Autor Tema: Učenje psa osnovnim komandama  (Pročitano 22087 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže SaleB

• Sr. Member

Učenje psa osnovnim komandama
« poslato: 17 Avgust, 2012, 00:59:14 »
Pre nego što išta budem pitao, mislim da je najbolje da upoznam sa situacijom..
Naime, Leo ima nepune 2 godine...dok smo u dvorištu je sve u redu, znači hoće da dođe, da sedne, nešto osnovno...ali kad izađemo negde, poput livade, u jednom trenutku ni psi ga ne zanimaju, ništa ga ne zanima, i ode...nikakvo dozivanje, ništa ne pomaže... posle nekoliko minuta, recimo 5 min..vraća se sav srećan (uvaljao se u pseći/čovečji izmet)...izluđuje me to...
Verujem da nije sve njegova greška....koliko njegova toliko je i moja...ali ne mogu da ga gledam na način na koji gledam Ejmi..sa njom mogu otići apsolutno bilo gde, vidi samo mene...a on...vidi sve, sem onog što treba.......
Mislim da bi i on voleo da trči po livadi i igra se sa psima, ali jednostavno ne želim da dolazim u iskušenje da mi pobegne tako...ne daj Bože može auto da ga udari, može neki čovek, može da pojede otrov, može svašta u principu....i jednostavno zbog toga ne želim da ga vodim..

Van mreže AA

• Hero Member

Učenje psa osnovnim komandama
« Odgovor #1 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:10:17 »
prvo-nikada ne smes da ga uporedjujes sa ejmi. svaki pas je drugaciji i svaki pas moze biti idealan onoliko koliko ga mi razumemo i posvetimo mu se.

kazes da je mesanac gonica i terijera? i jedna i druga pasmina su pasmine koje love. ne kao labradori koji nezno donose lovinu...terijeri uistinu love i ulove, a gonici jure i gone. to ti opisuje njega. ogromna energija koja nije usmerena. i jedni i drugi imaju jako dobro izrazen njuh. zamisli sebe koji uzivas i talentovan si za ples, da nisi u mogucnosti to da pokazes i ostvaris jer se tvoji roditelji boje da ces da uganes nogu  sm zelenko

kakav je on sa drugim psima? kako se odnosi prema vecim i manjim psima od sebe kad je na povodniku? sta voli da radi kada ste kuci, u dvoristu?

Van mreže SaleB

• Sr. Member

Odg: Učenje psa osnovnim komandama
« Odgovor #2 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:35:00 »
On da je socijalizovan, stvarno jeste...stvarno je ok sa svim psima, ali je pažljiv...
Hoće kad neki psi se zalete na ogradu da malo zareži, zalaje...šta više imali smo susret da je zalajao na čoveka-nije mu se svideo, ne znam ni ja...
A inače u dvorištu najveće interesovanje je da gnjavi našu mačku....ni loptica, ni ništa... mogu hranom naravno, ali to važi dok smo u dvorištu..vani ne reaguje ni na šta...

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:42:39 »
ma on je dobrica  sm love
normalno da ce da gnjavi macku kad je macka mala i brza  sm smesko1
i normalno da ce da cuva svoje dvoriste.

ono sto treba da postignemo je da vas dvojica dostignete odnos u kojem si ti njemu zanimljiv isto koliko mu je zanimljiva i okolina kada izadjete van dvorista.
to cemo napraviti, ali sutra i narednih dana...sad mislim da su suvise sitni sati da bih nesto iole konstruktivno napisala  sm smesko2

Van mreže SaleB

• Sr. Member

« Odgovor #4 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:46:36 »
Hvala puno Ana

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #5 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:48:02 »
A inače u dvorištu najveće interesovanje je da gnjavi našu mačku....ni loptica, ni ništa... mogu hranom naravno, ali to važi dok smo u dvorištu..vani ne reaguje ni na šta...

Po onome napisanom prije, pas ti ima jaaake instinkte lovačkog psa. Nažalost, takve pse prvo treba dobro, dobro iskontrolirati i naučiti osnovnim zapovjedima kako bi im se nagoni držali pod kontrolom prije nego što ih se može bezbrižno pustiti slobodne.

Malo me i umor hvata pa ću neke stvari napisati sljedećih dana, ali moja preporuka ti je da ga zasad prvesntveno uopće ne puštaš s povodnika kad izađete vanka.
Nadalje, mani se uzice, kupi konopa 5-10 metara i vodi ga na tome.
Kad idete vanka, ponesi njegovu omiljenu poslasticu, odvedi a negdje gdje nema pasa ni ljudi, negdje gdje je mirno.
Putem do te lokacije drži ga na relativno kratko (1-2 metra) tako da ima minimum slobode za obavit nuždu.
Cijelim putem mu ne govori ni 'a'.
Kad dođeš na tu lokaciju, sjedni, opusti konop na cijeloj dužini i pusti mu da te navlači, ako baš hoće, ali se ne miči i NE GOVORI NIŠTA.
Kad se umori i smiri se, pohvali ga i daj mu nagradu. Nagrađuj smireno ponašanje.
Prije ovoga, pusti ga nek gladuje cijeli dan...prije će se naložiti na hranu.

To ponavljaj neko vrijeme dok on ne počne vanka izlaziti  smireniji, odnosno dok se ne smanji vrijeme dok se on malo ne smiri kad je vanka. Naravno, najprije ćeš postepeno svladati da on čim dođe na lokaciju koju si odredio da se smiri pa tek onda u samoj šetnji.

O ostalom ću pisati kasnije...nadam se da sam bila koliko toliko lucidna  sm nesanica. Pitaj što ti nije jasno  :kafz:
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

Odg:Učenje psa osnovnim komandama
« Odgovor #6 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:55:24 »
eto sanji jos radi mozak  sm cheers
ovo sto je ona pisala, verujem da je mislila na setnju BEZ ejmi. dok ucis jednog psa, pogotovo kad trebas da se posvetis necemu-onda je samo on tu.
ejmi vodi kasnije u vasu standardnu setnju, kad se vratite ti i leo sa "projekta"

Van mreže SaleB

• Sr. Member

« Odgovor #7 poslato: 17 Avgust, 2012, 01:56:47 »
Shvatam da je bez Ejmi....
Znači ja da ga pustim da se on istrči (ali da je povezan dugim kanapom), i kad mi priđe da ga pohvalim, jel sam dobro razumeo?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 17 Avgust, 2012, 02:09:47 »
bas tako. dok on njuska i jurisa koliko moze na tom kanapu, u nekom trenutku ce se zategnuti...to ignorises... ako krene ka tebi, mozes reci bravo i odma vadi poslasticu koja mu je najdraza.
shvatice da si mu dao slobodu ali ces mu i dalje biti zanimljiv jer imas nesto sto on voli... za svaku interakciju koju ostvari sa tobom - bice nagradjen i to ce mu biti drago, a ti time dobijas njegovu paznju na tebe. ovo je proces, i ne ide brzo. on je mlad i neizivljen i instinkti su mu mnogo jaci nego ejmici, samim tim ima mnogo vise ometajucih faktora izmedju tebe i njega.
kuci je sve ok jer mu je dvoriste istrazeno i tu uspevas da budes zanimljiv. vani je druga prica

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 17 Avgust, 2012, 02:10:01 »
ne kad ti priđe. KAD SE SMIRI
Ti imaš problem sa psom koji svijet oko sebe doživljava ko da je LSD-u. Kad se spusti na zemlju onda ga nagradi.
Prva faza je da a naučiš da jede nagradu vanka, jer si rekao da ga vanka ni hrana ne zanima. Znači treba ga naučiti da se počne zanimati za nju ;)
Kad to nauči, onda se može krenuti sa radom, jer naravno psa prilikom učenja komandi treba i nagrađivati.

Iskreno, vjerujem da će se naći još forumaša sa drukčijim savjetima, možda/vjerojatno pametnijim....ali to je ono što bih ja radila sa takvim psom (pa ćemo ako se ti budeš pridržavao i vidjeti da li pali  sm zelenko).

Naravno, bilo bi idealno da koliko toliko smireno izađete iz dvorišta. Znači naredba sjedi, otvoriš kapiju, on pojuri, ti se bez riječi okreneš, povučeš ga za sobom, zatvoriš kapiju, kažeš mu sjedi, otvoriš kapiju, on pojuri......i tako radiš sve dok on ne ostane sjediti, nagradiš ga, pozoveš da krene.

Bitno je i da smireno izlazi...odmah se cijeli ton šetnje mjenja. Od samog početka mu pokazuješ da imaš kontrolu nad situacijom.

Polako ćemo s vremenom spojiti sve djelove u cijelinu i nadam se, dobiti boljeg Lea.
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 17 Avgust, 2012, 02:14:55 »
pa i kad mu pridje  sm smesko2

Van mreže Atila

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 17 Avgust, 2012, 02:18:13 »
pa i kad mu pridje  sm smesko2

ma da, ali ne ako mu pas priđe hiperaktivno, onako kao usput, jer onda neće ni uzeti poslasticu ni doživjeti pohvalu...ako je pas došao smiren, e onda je nagrada tu.
inače, baš zato da se pas ne zajuni u ludovanju po livadi, ja bih preporučila i česte, nagle promjene smjera. neka pas prati vlasnika, a ne obrnuto. takve promjene smjera će zbuniti psa i izvući ga malo iz tog 'ludog' stanja uma, kad samo vuče i njuši
― Orhan Pamuk

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 17 Avgust, 2012, 02:22:43 »
da, upravu si. ja sam i mislila na prilazenje nakon sto se navlacio na konopu pa krenuo u pravcu njega jer nema vise kud.
sale, poenta je da nagradjujes "dobra ponasanja", a to su ponasanja u kojima pas izlazi iz svog lsd-a  :tapsh:

Van mreže SaleB

• Sr. Member

« Odgovor #13 poslato: 17 Avgust, 2012, 12:41:12 »
Da, to je taj nevaljalac  :mad:
Hvala mnogo na savetima, čim nabavim kanap ili nešto poput toga da je dugačko...javljamsve..:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 20 Avgust, 2012, 10:21:27 »
Sale, kupiš onaj kanap za veš, on je dosta dugačak, a nije skup. A posle može i mama da ga koristi  sm smesko1