Autor Tema: Pasmine-nekad i danas  (Pročitano 37757 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

Odg: Pasmine-nekad i danas
« Odgovor #30 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:25:32 »
Pedja ode na spavanje a ja pod stresom, mogu misliti kako je coveku  :(

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:26:37 »
koja kuja...ne raumem

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:30:06 »
ma kod nas na forumu ..tamo smo uporedo bili nas dvoje :( nasi veterinari  :mad: ja ne cuh u svom zivotu da neko dade kuji oksitocin cetiri dana pre termina jer je prethodno leglo ostenila mrtvo jer su bili prekrupni stenci..i onda kuju poslao kuci da vlasnik ceka 24 sata ? Nakon toga je ostenio carskim i kuja se nije probudila uopste a pet stenaca polako ugiba od proliva...od juce ostalo samo tri od 5 :( naravno hrani ih po receptu veterinara po kom u 1,5 lt kozijeg mleka stavi celu tabletu C vit i secer ! i to mleko podgrejao tako sa C vitaminom jer stenci nisu popili celu kolicinu.. i ja bih uginula od prokislog mleka i proliva a ne stene staro 1 dan a mimo sto je recept uzas :(

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #33 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:36:52 »
to je onako, odokativno procenio  :mad:
izbacio je stence, a kuja nije prezivela?

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:38:38 »
nije prezivela anesteziju..9 sati posle je bila ziva ali bez svesti i uginula  :(

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:46:39 »
sad citam tamo kod vas,propast :cry:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 26 Oktobar, 2012, 00:47:42 »
a sta reci  :lipssealed:
sve idemo time da vetovi rade po struci i iz najbolje namere i onda naidjemo na licnu tragediju...
nije ni cudo da je gomila dugogodisnjih odgajivaca postala nediplomirani vet iz prostog razloga sto ne mozes biti siguran ni u sta i ni u koga

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 26 Oktobar, 2012, 01:44:09 »
tacno tako , ne samo odgajivaci vec i nekolicina vlasnika ljubimaca :( Pedja i ja cesto konstatujemo da je od nas dvoje moguce napraviti jednog dobrog veterinara specijalistu za rasu al sm kolutko, tragicno je sto ljudi uopste traze pomoc po netu...tamo smo se nacitali svega..od tecnog C vitamina u oci za lecenje pa do svakakvih gluposti, da ne pricam kada je o ovoj nasoj rasi rec, nemaju blage veze sem nekolicine zuzetaka i najlakse je slegnuti ramenima i reci..to je Shar Pei, umesto da se edukuju ....a onda neko pomene vetrinare koji bi trebali i znati sve o pravilnoj ishrani...to je toliko daleko od Srbije nazalost i opet ponavljam, cast izuzetcima koji potvrdjuju sve ovo.

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 26 Oktobar, 2012, 02:13:10 »
nije to tako samo kod nas, sad skoro procitah na blogu americkog veterinara ,Dr Andrew Jones DMV,  statistiku da je 70% uginuca pasa i macaka u SAD po klinikama greska veterinara...od toga vise od 50% tih slucajeva je za vreme hirurskih intervencija.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #39 poslato: 26 Oktobar, 2012, 13:19:52 »
Hajde da malo pojednostavim temu pošto je izletela iz chata.

A Peculiar Blindness bi najbolje bilo prevedeno kao svojstvena zaslepljenost pri čemu se misli na to da čovek svoju viziju prenosi na pse (u sferi fenotipa), a samim tim utiče na pojavu određenih preteranosti u zavisnosti od pasmine. Veza između fenotipa (ono kako pas izgleda) i genotipa (ono što pas nosi u sebi-geni) je neraskidiva pa često određeni fenotip uslovljava i promene u genotipu i obrnuto. Sasvim je normalna pojava da se neguju određene osobine, što fizičke što radne, karakterne. Psi su naravno, prošli određenu fazu menjanja kroz svoj životni vek neki na bolje neki na gore, a najbitnija stvar je da sve to mora da služi rasi, pasmini. Ukoliko dođe do fizičkih promena koje ugrožavaju zdravlje i sasvim normalan život jedinke tada se dolazi do momenta gde su ljudi preterali, prešli crtu i stvorili nešto što prevazilazi zdrav razum. Tako danas imamo umanjene, skraćene, ukrivlljene, prevelike, preterane, obojene verzije pasmina koje vrlo lako mogu da izgube vezu sa stvarnošću. Sve to su samo ljudske igrarije, preterujemo zato što se nama nešto posebno dopada ili zato što nam odgovara u jednom momentu. Ono što mi ljudi vidimo kao lepo i simpatično u velikom broju slučajeva ne služi psu. Tekst na prvoj stranici na FB linku ima super rečenicu: "Ne poznajem pse, ali znam šta mi se sviđa!"

Taj tekst ću verovatno prevesti kasnije za one koji ne znaju engleski, za sada je ovo samo vodilja u kom smeru bi trebalo tema da ide.  :itwasntme:
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Bone

• Global Moderator

« Odgovor #40 poslato: 26 Oktobar, 2012, 13:42:24 »
Tema je malo pročišćena obzirom da je izdvojena iz chata.
Ugodan boravak na forumu!

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #41 poslato: 26 Oktobar, 2012, 14:27:16 »
Problem postoji u obe 'sfere', nestručni veterinari koji leče štapom i kanapom i još češći vlasnici/odgajivači koji bi da uštede koji dinar, i smatraju se kadrim (ili čak boljim) da oni leče psa a ne veterinar. Još imaju i internet da im u tome pomogne. A to je sve, u suštini, JAKO pogrešno. Počev od tog slučaja o kome pišete, zašto je taj lik opet pario kuju, zašto je išao kod tog veta, zašto je stavio C vit. u mleko (to samo retard može da uradi, a kamo li da to posle podgreje!). Zašto nije uzeo formulu za štenad?! Da li je uopšte preneo tačno sve događaje i stanja, jer veterinari imaju ružan običaj da ne kažu šta se tačno događa sa životinjom, a ozlojeđeni vlasnici da prenesu šta i kako njima odgovara. Iskreno, ospice mi izađu svaki put kada pročitam tako nešto, pa me odgovori ne interesuju previše; više su me iznervirali kreteni.   :(
Danas ipak postoje veterinari koji su stručni, odgovorni i savesni, kojima se može verovati pre svega i o kojima se zna i piše i po netu, ali kao i svuda, koliko para - toliko i 'muzike'. Ako se psu ne može posvetiti nega i pažnja, onda se on ne treba ni uzimati - a kamo li upuštati u uzgoj!!!

Van mreže unaltraina

• Hero Member

« Odgovor #42 poslato: 26 Oktobar, 2012, 15:49:46 »
Slazem se Katarina, naravno da ima odgovornih i pouzdanih veterinara cak i ako nije po pravilu"koliko para toliko muzike"..sve zavisi kako ko pristupa svom pozivu, etici tog poziva i koliko je ko spreman da se sve vreme edukuje uz rad i bude u skladu sa novim saznjanima.Takvih ima ali  nazalost malo i u velikim gradovima a o manjim da i ne pricam. Da ne odemo opet out ..kod nas na forumu su postovi ovog slucaja i sada i od prosle godine . Tamo su detalji ali nebitno je sada, sinoc sam se bas potresla pa iznela slucaj na chatu dok je tema bila tamo. Razumem nepoverenje odgajivaca i mnogih vlasnika u nase veterinare bar sto se Shar Pei pasa tice.....a opet samo cekam kada ce i ovde prvi odgajivaci kupiti hirursku heftalicu i poceti sami da podvezuju i kapke po ugledu na neke iz inostranstva  :punch: .....onim "lepim bogato naboranim stencima sampionskog porekla" koje ovde prodaju po pijacama, na svakoj "poljance izlozbi" u Srbiji i Halo oglasima umesto da uzgoj usmere ka umerenijim psima i bez  entropijuma kod roditelja. Ovo je stvar koja se direktno vezana za uzgajivacko slepilo i steti zdravlju pasmine, tacnije samo jedna od stvari kada je "moja" rasa u pitanju  :(

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #43 poslato: 26 Oktobar, 2012, 16:45:47 »
Evo ga. Razmišljao sam o frazi "a peculiar blindness" nemam kod sebe rečnik ali imam utisak da možda znači "slep kod očiju" ili "slepi kod očiju" ukoliko ima Englez ili Amer na forumu neka mi reši misteriju.  sm redface Ja sam koristio frazu svojstvena zaslepljenost to mi je nekako bilo najbliže.

Svojstvena zaslepljenost autor Ann Cardon

Iznenađena sam svojstvenom zaslepljenošću kod ljudi koja je izazvana navikom da vidimo preterivanja i toliko se naviknemo na njih da nam ona postanu normalna.

Prilikom uzgoja pasa izgleda da ne možemo da odolimo tome da psi postanu naša paleta na kojoj ih iscrtavamo, gde umerenost koja se zasniva na zdravom razumu i koja je potkrepljena svrsishodnošću postane razvučena, raširena, umanjena, skraćena, produžena.... u svakom smislu preterana. Iznova i iznova ono što je zaista osnova kod psa, u ime “poboljšanja”, a zapravo potpuno subjektivno, postane ljudska umetnička dozvola. Preterujemo zato što volimo da vidimo više onog što nam se dopada. Osnova postaje preterana karikatura, odvojena od svoje svrhe, jer nas takva pojava zadovoljava.

Karikatura-portret, slika koja uvećava ili menja suštinu osobe ili stvari da bi stvorila ono što ćemo lakše vizualno identifikovati sa tom osobom ili stvari. U literaturi karikatura je opis osobe koristeći preteranosti određenih karakteristika ili pojednostavljenje drugih.

“Ne poznajem pse, ali znam šta volim!” postaje jedna vrsta neizgovorene mantre. Kada je izazvana, ova mantra postaje odbrana, kao da je nešto svojstveno samo po sebi uzima se kao činjenica, i to što nam se dobada kod rase poistovećuje sa poznavanjem rase i brige o rasi.

Do nedavno nazirujuća mogućnost (ne činjenica) (napomena: sada je već naučno potvrđeno da su nabori uzrok problema) da su na neki način nabori glavni krivac za zdravstveno stanje u pasmini već je naletala na zid i suprotstavljanje. Čitam komentare odgajivača i ljubitelja pasmine o tome kako obožavaju velike mesnate glave i bogatu naboranost u svojoj pasimini. U tome je problem, iluzija je da je pasmina njihova. Vlast u pasmini su tražili mnogi, a ono što su tražili je u stvari spoljašnji izgled, mesnata usta, nabore, umiljatost. Svi smo vikali oooh i uuuh kada vidimo slatko kuče puno nabora, i vodeći se time odatle je proizišla svojstvena zaslepljenost, zaslepljenost koja je načinila životinju predmetom pažnje i iz tog položaja mi se podižemo da branimo, mi protestujemo... “ali mi ih volimo puuuno....baš takve kakvi jesu!” Naše pretvaranje životinja u objekte je skoro identično stvaranju punjenih igračaka. Koristimo ih da zadovoljimo svoju glad za svojatanjem i ljubavlju. Sama pomisao da bi možda trebalo promeniti standard izaziva paniku kod mnogih.

Naša ljubav za preterivanjem je odlična stvar za trgovinu, lako proizvesti i lako prodati. To je ono što je zagadilo pasminu onog momenta kada su Amerikanci saznali za nju. Prvi branioci pasmine su govorili o tome, posebno Matgo Law (Matgo je čovek koji je spasao šar-peja i poslao prve primerke u Ameriku a onda napisao nekoliko tekstova u kojima je rekao da se plaši šta može da se desi kada je video u kom pravcu odgoj ide). Opasnost je prepoznata, da pasmina može biti iskorišćena (eksploatisana) na osnovu fizičkog izgleda i jedinstvenih karakteristika, i tako je i bilo.

Koliko vas trenutno oseća potrebu da treba da se brani sada kada čita ovo? Koliko vas će reći da napadam pasminu, pasminu koju bi trebalo da branim? Možda biste pomislili da postavljam temelje za uništenje pasmine, ili da govorim da je pogrešno ooohhh i uhhhh kada vidite slatko štene. Ništa od ovoga nije tačno. Ono što zapravo govorim je da treba da preispitamo svojstvenu zaslepljenost umesto što prihvatamo da je pasmina u trenutnom stanju preteranosti potpuno normalna. Možda bi pasminu svesno trebalo vratiti na osnovnog psa. Saznaćemo više kada stignu naučne činjenice koje su u vezi sa nasleđivanjem i mehanizmima nasleđivanja bolesti koja uništava pasminu.

Sve pasmine pate od svojstvene zaslepljenosti. Neke izgledaju zaista čudno onima van pasmine. Primer za vas je nemački ovčar.

Ovo izgleda kao normalan predstavnik pasmine. Ovo je AKC registrovana kuja koja se prodaje za uzgoj. Osoba koja je prodaje naglašava njene prednosti:

Veoma ženstvena i veoma kompaktna kuja. Ima fantastičnu strukturu.

Njen zadnji deo, svojstvena zaslepljenost zaista....

Deformisana je, ali ovo nije retko u pasmini, deformisanost koja je u samom standardu, deformisanost koja je bolna za psa. Nema balansa, njeno telo pokušava stalno da balansira na prednjem delu. Blagi dodir u zadnjem delu će izazvati da ona padne. Sva njena energija je usmerena ka tome da održava ravnotežu, nemoguće je realizovati ciljeve za nju.

Moja analiza strukture njenog zadnjeg dela. Ekstremni tilt na njenom pelvisu (misli se na preteranu spuštenost pelvisa) predstavlja deformitet kičme tera je da joj šape budu usmerene ka spolja kako bi održala stabilnost.

Bez ikakve vizualne analize, šta vam govori instinkt kada vidite ovo? Moj kaže “joooj”.

Evo nekoliko snimaka sa youtube-a koji pokazuju povećanje preterivanja kod nemačkih ovčara tokom godina.

I sada se pitate zašto vam pokazujem preteranost kod nemačkih ovčara, evidentna je. Kako ti ljudi mogu to da rade pasmini i da ne vide!?

Pa, možda je preteranost šar-peja primetna drugima izvan pasmine i mi takođe patimo od svojstvene zaslepljenosti. Mislim da zdrava budućnost zavisi od toga koliko smo spremni da preispitamo sebe i ono što zaista preferiramo, uz dozu iskrenosti i bez zidova između sebe.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #44 poslato: 26 Oktobar, 2012, 16:49:23 »
Ovo je takođe sa njenog profila čau-čau

I naravno šar-pej i slika koja je izazvala haos. Jeste da je izabrala ekstremnu varijantu ali i to se da videti i nije baš retko