Autor Tema: Kliker trening-obuka pomoću klikera  (Pročitano 41084 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lostmyway

• Hero Member
  • registrirana niškoristi :D

• My blog
Kliker trening-obuka pomoću klikera
« poslato: 03 Novembar, 2012, 19:58:55 »
Dakle, koliko ja znam, kliker dresura je bazirana na tome da pas reagira na onaj 'klik' zvuk.
Je li to itko od vas probao? :) Mi nismo i ne vjerujem da ćemo tako skoro,ali...  sm smesko1
No one ever wins. We are mortal kings of passing things.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
Odg: Kliker dresura
« Odgovor #1 poslato: 03 Novembar, 2012, 20:42:22 »
da tako nekako mada mi se nekako cini da je to mnogo lakse u teoriji nego u praksi bar se tako pokazalo na mojim psima a mozda i ja nemam dovoljno iskustva sa tim novijim tehnikama dresiranja :)

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:08:13 »
Ja sam lichno prezadovoljna tom metodom i ako je kombinujem.
Prednost klikera je u sledecem:
- Uvek isti zvuk koji oznachava pohvalu. Mi ne kazemo svaki put identichno bravo pas. Nekada smo i ljuti ili tuzni kada hvalimo psa. On to oseca pa drugachije to bravo i shvata. Sa klikom omashke nema.
- Brzina reakcije. Recimo pas je seo, mi dok dodjemo, dok ga pohvalimo, damo nagradu on je vec poluustao i ne kapira za shta je pohvaljen. Kliker omogucava veoma precizan tajming.
- Sjajno radi na daljinu. Kada uchimo psa da recimo stane negde tamo, kada stane mi kliknemo, a ne prilazimo psu ili josh gore pas dolazi kod nas za nagradu.
- Odlichan marker pozitivnog ponashanja. Recimo zelimo da nauchimo neki trik psa, npr komandu glas. Kada pas laje (naravno neagresivno, ne kao chuvar, vec ajd kao Artag zato shto ga zezam sa lopticom), ja kliknem svaki put kada on zalaje, uradim pokret rukom pracen izgovorom komande `Glas` i dam nagradu. Tele je posle izvesnog vremena povezao komandu i pokret i tachno znao shta treba da uradi.

Mana metode je nepostojeci sistem kazni. Odnosno po zagovornicima kliker dresure (i manje vishe svih dresera motivacionog principa) kazna je ignorisanje. E sad ja stvarno ne znam kako da ignorishem to shto mi pas grize kabl ili pretrchava ulicu (dajem primer), pa ja sam uvrstila i kaznjavanje.
Nisam recipijent verbalne perforacije karaktera.
Mole se pametniji da ne popustaju, stanje je kriticno!!!

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #3 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:34:09 »
a koji nacin kaznjavanja tacno primenjujes

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #4 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:38:01 »
Ja sam koristila i koristim kliker metodu i jako mi se dobrom pokazala.

Ovo što je orijana napisla o nedostatku kažnjavanja je istina, kliker metoda kao takva ne poznaje kažnjavanje već samo ignoriranje, odnosno nenagrađivanje ponašanja koje nije poželjno.

Razlog tome je višestruk:
1. kliker metoda se originalno koristila kao metoda dresiranja delfina u aqua parkovima kako bi oni izvodili trikove. e sad, kliker filozofija veli da životinja zna sve što mi tražimo od nje, ali nije povezala naš signal sa tom radnjom niti ima motivaciju da bi je radila na naš zahtjev. Tako se prvo radilo na uklikavanju delfina, a potom bi trener stajao pokraj bazena i čekao da delfin skoči (jedan od trikova). Svaki skok bi kliknuo,bez verbalnog znaka (naredbe) i nagradio. Uskoro je delfin non stop skakao kako bi iskamčio nagradu. Tek tada bi trener uvodio i glasovnu naredbu kako bi je delfin povezao sa točno tom radnjom.
2. kod dresiranja pasa, konkretno, kliker metoda je fantastična, ako se koristi od prvog dana. Štene zna sve što ga mi želimo naučiti (sjedi, leži, trči, dolazi...sam od sebe, kad se njemu prohtije) i ako se s njim radi na kliker od prvog dana, onda pas (i bilo koja druga životinja rađena na kliker) jako brzo shvati da su samo ona ponašanja za koja dobija klik lukrativna.

Naravno, ima nas jako puno koji smo se klikera dohvatili sa odraslim psima i naravno da neke stvari ne možemo ignorirati nego korigirati. Svejedno, čak i uz takve pse, kliker metoda je jako učinkovita i pas jako brzo i s veseljem uči na njoj.

Svaka knjiga o kliker metodi spominje hranu kao nagradu. Za pse koji imaju izražen pljenski nagon, kao nagrada jednako tako, ako ne i bolje, može poslužiti loptica.

Prednost klikera je između ostalog i to što pravilno uklikan pas zna da klik znači 'super si ovo napravio' i da nagrada ne mora odmah usljediti taj tren, već može i kasniti pa se tako za vrijeme rada psa može kliknuti onda kad je najbolji i komotno dovršiti vježbu i psa tada obilato nagraditi.

“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:46:43 »
Ako nekoga interesira literatura o dresuri putem klikera:

http://www.4shared.com/office/k5mETi13/Click__Easy_-_Clicker_Training.html

http://www.4shared.com/office/Ek_qBZrJ/The_Power_of_Positive_Dog_Trai.html]
[url]http://www.4shared.com/office/Ek_qBZrJ/The_Power_of_Positive_Dog_Trai.html
[/url]

Začetnicom kliker metode se smatra Karen Pryor i iako metoda nije originalno bila zamišljena za pse i ine životinje već za delfine, rasširila se poput požara.
Evo malo web stranica na tu temu:

http://www.clickertraining.com/

https://www.karenpryoracademy.com/

Evo interesantan intervju sa Karen Pryor:
http://www.clickersolutions.com/interviews/pryor.htm
― Orhan Pamuk

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #6 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:47:53 »
super ovde ima dosta korisnih stvari

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:53:26 »
Osobno, ako se bilo tko želi baviti kliker metodom, preporučila bih da prvo nađe i pročita knjigu od Karen Pryoir: Dont shoot the dog. Knjiga je nedavno doživjela novo izdanje.

Sama Karen Pryor piše o svojim počecima rada sa životinjama, nabraja razne primjere i u stvari fantastično objašnjava cijelu tu kliker filozofiju. Meni je knjiga bila strašno zanimljiva i pročitala sam je s jednakim guštom kao i neki vrhunski roman.
― Orhan Pamuk

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #8 poslato: 03 Novembar, 2012, 21:56:05 »
a kakve su sanse da se dodje do nje  voleo bih da je kupim jel ima prevod na srpski ili hrvatski

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:03:51 »
Kaznu: Zavisi od prekrshaja. Nisam pobornik batina, ali nekad znam da izlupam psa po dupedu za stvari poput `ogluveo sam, ne slusham te i idem gde ja hocu` i `pretrchao sam ulicu (na srecu samo dva puta)`. Glavna korekcija mi je cim povoca, vezivanje na povodac ili se jednostavno okrenem na drugu stranu (brzo dotrchi  sm smesko1).

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:04:19 »
prijevoda nema. ja sam je skinula s neta prije par godina na engleskom i pogubila negdje u bespućima kompjutera. ako je nađem, postavit ću je online, kao i ove ostale, u našu forumsku knjižnicu  sm zelenko

u međuvremenu, ako te baš interesira takva literatura, postavila sam link na knjigu od Pat Miller:
http://www.4shared.com/office/Ek_qBZrJ/The_Power_of_Positive_Dog_Trai.html

Knjiga je na engleskom, ali nažalost ovi naši krajevi debelo kaskaju sa prijevodima vrhunske literature iz bilo kojeg polja kinologije.
― Orhan Pamuk

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:08:24 »
Je l moze neko da objasni sta je kliker metoda? Ne koje su joj prednosti i mane, nego sta je zapravo. Narodski receno, cime to klikcete?  sm zelenko Zasto je to za psa pohvala, nagrada?

Hiljadu puta sam preleteo preko te kliker metode, ali me nikad nije zanimalo da procitam o cemu se zapravo radi.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:09:06 »
Pitaj Popa, kupio je kliker da bi ga držao u fioci  sm smesko2

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #13 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:09:47 »
moracu da prelistam sve ovo i potrazim je na netu

Van mreže Orijana

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 03 Novembar, 2012, 22:10:43 »

Ima raznih. Drzish i palcem pritisnesh i on uradi CLICK  :D