Autor Tema: Pocinje da reži ...  (Pročitano 13048 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Pocinje da reži ...
« poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:10:51 »
e pa ovako,Kan krenuo nesto da rezi na svog gazdu sm zelenko

ovo je veceras bio drugi put za nekih desetak dana da pocinje tiho da rezi dok glodje kosku,ustvari ne buni se on sto ja stojim pored njega,cak ni kad mu uzmem kosku,nego dok je krca,a ja ga pomazim,e onda on nesto istripuje  :crazy:

onda ga ja malo na vezbe  sm denser i posle ne reaguje uopste na milovanje,ne obraca paznju sto ga milujem,kao da je drugi pas

da ga ne stize pubertet :zb:

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Pocinje da rezi ...
« Odgovor #1 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:19:29 »
ono sto sigurno ne treba da radis je da mu ne dozvoljavas da rezi. naime,rezanje je znak upoizorenja koje, ako uskracujemo psima-prelazi u ujed bez upozorenja.
na kakve vezbe  :zb:

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #2 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:30:45 »
čuj, moj prošli NJO je isto tako režao kad bi jeo kosti, a nikad nije pokušao da me ugrize. To sam mu tolerirala jer nisam znala drukčije, bila sam djete od 13 godina koje je samo odgajalo takvog psa. Kakvo mi je bilo znanje i iskustvo, dobro je sve i ispalo.

Problem je bio u drugim članovima obitelji na koje bi znao škljocnuti - nikad ugristi!, ali upozoriti da ga se ne dira. Ajde, to smo korigirali, pa je ostalo samo režanje.

Problem se nalazi u tome da Kana može pomaziti netko drugi prema kome on nema takav respekt pa neće samo režati nego i ugristi. Također, sva takva ponašanja imaju tendenciju 'rasta'  - ako se ne korigira, ići će sve jače i jače iskazivanje agresije.

Sljedeći put kad zareži, momentalno mu kažio 'ne' i uzmi mu kost. Nakon minute mu je vrati i kad je počne glođati, ponovo ga pomazi, pa mu je oduzmi ako zareži. To ponavljaj dok ne shvati da neće dobiti kost i jesti je na miru ako reži. Dapače, u 'pauzi', ga također možeš maziti, pohvaliti ga jer nije režao pa mu je vratiti.
Kost je nagrada za 'istrpljeno' maženje.

Kad svladaš prihvatljivo ponašanje s tobom, onda uvedi i ostatak obitelji da prođe istu stvar s njim.

BTW, pretpostavljam da reagira jer ne vidi 'što' ga dodiruje dok jede, posebno ako ga diraš po leđima (tako je reagirao i moj prošli NJO) pa režanjem 'čuva' plijen.  sm zelenko
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:39:12 »

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:42:55 »
Kali oduvek rezi/mumla dok glodje. Ranije smo to pokushali da korigujemo hranjenjem iz ruke i to je bilo super tih 3 meseca dok je jela iz ruke (nikada ne rezi u tim situacijama) ali chim smo joj spustili na pod, ista pricha  sm kolutko bilo tu chuske po dupetu uz glasno NE i oduzimanjem koske na shta je ona jako burno reagovala, tj. par puta se upishkila od straha  :( a imala je recimo vec 7-8 meseci. Nakon toga sam odustala jer sam shvatila da cu samo vece sr** napraviti i nije mi cilj da me se pas toliko plashi. Probala sam i sa zamenama za poslasticu i razne trikove....

Na kraju smo na sledecem: ja nju ignorishem kad pochne da mumla, ona mene ignorishe kada joj bez rechi uzmem to shto glodje. Kada u kuhinji glodje a mene zanima dokle je doshla s tim, pozovem je da mi to donese da vidim, ona veselo donese i stavi mi u krilo na inspekciju  sm smesko1 mali moj crni shizofrenichar  sm love

Kada sam je ostavljala kod mojih roditelja, gde su u tom trenutku bila i sestrina sitna deca, naglasila sam da joj NE prilazi niko dok jede jer ne zelim da razimshljam o tome shta moze da se desi. Naravno nisu  me poslushali ali ona srecom decu tolerishe maksimalno i oni mogu iz usta da joj uzmu shta god.

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:52:41 »
Oprosti, ali moram te kritizirati. Super je to što ona nije reagirala na djecu, ALI mislim da moraš poraditi na tom problemu. Ne možeš nikad garantirati da one neće reagirati, a vidjela si iz primjera da djeca, ko djeca nisu poslušala što im se reklo. Ovu djecu ona poznaje, ali što da je bilo neki njihov prijatelj, djete koje Kali ne poznaje dobro?

I sama si rekla da se ignorirate, pa ok, umjesto da je ignoriraš kad ona mumla, uzmi joj kost i čim se utišala, odmah joj vrati, pa kad zamumla opet uzmi i tako neko vrijeme.
Ona se očito riječi 'ne' jako boji. Ne znam zašto. Vjerojatno je doživila nekakvu traumu kad je imala tako jaku reakciju pa onda izbaci bilo koji verbalni signal. Jednostavno sjedi pokraj nje i 'igraj se'   sm zelenko
― Orhan Pamuk

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:55:35 »
Pazi, kritika je ok, ali to shto si navela kao primer, kod nje nije upalilo. Prochitaj ponovo moj post, natenane  sm wink vec smo to radili.

Edit: Kali ima 26 meseci... rezi od 2,5 a radili smo na tome do skoro... pa prorachunaj koliko je to

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:55:55 »
Ana,odradimo vezbe poslusnosti  sm zelenko

ne buni se kad mu je uzmem,ne rezi tad,a ni na ciniju sa klopom,sta znam mozda sto je bilo mracno oba puta

meni zbog klinca,on mu mnogo puta nosi klopu

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 15 Oktobar, 2012, 21:58:27 »
vi i vasi oFcari  :itwasntme:
kupite si snaucera pa nece da rezi  sm zelenko

necu mnogo da se mesam jer nisam imala prilike da zivim sa psom koji rezi, ali da ovaj moj pocne da rezi, ja bi kopirala ovu sa snimke, sve dok ne utuvi da ne postoji ni jedan razlog za rezanjem i dok ne prestane da rezi

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:00:29 »
Cilj mog posta nije bio da se zalim vec da kazem da svako treba da nauchi da zivi sa svojm psom. Nisu svi isti i ne reaguju svi na isti nachin i na iste stvari. Da je tako Kali bi odaaaavno prestala da rezi jer je jedan od najcheshcih saveta "hranite psa iz ruke" igrajte se sa psom u tim situacijama itd... posle vishegodishnjeg rada na tu temu, mogu da kazem da kod Kali to ne pali.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:05:38 »
Moj oFčar ne reži  sm smesko2 Bar ne na nas, na ostale...Pas jede u mom dvorištu/kući u određeno vreme kada jednostavno ne postoji situacija da mu neko nepoznat  prilazi u tom trenutku.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:08:08 »
tacno je da nisu svi isti i ne reaguju na iste stvari, ali za svakog psa postoji neki modus kojeg treba otkriti kako bi se uklonilo nezeljeno ponasanje

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:12:36 »
Naravno treba pokushati sa svim mogucim reshenjma koje vam padnu na pamet. Mi smo pokushavali vishe od dve godine, razne metode i ni jedna nije urodila plodom. Prvi put kada smo napravili "pauzu u radu na problemu" osetile su se promene na bolje. Krenuli smo opet sa radom i krenulo je na gore. Opet smo prestali i doshli do ovog stadijuma koji sam boldovala u svom postu. Meni je to ok, ja je smarati vishe necu ali cu je uvek kontrolisati u situacijama kada mogu.

Atila je navela primer neposlushne dece, ja krivim samo roditelje koji su dozvolili takvu igru. Zato moj pas vishe nece biti bez nadzora da ne bih razmishljala. Svako treba da nadje nachin kako da reshi situaciju i nema univerzalnog reshenja, ali isto tako trebaju voditi rachuna da neshto shto je mozda prolazno ne preraste u neshto gore nestruchnim pokushajima reshavanja problema.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:26:34 »
ma ovaj je malo krenuo na pse da rezi,ali na ljude ga nikad nisam cuo,laje da i ide prema njima sm zelenko,i to u dvoristu
u setnji nikad nije zalajao na nekog

zato mi i malo,kud prvi put pa na mene  :zid2:

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 15 Oktobar, 2012, 22:34:38 »
Čuj, uvijek je jako teško govoriti o nečemu bez da se to vidi uživo. I ja i ti pišemo o sličnim stvarima (ja sam ti jedinu izmjenu navela da izbaciš bilo kakvo verbalno obraćanje jer sam mislila da joj 'ne' predstavlja problem, ali kažeš da ste radile sa svim mogućim metodama pa ne pale - nisam pametna), ali može biti da su drukčije geste, stav, ton i onda je ishod drukčiji, a sve te nijanse je nemoguće predočiti tipkanjem.

Očiti sam primjer imala nedavno na treningu kada smo objašnjavali kako pravilno naučiti psa da se igra navlačenja i posluša naredbu 'pusti', pokazali to na primjeru naših pasa i opet meni cura sa terijerkom veli, ona neće, to je nemoguće. Pogledam malo bolje, i istina, ona radi sve kako smo joj objasnili, ALI, fali čvrstina ruke, sekundu se kasni sa davanjem naredbe, nagrade isl. Ja uzmem tog istog psa koji neće da pusti i pas pušta iz prve. Kao što sam napisla, neke sitnice ponekad čine veliku razliku, a njih je nemoguće uočiti kroz pisanje nego samo kroz rad uživo.

Imaš pravo kad kažeš da se može nestručnim radom koji stresira psa problem samo povećati (i s te strane imaš pravo da si prestala s njom raditi budući da je ona samo bila u sve većem i većem stresu a sve ste metode probale), zato i treba raditi sa psom opušteno, ali svejedno ne dopustiti da ostane takav status 'quo'
― Orhan Pamuk