Autor Tema: Ishrana srednjeg do većeg psa, izbor i trošak  (Pročitano 46482 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže The Q

• Newbie
  • *

Odg: Ishrana srednjeg do većeg psa, izbor i trošak
« Odgovor #30 poslato: 08 Oktobar, 2012, 16:03:48 »
 sm cheers

Hvala narode.

Ovaj trošak od 10.000 mesečno za hranu i veterinara je...wow.  :sweating: Sa sve grafikonom.  sm sta pise Obeshrabrujuće.

moram da priznam da cena držanja psa vrtoglavo raste iz dana u dan. ja imam dva pa me glava boli.  ali zajedno jedu koliko odrsatao švajcarac. doduše, neki malo veći
 sm smesko1
Taj pas na slici je Akita, jel tako? On je velik, kako to da on i još jedan pas jedu koliko i švajcarac/nemac?  :wonder: Divni su uzgred, da imam veći stan ili kuću i njega bih hteo da uzmem.
Živim na Novom Beogradu inače. Ne znam koliko to pomaže.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #31 poslato: 08 Oktobar, 2012, 16:08:36 »
jeste akita, ali je ostao mali, pa manje i jede. što je pozitivno u celoj priči
 sm zelenko

pitam odakle si zato što su cene u različite od grada do grada. količina hrane koju ja platim u BG na primer 2000 din, Filth u Jagodini kupi za 1200
lupam sad, ali je velika razlika

znaš kako, troškovi jesu veliki, ali ako umeš da se organizuješ možeš da ih svedeš na normalan nivo. ja, recimo, nemam vremena za kupovinu na veliko pa uvek platim skuplje nego većina

kao i kod mesa, tako i kod granula variraju cene. recimo Brit, koji svi preporučuju, košta 4.500 za džak od 12 kg. To je super cena

ps. odoh da proverim cenu pa se vraćam. možda sam pogrešila
 sm zelenko

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #32 poslato: 08 Oktobar, 2012, 16:09:51 »
Ja nekako nikad ne stavim na papir (a i plašim se). Imam utisak da ne potrošim nikada ovoliko kao na grafikonu.
The Q, ono što je obavezan trošak svakog meseca je hrana. Ostalo kako kad. Uzmi u obzir da će troškovi prvih nekoliko meseci svakako biti veći nego kasnije. Dok kupite osnovne potrepštine, pa vakcine/revakcine, čišćenje od parazite, posete veterinaru...
Mi imamo zamrzivač samo za psa, dobro neki put malo koristimo i mi njegov, i on naš  sm smesko1 ali ta kupovina na veće znači puno, ne samo zbog troškova, nego što i nema čestog cimanja zbog kupovine. Inače sam mišljenja da prirodna ishrana košta manje ili isto nego ishrana superpremium granulama.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #33 poslato: 08 Oktobar, 2012, 16:13:36 »
Uf kris, to za količinu novca koji potrošiš za ishranu, pogledaj ne razlikuje se mnogo. Lari je mislim ovo drugi mesec na sirovom, ništa se ne smanjuje nego ranije što je bilo... Svakako je sirovo zdravije, tako da mi je to merilo za ishranu.

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #34 poslato: 08 Oktobar, 2012, 17:11:28 »
Ako je neko mislio da je mali pas ujedno i mali trošak - gadno se vara! Doduše, što se hrane tiče, tu definitivno jeste (finansijski) lakše nego sa velikim psima, obzirom da dnevna količina hrane (na primer granula) je "smešna" u odnosu na količinu koju ovi (veliki psi) pojedu. Moja Lola ima 7,5 kg i dnevno joj sleduje 100-150g granula, a ako joj kuvam, onda je to oko 300-350g. Sve u svemu, mesečno na hranu potrošim oko 2.500,00 - 3.000,00 dinara (tu računam i poslastice).
Od suplemenata joj dajem Anima strath (oko 1.500,00) i Flexadin (oko 4.000,00), ali Anima strath traje oko 3 - 3,5 meseca, dok Flexadin traje čak 6 meseci (pola tablete dnevno). Ovde bih dodao i PlaqueOff (sredstvo protiv kamenca) koji košta oko 1.800,00, ali traje oko 3 meseca.
Što se tiče dlake i kupanja, situacija je sledeća: kupam je jednom u 7 do 10 dana, stoga moram da koristim odgovarajući šampon. Najekonomičniji mi se pokazao Greenfields (oko 950,00) i traje mi oko 2 meseca. Za češljanje koristim razne losione i balzame, ali nijedan nije ispod 700,00 - 800,00 dinara. Na kraju, tu je i sprej za raščešljavanje (odnosno uklanjanje čvorova) dlake - Biogance Tangle Remover koji sam kupio pre otprilike 6 meseci (koštao je oko 1.700,00), ali nisam ni polovinu potrošio. Gumice za šiške (namenjene baš za pse, a ne one silikonske koje ne valjaju ništa jer pucaju ko lude) koštaju 15 dinara komad, a mašnice su oko 200,00 do 300,00 dinara.
Kao i većina malih i "niskopodnih" pasa, i Lola je veoma osetljiva na hladnoću, te sam joj za zimu kupio neke dve jaknice. Cene ovih odevnih predmeta su bezobrazno visoke kod nas - nema kvalitetne jakne (da je topla, postavljena i nepromočiva) bez 3.000,00 do 5.000,00 dinara. U periodu snega, odnosno kad putari posipaju so obavezna je i zaštitna krema. Ja kupujem običnu glicerinsku zaštitnu kremu za ruke, jer je ona namenjena za pse takođe bezobrazno skupa (mislim da sam video u Pet centru i da košta preko 1.000,00 dinara).
Veterinarski troškovi su ove godine bili malo veći, jer sam je vodio na sterilizaciju proletos (oko 15.000,00 dinara), a nešto pre toga je imala još jednu manju intervenciju (vađenje zuba - 5.000,00 dinara). Vakcina protiv besnila je 1.000,00, a protiv zaraznih bolesti 1.700,00 dinara.
Eto i od mene više nego isrpnog izveštaja o troškovima  :D

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #35 poslato: 08 Oktobar, 2012, 17:21:32 »
zar to nije mnogo hrane za tako malog psa?
moja Rea ima 20kg a jede 180-200g granula dnevno ili cca 500g kuvanog ili sirovog
 :zb: :zb:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #36 poslato: 08 Oktobar, 2012, 17:30:29 »
Koji problem ima Lola, tj. zašto dobija Flexadin?

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #37 poslato: 08 Oktobar, 2012, 17:42:24 »
zar to nije mnogo hrane za tako malog psa?
moja Rea ima 20kg a jede 180-200g granula dnevno ili cca 500g kuvanog ili sirovog
 :zb: :zb:
U tablici na poleđini vreće piše tako. Doduše razlikuje se od proizvođača do proizvođača. Na primer RC-a bi trebalo 100g, dok recimo Belcanda treba 140g za njenu težinu. Na TOTW, koji sam joj ranije davao piše da treba 150g.
Koji problem ima Lola, tj. zašto dobija Flexadin?
Početak luksacije zadnjeg desnog kolena. Sam proces je zaustavljen, ali mi je vet preporučio da nastavim da joj dajem po pola tablete dnevno.

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 08 Oktobar, 2012, 20:44:58 »

kupam je jednom u 7 do 10 dana

Zašto tako često?

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 08 Oktobar, 2012, 21:37:48 »
Zašto tako često?
Pre svega zbog dlake; jako lako se umrsi i ućeba, i mnogo se lakše raščešlja dok je mokra. Drugo, kao pajalica skuplja prašinu i suvo lišće (šetam je u Šumicama), a noću voli da se popne u krevet. Već dva-tri dana nakon kupanja kada je mazim ostaje mi prašina po dlanovima. Probao sam sa suvim šamponom ali nije se baš pokazao i nisam zadovoljan njime.
Zaboravih gore da navedem i troškove zaštite od krpelja i buva. Frontline Combo (zaštita od 4 nedelje) 900,00 dinara. Probao sam sa CatanDogs medaljonom (4.600,00 dinara) i proletos, kada je bila najezda krpelja, pokazao se super. Ali negde krajem jula (kad mu vreme nije) zakačio se krpelj, tako da sam se vratio FL Combo-u. Pre par nedelja sam kupio Virbac ogrlicu i za sada sam zadovoljan njome.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #40 poslato: 08 Oktobar, 2012, 21:42:57 »
Mi smo do sada kupovali Natural Trainer, oko 4500 dinara 12 kg+2,5 gratis, oko 450 grama dnevno, pa vi procenite koliko nam to traje. A ubacimo nekad nešto kuvano, dosadile mu granule. Ako uspemo da nabavimo nekako Brit Care bilo bi super.
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #41 poslato: 09 Oktobar, 2012, 13:08:15 »
Ja trosak za psa,takoreci i ne osetim. Verovatno jer ne ide iz mog dzepa  sm valjko1,mada neki deo i ide sm smesko1 Da sam napravila racunicu pre uzimanja psa,verovatno bih odustala. U zivotu je pojela jedan dzak od 3 kg granula,onda je presla na domacu hranu (zivo i kuvano) Jedan od razloga (mada ne glavni,da ne ulazimo u to) sto ja nemam 5,6,7 ili 8 hiljada dinara da kupim dzak granula na gomili,ali imam oko 500 dinara da kupim hranu za 10 dana (toliko odprilike placam meso,sve ostalo za njenu hranu je ono sto se nadje u kuci) Juce sam npr kupila 3 kg juneceg srca i platila 350 din,sto mi i nije neka racunica,jer moze to mnogo jeftinije,samo treba naci.Kad potrosi zalihe iz zamrzivaca,odem na pijacu,pa sta nadjem(piletina,riba...) do sledece velike nabavke.
Sto se tice vakcina-to su ti dve godisnje,to je oko 2600 dinara (ne racunam one prve stenece)
Buve i krpelji-kiltix ogrlica traje formalno 7 meseci,realno 4 meseca,kosta oko 1300 din,frontline je oko 1200,traje mesec dana,s tim sto ja zimi,kad nema krpelja, stavim ogrlicu na biljnoj bazi,ona je oko 600 dinara.
Ciscenje od unutrasnjih parazita-cena varira u zavisnosti od preparata,najskuplji je drontal plus-200 dinara po tableti,jedna tableta ide na 10 kg,puta dva jer se ponavlja ciscenje posle 2 nedelje,znaci 1200 din u najskupljoj varijanti.Ide na dva ili tri meseca,ne znam tacno i pre vakcine.
Kod veterinara,srecom ili ishranom  :D idemo samo za vakcinu,jednom je zakacila zarazni kasalj na livadici i to je sve.
Sad ovako kad napisem i meni deluje mnogo,al' kad se rasporedi preko godine i nije neki trosak.
Ovde mozes da pratis cene mesa u Beogradu http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=47.new#new

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #42 poslato: 09 Oktobar, 2012, 16:45:57 »
Ja imam ovcarku 27meseci stara, teshka 35-37kg (kako kad  :itwasntme:)

Slika levo 37kg ; slika desno 35kg

ona mnooooogo jede. Granula (bilo kojih) jede vishe nego shto je propisano, mesa pojede minimum 1kg, 1.5 sholju kuvanog pirincha, sholju povrca, neki mlechni dodatak (jogurt/pavlaka/surutka) + razni dodaci shta mi padne shaka  sm smesko1 Svojevremeno sam pravila rachunicu ali su se cene u medjuvremenu promenile. Mnogo zavisi i od toga gde nabavljash meso. Ako kupujesh regularno u mesarama izadje te na mesechnom nivou koliko i dobre granule.

U ovoj chiniji ima oko 1.2-1.5kg mesa. To su sve iznutrice (junece srce/jetra/jezik/pileci bupci) kupljene regularno u mesari Matijevic i pre par meseci je to koshtalo 280din... sada cene toliko rastu da ne mogu ni da ispratim shta koliko koshta  :|

Na veterinara nam je prvih godinu dana ishlo dosta novca ali to je zato shto sam ja sa njom za svaku glupost trchala da proverim shta joj je. Poslednjih godinu dana idemo samo na redovne preglede koje nam ni ne naplacuje. Poshto si na NBG predpostavicu da ti je reka blizu pa samim tim ne bi bilo loshe da se pas na 6 meseci testira na srchanog crva. Cena je reda velichina 1000din.

Chuvanje psa u urbanoj sredini svakako koshta, ali mi smo navikli da kukamo kako nemamo novca pa se uvek nadje za cigarete, kafu neki izlazak... tako se nadje i za psa  :)

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 09 Oktobar, 2012, 21:04:40 »
... Ako uspemo da nabavimo nekako Brit Care bilo bi super.

Trebalo bi da ga ima u Pet centru na Novom BG.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #44 poslato: 09 Oktobar, 2012, 21:05:06 »
Pa znam, to i jeste problem. Daleko nam je, ne idemo u Bg...
Nisu loša vremena, nego čovek.