Autor Tema: Kliker trening-obuka pomoću klikera  (Pročitano 38533 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Orijana

• Hero Member

Odg: Kliker dresura
« Odgovor #15 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:11:48 »
Za psa zvuk samo oznachava da je uradio neshto dobro i da nagrada sledi. Kada kliknesh, ponovish komandu i nagradish psa. Bilo hranom ili igrachkom. Zvuk markira pozitivno ponashanje tj narodski `uradio si shto sam hteo`.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #16 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:14:37 »
Kliker se radi sa jednim malim alatićem: klikerom, koji izgleda ovako:

E sad, recimo da želiš naučiti Stellu da laje na zapovjed.
Naravno, nećeš čekati svaki dan kada ona laje nego možeš pretpostaviti kada će ona to raditi i takov okruženje koristiš za rad.
Stell laje sama od sebe. Svaki put kad zalaje ti klikneš i daš joj nagradu nakon toga. E kad je počela non stop lajati jer je nagrađena za to, onda netom prije nego zalaje, kažeš zapovejd 'glas', ona zalaje i ti je nagradiš. Jako brzo ćete utvrditi gradivo, gdje Stella laje na zapovjed 'glas'.

Da bi se uopće počelo raditi s klikerom, pas treba biti uklikan, odnosno znati da klik=nagrada.
To se radi na način da sjenemo ispred psa, u mirnom okruženju, kada je pas prirodno 'okrenut' prema nama i kliknemo pa damo keks i tako u nedogled  sm zelenko, sa mjenjanjem intervala klikanja, vremenskog perioda između klika i nagrade isl.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:19:22 »
Citat
Da bi se uopće počelo raditi s klikerom, pas treba biti uklikan, odnosno znati da klik=nagrada.
To se radi na način da sjenemo ispred psa, u mirnom okruženju, kada je pas prirodno 'okrenut' prema nama i kliknemo pa damo keks i tako u nedogled  sm zelenko, sa mjenjanjem intervala klikanja, vremenskog perioda između klika i nagrade isl.

Ja nisam ovo ovako radila. Ja sam psa ukliktavala kada je obracao paznju na mene. Odnosno bilo kada me pogleda, fokusira se na moje lice ja kliknem i dam nagradu. Nisam kliktala non stop i davala poslastice, tek onako ili chekala da sedne (mada mislim da ovo i nisi zelala da kazesh).

Takodje ja ponavljam komandu dok klikcem. A kada pas recimo tek je nauchio da daje shapu, i naravno provalio da svaki put kada da shapu dobije neshto. I pochinje da smara. Ti jedesh a on ti shapu boop u krilo. E ja ovo ignorishem. Brzo shvati da bez komande dzaba shto mlati okolo  sm smesko1 I mnogo brze ide, nego da prvo klikcem bez komande pa onda uvrstim glasovnu komandu pa onda pokret.

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #18 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:22:14 »
Idemo dalje: zašto klik a ne bravo?

Klik je traje manje od sek i u stvari zamjenjuje bravo. Klikom možemo brže i preciznije markirati određenu radnju.

Primjer: psa učimo da sjedne. Kažemo zapovjed sjedi, pas sjedne, a mi smo rekli bravo, ALI kad točno. Da li u onom momentu kad je pas još išao sjedati, već je sjedio par sek ili točno u onom momentu kad je guzica dotakla pod?

Budući da je klik brži lakše možemo markirati (ili možda je bolje reći klikom pohvaliti) točno onaj momenat kad trebamo.
Jedan od razloga za to je i činjenica da se prilikom uklikavanja psa naučimo vidjeti što će pas napraviti i reagirati točno u tom trenutku.

Zagovornici klikera (kao sprave) kažu da je klik neutralan zvuk, koji je jako čujan psu i koji ne prenosi ni pozitivne ni negativne emocije na psa kroz glas kao što bi to napravio 'bravo' a koji može biti obojan emocijama vodiča nevezano za kvalitetu rada samog psa.
Ja se kliker metodom služim svakodnevno, a klikerom ne baš toliko. Kliker koristim u radu, ali isto tako, koristim i bravo kao marker dobrog ponašanja kad mi kliker nije pri ruci ili mi je nezgodno s njim raditi u tom trenu.
― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:28:08 »
Citat

Ja nisam ovo ovako radila. Ja sam psa ukliktavala kada je obracao paznju na mene. Odnosno bilo kada me pogleda, fokusira se na moje lice ja kliknem i dam nagradu. Nisam kliktala non stop i davala poslastice, tek onako ili chekala da sedne (mada mislim da ovo i nisi zelala da kazesh).

Takodje ja ponavljam komandu dok klikcem. A kada pas recimo tek je nauchio da daje shapu, i naravno provalio da svaki put kada da shapu dobije neshto. I pochinje da smara. Ti jedesh a on ti shapu boop u krilo. E ja ovo ignorishem. Brzo shvati da bez komande dzaba shto mlati okolo  sm smesko1 I mnogo brze ide, nego da prvo klikcem bez komande pa onda uvrstim glasovnu komandu pa onda pokret.

Na to sam i mislila pod ovo prirodno okrenut - ima fokus na vlasnika, a oko njega nema ometajućih elemenata.

Isto tako, ovo 'čekanje' da pas napravi nešto bez komande pa onda tek uvođenje verbalne naredbe, ne treba  i ne traje danima. To traje par minuta i služi najviše tome da vlasnik prokuži na koji točno način pas nešto radi. Recimo, prije nego sjedne, utaba stražnjim nogama u mjestu pa tek onda sjeda. E kada je vlasnik uhvatio 'početak' sjedanja, može odmah dati naredbu netom prije nego je pas htio i sam sjesti i na takav način će pas jako brzo povezati naredbu sa radnjom.

Isto tako možemo psa 'mamiti' da uradi nešto bilo keksićem, položajem tijela isl. i tu je isto dovoljno par puta ponoviti bez komande da shvatimo da će pas napraviti ono što smo htjeli ako ga namamimo na taj i taj način kako kad krenemo u rad, ne bi bilo pogrešaka u startu i ispravljanja
― Orhan Pamuk

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #20 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:31:31 »
Nismo se razumele.

Ja sachekam momenat kada treba da kliknem - kliknem - i nakon klika kazem komandu uz pokret ruke - nagrada.
Nikada ne klikcem be komande koja sledi.

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:36:21 »
hmmmm, ovo je dosta interesantno. nisam nikad radila tako da psa učim na takav način, ali ako daje rezultate...
― Orhan Pamuk

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #22 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:40:28 »
Mozesh da probash da u momentu klika kazesh komandu. I tako sam radila.
Jednostavno ne vidim razlog zashto bi psu pokazala da je recimo sedanje neshto za shta dobija nagradu pa tek onda ubacivala sedanje na komandu. Meni je to malo konfuzno.

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #23 poslato: 04 Novembar, 2012, 03:02:00 »
Mi smo jednom probali kliker na prvom (i jedinom)  Agility treningu, Kali je odmah ukopchala da je to nagrada... ali... problem je shto svachiji klik smatra SVOJOM nagradom  :rofl:  pa je malo ometala druge pse  sm redface

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 04 Novembar, 2012, 08:39:15 »
Orijana, zar nije ispravan redosled: komanda (sedi), radnja(pas seda) i klik dok pas to radi
ako ti klikneš dok izgovaraš komandu,a on još nije krenuo da je izvrši, šta postižeš klikom?
ti ovako vezuješ klik za naredbu, a ne za dobro izvršen posao

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #25 poslato: 04 Novembar, 2012, 10:35:21 »
sama teorija klikera se bazira na markiranju (klikanju) zeljenog ponasanja, nakon cega sledi nagrada.
razni vodici rade varijacije u smislu odstupanja, sto nesvesno sto svesno (kao sto radi orijana) od striktog nacina provodjenja.
psi su pametni i nauce i bez klikera, nije kliker nesto bez cega se ne moze, ali uz pravilno klikanje se razvija preciznost, tj. kliker tome sluzi jer ako je teorija da pas kliker najlakse povezuje sa ispravnom radnjom, onda je logicno da su sa njim i najprecizniji rezultati.
mi ga nismo koristili nikada, iako smo svo ucenje i skolovanje bazirali na pozitivnoj metodi i sigurno da bi na takmicenjima bili precizniji da smo ga koristili ali kako sam ja bila malo lenja-nismo.
sa sledecim psom cu od pocetka koristiti kliker

Van mreže LLj

• Newbie
  • *

« Odgovor #26 poslato: 04 Novembar, 2012, 22:36:10 »
Ovdje iznesena iskustva su više "trening s klikerom" nego ono što se pod sintagmom "kliker trening" misli.

Kliker se može promatrati kao svako drugo pomagalo, pomut davilice, desetmetarske lajne, oprsnice, jakne sa masu đepova za loptice, igračke i hranu, štapa  i čega sve ne. Pa ipak rijetko čujemo "loptica trening" ili "dugalajna trening". Što hoću reći, to što postoji izraz "kliker trening" nam je dobra indikacija da se tim ne misli samo na to da trenirate i imate kliker pri tome, nego prvenstveno na ono što se u literaturi naziva "shaping", ili "oblikovanje ponašanja".

Ideja je da pas "kuži kliker", a to je poželljno i kod vodiča :)

Pod tim mislim da pas zna da kad čuje klik to znači
1. da je ponašanje u tom trenutku bilo ono što vodič traži
2. da će sad bez iznimke uslijediti nagrada (hrana, loptica, potezanje ili što god on voli ali svakako nešto).
3. da može prestati s ponašanjem za koje je nagrađen.
4. da se može nadati da ako ponovi to ponašanje, ponoviti će se i klik i samim time nagrada.
5 (najvažnije) da ako pri ponovljenom ponašanju ne dobije klik nije kraj svijeta nego
treba eksperimentirati sa sitnim promjenama u ponašanju dok ne dobnije klik

Ovo peto se zove "dizanje kriterija" i dovodi do one preciznosti o kojjoj govori AA.

Za primjer dajem dva filma gdje radim s macom. Cilj je da sve četiri noge stavi u posudu.

U prvom filmiću maca je tek na samom početku i klikam samo za jednu nogu,
pa onda u neka doba prestajem i nagrađujem tek dvije noge. Nakon klika hranu bacam
negdje sa strane kako bi se makla iz posude i mogla iznova početi.

U drugom filmiću već maca bez frke ulazi sa sve četiri noge.

Tu vježbu (i mnoge slične) agility psi rade da osvijeste stražnje noge.
Macama, koje su nekih trideset puta preciznije u pokretima od pasa,
zapravo i ne treba, više se radi o vježbi mene kao vodiča.

Kod prvog filmića sam još imao živaca za ubacivanje komentara tokom filma.

Clicker Cat, 3rd session

Drugi je sniman bez zvuka, pa je stavljena glazba bez veze.

Clicker Cat, sixth session.

Što se komande tiče, onda nije izgovarana ni prije, ni poslije ni za vrijeme ponašanja.
Komande uopće nije bilo niti za nju ima potrebe jer je u ovom slučaju važno samo ponašanje,
a ne komanda. Kao kad recimo istrčavate psa s biciklom. Vi pedalirate, a on trči i to vam je
bitno, sumnjam da itko viče "trči floki, trči" pri tome.

No, kad bih htio da maca na komandu ulazi u posudu, onda bih, kad je vježba već dobro
savladana, i kad znam da će maca čim vidi posudu sama krenuti da se uvali u nju,
rekao "posuda" ili "unutra" ili što već prije nego ona uđe a kad već vidim da je krenula.

U "kliker treningu" se dakle prvo izgrašuje ponašanje a potom ga se asocira s komandom.

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #27 poslato: 05 Novembar, 2012, 02:08:35 »
Orijana, zar nije ispravan redosled: komanda (sedi), radnja(pas seda) i klik dok pas to radi
ako ti klikneš dok izgovaraš komandu,a on još nije krenuo da je izvrši, šta postižeš klikom?
ti ovako vezuješ klik za naredbu, a ne za dobro izvršen posao

To je tachan redosled kada pas zna shta znachi komanda `sedi`. Shta cesh da radish kada ne zna?
Ja kliker prvenstveno koristim za uchenje novih stvar.

Znachi kkada pas uchi novo:
Radnja-Klick-Komanda+Pokret-Nagrada
Kada ps zna:
Komanda+Pokret- Radnja -Click - Nagrada

Svaka moze koristi svoj sistem, ja volim da ne gubim vreme pa klikcem dok pas neshto radi shto sam ja zamislila da jednog dana bude komanda. Pa tek onda uvrstim komandu. Nego glas/pokret ide paralelno sa uchenjem.

Van mreže LLj

• Newbie
  • *

« Odgovor #28 poslato: 05 Novembar, 2012, 09:16:15 »
To je tachan redosled kada pas zna shta znachi komanda `sedi`. Shta cesh da radish kada ne zna?
Ja kliker prvenstveno koristim za uchenje novih stvar.

Znachi kkada pas uchi novo:
Radnja-Klick-Komanda+Pokret-Nagrada

Kada ps zna:
Komanda+Pokret- Radnja -Click - Nagrada

Svaka moze koristi svoj sistem, ja volim da ne gubim vreme pa klikcem dok pas neshto radi shto sam ja zamislila da jednog dana bude komanda. Pa tek onda uvrstim komandu. Nego glas/pokret ide paralelno sa uchenjem.

Da, to je oboje trening sa klikerom. Svako može koristiti svoj sistem, ali nije korišteni sistem "kliker trening".

U onome što se misli pod "kliker trening" u užem smislu bi bilo

Dok pas uči ponašanje.

radnja klik nagrada (pas sam "nudi" radnju jer zna da je u toku kliker seansa)

Kad je ponašanje naučenao i uči se komanda.

komanda radnja kllik nagrada ( ako napravi radnju bez prethodne komande nema klika i nagrade)

kad pas već zna komandu

komanda radnja nagrada (nema klika jer samo prisustvo klika znači da se uči novo i da pas ima slobodu eksperimentiranja).

kad se koristi dobro naučena komanda 

komanda radnja pohvala (nagrada samo povremeno za ojačavanje)

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #29 poslato: 05 Novembar, 2012, 09:48:54 »
Hrvoje   :worth:
super videi  sm prst gore
Interesantno je koliko je lako trenirati mace na kliker, a koje inače važe za životinje koje je jako teško trenirati
― Orhan Pamuk