hvaljenje a meni u glavi odmah zaraza, bakterije, opet drontali :D Sto je njemu zabava meni bas i nije uvek  sm smesko1

Van mreže Miška

• Full Member

• Škola za obuku pasa MikiSamba&Miška
« Odgovor #89 poslato: 04 Mart, 2015, 11:50:45 »
KSK Agility Bečmen srdačno poziva

Više info na: https://www.facebook.com/events/344726225731241/
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown