Autor Tema: Teranje  (Pročitano 13158 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Slaveeeuskas

• Newbie
  • *

Teranje
« poslato: 05 Novembar, 2012, 16:26:20 »
Potrazio sam na 4umu ovu temu i nisam uspeo da je nadjem. Moja ljubimica je upravo usla u taj period zivota. Bilo bi lepo kada bi neko od odgajivaca napisao neki text o ovoj temi. Tipa: koliko faza ima teranje, kada su i koliko traju plodni dani, na sta posebno treba obratiti paznju, da li se pojacava ishrana i sl.
Pozdrav.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
Odg: Teranje
« Odgovor #1 poslato: 05 Novembar, 2012, 17:23:51 »
Spolnim ciklusom nazivamo promjene koje se događaju na reproduktivnim organima ženki od jednog do drugog tjeranja. Do promjena dolazi zbog neposrednog djelovanja spolnih hormona, no na tok spolnog ciklusa utjecaj ima i okolina, zdravstveno stanje ženke, prehrana, starost i drugo.

Kujice se tjeraju prvi puta kada su stare između 6 i 16 mjeseci što ovisi o pasmini kao i utjecajima okoline. Ženke manjih pasmina sazrijevaju ranije od velikih. Između dva tjeranja može proteći različito dug period što opet ovisi o vrsti psa, no može i značajno varirati. Razmak između normalnih ciklusa tako može biti samo 4 mjeseca, ali i 14 mjeseci. Tjeranje u kuja je jednakomjerno tokom cijele godine, aktivnost je nešto veća u proljeće, no nije točno da se kuje tjeraju striktno u proljeće i jesen. Spolni ciklus se sastoji iz 4 faze. U svakoj fazi se mijenja koncentracija spolnih hormona i pod njihovim utjecajem se događaju promjene na spolnim organima koje se također očituju i u promijenjenom ponašanju ženke.

U prvoj fazi, proestrusu, dozrijevaju folikuli na jajnicima, izlučuje se estradiol koji uzrokuje proliferaciju sluznice maternice i vaginalnog epitelija. U proestrusu dolazi i do vanjskih promjena na kuji-ona postaje nemirna, privlači mužjake, ali nije spremna za parenje. Vulva je nabrekla i pojavi se iscjedak koji je u početku gust i tamno crven, a prema kraju prve faze ciklusa postaje svjetliji, vodeniji te manje obilan. Ova faza traje približno desetak dana. Druga faza ciklusa, estrus, predstavlja vrhunac spolne aktivnosti. Dolazi do pada koncentracije estrogena i slijedi predovulacijski val drugih hormona koji će izazvati ovulaciju. Do ovulacije dolazi na početku ove faze. Iscjedak postaje svijetao, a količina je minimalna. Ženka je spremna za parenje.

Treća faza ciklusa, diestrus, je faza u kojoj dolazi do oblikovanja žutih tijela. Ukoliko ženka nije gravidna ta će faza trajati 6 do 8 tjedana. U tom periodu dolazi do regresije prije opisanih promjena na spolnim organima pod utjecajem hormona progesterona.

Anestrus je faza spolnog mirovanja. U toj fazi dolazi do snižavanja koncentracija spolnih hormona u plazmi. Opisane faze spolnog ciklusa moguće je pratiti pregledom vaginalnog brisa pod mikroskopom. Na taj način pratimo promjene na epiteliju vaginalne sluznice koji se mijenja pod utjecajem hormona, te možemo točno odrediti kada je došlo do ovulacije. Ovu metodu upotrebljavamo prvenstveno za određivanje pravog dana za parenje ženke.

Napisala: Tamara Ferari-Miškulin dipl vet

Još neki linkovi:

http://drustvo-sapa.hr/vijesti/zivot_s_kujom
http://moj.pet-centar.hr/Psi/Spolni-ciklus-tjeranje-i-parenje-kuja-/-Produzeno-tjeranje-i-krvavi-iscjedak-4409.html
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže Shiwa - b3$t!j@

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 28 Mart, 2015, 10:38:46 »
(e evo i da se vratim na pocetak i podvucem da je u pitanju prvo teranje)ovdje odavno nista nije pisano a ja bih postavio par pitanja da bih bio siguran da je sa kujom sve ok....naime, shiwa je pocela da krvari (2 kapi u toku celog dana) 20.3. i to krvarenje se postepeno povecavalo a krv je postajala sve bistrija....e sad uglavnom nalazim info da krvarenje traje 7 dana a njoj je na 8. tj juce ako ja to dobro racunam pocelo obilnije krvarenje mada danas je opet nesto manje...e sad predpostavljam da br dana moze da varira od psa do psa ali me brine to sto je ona tuzna, neraspolozena...sinoc je cak pokusavala da se vuce dupetom po mokroj travi...jede uglavnom kako treba....ostavljam joj ciniju duze da ne gladuje jer racunam da je hormoni razbijaju pa joj nije do zivota....kada izadjemo ona je spremna na igru i trku al opet u ocima se vidi neka tuga...sad ja se iskreno nadam da je to samo zato sto ni ne znam sta je snaslo, da joj je sve potpuno novo...u principu tripujem se jer me ubi sva ova prica oko krpelja, komaraca i stetocina, kao i bolestina koje one vuku sa sobom pa ne bih volio nesto da mi promakne jer ona je ipak jos uvjek mlada 9.5 mjeseci a ja ne bas toliko iskusan....

Van mreže picipaci

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #3 poslato: 28 Mart, 2015, 11:38:10 »
Nemoj se uzbudjivati, moja kuja krvari citavih mesec dana, ali ti mogu reci, cim je prvi put uparena, nekako se zaustavilo to krvarenje. I da, naravno da su tuzne, boli ih, podivljali im hormoni, gubitak krvi..nije to lako.
Ali ako se bojis da nema neku bolest, onda je testiraj. Meni se eto desilo da se isto ponasala kao i pre kad je bila u teranju, a dobila babesiu...

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #4 poslato: 28 Mart, 2015, 12:05:29 »
To što vuče zadnjicu po travi je da se očisti. Ili, bar meni to tako izgleda jer je Muki to radila tokom prvog teranja.
Muki nije imala obilnih krvarenja, 5-6 kapi najviše u jednom trenutku (ona je manji pas, od 9 kg), ali joj je teranje (faza kada curka sveža krv) trajalo 10-tak dana. Prestala sam da brojim dane pa sam pratila pažljivije šta se dešava, da bih znala šta da kažem veterinaru. Manje je bila zainteresovana za hranu, hoće da jede, pa mrljavi, nikad da pojede, međutim, htela je da se igra. Ne mogu da kažem da je bila tužna, ali jeste imala neki neuobičajen pogled, rekla bih, osetljiv, setan.

Generalno, kad god sam zvala ili posećivala veterinara, prvo pitanje je bilo šta se desilo, drugo pitanje je uvek da li jede i da li hoće da se igra.

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #5 poslato: 28 Mart, 2015, 13:48:46 »
Uf teranje,  de me nadje sa temom, mogu da kukam tri dana.  sm nesanica

Meino prvo teranje je bilo boza, sa 7,5mes, krvarila je bas 20ak dana, ostalo sve isto, nikakva nervoza, muzjaci je gotovo nisu primecivali, prodjosmo super.

Aliiiii drugo teranje koje traje jos, majko mila sama cu joj izvaditi matericu. Prvo sto krvari od 01.03. i tri nedelje  krvai obilnije, ostavlja fleke, kida uloske, skida gace, unistava posteljine i tepihe od krvi.  sm zid Nervni slom. Stam na generalku cim  prodje pakao. Onda pas koji je hiper, uvek hoce napolje, nece da izlazi iz kuce, samo piski, jede, spava i tako vec  mes. dana.
Svaka setnja se  svodi na to da noaim granu kao bolesna i teram pse. Vlaanici pasa su posebna kategorija debila, kazem da je u teranju da skloni psa od nje i da se brani da ce ga ujest, a ni me uglavnom naduvaju jer sakuju u teranju izvela u setnju. Jebi s bre, ustroji psa, ako ne znas da ga kontrolises, necu ja da budem zakljucana.  Sve to vreme njegovog jedenja govana njegov pas naskace na Mei i ide za nama dok je ona jadna na povodcu i naravmo da ce da se brani na kraju i ujede ga, bez krvi naravno, samo za vrat da opomene.  Ufffff.
Psi su ljubav.

• Full Member

« Odgovor #6 poslato: 28 Mart, 2015, 15:10:32 »
znaci ovo kod nasd i nije toliko strasno jer ona bar ne skida gace i ne buca uloske...i kad je vani rtada je da se igra...al nije mi nekako to ona....sve u svemu ok ako su to normalni simptomi...prezivjet cemo...

Van mreže picipaci

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #7 poslato: 28 Mart, 2015, 16:22:45 »
To je taj pogled kad su u teranju

• Full Member

« Odgovor #8 poslato: 28 Mart, 2015, 16:27:55 »
verna kopija  :nod:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 28 Mart, 2015, 23:11:44 »
Ova Fibi baš zna da uteši čoveka  :rofl:

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #10 poslato: 28 Mart, 2015, 23:12:51 »
 :D

Jaoj cuti namucismo se jbt.  sm kolutko
Psi su ljubav.

Van mreže Tamaretina

• Hero Member

• Mookie App
« Odgovor #11 poslato: 29 Mart, 2015, 01:03:00 »
To je taj pogled kad su u teranju

Da, baš tako, osetljive devojke  sm kiss

Ova Fibi baš zna da uteši čoveka  :rofl:

sm cepko 

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 30 Mart, 2015, 07:42:08 »
Fibi  sm smesko1 nadam se da je to sad gotovo lagano  :fige:

Van mreže Fibi B.

• Hero Member
  • LjUBAV PRE SVEGA !

« Odgovor #13 poslato: 30 Mart, 2015, 09:49:34 »
Jaoj jeste, krvarenje je stalo. Sinoc sam prala sve u stanu, o prekrivaca, posteljine i na kraju sam nju onako smrdljivu istrljala sircetom, pa oprala samponom. Nije znala sta je snaslo.  sm lol
Psi su ljubav.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #14 poslato: 30 Mart, 2015, 09:52:13 »
Znaci setamo za vikend  sm zelenko