Autor Tema: So u ishrani pasa  (Pročitano 4034 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

So u ishrani pasa
« poslato: 28 Januar, 2013, 21:45:43 »
Autor knjige Хохрин Савва Николаевич profesor na katedri o ishrani zivotinja u Sankt Peterburgu u svojoj knjizi “Ishrana pasa” pise:

"Nedostatak soli u ishrani pasa moze da dovede do gubitka apetita,loseg varenja,problema u zelucu i usporavanja rasta kod stenadi.
Natrijum ili sodijum-hlorid (so)  neophodan je za odrzavanje osmotskog pritiska u celijama i stalne zapremine tecnosti u telu.So igra vaznu ulogu u mehanizmu lucenja hlorovodonicne kiseline u zelucu.
Potrebe soli u ishrani pasa su za stence 530 mg na 1kg mase tela,a kod odraslih 220 mg na 1 kg mase tela psa.
Veterinari kod poremecaja misicno-kostanog sistema,smatraju da pas boluje od rahitisa ili  avitaminoze ili da je to nasledno,a mozda je sve zbog nedostatku soli u ishrani"

Da li solite svom psu hranu i kakva su vasa iskustva s ovim zacinom?

Van mreže krisb

• Old Member

Odg: So u ishrani pasa
« Odgovor #1 poslato: 29 Januar, 2013, 10:05:15 »
Ja mislim da nikada nisam posolila psu obrok. Tu i tamo dobije nešto što je slano (malo kiselog kupusa npr), još tad se mislim da nije previše sm kolutko .

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 29 Januar, 2013, 10:19:38 »
sa jedne strane se govori da pas ne sme so, a evo, sa druge ovo...i ko da bude pametan...
ja ne solim hranu wiliju, ali cesto se naguta mora, ako se naguta vise, povrati (veca kolicina soli izaziva povracanje) i znam da mu dam nekada naseg mesa koje je posoljeno

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 29 Januar, 2013, 10:55:09 »
Nikada ne dodajem so u obrok. Ona je u sastavu svake žive ćelije (0,9%), a ako se dobro sećam srednje škole (medicinska) dnevne potrebe kod čoveka su 50-100mg dnevno, pa mi malo nije jasno kako je za pse čak do 530mg po kilogramu telesne mase  :th:.
U samom tekstu se potkrala greškica - Natrijum i sodijum-hlorid (so) su jedna te ista stvar (NaCl).

EDIT:ispravljen tekst

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 29 Januar, 2013, 10:56:24 »
Kao i u vezi svega ostalog i ovde su mišljenja podeljena. Neki kažu da treba soliti, dok drugi tvrde da pas kroz meso unese dovoljno soli u organizam.
Ja lično ne pamtim kada sam poslednji put posolio, nekada sam znao da ubacim onako malo između prstiju u vodu u kojoj sam kuvao pirinač.... Ali baš dugo nisam, a i ne planiram.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 29 Januar, 2013, 11:08:51 »
ja psima ponekad dodam mrvicu soli kada kuvam hranu. kada dajem sirovi nikada ne solim. mislim da ima svega dovoljno u sirovom obroku. kuvanjem se dosta stvari ubije pa se po nešto i dodaje

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 29 Januar, 2013, 17:16:34 »
ja sam nesto krenuo girice malo da mu solim,jer ih tako pojede sve  sm smesko1

znam kako su meni gorke kad se isprze,a ne njemu onako sirove   

a evo jedna i tablica ishrane ruskih sluzbenih pasa,koji imaju pod obavezno so,u odnosu na mlecne proizvode,koje ne smatraju toliko neophodnim