Autor Tema: Ishrana srednjeg do većeg psa, izbor i trošak  (Pročitano 37402 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže The Q

• Newbie
  • *

Ishrana srednjeg do većeg psa, izbor i trošak
« poslato: 05 Oktobar, 2012, 15:41:30 »
Pozdrav svima.
Postavio sam ovo pitanje na drugom forumu ali su me dobri ljudi uputili ovde. Iskopiraću tekst.

Razmišljam da uzmem psa i imam dilemu oko rase, ali nameračio sam se na jednog švajcarskog ovčara (sličan a negde i znan kao nemački beli).

E sad brine me par stvari.
Koliko vi mesečno trošite na psa slične veličine (40 kg)? Nisam sirotinja ali ne bih da uletim u nešto za šta ne mogu da garantujem da je održivo na duže staze.
I od čega se sastoji ta ishrana, da bude optimalna u pogledu nutritivne vrednosti ali i ekonomična ("best buy")? Kažu da ručno spremljena hrana može da bude i zdravija i jeftinija od kupovne.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Ishrana srednjeg do većeg psa, izbor i trošak
« Odgovor #1 poslato: 05 Oktobar, 2012, 15:46:01 »
prvo da ti pozelim dobrodoslicu i cestitam sto unapred mislis na moguce troskove i buducnost sa psom. ako se pripremis kako treba pre nabave psa, druzenje ce biti kvalitetno i na obostrano zadovoljstvo.
imamo na forumu jednog svajcarskog ovcara-Bali, ovo je njegova tema http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=1051.0

savete za troskove ishrane i drzanja cu prepustiti ljudima sa foruma koji drze ovcare, a ima ih dosta

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 05 Oktobar, 2012, 15:49:51 »
Dobrodosao  sm cheers

Upravo tako, prirodna ishrana je daleko zdravija a cesto i jeftinija od granulirane. Sve o ishrani mozes da procitas ovde, kao i na jos mnogim mestima na forumu gde je pominjan koncept prirodne ishrane:

http://www.prirodapasa.com/index.php?board=44.0

iscitaj malo i sve ce ti biti jasnije, a i znaces da pitas sta te konkretno zanima.

Sto se tice troska, on varira u zavisnosti od psa, potreba, tezine, itd. a ponajvise od kanala snabdevanja.  sm wink Meso je sada dosta poskupelo pa samim tim i ovaj vid ishrane, a ocekuje se poskupljenje i u narednom periodu. Mada poskupece i iole bolje granule, ako vec nisu. Neki minimalni trosak za kvalitetnu prirodnu ishranu za psa od 40ak kg je 3000 dinara na mesecnom nivou...pa do nekih 5 ili 6 hiljada. Kad se uigras, pronadjes mesta za kupovinu mesa, kao i drugih namirnica pasce mesecna potrosnja, u pocetku ce u svakom slucaju biti povisena.

Sto se tice izbora rase tu ne mogu da ti pomognem...izaberi sta se tebi najvise svidja i sta najvise odgovara tvom nacinu zivota. Meni se oni jako svidjaju, mada postoji neka teza da su jako osetljivi...a o istinitosti tih tvrdnji nisam merodavan da pricam.  sm wink Jedino sto mogu da ti kazem je da se ne preopterecujes previse tim "cinjenicama", treba saslusati, uvideti, razmisliti...ali ne treba ogranicavati i uskracivati sebi ono sto ti se svidja zbog nekih opstih informacija. Meni su svi govorili da je bokser najosetljivija rasa, ja sam ga uzeo i pored toga i evo hvala Bogu nisam imao ozbiljnijih problema(narocito ne sa te osnove osetljivosti).

pozdrav  sm wink

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #3 poslato: 05 Oktobar, 2012, 15:50:01 »
evo da ti ja odgovorim, prvenstveno što sam svakodnevno sa prijateljičinim švicarskim ovčarom, a drugo što i sama imam psa te veličine.

Količina prehrane ovisi o tvome psu prvenstveno: samoj njegovoj dispoziciji, metabolizmu i količini kretanja na dnevnoj bazi. Je li pas u dvorištu ili u kući isl.

Naravno, može se uzeti nekakav prosjek koji ti može biti osnova proračuna.

Pas te veličine jede suhe hrane (dehidrata) cca 15kg mjesečno. To je onda jedna velika vreća.
Ako psa hraniš kvalitenim dehidratima cijena se kreće 80-100 eur/vreća (pazi, ja govorim o RH cijenama pa neka me netko ispravi ako su puno drukčije)

Ako psa odlučiš hraniti kuhanom/prirodnom hranom vodeći se smjernicama koje možeš naći ovdje na forumu, onda te dnevno jedan obrok izlazi 1,5-2 eur, a na mjesečnoj bazi 45-60 eur.
Kao obrok sam uzela obrok kakav ja pripremam svom psu, a koji je: 800-1000g mesa, 350-450g ugljikohidrata, 100g povrća i voća.

“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #4 poslato: 05 Oktobar, 2012, 15:54:43 »
Osobno, moj pas je jeo gotovo 30kg dehidrata mjesečno i bio mršav kao glista (nije da se sad raskravio, ali...), a hranila sam ga kvalitenim dehidratom pa ti sračunaj koliko novca sam davala za 2 vreće mjesečno.

Na prirodnoj prehrani trošim onoliko koliko sam ti navela, a da vidim samo pozitivne pomake u izgledu svog psa.

Imati psa je uvijek trošak, samo se treba čvrsto odlučiti. Ja sam već odavno raskrstila s tim da biram između nečeg što ću kupiti za psa i nekog mog sitnog zadovoljstava jer imati zdravog, veselog, aktivnog psa mi je puno veće zadovoljstvo. sm cheers
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 05 Oktobar, 2012, 16:08:32 »
moram da priznam da cena držanja psa vrtoglavo raste iz dana u dan. ja imam dva pa me glava boli.  ali zajedno jedu koliko odrsatao švajcarac. doduše, neki malo veći
 sm smesko1

pas te najviše košta u prvoj godini. zbog vakcina, veterinara (obično imaju više zdravstvenih problema dok im se imunitet još gradi), pelena za po kući dok još obavljaju nuždu na sve strane, prva ogrlica, pa druga, pa treća ( jer je moje tele preko noći izraslo u međeda :D) itd.
što se hrane tiče, do skoro je bilo jetnije hraniti psa prirodnom ishranom nego granulama. ali se to ovih dana, na žalost, menja.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 05 Oktobar, 2012, 16:11:55 »
Veruj mi da ce uskoro cene dehidrata naglo skociti...bar ovih koji se baziraju na mesu. Pa ce opet sve biti u starom odnosu.  sm wink

Mada opet sve zavisi kako nabavljas hranu...mene i dalje kosta jeftinije nego i premium granule. A da je sve skuplje, to jeste  sm redface

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 05 Oktobar, 2012, 16:24:28 »
The Q, odakle si?
(ja odmah prešla na ti)
Ovde ima ljudi iz različitih krajeva i imamo otvorene teme sa cenama hrane po gradovima. Lakše će nam biti da ti damo neke okvirne cifre

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 05 Oktobar, 2012, 17:06:02 »
dosta su ti rekli ostali,ja cu samo da dodam da raspon ishrane bas varira od psa do psa,od tempa njegovog zivota i metabolizma

imam crnog NO,sto je isto sa tvojim belim

mene prosecno je kostala ishrana do sada oko 30~50 e,mesecno,zavisi gde sta kupujem,gde naletim,negde skuplje,a negde jeftinije
moj pas generalno slabije jede,tj.dovoljno mu je do 1 kg razne hrane koju mu dajem,preko toga zakopava za kasnije

evo jedna sveza od danas pa proceni sam da li je mrsav

na forumu imas jos nekoliko NO,i svi kolicinski razlicito jedu,tako da moze da ti se desi da ti bude stvarno neki alavac ili da jede kao ovaj moj i da ti ostane neki baksis za pivo

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #9 poslato: 07 Oktobar, 2012, 22:02:47 »
Lara nemački ovčar, težina 31kg, obrok joj je oko 3.5% mase(blizu 1kg od čega je 700gr mesa) mesečni račun za nju je od 8000din do 12000 din. Ovde su uračunate posete veterinarima i hrana. Trening na koji idemo ne računam.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 08 Oktobar, 2012, 13:12:39 »
Koji ti je mesecni trosak po pitanju veterinara? I koliki je?

Ako jede 700gr mesa dnevno, to je 20ak kg mesa mesecno. Koliko placas meso u proseku?

Nesto mi ovo tvoje mnogo, imam utisak da mene pas(slicne tezine - 29kg) kosta znatno manje...

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #11 poslato: 08 Oktobar, 2012, 14:10:24 »
Pa neka je neki prosek oko 1500 din za veterinara. Meso (u proseku) je oko 280din/kg (zavisi šta joj uzimam, jezik je oko 300din, srce je 280din, škembići 274din)

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 08 Oktobar, 2012, 14:19:01 »
ljudi često zaborave da se jednom u mesec i po odvoji i za frontline ili nešto slično, a to je velika stavka u budžetu
ne mogu sad da se setim koliko sam poslednji put platila jer sam kupovala gomilu stvari + 2 frontline combo

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 08 Oktobar, 2012, 14:27:13 »
nesto manje od 10 e je ampula, ja mislim...za srednjeg i veceg psa

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #14 poslato: 08 Oktobar, 2012, 14:38:43 »
Evo troškova za Laru, od oktobra 2011 do danas (početnu opremu nisam obuhvatila ovim, nisam vodila troškovnik tada, ali znam da nije zanemarljivo)

Ukupan trošak do sada (kada saberemo sve sa grafikona je 115.138 dinara)